Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowę, pytanko


Recommended Posts

Napisano

Witam, Jestem na etapie zbierania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Na razie czekam na mapy zasadnicze ze starostwa do wniosku o warunki zabudowy dla mojej działki.

Mam również przyłącze energetyczne, wodę oraz kanalizację na działce i podpisane umowy z energetyką i wodociągami. Wiem, że w następnej kolejności będę musiał zlecić geodecie naniesienie budynku na mapę (czyli sporządzenie mapy do celów projektowych?). Mam pytanie odnośnie dalszych formalności. Czy muszę pisać wniosek o warunki techniczne przyłączy do energetyki i wodociągów, jeżeli już mam wszystko podłączone i mam umowy z nimi czy pominąć ten etap i po prostu dołączyć do wniosku jako załączniki kopie tych umów? Czy moglibyście również opisać mi pokrótce jakie dalsze kroki powinienem podjąć jeżeli chodzi o formalności? Adaptacja, kierownik budowy czy co?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Gość mhtyl
Napisano
22 minuty temu, shuter napisał:

Witam, Jestem na etapie zbierania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Na razie czekam na mapy zasadnicze ze starostwa do wniosku o warunki zabudowy dla mojej działki.

 

Raczej mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych  w skali 1:500, jeżeli chodzi o PnB, do wydania WZ nie potrzeba wyciągać żadnej mapy.

22 minuty temu, shuter napisał:

Mam również przyłącze energetyczne, wodę oraz kanalizację na działce i podpisane umowy z energetyką i wodociągami. Wiem, że w następnej kolejności będę musiał zlecić geodecie naniesienie budynku na mapę (czyli sporządzenie mapy do celów projektowych?).

Masz rzeczywiście zrobione przyłącze energetyczne, wodę i studzienkę kanalizacyjną na działce? Coś mi sie wydaje że mylisz pojęcia.

Bo jeżeli występujesz o WZ to na jakiej podstawie zrobili przyłącza mediów?

Masz zapewne zapewnienie dostaw mediów do tej działki, bo takie zapewnienia są potrzebne aby dostać WZ a potem PnB.

Z wytyczeniem domu przez geodetę to jeszcze daleka droga. 

 

24 minuty temu, shuter napisał:

Mam pytanie odnośnie dalszych formalności. Czy muszę pisać wniosek o warunki techniczne przyłączy do energetyki i wodociągów, jeżeli już mam wszystko podłączone i mam umowy z nimi czy pominąć ten etap i po prostu dołączyć do wniosku jako załączniki kopie tych umów? Czy moglibyście również opisać mi pokrótce jakie dalsze kroki powinienem podjąć jeżeli chodzi o formalności? Adaptacja, kierownik budowy czy co?

Nie mam pojęcia co masz a czego nie.

Ustalmy najpierw co to za działka, masz wydane WZiZT czy jest dla niej MPZP?

Co z projektem? bo wymieniłeś prawie wszystko tylko nic nie wspomniałeś o projekcie.

Najpierw projekt i jego adaptacja i w między czasie możesz wybrać Kierownika Budowy a on już powinien pokierować co jest potrzebne do uzyskania PnB. Jak dostaniesz pozwolenie to wtedy geodeta i wytyczenie domu.

 

 

Napisano (edytowany)

 Dziękuję za odpowiedź. Działkę kupiłem już uzbrojoną, mam na niej studzienkę kanalizacyjną i drugą z przyłączem wody. Wszystko mam zapisane w akcie notarialnym. Mam założony licznik wody i płaciłem już pierwszy rachunek za zużycie 1m. Mam też licznik prądowy w skrzynce energetycznej z ENEI i taryfę budowlaną C11. Dla działki raczej nie ma przewidzianego MPZP, ponieważ w urzędzie gminy od razu dostałem wniosek o wydanie warunków zabudowy do wypełnienia. Projekt już kupiłem. Przyłącza są zgodne na 100% jeżeli chodzi o kwestie prawne bo przetyk po drogą robiła gmina. Działka płaska 15 arów z dostępem do drogi asfaltowej gminnej po obu stronach. Mapę muszę dołączyć w dwóch egzemplarzach jako załącznik do wniosku. Było napisane "mapa zasadnicza w skali 1:500 lub 1:000"

