Skocz do zawartości

Pierwsze ogrzewanie i wilgoć przy suficie


Recommended Posts

Napisano

Witam,

Zaczęliśmy ogrzewać dom, piec gazowy, ogrzewanie podlogówką. Dom parterowy, strop ocieplony PUR 25 cm, ocieplenie zewnętrzne grafit 15 cm. Poddasze nieużytkowe, nie ocieplone. 

 

Tynki gipsowe były robione na przełomie czerwca - lipca 2020, ocieplenie i elewacja - koniec sierpnia piec założony w grudniu 2020. 

 

Na drugi dzień jak weszliśmy to między ścianą (tynkiem) a sufitem z karton gipsu pojawiła się wilgoć. Otworzyliśmy okna i zaczęliśmy wietrzyć. 

 

Czy jest to normalne zjawisko, tynki jeszcze nie doschły od wakacji ? Zaznaczam że wilgoć zbiera się tylko na wysokości sciana-sufit. 

 

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu wątpliwości, chciałem zacząć gruntować i malować i niewiem kiedy mogę zacząć. 

 

Pozdrawiam. 

20201206_141230.jpg

20201206_141223.jpg

Napisano

Sufit na stelażu, czy klejony na placki?

Jak wyglądało z grubsza suszenie tynków?

Ścianka kolankowa jaką ma wysokość - jeśli jest...

 

24 minuty temu, SJASK93 napisał:

wilgoć zbiera się tylko na wysokości sciana-sufit.

Na wszystkich ścianach (również tych wewnętrznych/działowych) czy tylko zewnętrznych/obrysowych?

Napisano

Sufit na stelażach krzyżowych, na ocieplenie PUR dana folia paroizolacyjna isover i do stelaży przykrecony karton gips, brak ścianki kolankowej. 

Tylko na ścianach zewnętrznych obrysowych, na dzialowkach jest ok. 

 

Po wietrzeniu wilgoć zanikla, chociaż rano pewnie znowu wyjdzie bo okna na noc zamknięte. 

Suszenie wyglądało tak, że rozszczelnione okna były, ale później tak od pazdziernika do teraz praktycznie nie otwieralismy okien

Napisano

Czyli strop ocieplony jest od spodu? - docieplić strop od poddasza, szczególnie wokół wieńca... tam jest potężny mostek, ba, MOST termiczny... wygląda na to, że niedoizolowany jest wieniec (???) jest zimny i para wodna znalazła sobie stosunkowo zimne miejsce na kondensację :bezradny:

 

Nad drzwiami - tymi na zdjęciu - masz rolety zewnętrzne?

 

25 minut temu, SJASK93 napisał:

Po wietrzeniu wilgoć zanikla

Wentylacja pewnie grawitacyjna, brak nawietrzników w oknach, brak cyrkulacji powietrza - usprawnić wentylację...

Napisano

Strop jest ocieplony od spodu dokładnie. 

Hmm... dziwne, bo tam też sporo poszło tej piany PUR, w jaki sposób można go teraz docieplic?

 

Rolet zewnętrznych nie ma. 

Napisano
3 minuty temu, SJASK93 napisał:

Strop jest ocieplony od spodu dokładnie

Możliwe, ale ściana na styku ze stropem jest wyraźnie zimniejsza! i stąd kondensacja pary właśnie tutaj...

Skuteczniejsze byłoby ocieplenie po drugiej stronie przegrody, czyli podłogę poddasza...

 

Przypuszczałem, że to zimne nadproże, to wynik niedocieplenia kasety :scratching:

 

Podbitka już założona/przybita? nie da się zajrzeć, jak docieplona jest ściana pod okapem?

Tam coś jest nie tak...

 

Czy mógłbyś pokazać fragment przekroju budynku z widocznym połączeniem ściany zewnętrznej, stropu i więźby dachu...

Napisano (edytowany)
3 godziny temu, SJASK93 napisał:

Sufit na stelażach krzyżowych, na ocieplenie PUR dana folia paroizolacyjna isover

SJASK93, domyślam się, że folia paroizolacyjna jest POD pianką, a nie nad nią, prawda?

