Skocz do zawartości

Lokalizacja skalniaka


rob40

Recommended Posts

Witam!

Zastanawiam się jaką wybrać lokalizację dla skalniaka (chodzi mi o nasłonecznienie). Do wyboru mam w ogrodzie miejsce bardzo silnie nasłonecznione (ale chyba wolałbym je zagospodarować inaczej niż na sadzenie roślin) oraz drugie - nieco zacienione.

Ogólnie krąży opinia, że ogród skalny powinien znajdować się na słońcu, ale czy można dobrać jakieś rośliny skalne do cienia lub półcienia?

Pomóżcie!!! icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Ekspozycja południowa wcale nie jest najkorzystniejsza dla większości roślin, które można posadzić na skalniaku. Na pełnym słońcu mogą rosnąć tylko gatunki bardzo odporne na suszę (lepsza jest ekspozycja wschodnia i zachodnia).

Rośliny skalne to w większości rośliny miejsc słonecznych, ale są też takie, które nadają się na skalniak w cieniu (część z nich naturalnie rośnie w szczelinach skalnych).

Na zacienionym skalniaku można posadzić wiele ciekawych gatunków roślin, np.:
bodziszek czerwony
orlik pospolity
pierwiosnki
serduszka wspaniała
żurawki

Mogą to być także rośliny zadarniające:
barwinek pospolity
bluszczyk kurdybanek
dąbrówka rozłogowa
karmnik ościsty

...niskie krzewy liściaste:
pigwowiec pośredni
irgi
porzeczka alpejska 'Schmidt'

...lub niskie iglaki:
choina kanadyjska 'Pendula'
mikrobiota syberyjska
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cieszę się, że i jakieś iglaki będę mógł posadzić na skalniaku icon_smile.gif - choina kanadyjska 'Pendula', mikrobiota syberyjska. Nie przypuszczałem tego, bo iglaki zawsze mi się kojarzyły z tym, że rosną na słońcu...

Tylko czy nie wyrosną mi z nich jakieś wielkie krzewy?
Link do komentarza
Rzeczywiście, większość iglaków preferuje słoneczne stanowisko, jednak choina kanadyjska 'Pendula' oraz mikrobiota syberyjska nie zaliczają się do nich, ponieważ równie dobrze rosną w półcieniu i w cieniu.

Z roślin tych nie wyrosną wielkie krzewy icon_smile.gif

Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) - jest to rozłożysty, ale niski krzew. Po 10 latach osiąga wysokość ok. 30 cm oraz do 2 m średnicy. Ze względu na dosyć dużą średnicę jest doskonałą rośliną okrywową do miejs cienistych.

Choina kanadyjska 'Pendula' (Tsuga canadensis 'Pendula') - to płożąca, wolno rosnąca odmiana choiny, uprawiana najczęściej w formie piennej (wtedy wysokość krzewu zależy od wysokości szczepienia). Ze względu na niewielkie rozmiary jest odpowiednią rośliną do małych ogrodów. Dzięki ciekawemu pokrojowi warto sadzić ją w widocznych, eksponowanych miejscach ogrodu.
Link do komentarza
Cytat

A jeśli chodzi o porzeczkę alpejską... zastanawiam się nad tą rośliną. Jej niewątpliwą zaletą jest duża odporność, ale czy będzie atrakcyjnie wyglądać na skalniaku?

Pozdrawiam!!!



Ja bym Ci polecił w szczególności porzeczkę alpejską w odmianie 'Schmidt'. Jest niska (do ok.1,5 m wys.), pędy ma ciekawie ustawione - sztywne, wyprostowane do góry. Też jest niezwykle odporna, na każde stanowisko, do każdego ogrodu. Znosi zanieczyszczenia i każde nasłonecznienie. Ma ładne, zielone listki.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Skalniak skalniakowi nie równy, niestety.
Skalniak polegający na usypaniu ziemi, obsadzeniu w 90% roślinami i rzucenie paru otoczaków to obciach. Wygląda to jak kopiec kreta hop siup obłożony czym popadnie. Skalniak z prawdziwego zdarzenia powinien zawierać ok 90% kamienia, który jest tu podstawowym dominującym akcentem. Nasadzenia roślin są symboliczne i rozmieszczone w sposób naturalny. Ma imitować naturalne środowisko alpejskie. Z doborem roślin test tak samo. Stanowisko raczej słoneczne:)
http://www.akaogrody.pl
Link do komentarza
Cytat