Edytowano przez shuter (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
8 minut temu, shuter napisał:

Dla działki raczej nie ma przewidzianego MPZP, ponieważ w urzędzie gminy od razu dostałem wniosek o wydanie warunków zabudowy do wypełnienia. Projekt już kupiłem. Przyłącza są zgodne na 100% jeżeli chodzi o kwestie prawne bo przetyk po drogą robiła gmina. Działka płaska 15 arów z dostępem do drogi asfaltowej gminnej po obu stronach. Mapę muszę dołączyć w dwóch egzemplarzach jako załącznik do wniosku. Było napisane "mapa zasadnicza w skali 1:500 lub 1:000"

Teraz już przejrzyściej sie zrobiło :) 

Kupując działkę powinieneś dostać "stare" WZ które były wydane na poprzedniego właściciela albo przed zakupem działki wystąpić o WZiZT bo co będzie jak teraz nie pozwolę ci się na niej budować? a takie przypadki bywały.

Kupiłeś projekt nie wiedząc czy spełnia on WZ?

No trochę zacząłeś przygodę z budowa od tyłu, ale cóż, teraz musisz czekać na wydanie WZiZT a dio tego dołącz mapkę w skali 1:500, zamów ją u geodety, najlepiej jak będzie to ten sam co będzie Ci dom wytyczał wtedy możesz liczyć na jakiś rabacik :) 

I do WZ musisz tez dostarczyć zaświadczenie że masz na działce podłączone media, jakiego rodzaju ma być to zaświadczenie to w gminie czy powiedzą czy wystarczy jak dostarczysz umowę czy osobne oświadczenie.

 

Napisano
17 minut temu, shuter napisał:

Projekt już kupiłem.

Być może pośpieszyłeś się z projektem bo dopiero z WZ dowiesz się jaki dom możesz stawiać. Chyba że wiesz to z innych źródeł.

Napisano

Na przeciwko i z lewej strony sąsiedzi się już pobudowali i są to domy różne tj. jeden ma dach dwuspadowy i 2 kondygnacje a inny parterówka i dach czterospadowy, więc jestem dobrej myśli co do tego WZ :) Ja kupiłem projekt na parterówkę 83 metry pow. użytkowej z dachem dwuspadowym. Sugerowałem się prostotą i potencjalną ceną budowy. Działki są w tym miejscu bezpośrednio przylegające do drogi asfaltowej, a kanalizacja i prąd idą przy drodze, więc z tym też nie było problemów. Dzięki za odpowiedzi, a co do projektu i wniosku o WZ to dziwne to dla mnie było, że mam podać we wniosku takie dane jak kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, powierzchnia zabudowy bez posiadania projektu. Dlatego wcześniej nabyłem projekt. Na mapki ze starostwa muszę czekać niestety 2 tygodnie. Czyli jak je odbiorę to z nimi do geodety, żeby naniósł budynek tak? I wtedy jak dostanę już decyzję o WZ to mogę robić adaptację i szukać kierownika budowy?

Bo z tego co piszecie to najpierw powinienem zrobić adaptację do działki, ale co mi to da jeśli np. nie dostanę WZ?

Napisano (edytowany)
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Raczej mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych  w skali 1:500, jeżeli chodzi o PnB, do wydania WZ nie potrzeba wyciągać żadnej mapy.

.......

albo zostawić :), żeby było jednoznacznie

do WZ należy dołączyć mapę zasadniczą z zaznaczeniem obszaru objętego wnioskiem

Edytowano przez aru (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
1 godzinę temu, aru napisał:

albo zostawić :), żeby było jednoznacznie

do WZ należy dołączyć mapę zasadniczą z zaznaczeniem obszaru objętego wnioskiem

Napisałem o mapce do celów projektowych bo niejednoznacznie autor tematu napisał, ale czy do każdego wydania WZ jest potrzebna mapka? Raczej mapka jest potrzebna wtedy kiedy są wydawane WZ i ZT.

