Skocz do zawartości

Ocieplenie dachu w domku letniskowym


Recommended Posts

Witam,

 

Mam domek letniskowy na działce ROD. Dach jest zrobiony z desek i pokryty papą. Chciałem dodać izolację żeby latem się tam tak nie nagrzewało.

Myślałem o wełnie mineralnej ale z tego co widziałem to nad wełna powinien być tunel powietrzny (w moim przypadku pomiędzy deskami a wełną) żeby ewentualne skropliny miały gdzie odparować. Problem w tym, że z zewnątrz mam już obite wszystko płytą OSB i pokryte tynkiem. Nawet jak zrobię tunel między wełną a deskami to i tak nie będzie on wentylowany więc raczej to się mija z celem.

 

Mógłbym zniszczyć podbitkę i dostać się do desek od zewnątrz i zrobić jakieś otwory wentylacyjne pod deskami żeby powstal tunel idący od podbitki po jednej stronie do podbitki na drugiej stronie ale to oznacza rujnowanie podbitki i tynku więc szukam alternatywy.

 

Trochę popytałem. 

Jedni proponują pianę PUR (ale koszty wydają się zdecydowanie większe niż przy wełnie).

Inni proponowali żeby dac folię bezpośrednio do desek (bez szczeliny) i wełnę dac bezposrednio na folię i potem folią pod wełną od środka i na to płyty regips. Pytanie czy nie będzie problemu z wilgocią w deskach/wełnie.

Ktoś jeszcze sugerował styropian bezpośrednio pod deski ale nie wiem czy to jest wielka różnica czy dam wełnę czy storopian.

 

Dodam, że to jest dom letniskowy i nie ma tam żadnego ogrzewania więc raczej nie powinno być wielkich różnic temperatur pomiędzy zewnetrzem a wnętrzem domu (jakieś pewnie będą ale nie będzie sytuacji, że jest -20 na zewnątrz a w środku +20).

Załączyłem zdjęcia i rysunek poglądowy żeby przedstawić sytuację.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

 

20200918_103346.thumb.jpg.b3c4741bddf27d840e60e61cabdb6bbb.jpg

 

20200918_103350.thumb.jpg.3d1e6bd9df5481019ec1e108f4563b2d.jpg

 

20210427_102827.thumb.jpg.53ebe83f586b529c4d4dcd7b733633e2.jpg

 

20191026_132310.thumb.jpg.e0e6a01a3ec5966ec72f1bb308f37c29.jpg

Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Ocieplenie dachu w domku letniskowym

Nie widzę wlotu przy okapie a by się przydał żeby ewentualnie wełne zwentylować i wtedy - wlot by był z obustron połaci i jest szansa na jako taka wentylację w tej tzw. szczelinie.. Możesz dac dyszkę wełny (krokwie widzę 12 cm) i wtedy masz 2 cm luzu do deskowania. Wełnę bym na wszelki wypadek przykrył od strony deskowania folią paroprzepuszczalną bo nie wiadomo czy tam kiedyś cos nie będzie ciekło. Od strony pomieszczenia trzeba zabepieczyć wełną barierą paroizilacyjną czyli folią paroszczelną.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Witam,

Zrobilem to ocieplenie ale raczej niezbyt dobrze bo jest wilgoc i to duzo.

To co zrobilem:

- pod deskami(na deskach jest papa) dalem zwykla czarna folie (nie jakas paroprzepuszczalna)

- potem welna

- pozniej zolta folia (tez zwykla)

- no i na to plyty gipsowe

Stalo to z 2-3 miesiace (wiosna, lato) i tam nie zagladalem. Ostatnio jak bylem to widze, ze na scianie wyszly jakies wykwity przy suficie. Odkrecilem jedna plyte a tam sporo wilgoci pomiedzy zolta folia a welna. Cale poddasze jest jednym pomieszczeniem i wszystkie 4 okna byly uchylone.

Pytanie co z tym zrobic?

Z tego co widze to napewno musze plyty i zolta folie zdjac. Nie wiem jak bardzo tam jest zawilgocone. Nie wiem czy bede musial zdejmowac wszystko razem z welna.

 

Zakladam, ze bez sensu dawalem te zwykle folie moze jakies paroprzepuszczalne powinienem.

Kompletnie, nie zdawalem sobie sprawy, ze tyle wilgoci tam moze sie zbierac.

 

Czy np. zerwanie zoltej folii i osuszenie welny a potem na to jakas paroprzepuszczalna cos zmieni? Zakladam, ze by musiala przepuszczac pare od welny do srodka pomieszczenia ale czy wtedy cala wilgoc nie wejdzie w plyty karton gips?