 

Bo jeśli jednak nie przejęzyczyłeś się w swojej wypowiedzi i ta folia jest położona NAD pianką, to wg mnie za zawilgocenie może odpowiadać zamknięta droga dla pary wodnej - właśnie za sprawą folii, która została położona od góry. Tam powinna leżeć folia paroprzepuszczalna, a folia paroizolacyjna powinna znaleźć się POD pianką czyli między płytami gipsowymi a ociepleniem. Zresztą nad folią powinna być zapewniona wentylacja, żeby dać ujście wilgoci.

No i o mostku warto pomyśleć, o którym pisał Podczytywacz, 

 

Ale jeśli jednak jest to zwykłe przejęzyczenie z tą folią NA piance PUR, no to ja i tak mam pytanie, którędy ma uchodzić para wodna spod tego sufitu? Bo to zdaje się jest betonowy strop, w każdym razie szczelny, co nie? No więc według mnie sprawa wygląda tak, że nie masz sprawnej wentylacji i następuje kondensacja pary wodnej właśnie w warstwie ocieplenia, bo nad ociepleniem masz sufit.

 

Uważam, choć mogę się mylić, że niewykluczone, że błędnie jest położona warstwa ocieplenia i tam ZAWSZE będzie mokro, bo to jest dokładnie ta sama sytuacja co z brakiem wentylacji połaci dachu. Wentylacja musi być, żeby na styku dwóch obszarów ciepłego i zimnego mogła wydostawać się para wodna, zamiast kondensować się i skraplać. 

Sufit zimny, pianka ciepła.

Mam nadzieję, że jestem w błędzie.

 

A jeśli się nie mylę, to musisz położyć dodatkowe ocieplenie na stropie i zrobić pogrubioną opaskę ocieplenia przy ścianach tam na stropie, od góry, żeby zniwelować mostek, o którym pisał Podczytywacz. Wiesz, ocieplenie na stropie np 10cm styropianu albo wełny i na to wzdłuż ścian opaskę z postawionych na boku płyt.

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Napisano

jeśli strop jest żelbetowy i ocieplono go od spodu to faktycznie powstał potężny mostek termiczny na wysokości wieńca. I to na zimnym wieńcu to potężne wykraplanie się pary wodnej. Ktoś – projektant lub wykonawca – popełnił tu poważny błąd. Izolację trzeba ułożyć na stropie, tak aby łączyła się z izolacją ścian. Ostatecznie można też ocieplić dach.

Napisano

Dzięki za rzetelne podpowiedzi, dziś już wszystko było ok, grzanie i wietrzenie będę praktykował, możliwe, że jak hydraulik włączył piec to pomieszczenia praktycznie od października nie były wietrzone i się wszystko skumulowało. Dla bezpieczeństwa przejechałem papierem 150. 

Strop jest na konstrukcji drewnianej. Nie ma żadnego betonu. 

Napisano

To ma być grzane, grzane i jeszcze raz grzane + wentylacja, wentylacja i jeszcze raz wentylacja. Tak sobie przemyślałem to na spokojnie i podpisuję się ostatecznie pod wypowiedzią Eksperta Cezarego, która upewniła mnie w moich domniemaniach. :) Nie ma co wietrzyć - zamów osuszacz dodatkowo z jakiejś wypożyczalni i zobaczysz, ile razy bedziesz z wiadrem wody ganiał na trawnik :) Można się zdziwić.

 

Napisano
Dnia 6.12.2020 o 22:36, SJASK93 napisał:

Sufit na stelażach krzyżowych, na ocieplenie PUR dana folia paroizolacyjna isover i do stelaży przykrecony karton gips, brak ścianki kolankowej. 

Tylko na ścianach zewnętrznych obrysowych, na dzialowkach jest ok. 

Ocieplanie od wewnątrz stropu (a i ścian) stosuje sie tylko w ostateczności, gdy brak inne możliwości - i wtedy trzeba zapewnić dobre wentylowanie przestrzeni między ociepleniem a ściana, albo zastosować inne sposoby przeciwdziałające wykraplaniu się pary na przegrodzie.

 

Ocieplony powinien byc ostatni strop - 30 -40 cm wełny min lub podobnej izolacji.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • a jednak dam https://www.onet.pl/informacje/newsweek/przez-ponad-dwa-miesiace-stosowalam-post-przerywany-co-poszlo-nie-tak/vbsvfw7,452ad802   akurat dla mnie te argumenty nie są decydujące, bez problemu potrafię wytrzymać nawet kilka dni bez jedzenia... a intensywne życie towarzyskie? to też się da, wiem coś o tym  
    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...