2 godziny temu, shuter napisał:

Dzięki za odpowiedzi, a co do projektu i wniosku o WZ to dziwne to dla mnie było, że mam podać we wniosku takie dane jak kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, powierzchnia zabudowy bez posiadania projektu

Do tego nie musisz mieć projektu, są to dane orientacyjne i nie wiążące ale dobrze podać to co chcesz wybudować bo wtedy nie musiał starać sie o kolejne WZ już do konkretnego projektu. Dopiero jak będziesz miał projekt wtedy podasz konkret do PnB.

 

2 godziny temu, shuter napisał:

Czyli jak je odbiorę to z nimi do geodety, żeby naniósł budynek tak? I

Tak, naniesie budynek na mapkę gdzie ma stać na działce i powinien nanieś przyłącza, zjazd na działkę oraz jak masz w planie wybudować jakiś gospodarczy czy garaż też powinien nanieś go na mapkę.

2 godziny temu, shuter napisał:

I wtedy jak dostanę już decyzję o WZ to mogę robić adaptację i szukać kierownika budowy?

Bo z tego co piszecie to najpierw powinienem zrobić adaptację do działki, ale co mi to da jeśli np. nie dostanę WZ?

Tak, jak dostanie WZiZT startujesz z projektem do projektanta czy architekta aby zrobił adaptacje budynku do działki.

Kto pisał abyś zrobił najpierw adaptację?

2 godziny temu, Buster napisał:

najpierw WZ jeśli nie ma MPZP,potem projekt zagospodarowania terenu,dopiero potem geodeta czyli wytyczenie budynku
https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_zagospodarowania_działki_lub_terenu

Jak  geodeta wytyczy budynek jak nie ma PnB? Dopiero po uzyskaniu i uprawomocnieniu się PnB można coś robić na działce, a początkiem jest wytyczenie domu przez geodetę poprzedzone umieszczeniem tablicy informacyjnej o budowie przez Kierownika.

Napisano

raczej zawsze do wniosku :)

skąd urząd ma wiedzieć co chcesz zabudować (np jaką część działki bo przecież niekoniecznie całą)

czasami lepiej samemu wskazać proponowaną lokalizację kubatury niż polegać na urzędzie

a jak masz wątpliwości - poszukaj w necie druku - wniosku o WZ

mapa zasadnicza, czasami zwana archiwalną

a MDCP to ta sama mapa tylko zaktualizowana przez geodetę po robocie w terenie "przyjęta do zasobów" geodezyjnych czyli z "czerwoną pieczątką"

wersji elektronicznej nie chcą honorować choć taka jest "matką map"

 

a co do WZ trzeba mieć z prac projektowych to byś się zdziwił tam gdzie wymagają do wniosku decyzji środowiskowej, to jest dopiero jazda, a nawet i bez tego, ale przy nieco większych inwestycjach

 

a co do wyprzedzającej realizacji projektu - ryzyko inwestora, choć tu widać, że inwestor trochę wie co w trawie piszczy i raczej prawidłowo ocenia sytuację

Gość mhtyl
Napisano
4 minuty temu, aru napisał:

skąd urząd ma wiedzieć co chcesz zabudować

Wiadomo, że o WZ może wystąpić każda osoba i wystarczy podać tylko nr działki, a po to sie pyta przyszły inwestor urzędu czy na tej działce w ogóle coś będzie mógł wybudować i jeżeli będzie mógł to w przybliżeniu co, zanim ją kupi.

9 minut temu, aru napisał:

czasami lepiej samemu wskazać proponowaną lokalizację kubatury niż polegać na urzędzie

Przeważnie lepiej podać co się wybudować bo wtedy skraca się czas oczekujący na załatwienie papierkowej roboty, chodzi mi o to że najpierw gmina wyda WZ ogólne, a potem inwestor występuje już na gotowo z konkretnym projektem i pomysłem na zabudowanie działki i gmina ponownie musi wydać nowe WZ, a czas leci :) 

Napisano

znajdź sobie wniosek i przeanalizuj

i podejdź do tematu jakbyś chciał postawić chałupę na np hektarowej działce

 

 

Gość mhtyl
Napisano
3 minuty temu, aru napisał:

znajdź sobie wniosek i przeanalizuj

i podejdź do tematu jakbyś chciał postawić chałupę na np hektarowej działce

 

 

Ale o co chodzi, bo nie rozumiem?

Po to występuje się o WZ aby się dowiedzieć co można wybudować, prawda? 