Skalniak skalniakowi nie równy, niestety.
Skalniak polegający na usypaniu ziemi, obsadzeniu w 90% roślinami i rzucenie paru otoczaków to obciach. Wygląda to jak kopiec kreta hop siup obłożony czym popadnie.


Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Większość osób sama komponuje ogród i dobór roślin - niestety! "Rękę" zieleniarza widać z daleka ;)
Obserwowałam niedawno budowę naprawdę pięknego domu - widać było, że ktoś się znał na robocie. Dom stoi między drzewami - cała działka zarośnięta jest wysokimi gęsto rosnącymi sosnami. Zerkałam z zazdrością dopóki we włascicielu nie odezwał się zew projektanta. Zapewne chciał w końcu dołożyć coś od siebie. Wśród leśnych drzew pojawiły się bonsaje i przypadkowe kwiatuszki. Widok jest straszny. A wystarczyło parę jarzębin, kalin, krzaków żarnowca, czarnego bzu... Jednym, tak małym ruchem popsuto otoczenie.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 9 miesiące temu...
Planując obsadzenie skalniaka należy się zastanowić - co to jest skalniak?

Skarpa, górka z kamykami? Czy może próba odwzorowania środowiska hal górskich w ogrodzie?

Bo taką górkę z kamykami to można sobie obsadzić wszystkim - do wyboru, do koloru.

Ale w naturze taka choina kanadyjska rośnie w lasach na nie na górskich halach. I to raczej nad jeziorami, nad rzekami.
Za to mikrobiota jest rzeczywiście krzewem górskim rosnącym powyżej linii lasów.


Prawdziwy skalniak, jak napisała AkaOgrody, to jednak nie kupka ziemi.
Tak więc nie powinny w nim rosnąc rośliny z nizin, z gęstych lasów.
To powinny być rośliny górskie - dziewięćsił, goryczka, arnika górska, sesleria tatrzańska, naradka, kotula, dębik, mokrzyca kaukaska, astry alpejskie, głodek itd.

Ale góry górom nierówne - inne rośliny będą rosły na stosunkowo wilgotnych połoninach Bieszczad, inne na zasadowych i suchych skałach Pienin, a jeszcze inne na kwaśnych granitach Tatr.

Dlatego tworząc skalniak trzeba się zastanowić, co przede wszystkim chcemy tam uprawiać.
Do wymagań roślin dobiera się podłoże i skały. Np. sucholubne i zasadowolubne gatunki będzie się uprawiać na gruzowisku z wapiennymi skałami. Bardziej wilgociolubne na podłożu ilasto-gliniasto-piaszczystym z dodatkiem łupków.

W górach panuje zwykle o wiele wyższa wilgotność powietrza niż na nizinach. Częstsze sa opady deszczu, grubsza jest okrywa śnieżna. Dlatego prawdziwy ogród skalny powinien mieć strumień, kaskadę albo u podstawy oczko wodne.
Inaczej rośliny mogą słabo rosnąc i miec trudności z przystosowaniem się.

W cieniu prawdziwego skalniaka powinny rosnąć w szczelinach skalnych np. zanokcice - górskie paprocie, skalnice cieniste, kokorycz pogięta. W kwaśnych granitach można zrobić miejsce na botaniczne gatunki z rodzaju rhododendron lub kalmia (Mountain Laurel). Dzikie gatunki różaneczników ma w swojej ofercie szkółka Ciepłuchy.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
witam. Odświeżę trochę temat. mam taras wyniesionu ponad metr nad poziom terenu na działec. Chicąłbym go opsypać ziemią wraz z dużymi kamieniami, te kamienie mają być dość gęsto gdyż obawiam się osuwania ziemi. czy są jakieś fajne roślinki które będą roasły pomiędzy tymi kmieniami, a i jedna strona skarpy praktycznie będzie cały czas w cieniu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Na zacienionych miejscach doskonale sprawdzi się dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) oraz barwinek pospolity (Vinca minor). Można także posadzić funkie (Hosta) oraz żurawki (Heuchera) - jednak te rośliny mają większe rozmiary i nie każdy lubi ja na sklaniakach.

