Skocz do zawartości

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła?


Recommended Posts

Specjaliści od systemów grzewczych obliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą 1500-2000 zł, podczas gdy instalacja gazowa czyni to za ok. 3000 zł, a elektryczna za 6000 zł.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/25527-ile-naprawde-kosztuje-ogrzewanie-i-chlodzenie-pompa-ciepla

Link do komentarza
Do jakiej temperatury pompa pow podgrzewa na CWU ? Jak zachowa się dolne źródło po 3 latach ? Mając wannę 200 l z hydromasażem chyba lepiej zapomnieć o pompie ? Przy instalacji gazowej ten problem nie istnieje
Link do komentarza

Większość pomp podgrzewa ciepłą wodę użytkową do maksymalnie 55-60°C. Modele wysokotemperaturowe do wyższej temperatury. Jednak lepiej utrzymywać niższą temperaturę wody w zasobniku, bo wówczas sprawność pompy jest wyższa (wyższy COP).

Duża wanna to żaden problem, o ile dobierzemy do pompy odpowiednio pojemny zasobnik c.w.u. A wszystkie pompy ciepła podgrzewają wodę w zbiorniku, nie przepływowo.

Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę wybór pompy ciepła jest jak najbardziej uzasadniony. Koszty jej przygotowania są bowiem niskie.

Link do komentarza
51 minut temu, Gość remkh napisał:

Do jakiej temperatury pompa pow podgrzewa na CWU ? Jak zachowa się dolne źródło po 3 latach ? 

Zależy jaką masz pompę. Może to być 55-60 stopni. Niektóre modele mają nawet 65 stopni. 

Co z dolnym źródłem? To też zależy od pompy ciepła. Ale nie martw się... odpowiednio dobrany i zaprojektowany wymiennik - dolne źródło w przypadku pomp gruntowych jest w stanie pracować wydajnie bez efektu wychłodzenia, a jak masz opcje chłodzenia budynku w lecie, to nawet można źródło regenerować. 

Jak pytasz o pompę powietrzną, to to jak zachowa się dolne źródło za trzy lata to pytanie do meteorologów :)

Edytowano przez Eksperci Viessmann (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesiące temu...
to wszystko koszty instalacji, ale sa tez koszty utrzymania ruchu, zarowno dla ogrzewania pompa ciepla (serwis itd) jak i piecem (serwis, kominiarz, czujnik CO itp.) byloby fajnie gdyby ktos podal tez takie informacje dla kazdego ze zrodel
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Haha.specjaliści.Kubatura czy powierzchnia? Budynku o POWIERZCHNI 180m nie ogrzeje się za 3tyś.zł/rok. Ale już o 180m KUBATURY to tak można ogrzać za plus minus 3tyś.zł./rok. Czyli budynek ma powierzchnię około 80m kwadratowych.Wysokosc w polskich domach wynosi około 2.3 do 2.5m.Powierzchnię mnożymy przez wysokość.W artykule powinna być mowa o 180m kubatury a nie 180m powierzchni. Pozdrawiam specjalistów-praktyk.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 19.11.2019 o 12:07, Gość Krzychu napisał:

Haha.specjaliści.Kubatura czy powierzchnia? Budynku o POWIERZCHNI 180m nie ogrzeje się za 3tyś.zł/rok. Ale już o 180m KUBATURY to tak można ogrzać za plus minus 3tyś.zł./rok. Czyli budynek ma powierzchnię około 80m kwadratowych.Wysokosc w polskich domach wynosi około 2.3 do 2.5m.Powierzchnię mnożymy przez wysokość.W artykule powinna być mowa o 180m kubatury a nie 180m powierzchni. Pozdrawiam specjalistów-praktyk.

dawno takich głupot nie czytałem...mój "durszlak", około 150m2 pow. użytkowej, całkowitej około 225m2 (garażu nie liczę) rocznie potrzebuje około 4000 - 5000kwh (w zależności od roku, dane za 9 sezonów grzewczych), żeby utrzymać te 22,5-23C. Z wykorzystaniem taryfy weekendowej daje to od 1400 - 2000zł.