Gość mhtyl
Napisano

W czym problem? że występuję o WZ?

Napisano
11 godzin temu, mhtyl napisał:

Jak  geodeta wytyczy budynek jak nie ma PnB? Dopiero po uzyskaniu i uprawomocnieniu się PnB można coś robić na działce, a początkiem jest wytyczenie domu przez geodetę poprzedzone umieszczeniem tablicy informacyjnej o budowie przez Kierownika.

Tak po cichu powiem Ci że nie zawsze.Zacząłem budować w sierpniu pewnego roku a PnB dostałem dopiero w maju następnego.Budynek był już pod dachem.
Nie powtarzaj tego nikomu,zwłaszcza autorowi wątku ;) :D

Gość mhtyl
Napisano
23 minuty temu, Buster napisał:

Tak po cichu powiem Ci że nie zawsze.Zacząłem budować w sierpniu pewnego roku a PnB dostałem dopiero w maju następnego.Budynek był już pod dachem.
Nie powtarzaj tego nikomu,zwłaszcza autorowi wątku ;) :D

Wszystko można, można się wybudować nawet bez PnB.

11 minut temu, retrofood napisał:

To radzę Ci zapoznać się z tym tematem Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy

Trochę długie to, ale warto poczytać i wiedzieć.

 

Pisałem już wcześniej, jakiś czas temu o tym, że sprawa dotyczy Taurona i w Tauronie jest taka możliwość, natomiast w Enei można sobie tylko poważyć, jak nie ma sie odbioru domu to nie zmiany taryfy, a napisał że operatorem u nie go jest Enea.

 

Napisano
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 Pisałem już wcześniej, jakiś czas temu o tym, że sprawa dotyczy Taurona i w Tauronie jest taka możliwość, natomiast w Enei można sobie tylko poważyć, jak nie ma sie odbioru domu to nie zmiany taryfy, a napisał że operatorem u nie go jest Enea.

 

W Rzeczpospolitej Polskiej nie istnieje prawo Tauronu ani prawo Energi, ani prawo Enei. Jest prawo które stanowi Sejm RP, a w tej szczególnej kwestii prawo energetyczne, które obowiązuje na całym terytorium kraju.  Czyli również tam, gdzie zamieszkuje kol. shuter.

Gość mhtyl
Napisano (edytowany)
29 minut temu, retrofood napisał:

W Rzeczpospolitej Polskiej nie istnieje prawo Tauronu ani prawo Energi, ani prawo Enei. Jest prawo które stanowi Sejm RP, a w tej szczególnej kwestii prawo energetyczne, które obowiązuje na całym terytorium kraju.  Czyli również tam, gdzie zamieszkuje kol. shuter.

To przytocz mi przepis gdzie mówi że każdy ZE w Polsce musi zmienić taryfę z C11 na G11 przed odbiorem domu. To że Tauron zmienia jest to jego dobrą wolą i przyciąga tym nowych klientów, on prawa nie łamie bo prawo nie zakazuje ale i też nie zabrania ale i co najważniejsze nie NAKAZUJE ZE aby zmieniać taryfę budynkom przed ich odbiorem, więc inne ZE które nie zmieniają taryfy przed odbiorem budynku prawa nie łamią. A czemu tak postępują? bo chodzi o kasę, prąd budowlany taryfa C11  wiadomo że jest o wiele droższa od prądu docelowego.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Napisano

Dzięki za zainteresowanie wątkiem. Ta taryfa C11 rzeczywiście dość drogo nas kosztuje. Kiedy dostanę już PnB to bardziej zainteresuje się tematem odnośnie zmiany taryfy, a na ten moment WZ i PnB to jest dla mnie priorytet. Odchodząc od tematu zapytam was jeszcze: Czy musieliście do wniosku o PnB dołączać wniosek o wydanie pozwolenia na zjazd z drogi publicznej? Czytałem, że po nowelizacji prawa budowlanego w kwestii uproszczenia przepisów zniesiono obowiązek wnioskowania o to. 

Gość mhtyl
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, retrofood napisał:

Najpierw zapoznaj się z tematem, a potem próbuj dyskutować, bo na razie pieprzysz głupoty.

C11 to tzw. "Firma Wygodna", a przecież prywatny inwestor i budowniczy własnego domu nie jest firmą.  