Listę roślin na skalniaki w cieniu można znaleźć w artykule
Link do komentarza
Ja nie planuję budowy skalniaka, który będzie odzwierciedleniem górskiego krajobrazu! Chcę mieć ładny element dekoracyjny z kamieniami i roślinami, które wytrwają jakoś w zacienieniu, dlatego:
skupię się na roślinach które mogę kupić w centrum ogrodniczym (niekonieczne będą to typowe rośliny górskie) i nie usypię góry kamieni (90% kamieni to dla mnie za dużo - wolę więcej roślin).

Pewnie dla architektów krajobrazu to coś nie będzie skalniakiem ale cóż icon_smile.gif pozostańmy przy różnicy zdań icon_smile.gif Edytowano przez volco (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeśli chodzi o budowę skalniaków, to jest to dosyć praco i czasochłonne zajęcia. Musimy także posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat.
Posiadam spore doświadczenie w branży ogrodniczej i w swoim życiu nie raz projektowałem skalniaki w różnym stylu.
Klienci przeważnie lubili ingerować w budowę, tak aby spełniała ona ich oczekiwania, więc w sumie to przeważnie zależy od wizji klienta.

Pozdrawiam,
Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o budowę skalniaków, to jest to dosyć praco i czasochłonne zajęcia. Musimy także posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat.
Posiadam spore doświadczenie w branży ogrodniczej i w swoim życiu nie raz projektowałem skalniaki w różnym stylu.
Klienci przeważnie lubili ingerować w budowę, tak aby spełniała ona ich oczekiwania, więc w sumie to przeważnie zależy od wizji klienta.

Pozdrawiam,



Ja jestem tym typem "klienta" który chętnie przedstawia swoją wizję architektowi krajobrazu. Potrafię jednak słuchać dobrych rad i jestem zawsze otwarty na sugestie specjalistów.

Wracając do temat skalniaka...
to jakoś ni widzę na skalniaku seslerii, kosmatki i śmiałka - to rośliny są mało dekoracyjne.

Już wolę (wcześniej wymienione) hosty i żurawki (mimo, że nie są to typowe rośliny na skalniaki)... ale one przynajmniej są ładne.
Link do komentarza
Cytat

to jakoś ni widzę na skalniaku seslerii, kosmatki i śmiałka - to rośliny są mało dekoracyjne.



Cóż, to rosliny uwielbiane przez najwieksze autorytety branży ogrodniczej, takiego Pieta Oudolfa na przykład icon_biggrin.gif
Początkujący ogrodnicy mają skłonności do kontrastowych zestawień, jaskrawych kolorów. Wzystko im się podoba, kupują i upychają po jeden sztuce tego, co wpadło im w oko.

To jak w architekturze dom o oszczędnej bryle i dom z balkonikami, tralkami, daszkami, wykuszami.

Ale arcydzieła ogrodnicze, na dużych przestrzeniach, najczęsciej ograniczają paletę kolorów stawiając na kształty, formę, strukturę, rytm.

Tutaj przykład tego, o czym piszę:


Bukszpan, kosmatka, śmiałek, trybula leśna, naparstnica, runianka. Zieleń i forma, nie kolor.




