Skocz do zawartości

Ile wody potrzeba w domu jednorodzinnym?


Recommended Posts

Cytat

To sprawa kultury i świadomości. Przyznaję, że w Polsce takie sprawy uchodzą... podobnie jak wywóz śmieci do lasu, palenie "petów"(butelek) opon, kapci w kotłowni.



To nie tylko sprawa kultury i świadomości. U nas w gminie, a nie wiem czy nie w całym kraju, jest zakaz mycia samochodów na własnym podwórku, można dostać za do ładny mandat. Tak samo ma się sprawa z paleniem plastiku i innych substancji wydzielających trujący dym, a nawet liści. Tyle, że cała sprawa jest mocno olana przez SM i P, chyba że akurat jakąś odgórnie zleconą akcję mają.
Link do komentarza
Cytat

To sprawa kultury i świadomości. Przyznaję, że w Polsce takie sprawy uchodzą... podobnie jak wywóz śmieci do lasu, palenie "petów"(butelek) opon, kapci w kotłowni.


A jeśli podwórko jest wyłożone kostką brukową, zaopatrzoną w odwodnienie liniowe połączone z kanalizacją? Uważam, że wówczas nic złego się nie dzieje.
Link do komentarza
auta to nie mozesz myc na wjezdzie czy tez na drodzxe ,a co kogo obchodzi co ty na podwórku robisz ??????
a tej wody z mycia np karcherem to tyle co kot napłakał ,a w koncu nikt nie stosuje w domu jakis detergentów ktore maja negatywny wpływ na srodowisko i kostke czy tez inny bruk czy utwardzenie na podwórku
a tak na osobe to potrzeb srednio ok 130l wody dla normalnego uzytku ,jak ktos sie kąpie ttrzy czy wiecej razy to juz trudno ,
a podlewanie ogrodu to w zalzenosci od połaci na ogół to 8-12l/m2 na dzien
Link do komentarza
W moim przypadku umycie samochodu na podwórku jest czynnością zdecydowanie bardziej ekologiczną, niż skorzystanie z choćby najnowocześniejszej myjni.
Używam samej wody, bez jakichkolwiek szamponów. Zużywam na ten cel ok. 50l wody. Myjnia zużyje w tym samym celu kupę prądu, wody i chemii.
I kto tu bardziej zanieczyści środowisko?
Link do komentarza
  • 11 lata temu...
Liczenie jest proste. Każda osoba w gospodarstwie domowym to minimum 5m3 wody miesięcznie nie licząc wody ogrodowej. Jeśli ktokolwiek uważa, że zużycie jest mniejsze to albo jest brudasem albo kłamie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 30.11.2020 o 15:33, Elfir napisał:

Raczej ten kto zużywa 5m3 po prostu nie umie oszczędzać.

Oszczędzać wodę można podczas mycia naczyń, kąpieli, a nawet w czasie spłukiwania toalet. Nie bez powodu są 2 przyciski i rozdzielacz spłukiwania. W filmie pokazano, jak poprawnie zamontować taki rozdzielacz w w misce WC KOŁO Rimfree. Na filmie sprawa wydaje się banalna :)

 

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Paweł
Widzę niektóre komentarze i się zastanawiam czy to co ludzie piszą to jest jakiś żart czy rzeczywistość, no chyba że ktoś do domu przychodzi tylko na spanie xd w mojej ocenie średnie życie wody (C+Z) to 6m^3 miesięcznie. Codziennie 2x prysznic, co drugi dzień mycie włosów, zmywarka co kilka dni, średnio 4x pranie w miesiącu, gotowanie obiadów w domu - ogólnie stołowanie się w domu a nie na mieście, sprzątanie itd. 6m^3 to standard, kto zużyła 3,5-4m^3 to chyba nie korzysta w większości czasu z domu a swoje potrzeby załatwia poza miejscem zamieszkania.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Marek
Rodzina 2+1, zużyliśmy przez 8 miesięcy 22m3 zimnej i 7m3 ciepłej. Ja myję się w pracy bo mamy syf tam. Nie mamy zmywarki. Mieszkanie w bloku, brak ogrodu do podlewania. Jesteśmy bardzo oszczędni albo przeszacowane są te wartości z artykułu.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. W sprawie doboru polecam skontaktować się na przykłąd z https://www.saunierduval.pl
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...