No i co w tym temacie pisze takiego ciekawego? (mowa o temacie z linku jaki zapodałeś) to że facet zrobił Enenę w bambuko. On akurat miał inną sytuację niż autor tematu. I w owym temacie z linku piszą o taryfie C11 jako prądzie budowlanym więc czy ona nazywa się "Firma wygodna" czy inaczej fakt jest że taką taryfę wciskają jako taryfę budowlaną i każdy ją tak nazywa.

 

19 godzin temu, shuter napisał:

Mam też licznik prądowy w skrzynce energetycznej z ENEI i taryfę budowlaną C11.

Ja się zapoznałem i autor tematu napisał że ma taryfę budowlaną C11. Gdzie pisze że taryfa C11 jest  to tzw"Firma wygodna"?

 

 

2 godziny temu, shuter napisał:

Czy musieliście do wniosku o PnB dołączać wniosek o wydanie pozwolenia na zjazd z drogi publicznej? Czytałem, że po nowelizacji prawa budowlanego w kwestii uproszczenia przepisów zniesiono obowiązek wnioskowania o to. 

To powinien załatwić projektant adoptujący projekt.

2 godziny temu, shuter napisał:

Ta taryfa C11 rzeczywiście dość drogo nas kosztuje.

Bo drogie są opłaty abonenckie, gdy zmienisz taryfę na prąd docelowy zmniejsza są o połowę a do tej pory płacisz krocie czy używasz czy nie prąd. Jaką masz moc przyłączeniową?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano

Ja miałem już dom ukończony ale nie odebrany i szanowna Enea miała to gdzieś, dla niej liczył sie kwitek po odbiorze domu.

Zobaczę czy coś się zmieniło bo mam sąsiada który się buduje i wiosną tego roku zrobili mu przyłącze i zamontowali licznik, teraz już ma zrobioną instalację elektryczną w domu i ma się dowiadywać czy zmienią mu taryfę. Jak się dowiem czy mu się udało dam znać.

Napisano (edytowany)
44 minuty temu, mhtyl napisał:

Jaką masz moc przyłączeniową?

9kW i mam też siłę w skrzynce bo tak chciałem. Za samo utrzymanie płacę coś około 150-170zł na dwa miesiące bo jeszcze nic nie korzystam z prądu. Mam umowę "kompleksową" tak ją nazywają w ENEA

Edytowano przez shuter (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
1 minutę temu, shuter napisał:

9kW i mam też siłę w skrzynce bo tak chciałem. Za samo utrzymanie płacę coś około 150-170zł na dwa miesiące bo jeszcze nic nie korzystam z prądu.

Ja mam 16 kW i płaciłem coś około 350 zł za dwa miesiące za samo utrzymanie jak to nazwałeś, gdy używałem a nie miałem odbioru rachunki były około 600 zł a teraz po odbiorze płacę 250-270 zł za dwa miesiące.

Tak więc jak widać jest o co się"bić" ale czy Enea przepuści taką kasę? też uważam że to jest ździerstwo.

Napisano
Dnia 9.07.2019 o 14:20, shuter napisał:

9kW i mam też siłę w skrzynce bo tak chciałem. Za samo utrzymanie płacę coś około 150-170zł na dwa miesiące bo jeszcze nic nie korzystam z prądu. Mam umowę "kompleksową" tak ją nazywają w ENEA

Zapoznaj się z tematem, który podałem. To jest zdzierstwo.

Gość mhtyl
Napisano

Tylko jak gościu ma PnB na dom to jaki garaż czy altanka? Nie róbcie gościowi wody z mózgu.

każdy ZE rządzi sie swoimi prawami i proponowałbym sie zapoznać z polityką ZE w tym przypadku Enea aby wiedzieć czy można zmienić taryfę C11 na G11 czy inną przed odbiorem budynku. Telefon na infolinię znajdziecie bez problemu w necie.

Napisano
39 minut temu, mhtyl napisał:

Tylko jak gościu ma PnB na dom to jaki garaż czy altanka? Nie róbcie gościowi wody z mózgu.

każdy ZE rządzi sie swoimi prawami i proponowałbym sie zapoznać z polityką ZE w tym przypadku Enea aby wiedzieć czy można zmienić taryfę C11 na G11 czy inną przed odbiorem budynku. Telefon na infolinię znajdziecie bez problemu w necie.