W cieniu, z roślin skalnych rośnie także skalnica cienista, w Sudetach cieniste zbocza porasta też kopytnik, tojad mocny. W połcieniu na wilgotnych stanowiskach, w korytach potoków, rosną lepięzniki. Półcień to też miejsce dla urdzika karpackiego, pierwiosnków, storczyków
Link do komentarza
W cieniu mozna spróbowac odtworzyć nie skalniak sensu stricte (czyli środowisko hal górskich) ale podszyt górskiego lasu w dolinach rzecznych:


Są skały, ale jest miejsce dla nie-skalniakowych roślin. Takiemu ogrodowi bliżej będzie do ogrodów japońskich (nie kompozycyjnie oczywiście, ale siedliskowo)






************
Używanie roślin w jaskarwych kolorach
Takie działanie sprawdza się na małych przestrzeniach. Wówczas kolorowe rośliny sa jak bibeloty w pokoju.
Ale każda kolorowa roślina potrzebuje spokojnego, zielonego tła, by zaprezentować pełnię swoich walorów.
Duży kontrast kolorystyczny np. kilku jaskrawych odmian żurawek obok siebie, powoduje, że oko nie może się skupić na żadnej roślinie i nie ma możliwości docenić ich urody. Stąd właśnie stosuje się zielone trawy ozdobne, paprocie czy zielone lub niebieskawe funkie, jako uspokojenie kompozycji.

Dodatkowo - im większy ogród, tym większymi plamami kolorystycznymi się operuje. Sadzi się wówczas nie po jednej-trzech roślinach, ale po 20 i więcej sztuk w grupie.

Przykłady:
tutaj wyrazisty kolor żurawki został podkreślony zielonym tłem:



Żurawka uspokojnona zielenią trawnika:


drobnolistna marzanka wonna podkreśla strukturę liści funki - nie trzeba było używac jaskrawych kolorów by podkreślić roślinę:


Tutaj ogród w lesie - ponieważ w lesie nie występują jaskrawe zestawienia kolorystyczne, użytko zurawki w kolorze zielonym:
Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam. Już wiem więcej niż wiedziałem, ja raczej skłaniam się ku większości zielonych roślin, bez zbytecznego mieszania kolorami, taras , a pod nim skalniak nie jest wysoki czy rozległy. Fajny pomysł dałaś Elfir z tą rzeką, a trzecie zdjęcie od góry jest rewelacyjne, fajnie wkomponowane kamienie w taras, zielone trawy i kora.
Dzięki Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Nadszedł czas aby zacząć powoli robić skalnik, może dla niektórych to nie będzie skalnik, ale ja przyjąłem taką nazwę. Ziemia nawieziona czarna, wydaje się lepsza od tej co jest na działce/ piaszczysta/.
Planuję pokryć całość włókniną,/mniej plewienia i chwastów/ na to kamienie, w większości będą to otoczaki o różnej frakcji.
Trzy czwarte terenu jest od strony południowej, południowo zachodniej, a jedna część od strony północno zachodniej.
Powiedzcie czy ziemię przed zakryciem włókniną zmieszać z korą aby trochę ją zakwasić.
Chciałbym od strony zacienionej posadzić rośliny które proponuje Elfir, to jest kopytnik, tojad mocny jednak pewnie ich nie dostanę.
Myślę także nad jakimiś trawami /proszę o nakierowanie jakie/ oraz nad żurawkami.
Jednak jeśli będzie problem z ich dostaniem co byście mi polecali pomiędzy te kamienie. Chciałbym aby z czasem większość zarosła roślinnością,. Myślałem, aby może jednak zastosować jakieś rośliny iglaste który będą się płożyły i zarastały całość.
Niestety nie jestem ogrodnikiem, ale lubię grzebać w ogrodzie i dlatego proszę, jeśli ktoś z Was znajdzie chwilkę czasu i zechce mi ją poświęcić na nakierowanie mnie w dobrym kierunku, podanie nazw roślin, jak je zestawić itp.
Ale się rozpisałem.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Powiedzcie czy ziemię przed zakryciem włókniną zmieszać z korą aby trochę ją zakwasić.




To zależy jakie chcesz uprawiać rosliny. Akurat wiele paproci, przylaszczki i kopytnik wymagają gleby zasadowej a nie kwaśnej

Cytat

Jednak jeśli będzie problem z ich dostaniem



Dlaczego? To nie są rarytasy ale popularne rośliny.

Cytat

Chciałbym aby z czasem większość zarosła roślinnością,.



