Skocz do zawartości

Co można na działce rolnej?


agusia_x

Recommended Posts

Witam.
Mam możliwość kupienia działki budowlano-rolnej. Całość ma 2900 m2 z czego 800 m2 to działka budowlana. Czy z reszty czyli działki rolnej mogę zrobić np. sad, postawić małą altankę lub jakiś inny mały domek gospodarczy? Na co wogóle mogę przeznaczyć tę rolę, bo napewno nie na żadne uprawy. Z góy dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Na części rolnej działki oczywiście można założyć sad, czy nawet ogród, natomiast jako zabudowę można będzie postawić budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m2 i rozpiętości do 4,8 m. Na postawienie takich obiektów nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, a jedynie zgłosić zamiar ich postawienia w starostwie.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

witam, wg mnie nic nie można postawić! ustawa wymaga dołączenia oświadczenia o posiadaniu gruntu na cele budowlane. ale może ktoś ma inną opinię...?


valki redakja ma w zupełności rację nie strasz dziewczyny. Może stawiać i to tylko na podstawie zgłoszenia. A sad to również działalność rolna. Agdzie ma magazynować zbiory?
Link do komentarza
Działka budowlano-rolna. W moim rozumieniu siedliskowa. Sama posiadam taka działkę ponad 3500mkw. mam na mie budynek tzw gospodaeczy (tylko zgłoszenie) a teraz budujemy dom. Skoro żaden urząd tego nie zakwestjonował to musza byc na to odpowiednie przepisy. Oczywiście tam gdzie mają byc lub sa budynki ziemia musi być odrolniona. Do 500mkw z hakiem nic się nie płaci przy takich działkach.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
ale ja mam kupiłem dziłkę rolna 15a. aby zgłosić np budynek gospodarczy do 25 m.kw. muszę dołączyć jakieś oświadczenie, że mam prawo dodysponowania gruntem na cele budowlane. to jakaś sprzeczność. Pan w gminie mówi, że nic tam nie mogę postrawić, nawet 5 m.kw. moze gmna sobie zapisała sobie taki zakaz w uchwale...czy to możliwe. ale skoro mam działkę rolną, gdzie mam trzymać chiciażby narzędzia icon_smile.gif
Link do komentarza
..takie oświadczenie to normalne i zwykła formalność. Jeśli coś chcesz budować nie ważne czy na wniosek zgłoszenie czy pozwolenie na budowę to musisz przedstawić oświadczenie o tym jakie masz prawa do gruntu, na którym zamierzasz budować (własność, współwasność, wieczyste użytkowanie, dzierżawa ...etc).
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Minęło już sporo czasu od ostatniego posta, ale mam podobną zagwózdkę.

Na mojej działce rolnej (2ha) z zakazem budowy chcę postawić (nie zbudować) budynek gospodarczy nie związany na trwałe z gruntem (<25m kw).
Z przeczytanych wszędzie informacji wynika, że konieczne jest oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem na cele budowalane.
Ale ten mój grunt nie ma przeznaczenia budowlanego.

Co ja mam zrobić? Nie wpisywać słów "na cele budowlane"?
Do de facto nie będę nic budował, tylko stawiał drewnianą szopę.

Pytam, gdyż oświadczenia wiążą się odpowiedzialnością karną i nie chciałbym popaść w konflikt z prawem.

Z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu meandrów naszych genialnych zapisów prawnych.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Mam możliwość kupienia działki budowlano-rolnej. Całość ma 2900 m2 z czego 800 m2 to działka budowlana. Czy z reszty czyli działki rolnej mogę zrobić np. sad, postawić małą altankę lub jakiś inny mały domek gospodarczy place zabaw? Na co wogóle mogę przeznaczyć tę rolę, bo napewno nie na żadne uprawy. Z góy dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.




Słyszałam ale pewności nie mam że na własny użytek możemy postawić dom na działce rolnej. Proszę o komentarze na ten temat, bo mam działeczkę rolną a pewności nie mam.. icon_eek.gif
Link do komentarza

W sąsiedztwie inwestor chce budować kurniki na gruncie rolnym. Na razie wieś skutecznie blokuje, ale jak będzie przed Kolegium Odwoławczym to nie wiadomo. Osobiście nie chciałbym dostać takiego sąsiedztwa. Brałbym to pod uwagę budując się na gruncie rolnym. A jak przyjdzie chlewiarz? Poddaję pod rozwagę, bo grunty są tanie, ale ryzyka tego rodzaju występują.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

No to koniec świata nastąpił przedwcześnie.
Wieś się buntuje że jest wsią i zakazuje produkcji rolnej icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


Taki paradoks. Będąc inwestorem też bym się zdziwił. Gdzie ma biedny to postawić? Na al. Jerozolimskich? Ale wsi z kolei się nie dziwię, bo jedyne co zyskają to emisję pyłu i smród i hałas ciężarówek.
Link do komentarza
Cytat

Żebyś jeszcze nie zatęsknił za chlewnią jak te kurniki staną. icon_lol.gif




myślisz że inny smród?
Czy że rozchodzi się bardziej przy gruncie?
icon_smile.gif

Swoją drogą - rzeczywiście dziwna ta sytuacja.
No bo na wsi jaką ja znam - gospodarstwa są oddalone od siebie na tyle sporo - że sąsiada smrody zanim dotrą - to już ich nie ma....
Link do komentarza
Cytat

myślisz że inny smród?
Czy że rozchodzi się bardziej przy gruncie?



Kurna, jeszcze za Sojuza, pojechaliśmy na wycieczkę, m.in. do Suczawy, w Rumunii. Jak tam śmierdziało chemią! Nawet w środku okolicznych lasów! Aż się nie chciało dziewczyn dalej targać!
I jak wracaliśmy, to gdzieś pod Czerniowcami, już w Sujuzie, do autokaru doleciał zapach rozrzucanego gdzieś niedaleko obornika. To była ulga!
Link do komentarza
Cytat

myślisz że inny smród?
Czy że rozchodzi się bardziej przy gruncie?
icon_smile.gif

Swoją drogą - rzeczywiście dziwna ta sytuacja.
No bo na wsi jaką ja znam - gospodarstwa są oddalone od siebie na tyle sporo - że sąsiada smrody zanim dotrą - to już ich nie ma....


Ja miastowy i oba zapaszki mnie drażnią, ale ten kurzy jest wręcz powalający.

Nie wiem jaką ty znasz wieś o tak rozrzuconej zabudowie, ale ten problem na pewno nie występuje w Skandynawii... tam chłop jak wyjdzie przed chałupę to domu sąsiada przeważnie nie widzi.
Link do komentarza
Cytat

Ja miastowy i oba zapaszki mnie drażnią, ale ten kurzy jest wręcz powalający.

Nie wiem jaką ty znasz wieś o tak rozrzuconej zabudowie, ale ten problem na pewno nie występuje w Skandynawii... tam chłop jak wyjdzie przed chałupę to domu sąsiada przeważnie nie widzi.



Ale ma lornetkę, więc jak jest widno, to zobaczy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...