W sumie to prawda. W świetle ostatnich orzeczeń TK, dowolny usługodawca może np. odmówić wykonania usługi osobom mającym czarne włosy na głowie, albo takim, co to nie hodują pingwinów. Cóż, takie mamy prawo taki mamy klimat.

Ja na przykład zamiast raty kredytu wysłałem bankowi oświadczenie, że klauzula sumienia nie pozwala mi oddać mu pieniędzy.

Napisano
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Ja na przykład zamiast raty kredytu wysłałem bankowi oświadczenie, że klauzula sumienia nie pozwala mi oddać mu pieniędzy. 

No, no, i jaką dostałeś odpowiedź?

Gość mhtyl
Napisano
1 godzinę temu, retrofood napisał:

W sumie to prawda. W świetle ostatnich orzeczeń TK, dowolny usługodawca może np. odmówić wykonania usługi osobom mającym czarne włosy na głowie, albo takim, co to nie hodują pingwinów. Cóż, takie mamy prawo taki mamy klimat.

Ja na przykład zamiast raty kredytu wysłałem bankowi oświadczenie, że klauzula sumienia nie pozwala mi oddać mu pieniędzy.

Robisz sobie ironię z poważnego tematu i piszesz ogólnikami, daj przepis, paragraf gdzie jest czarno na białym że ZE musi zmienić taryfę z budowlanej na docelowa przed odbiorem budynku.

Sądzisz że ja usilnie bronię to ździerstwo? sam przerabiałem ten temat, co prawda trzy lata temu ale przerabiałem i wiem co mówię. Też nie bylem chepi żeby płacić tyle kasy praktycznie za coś co mogłem płacić o połowę mniej.

W latach coś około 2007-2010 obecny na Śląsku ZE Waterland (nie wiem czy dobrze napisałem nazwę firmy) już wtedy dawał taryfę docelową bez odbioru budynku, warunkiem było bodajże posiadać taryfę budowlana 6 miesięcy, gdzie w tamtych latach obecny Tauron a wtedy Energia Pro nie robił tego. Obecnie Tauron zmienia taryfę i nie robi przy tym żadnych chocków klocków.

Napisano
2 godziny temu, mhtyl napisał:

 daj przepis, paragraf gdzie jest czarno na białym że ZE musi zmienić taryfę z budowlanej na docelowa przed odbiorem budynku. 

A niby dlaczego ja mam coś dawać? W temacie, który podlinkowałem, wszystko jest napisane.  Najpierw niech ZE pokaże przepis czarno na białym (oprócz własnych pseudowytycznych), że mnie na mojej prywatnej działce, obowiązuje taryfa przemysłowa.

Trzeba tylko nauczyć się czytać.

Gość mhtyl
Napisano

Nie bądź śmieszny, na Twojej działce chcesz mieć taryfę jaką ty chcesz? to nie będziesz miał żadnej bo warunki dyktuje ZE i powiedz to wszystkim  dlaczego mają taryfę C11 na okres budowy, niech nie biorą bo to taryfa przemysłowa, do podpisanie umowy z ZE nikt nikogo nie zmusza. Wytykasz mi że nie czytałem  a to raczej chyba Ty nie czytałeś tego co zapodałeś, bo plac budowy wg ZE jest spostrzegany jako co?

Cały czas chełpisz się że ZE nie może, to proszę pokaż, daj link do ustawy czy zacytuj owy przepis  a nie podpierasz się linkiem odsyłającym do pogaduszki na komercyjnym forum gdzie piszą tacy sami ludzie jak tu.

Gość mhtyl
Napisano
7 minut temu, retrofood napisał:

Każdy sądzi według siebie. To, że Ty nie masz wiele do napisania wcale  nie świadczy o tym, że inni też nie mają.

To napisz z łaski swojej na podstawie swojej wielkiej wiedzy elektrycznej coś merytorycznego bo pomimo moich próśb nic nie napisałeś oprócz pustych okólników i odsyłania do tematu który nie rozwiązuje problemu, ja pisze konkrety poparte argumentami.