W jaki sposób, skoro blokujesz im możliwośc rozrastania się kładąc włokninę?


Jesli chcesz by iglaki zarosły całosc to po co wydawanie kasy na kamienie do "skalniaka"? Przecież za jakiś czas nie będzie ich widać. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To zależy jakie chcesz uprawiać rosliny. Akurat wiele paproci, przylaszczki i kopytnik wymagają gleby zasadowej a nie kwaśnej

Czyli nie muszę zakwaszać.

Dlaczego? To nie są rarytasy ale popularne rośliny.

Ale jak człowiek czegoś szuka to zazwyczaj nie ma, choć nie zawsze.

W jaki sposób, skoro blokujesz im możliwośc rozrastania się kładąc włokninę?


Jesli chcesz by iglaki zarosły całosc to po co wydawanie kasy na kamienie do "skalniaka"? Przecież za jakiś czas nie będzie ich widać.



Kładąc włókninę myślałem o tym aby sadzić rośliny które się płożą po włókninie i po kamieniach. Co do zarastania kamieni to nie planuję tych kamieni aż takie ilości, a rośliny jak będzie trzeba będę przycinał.
Jednak na chwilę obecną nie mam sprecyzowanego doboru roślin, gdyż jak wspomniałem ogrodnikiem nie jestem i przeszukiwanie netu za roślinami, ich doborem aby ładnie wyglądały, dobrze się komponowały z innymi roślinami zajmuje mi ogromne ilości czasu, a i tak po przeczytaniu znam kilka nowych roślin, ale nadal nie wiem czy się nadają, czy będą ze sobą pasowały. Dlatego liczę iż ktoś mnie nakieruje, podpowie czy dobrze robię np. z tą włókniną, czy lepiej posadzić rosłiny bez niej bo np. szybko się rozrastają i zarosną mi skalniak dość szybko.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Nie jestem w stanie doradzać doboru roslin, jak nie wiem jaki to ma mieć charakter.
Jak faktycznie nie chcecie z tym roboty, to posadźcie jałowce płożace i już. A tam gdzie więcej cienia to mikrobiotę syberyjską.
Obydwie rośliny mają niewielkie wymagnia glebowe i wodne po ukorzenieniu się.





Do tego aby nie było nudno gdzieniegrze kosodrzewina, jakiś szczepiony na pniu świerk kłujący "Glauca Globosa" i już.
Link do komentarza
Witam. Dobre rozwiązanie, jednak jak oglądam rośliny to chciało by się coś bardziej kolorowego, mam na myśli rośliny kwitnące, pomieszane z trawami, paprociami. Bardzo podoba się mi ta żórawka bordowa o której pisałaś wcześniej, a także przylaszczki i kopytnik, podoba mi się chaber górski czy goryczka, dzwonek karpacki, rojnik czy rozchodnik. Jest tego sporo.
Myślałem nad tym aby skalniak był kolorowy i ładnie zarośnięty, aby pokazywał się na nim kwiaty. Ale które rośliny z którymi połączyć aby sobie nie przeszkadzały, a zarazem ładnie się prezentowały. Które lubią bardzo dużo słońca, a które będą ładnie rosły w pół cieniu. Ciężko mi jest to jakoś precyzyjnie czy w Twoim Elfir fachowym języku nazwać.
Link do komentarza
Wszytskie byliny na początku będą potrzebowały pielenia. Także koszt obsadzenia będzie wiekszy.
I żadna z nich nie jest płożaca tak by rosnąc po wierzchu agrowłokniny.

Goryczka jest trudna w uprawie dla amatora. W sumie najłatwiejsza do utrzymania jest goryczka tojeściowa.

Wymagania bylin znajdziesz dzięki tej wyszukiwarce:
http://www.dobrepole.pl/?sadv=true

Możesz zaznaczyć glebę, nasłonecznienie.


Jałowce występują w wielu kolorach - zółte, niebieskie, zielone.
okrywowe to sa róże z kwitnących (np. Lovely fairy) - białe, różowe, czerwone, zółte. także mało wymagające.