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
2400 rocznie ogrzewanie gotowanie i ciepla woda wszystko na gazie zamierzam na dachu zamontowac kolektory czyli latem wiosna i jesienia ciepla woda powiedzmy ze za darmo sasiad ma pompe dom 170m2 i placze heheh jak zamontuje fotowoltanike bedize taniej bez tego pisza bzdury ze takie koszta sa
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Jeżeli chodzi o niskie koszty ogrzewania to jest to totalna bzdura! U nas jest 180mkw ogrzewania podłogowego i założony podlicznik na pompę ciepła gruntowa bezklikolowa caliane 9 i rachunek za prąd za samo ogrzewanie to 3500zl. Rodzina 4osobowa, koszt wraz c.w.u
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 12.11.2019 o 22:14, Gość Zenon napisał:

A mi za pompę powietrze woda na dom 250mkw z firmy vaillant zaśpiewali 70000 pln.szok

Model pompy trzeba podać i urządzenia peryferyjne. W innym przypadku mamy wieść gminną lub ploty od fryzjera. To nawet już nie jest pół prawdy tylko zwykła wzmianka. Jeżeli wymieniamy się informacjami, róbmy to mniej zdawkowo. Zachęcam. Dla przykładu widziałem promocje w Viessmann i widziałem też promocje (na różne pompy ciepła w zestawach) w Stiebel Eltron. Cena była niższa. Najnowsza promocja Viessmann dla równowagi :)

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Zamiast 1000 słów proponuje jeden film. O pompach ciepła jest teraz "głośno" Powodów jest kilka, zaczynamy mieć świadomość, że za kilka lat pompa ciepła będzie alternatywą dla przyłącza gazowego. Koszt inwestycji pewno jest zbliżony, natomiast koszty ogrzewania/chłodzenia (w przypadku zasilania gazem ziemnym nie ma takiej możliwości) mniejsze.

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dom 80 m2. Ogrzewanie gazowe. Rachunki za gaz nie przekraczają 225 złotych!!! Razem z gotowaniem, myciem, itp Wystarczy dobrze dom ocieplić!!! Rodzina 4 osobowa. Temperatura ustawiona na 22 stopnie
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość DamianT
Ale BZDURY . Kocioł gazowy współczesny za okolo 3600 - nowy. Ogrzewa dom 110m w cenie rocznej okolu 1300-1400zł. Potrafi zejśc do 1000zł nie tracąc komfortu.
Link do komentarza
Gość mhtyl
23 minuty temu, Elfir napisał:

PC nie jest alternatywą dla gazu tylko rozwiązaniem w przypadku braku gazu (lub gazu bardzo daleko, gdzie koszty przyłączenia są astronomiczne).

Ogrzewanie gazem współczesnego domu 120-150 m2 kosztuje max 2 tyś/rok z ciepła wodą.

Źle piszesz, jak nie alternatywą jak jest. Masa ludzi pomimo możliwości dostępu do gazu, świadomie wybierają ogrzewanie na prąd w tym PCi.

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Gość sonttom
Do Elfir: proszę nie mieszać ludziom w głowie nie mając wiedzy w temacie. PPC koszt ten sam co piec gazowy ze zbiornikiem a w połączeniu z fotowoltaiką jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 11.07.2020 o 13:51, Robert Zap napisał:

Koszt instalacji pompy ciepła jest porównywalny do inwestycji w ogrzewanie gazowe

to proszę napisać ile kosztuje PC

 

Bo Junkers Cerapur Smart kosztuje 5 tyś + przyłącze gazu 2 tyś gaz* + max 2 tysiące rury do domu - czyli koszt inwestycji do 10 tyś.

PC sprawdzonej firmy (nie chińszczyzna) też w tej cenie? Bo kiedy się budowałam cena była dużo wyższa niż gazu.

 

* bo pisałam, że przy dużych odległościach od nitki gazu, PC robi się bardziej korzystna cenowo.

Link do komentarza

doliczysz kilka rzeczy, to dalej będzie daleko do ceny PC (ja akurat to przypadek z drogim przyłączem, w podobnym czasie co ty miałem to wszystko na tapecie)

Osoba która napisała tego posta wyżej, chyba nie zdaje sobie sprawy, że to taki strzał w kolano, bo to już trochę inne czasy, ludzie potrafią liczyć - ja bym nie brał nawet pod uwagę firmy, która takie głupoty wypisuje xD

Link do komentarza

no faktycznie, ale słyszałem i o cenach w okolicy 12k...większa moc więcej kosztuje, a marki są rózne i róznie sie cenią...

pierwszy z brzegu

 

https://allegro.pl/oferta/defro-komfort-eko-lux-25kw-do-315m-23-vat-9489760569?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-łazienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=EAIaIQobChMI8uXg59fM6gIVCLwYCh2Trw0AEAkYAyABEgJAo_D_BwE

ceny w przedziale 10-12k bardziej markowych kotłów to nic dziwnego...