Natomiast co do taryfy C11 a dokładnie jej nazwy to że jest to taryfa firmowa nie oznacza że tylko firmy z niej korzystają bo place budowlane są obdarowywane tą taryfą. 

Na wielu forach jest ona nazywana jako taryfa budowlana czy prąd budowlany i to nawet na stronach wybitnie elektrycznych, przykład? proszę

Cytat

Taryfa budowlana to stawka opłaty za prąd, obowiązująca w czasie budowy domu. Jest ona określana symbolem C 11. Różni się ona od taryfy dla gospodarstw domowych (G) wysokością. 

źródło http://www.e-instalacje.pl/porady-budowlane/taryfa-budowlana-czy-trzeba-ja-zmienic-2872.html

 

Cytat

Prąd budowlany od dostawcy - taryfy: C11, C12a, C12b

...C11 – taryfa jednostrefowa, jedna stawka za 1 kWh bez całą dobę. To idealna taryfa dla osób, które planują budowę na pełnych obrotach, niezależnie od pory dnia. Stała, ujednolicona stawka pozwala uruchamiać maszyny w dowolnym momencie, dlatego nie musimy martwić się o cenę prądu.

...

źródło  http://www.elektro.info.pl/artykul/id6875,prad-budowlany-czyli-skad-czerpac-energie-elektryczna-na-czas-budowy-domu

Cytat

Prąd budowlany

Jeżeli jesteś klientem indywidualnym, który buduje dom, to na czas budowy nie możesz korzystać z taryfy dla gospodarstw domowych, tylko musisz korzystać z tak zwanego prądu budowlanego, czyli specjalnej taryfy przeznaczonej dla osób prowadzących prace budowlane.

W ramach prądu budowlanego mamy do wyboru trzy główne taryfy: C11, C12a i C12b. Jak można zauważyć po ich nazwie, są to taryfy tożsame z taryfami dla firm(o których niżej), przeważnie droższymi, niż taryfy dla gospodarstw domowych. Jednakże na zwykłą taryfę dla domu możemy przejść jedynie wtedy, kiedy przedstawimy sprzedawcy prądu dokument świadczący o odbiorze naszej nieruchomości.

źródło https://dobryprad.pl/taryfy/rodzaje/

Napisano

Problemem jest brak oficjalnej definicji "gospodarstwo domowe" - nie mniej jednak nie znam przypadku aby sąd w orzecznictwie wskazał, że budowa domu (dla własnych potrzeb) wyczerpuje "znamiona" "gospodarstwa domowego".

Cytat

Odbiorcy w gospodarstwach domowych: „odbiorcy kupujący energię na potrzeby własnego gospodarstwa domowego z wyłączeniem działalności handlowej lub zawodowej" (art. 2 § 10 dyrektywy 2003/54/WE i art. 2 § 25 dyrektywy 2003/55/WE).

Cytat

Odbiorca paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym - odbiorca końcowy dokonujący zakupu paliw gazowych lub energii elektrycznej wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym.

 

Jeśli ktoś dowiedzie (albo znajdzie w orzecznictwie), że budowa domu (na własne potrzeby)  =  odbiorcy w gospodarstwach domowych, będzie bohaterem nie tylko swojego domu - zostanie bohaterem wszystkich budujących własne domy. :icon_cool:

Napisano

mhtyl - to, że sprzedawca i dystrybutor dyma klienta to powszechnie wiadomo; sztuką mniej znaną jest dymanie sprzedawcy i dystrybutora, a raczej wyegzekwowanie swoich prawi i skorzystanie z możliwości, które są

a jeżeli masz inne pojęcie to poproszę obal to co napisałem wcześniej, chętnie zapoznam się z  twardymi paragrafami, które mnie skazują na dymanko

 

Gość mhtyl
Napisano
3 minuty temu, aru napisał:

mhtyl - to, że sprzedawca i dystrybutor dyma klienta to powszechnie wiadomo; sztuką mniej znaną jest dymanie sprzedawcy i dystrybutora, a raczej wyegzekwowanie swoich prawi i skorzystanie z możliwości, które są

a jeżeli masz inne pojęcie to poproszę obal to co napisałem wcześniej, chętnie zapoznam się z  twardymi paragrafami, które mnie skazują na dymanko

 

To że jak nazwałeś "dymanko" robi Enea jest oczywiste, ja nie zaprzeczam, chodzi mi tylko jak mam czy Ty zrobić aby tego dymanka nie było jak polityka ZE jest taka a nie inna. Umowę podpisuje się i się  czyta co się podpisuje, a jak się nie zgadzasz z treścią umowy to jej nie podpisujesz i czekasz sobie latka na przyłącze a budowa stoi i czeka.