Jak pomoglam to poprosze o plusiki icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witam. Nawet i dwa plusiki. Elfir po części mnie przekonałaś i jałowce będą od strony północno zachodniej, a jeśli możesz podpowiedz mi które rośliny z podanych, lub inne w miarę łatwe w uprawie kupić i jak np. od dołu sadzić aby po zarośnięciu ładnie wszystko się ze sobą komponowało. . Najlepiej takie które się rozrastają, nie będzie włókniny, będę pielił, ale chciałbym aby wybrane rośliny się rozrastały i po jakimś czasie wszystko ładnie zarosły.
A ta wyszukiwarka fajna sprawa, tylko jak je połączyć w grupy, aby dobrze się prezentowały.
A szerokość skarpy wynosi z jednego boku 6m, z drugiego 5,2 m natomiast wysokość około 1,5m, jeśli to w czymś pomoże, no i mają być kamienie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Pamiętaj, że jalowce potrzebują pelnego nasłonecznienia, lekki półcień znosi jałowiec "Tamariscifolia". Do półcienia i cienia jedynie mikrobiota.

Ja bym nie dawała miałych, skalnych bylin.
Raczej trawy ozdobne, np.

imperata cylindrica "Red Baron"


Rozplenice japońskie (z prawej)


A w bardziej suchych miejscach kostrzewa Maire'a

Do tego można dołączyć duże pasy lawendy.

To na słońce.

Całośc ściółkowac grysem a nie korą. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam. Elfir Będą te trawy co mi podałaś, wyczytałem że imperata cylindrica "Red Baron się rozrasta, ale czy pozostałe także czy tylko rosną w kępkach jak je posadzę, czy z czasem zarosną mi miejsce na skalniku.
Piszesz aby nie dawać kory tylko kamienie, ale i z tym i z tym będzie problem z obsuwaniem.
Jak możesz napisz mi jeszcze jakie rośliny kwitnące by pasowały do tych traw, takie aby się rozrosły i z czasem było jak najmniej pielenia.
Co do strony północno zachodniej to myślałem nad żórawkami, bardzo mi się podobają i lubią stanowisko półcieniste, albo to co mi podałaś czyli jałowiec "Tamariscifolia oraz mikrobiota. Bo połączenie żórawki i jałowca to chyba nie będzie pasowało.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Imperata jest rozlogowa ale umiarkowanie i do opanowania (z tym, że to roślina na nasadzenia masowe a nie soliter). A dzięki temu, że nie jest kępowa, jest odporniejsza na zarastanie chwastami.

Pozostałe rosną w kepkach.

Z kwitnących podałam ci róże okrywowe i lawendę.

Niestety byliny raczej potrzebują pielenia z powodu wolniejszego wzrostu.
Można spróbowac z dużymi połaciami rudbeki "Goldstrum", łubinu trwałego - czyli gatunków, które potrafią zdziczeć i konkurować z chwastami
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam. Czekam na rusztowanie co by skończyć elewację na grunt, czekam na deski na taras i zacznę skalniak, ale, no właśnie ale mam jeszcze jedno pytanie dotyczące nie koniecznie skalniaka, ale roślinek. Otóż wokół domu będzie opaska z betonowych krawężników, przed wejściem do domu /od strony północnej/ chciałbym od tej opaski zostawić jakieś 30 cm /może być więcej/ wolnej przestrzeni i dopiero zacząć robić chodnik. Co mógłbym posadzić w takim wąskim pasku żeby było ładne i zielone a zarazem dobrze rosło w cieniu, chociaż od strony zachodniej około godz. 17 świeci na ten pasek słońce.
Mogą to być roślinki płożące cały czas zielone lub coś zarastającego /tak aby zarosło całość/ kwitnącego, tylko że do cienia.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Witam. Dzięki Elfir. Oczywiście, że będziemy podlewać. Z tych co podałaś fajną rośliną jest dąbrówka rozłogowa która wszystko z czasem powinna zarosnąć i nie trzeba by było włókniny i odeszłoby plewienie. Wielkie dzięki.
Te rośliny przed dom to szybciej trafią niż te na skalniak.
Dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...