Skocz do zawartości

urgot

Uczestnik
  • Posty

    37
  • Dołączył

  • Ostatnio

urgot's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

1

Reputacja

  1. Do badań geologicznych (tzw. opinii geotechnicznej) potrzebna jest mapka do celów projektowych z naniesionym zarysem budynku. Geolodzy (nie geodeci) wykonują odwierty zazwyczaj 3szt (po rogach budynku) do głębokości 3-4m dla domu niepodpiwniczonego i 5-6m dla domu podpiwniczonego. Wiercenia mogą być wykonane ręcznie, z samochodu lub przy pomocy próbnika wciskanego młotem udarowym. Sprawdzany jest rodzaj gruntu, jego nośność, jednorodność, głębokość do wód gruntowych. Mogę polecić kilka solidnych firm geologicznych z mazowieckiego, z lubelskiego, podlaskiego. e-mail wierceniestudni@o2.pl
  2. urgot

    Studnia

    Studnie kopane są bardziej podatne na zanieczyszczenia - ujmują (przeważnie) pierwszy poziom wodonośny tzw wody gruntowe. Jeśli w okolicy nie ma przydomowych oczyszczani, szamb nieszczelnych, garbarni, ferm, itp to woda może być całkiem dobra. Drugi minus kręgówek to mniejsza wydajność i możliwy zanik w okresach suchych. Cena zależy od warunków geologicznych - ciężej wiercić w np. kwarcytach z Wiśniówki niż glinie zwałowej. Dlatego w mazowieckim za metr liczymy 120zł tanio jak barszcz.
  3. Schemat podłączenia studni - obudowa studni głębinowej. Może komuś się przyda. Parametry pompy są oczywiście dobierane indywidualnie dla zapotrzebowania na wodę, pod kątem systemu uzdatniania wody, ceny pompy itp.
  4. Projekt na odwierty to praca geologiczna, same odwierty to robota geologiczna w ramach projektu Dokumentacji wymaga się dla projektu geologicznego Zawsze projekt idzie w parze z dokumentacją. Consensus będzie jak będzie zgoda. Dalej się upieram że dokumentację geologiczną musimy sporządzać
  5. Chcesz studnie tzw kręgową - zamawiasz wiertnice ze sznekiem i zaraz wszystko wiadomo na jakiej głębokości jest woda czy zw stabilne czy napięte jaki współczynnik filtracji już tylko do wykopania goscia znaleźć (to nie będzie proste). Co do materiałów archiwalnych typu bank hydro to są to zbyt ogólne informacje ale dają podstawowe nie zawsze prawdziwe informacje - czy jeśli dokumentator pociągnął kreskę między dwoma punktami to tak musi być? Różdżka nie. Chyba że dla zabawy bez opłaty.
  6. Consensus facit legem. Doszliśmy do zgody (tak myślałem) że do odwiertów głębszych niż 30m potrzebny jest projekt robót geologicznych który podlega zgłoszeniu tak? Stwierdzenie w miarę precyzyjnie będzie za mało precyzyjne dla urzędników. Właśnie płuczką wiercę studnie i mogę określić dokładnie rodzaj gruntu w profilu, strop spąg warstwy wodonośnej, oszacuję Q, czasem nawet powiem czy będzie dużo żelaza (nieźle nie). Pracą geologiczną jest projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi Art6 (projektowanie czyli projekt) a robotą jest wykonanie odwiertów w ramach zgłoszonego projektu. Żeby była jasność nic tu nie chce ugrać ale chce zgodnie ustalić jak jest faktycznie Consensusu brakuje
  7. Art 88 - rodzaj dokumentacji inny, czyli dokumentacja w przypadku wykonywania prac geologicznych w celu wykorzystania ciepła Ziemi (Art 92) Polecam jeszcze Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących innych dokumentacji geologicznych (już nie będę krzyczał żeby nikogo nie prowokować)
  8. Tak więc jeszcze raz: z projektem ok ale dokumentację geologiczną musimy sporządzać - należy ją sporządzić w 3egz. w terminie do 6 miesięcy od dnia zakończenia prac wiertniczych. Dokumentacja taka nie wymaga zatwierdzenia w drodze decyzji. Zmiany w prawie nie są tragiczne - za taki projekt znajoma firma liczy mi 1000zł Najlepsze są kary np 40000 za brak projektu robót. Ciekawe kto pierwszy będzie się mógł pochwalić i jak to wpłynie na amortyzację inwestycji PC ???
  9. Wracając do tematu glina jest paskudna do budowy - szczególnie jak popada. Ważne żeby z ziemi wyjść kiedy będzie w miarę sucho. To samo dotyczy zaopatrzenia budowy - złożenie materiału w dogodne miejsce, wjazd betonu może być ciekawe. Nie raz utopiliśmy wiertnice. Z wodą ciężko będzie walczyć jeśli nie ma gdzie jej odprowadzić (rowy, czynna melioracja) studnie chłonne to bajer z którym zawsze będą mniejsze albo większe problemy - często kopane są bez sprawdzenia czy pod gliną jest warstwa chłonna. Aaa i najważniejsze nie polecam gliny z fundamentów rozwozić po działce jak mokro ślizgawka jak sucho twarda jak skała nic nie chce rosnąć.
  10. Same kręciła i umiejętność kopania dołków to trochę mało. Jak widzę geologa jak kręci wałeczki, robi sondę lekką żeby sprawdzić stopień zagęszczenia, bierze próbki do badań to ta diagnoza nie wydaje się taka prosta :)
  11. Z doświadczenia powiem że 99% inwestorów wybiera średnice 125mm, otwór wiercimy 200mm więc na obsypkę filtracyjną jest dużo przestrzeni i praktycznie każda pompa się mieści.
  12. Zleć badanie geotechniczne tej działki - czasem gliny są bardzo plastyczne i nie są dobrym gruntem na budowę domu.
  13. urgot