Link do komentarza

ciężko tak porównywać - bo właśnie kotły o takiej mocy to biorą ludzie, których nie stać na PC, a mają (lub wydaje im się że mają!) duże zapotrzebowanie na CO....coraz częściej spotykam się z takimi pytaniami, im bliżej do daty kiedy będzie zakaz palenia kotłami bezklasowymi...i niestety, ale w większości przypadków, oni będą zmuszeni kupić własnie te kotły o tej większej mocy. Wśród takich osób, to może kilka % by się kwalifikowało do tej niższej grupy. Dlatego nie ma co dyskutować nawet na ten temat.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Bodzio.
Dołączę do dyskusji i dam dwie propozycje pomp ciepła. moje zapotrzebowanie na ciepło: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6zr2 Parter i poddasze podłogówka, w piwnicy grzejniki+ grzejniki w łazienkach po 1 na parterze i poddaszu. 1pc. Wykonanie dolnego źródła w systemie KONCEPTUS Heliko wraz z pompą 10kw a moc zestawu 8,4kw (moc dolnego źródła)+bufor 300l do grzanie cwu, oferta 41200+600zł za sterownik by grzejniki grzać wyższą tem. na grzejniki. 2pc. pompa ciepła Daikin Altherma 3 moc 8 kW typ ERGA08DV+EHVH08S23D9W --cena 23887 zł brutto z vat 8%(taki zestaw na "alledrogo" w innej cenie) materiały: rury miedziane o średnicy dobranej do wymogów pompy ciepła, kształtki, rury chłodnicze, stojak, armatura zabezpieczająca i odcinająca, sterownik instalacji CO, sprzegło hydrauliczne pojemnościowe - szacunkowo ok. 4500 zł brutto z vay 8% robocizna: 3000 zł brutto z vat 8% razem 31000 Są to oferty dla mnie którą wybrać? dopowiem że w 2 ofercie cwu jest grzanie w jednostce wewnętrzne zbiornik zintegrowany 230l górne żródło mam takie. 2 rozdzielacze z zestawem pompowo mieszającym każdy ma osobno pion(miał być kocioł na pellet)i 3 pion na grzejniki w łazienkach. proszę o opinie który lepszy zestaw, jeżeli chodzi o użytkowanie i jaką taryfę wybrać G11, G12, G12w, G13?
Link do komentarza
Gość Bodzio.
"Technologię pomp ciepła opłaca się zastosować na terenach bez dostępu do sieci gazowej, oraz gdy ewentualne przyłącze gazowe miałoby kilkaset metrów." Najpierw mówią że taniej PC a później że dy niema gazu to PC...
Link do komentarza
Dnia 30.07.2020 o 21:23, Gość Bodzio. napisał:

Dołączę do dyskusji i dam dwie propozycje pomp ciepła. moje zapotrzebowanie na ciepło: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6zr2 Parter i poddasze podłogówka, w piwnicy grzejniki+ grzejniki w łazienkach po 1 na parterze i poddaszu. 1pc. Wykonanie dolnego źródła w systemie KONCEPTUS Heliko wraz z pompą 10kw a moc zestawu 8,4kw (moc dolnego źródła)+bufor 300l do grzanie cwu, oferta 41200+600zł za sterownik by grzejniki grzać wyższą tem. na grzejniki. 2pc. pompa ciepła Daikin Altherma 3 moc 8 kW typ ERGA08DV+EHVH08S23D9W --cena 23887 zł brutto z vat 8%(taki zestaw na "alledrogo" w innej cenie) materiały: rury miedziane o średnicy dobranej do wymogów pompy ciepła, kształtki, rury chłodnicze, stojak, armatura zabezpieczająca i odcinająca, sterownik instalacji CO, sprzegło hydrauliczne pojemnościowe - szacunkowo ok. 4500 zł brutto z vay 8% robocizna: 3000 zł brutto z vat 8% razem 31000 Są to oferty dla mnie którą wybrać? dopowiem że w 2 ofercie cwu jest grzanie w jednostce wewnętrzne zbiornik zintegrowany 230l górne żródło mam takie. 2 rozdzielacze z zestawem pompowo mieszającym każdy ma osobno pion(miał być kocioł na pellet)i 3 pion na grzejniki w łazienkach. proszę o opinie który lepszy zestaw, jeżeli chodzi o użytkowanie i jaką taryfę wybrać G11, G12, G12w, G13?

Ja osobiście dzisiaj bym prawdopodobnie nie poszedł już w DZ gruntową. Mimo że taką mam i mam świetne warunki gruntowe. Powietrze woda tańsza i nie zajmuje działki. Piszę o tym, bo w moim przypadku teoretycznie mógłbym podzielić działkę i obok postawić drugi budynek, a tak nie mogę ;) Tak więc weź powietrze woda, taryfa G12w lub G13 - G12w wydaje się prostsza w obsłudze, koszty porównywalne z G13.