 

Jakby ktos mial pomysl jak to naprawic to bylbym wdzieczny za jakies wskazowki.

 

 

20210729_222118.thumb.jpg.9a585792cd3b4620b2322a8f3021ffc3.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, dariusz.szczepaniak napisał:

Pytanie co z tym zrobic?

Wywalić czarną folię

1 godzinę temu, dariusz.szczepaniak napisał:

Jakby ktos mial pomysl jak to naprawic to bylbym wdzieczny za jakies wskazowki.

Od dołu wymieniam co następuje ....

Regips na stelażu

Paroizolacja (ta żółta folia ) - łączenia folii klejone taśmą na głucho.

wełna

przerwa do deskowania- pustka powietrzna min 5cm

 

 

 

I to wsio...

 

Edytowano przez joks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zeby zrobic pustke powietrzna musialbym odwalic podbitke z przodu i z tylu i dostac sie jakos do desek i zrobic kanaly wentylacyjne, w sumie taki byl plan ale poszedlem na latwizne. Zakladam ze by to zadzialalo jakbym stworzyl przerwe pomiedzy welna a deskowaniem ktora by szla przez calosc i miala wyloty pomiedzy krokwiami z obu stron.

 

A piana pur? Jakby wywalic cala welne i zrobic piana natryskowa? fachowcy od piany pur powiedzieli ze natrysk bezposrednio na deski a potem przykryc drewnem czy jakac inna podbitka sufitowa, problem byl w tym ze kosztowo to bylo 2.5 raza tyle co welna, wiec chcialem ciac koszty. Pytanie czy to by zdalo egzamin tutaj w sensie czy by sie nie okazalo, ze i tak jest wilgoc?

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, dariusz.szczepaniak napisał:

nawet jak zrobie przerwe od deskowania to calosc jest zamknieta ze wszystkich stron od zewnatrz  

 

Więc jak ta para ma stamtąd wyleźć? Którędy?

 

Kiedyś, przed laty, malowałem drzwi. Takie drewniane, robione przez stolarza. Malowałem na zewnątrz, żeby w domu nie śmierdziało. No i kiedy zakończyłem, było już późno. Więc zostawiłem je na płask, do rana. Ale w nocy spadł deszcz. Woda znalazła drogę do środka, przez różne szpary i szczeliny i drzewo spuchło. Drzwi nie chciały się zamykać. Nawet po dwóch latach! 

Bo z wodą tak jest. Żeby wejść, to drogę znajdzie. Ale wyjść nie chce bez zachęty.

Link do komentarza
4 minuty temu, retrofood napisał:

 

Więc jak ta para ma stamtąd wyleźć? Którędy?

 

Kiedyś, przed laty, malowałem drzwi. Takie drewniane, robione przez stolarza. Malowałem na zewnątrz, żeby w domu nie śmierdziało. No i kiedy zakończyłem, było już późno. Więc zostawiłem je na płask, do rana. Ale w nocy spadł deszcz. Woda znalazła drogę do środka, przez różne szpary i szczeliny i drzewo spuchło. Drzwi nie chciały się zamykać. Nawet po dwóch latach! 

Bo z wodą tak jest. Żeby wejść, to drogę znajdzie. Ale wyjść nie chce bez zachęty.

Ja naiwnie myslalem, ze pary bedzie tylko jak bym to ogrzewal a ze ogrzewac nie chcialem bo to tylko na sezon letni jest wiec zalozylem (ewidentnie blednie) ze nie bedzie sie tam nic skraplalo.

Link do komentarza
4 minuty temu, dariusz.szczepaniak napisał:

Ja naiwnie myslalem, ze pary bedzie tylko jak bym to ogrzewal a ze ogrzewac nie chcialem bo to tylko na sezon letni jest wiec zalozylem (ewidentnie blednie) ze nie bedzie sie tam nic skraplalo.

 

Niestety, jak powietrze jest wilgotne, to para włazi wszędzie. Ale gdy powietrze się wysusza, para w takich "zbiornikach" zostaje. I się skrapla, tworząc miejsce dla następnej pary z wilgotnego powietrza. Bez wietrzenia wszystko gnije.

Link do komentarza

Błędnie myślisz, że jak zmniejszysz komorę w której para się skrapla to będzie jej mniej. Będzie jej tyle samo, tylko wtedy jeszcze szybciej się skropli. Cały czas chodzi o to, że w każdym miejscu, gdzie występuje różnica temperatur, najważniejsza jest cyrkulacja powietrza.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...