    Studnia

    Studnie kopane - bazują na wodach gruntowych, na tzw pierwszym poziomie wodonośnym, raczej płytkie - woda narażona na zanieczyszczenia ,,ludzkie" i w okresach letnich czasem zanika. Ograniczona wydajność, raz na jakiś czas trzeba przeczyszczać, polecałbym na terenach mało zamieszkałych gdzie nie ma szamb nieszczelnych, nawozów, przemysłu. Studnie wiercone - dwa rodzaje tzw abisynki i studnie głębinowe. Abisynka - rura małej średnicy 40-50mm, pompa zasysa wodę. Warunkiem działania takiej studni jest lustro wody nie głębiej niż 7m. Głębokość studni może być 27m czy 70m ważne aby lustro wody było nie głębiej jak 7m od powierzchni terenu. Minusy pompa musi stać w miarę suchym miejscu np kotłownia - pompa trochę hałasuje, czasem problemy z zaworem zwrotnym. Studnia głębinowa - rury od 90mm do nawet 508mm i więcej (dla domu optymalnie 110mm 120mm). Pompa wpuszczona w rury tłoczy wodę do budynku. Metody wiercenia: tzw ręczna - wybieranie gruntu w osłonie rur stalowych, płuczkowa - wypłukiwanie gruntu, dolny młotek- kruszenie skał przez udar powodowany sprężonym powietrzem i inne. Ceny - wiercenie w skałach droższe niż innych gruntach. Ewentualne pytania ad studni proszę pisać na e-mail wierceniestudni@o2.pl
  14. Poszukać firmy która podejmie się wiercenia w istniejącej studni - zanik wody związany jest z suszą hydrologiczną czyli obniżeniem poziomu wód gruntowych. Wywiercenie otworu wewnątrz studni, zamontowanie w nim pompy głębinowej powinno rozwiązać problem
  15. Kosztowna i pracochłonna studnia. Dwa słabe punkty. Czy została wypełniona przestrzeń między rurą stalową a pcv? Jeśli nie został zrobiony korek iłowy to może przesączać się woda gruntowa. Brak hermetycznej głowicy - przecięty korek nie ochroni przed wodą gruntową (ciężko w 100% zaizolować obudowę) i jakimiś żabkami itp. Vega1 - nie pozwól do wiercenia stosować wodę ze stojących zbiorników. Bakterie gwarantowane. Do wiercenia studni zawsze zawsze mam ze sobą min. 6000l swojej czystej pod względem bakteriologicznym wody ze studni głębinowej, zamiast bentonitu stosujemy atestowane polimery. Ogólnie płuczkowe wiercenie jest trudne.
×
×
  • Utwórz nowe...