 

Odononie taryf jeszcze..wczoraj bylem u rodziny, co od początku roku ma licznik dwukierunkowy i PV. Więc mają pełny podgląd i mogą zrobić symulacje. Teraz mają G11, ale mogą bardzo łatwo sprawdzić, jak rozkładałoby się zużycie % w przypadku G12w i G13 (aplikacja elicznik w Tauronie) Ja nie byłem zdziwiony - oni tak....okazało się, że od początku roku mają 60% zużycia w taryfie nocenejtaniej - czyli prowadząc identyczny tryb życia i nic nei zmieniając w swoich nawykach przepłacają o około 29,8% (tak mi podpowiada mój arkusz kalkulacyjny, który kiedyś do tego celu stworzyłem) Instalacja PV tylko dodatkowo zwiększa tutaj oszczędności, bo 55-60% produkuje w godzinach drogiej taryfy....Jutro mają zmieniać taryfę na G12w....:)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Gość Mariuszewski
W koszcie ogrzewania prądem nie uwzględniono tego, że 6000 zł wyjdzie gdy będziemy grzać w taryfie dziennej, znów w taryfie nocnej, z pomocą bufora, koszt spadnie o połowę i wyjdzie jak na gazie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Piec węglowy zimą chodzę nago po domu i muszę otwierać okna bo za gorąco,pozdrawiam biznesmenów z pompami co chodzą po domach w świętach w zimę;) A to dobre pewnie od stycznia prąd w górę o 150 zł prawda jest taka że party brakuje w Polsce i to tak szybko się nie zmieni pręt czy chcecie czy nie wystrzelił w górę to idę okno otworzyć bo za gorąco:)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 8.10.2020 o 06:47, Gość Kowalski napisał:

Piec węglowy zimą chodzę nago po domu i muszę otwierać okna bo za gorąco,pozdrawiam biznesmenów z pompami co chodzą po domach w świętach w zimę;) A to dobre pewnie od stycznia prąd w górę o 150 zł prawda jest taka że party brakuje w Polsce i to tak szybko się nie zmieni pręt czy chcecie czy nie wystrzelił w górę to idę okno otworzyć bo za gorąco:)

Jak biegniesz do kotłowni w nocy dołożyć do kotła, to też nago i też taki zadowolony, umorusany i "pachnący" sadzą i dymem wracasz? :) Możliwe, ze masz podajnik "bezobsługowy", ale wtedy życzę braku w dostawie prądu.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
PC 12KW powietrzna - NIBE. Grzejniki+ podłogówka. Koszt 56pln z instalacją ale... Pan stwierdził, że dobrze byłoby zainstalować 12KW PV, ogrzewanie byłoby gratis. Czyli roczny koszt ogrzewania bez panelu to 7200pln.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość analityk
No i o to chodzi by nie przegrzewać domów śmieciuchem bo nie ma czym oddychać w domu (tak gorąco)a i na zewnątrz smog taki, że dzieci i starsi chorują.. człowieku... zerknij na mapę www.aqicn.org
Link do komentarza
Dnia 16.11.2020 o 21:23, Gość Teodor napisał:

PC 12KW powietrzna - NIBE. Grzejniki+ podłogówka. Koszt 56pln z instalacją ale... Pan stwierdził, że dobrze byłoby zainstalować 12KW PV, ogrzewanie byłoby gratis. Czyli roczny koszt ogrzewania bez panelu to 7200pln.

Ceny pomp ciepła spadają a producenci mają ciekawe, sezonowe pakiety promocyjne. Jeżeli nawet mamy stary dom i wymienimy w nim w jednym sezonie okna, w kolejnym go ocieplimy, to w następnym możemy przecież zmodernizować instalację grzewczą i pomyśleć o pompie ciepła lub kotle gazowym. Trzeba to robic swiadomie i krok po kroku, rozglądając się cały czas za atrakcyjnym programem dofinansowania. Eko-instalacje powinny być wpisane w nowe inwestycje i developerzy powinni na początku proponować pompe ciepła w osiedlach podmiejskich domków jednorodzinnych w połączeniu z panelami PV. To są jednak działania, które tworzą kolejny proces decyzyjny, w którym główną rolę odgrywa zawsze inwestor.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Andrzej_l
Nie wierzę w te szacunkowe koszty użytkowania pompy ciepła zwłaszcza w zestawieniu z ogrzewaniem domu gazem. Widzę po sobie: dom ok 120 m2 pompa ciepła o mocy 12 kW - przy średniej temperaturze dobowej ok 0 stopni Celsiusza - pobór w ciągi doby 35 kWh. Przy temperaturach ujemnych ok -6 stopni - zużycie 50 kWh na dobę
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Zapominacie o jednym. Palenie węglem będzie wkrótce przestępstwem karanym więzieniem - i bardzo słusznie. Nie można pozwolić, aby tym smrodem zabijać wszystko, co żyje. Pompy ciepła to jedyne cywilizowane rozwiązanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...