Więc nie miej do mnie pretensji bo ja nie bronię ZE, pisze jak jest w rzeczywistości, ale jakoś nikt tu nie podał złotego środka jak zmienić przed odbiorem technicznym domu taryfę  z C11 na G11 lub podobną.

 

Napisano
55 minut temu, bajbaga napisał:

 Jeśli ktoś dowiedzie (albo znajdzie w orzecznictwie), że budowa domu (na własne potrzeby)  =  odbiorcy w gospodarstwach domowych, będzie bohaterem nie tylko swojego domu - zostanie bohaterem wszystkich budujących własne domy. :icon_cool:

Proponuję zapoznanie się z linkowanym tematem.

44 minuty temu, aru napisał:

mhtyl - to, że sprzedawca i dystrybutor dyma klienta to powszechnie wiadomo; sztuką mniej znaną jest dymanie sprzedawcy i dystrybutora, a raczej wyegzekwowanie swoich prawi i skorzystanie z możliwości, które są

a jeżeli masz inne pojęcie to poproszę obal to co napisałem wcześniej, chętnie zapoznam się z  twardymi paragrafami, które mnie skazują na dymanko

 

Dobrze nazwałeś, cała taryfa C11 w przypadku indywidualnego klienta (oczywiście z wyłączeniem działalności gospodarczej) jest zwyczajnym dymaniem człowieka przez instytucję mającą na zawołanie sztab usłużnych prawników, którym za zastraszanie klientów ta instytucja pieniędzy nie żałuje. 

Jednak przyciśnięta do muru nie ma żadnych realnych podstaw prawnych do wyjaśnienia swojego działania, oprócz własnych wytycznych. Co jest curiosum prawnym, strona sporu powołuje się na prawo, które sama stanowi. 

Czas najwyższy, aby ludzie zaczęli myśleć.

Gość mhtyl
Napisano

Może jakieś w końcu konkrety w dyskusji podasz?

Napisano
Dnia 9.07.2019 o 09:39, mhtyl napisał:

Pisałem już wcześniej, jakiś czas temu o tym, że sprawa dotyczy Taurona i w Tauronie jest taka możliwość, natomiast w Enei można sobie tylko poważyć, jak nie ma sie odbioru domu to nie zmiany taryfy, a napisał że operatorem u nie go jest Enea.

 

Dokładnie.

Póki nie dostarczyłem dokumentu odbioru budynku z PINB-udu i z gminy dokumentu o nadaniu numeru dla posesji - nie było mowy o zamianie taryfy budowlanej.

Napisano
5 godzin temu, bobiczek napisał:

Dokładnie.

Póki nie dostarczyłem dokumentu odbioru budynku z PINB-udu i z gminy dokumentu o nadaniu numeru dla posesji - nie było mowy o zamianie taryfy budowlanej.

To samo miał mój sąsiad na przeciwko w zeszłym miesiącu ..

Napisano
7 godzin temu, bobiczek napisał:

Dokładnie.

Póki nie dostarczyłem dokumentu odbioru budynku z PINB-udu i z gminy dokumentu o nadaniu numeru dla posesji - nie było mowy o zamianie taryfy budowlanej.

A zażądałeś podania podstawy prawnej takiej decyzji? Każdy woli zarabiać za frico 100 - 150 zł/miesiąc niż nie zarabiać nic. Więc niby dlaczego ZE miał dobrowolnie zrezygnować z golenia jelenia?

I tak będzie nadal, jeśli ludzie nie zaczną korzystać ze swoich praw. Jak to zrobić? Wszystko jest opisane bardzo dokładnie. 

Napisano

a ja bym zaryzykował stwierdzenie, że każdy dostał to co chciał, tj tak jak wypełnił wniosek tak dostał, nie ma tu żadnej magii...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...