Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano

Bardzo proszę o informację czy chcąc zmniejszyć okno w domu jednorodzinnym potrzebne jest pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie, jaki art. prawa budowlanego jest brany pod uwagę?

Napisano

Bardzo dziękuję za odpowiedz i ucieszyłam się,że jest mi potrzebne tylko zgłoszenie, jednak moja radość skończyła się gdy poszłam do Architektury a pani mi powiedziała,że muszę uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to dla mnie bardzo dziwne aby zmniejszyć okno robić projekt budowlany, jednak ta pani była nieugięta i kazała mi szukać projektanta. Co więc mam teraz robić aby ominąć ten problem i nie robić tego projektu? Pozdrawiam

Napisano

Dziękuję za odpowiedź ale niewiele mi to mówi,bo ja rozumiem,że projekt trzeba robić jeśli się buduje nowy dom czy jest jakaś dobudowa a takie małe roboty są na zgłoszenie bez projektu. To w takim wypadku co ja mam też robić projekt,inwentaryzację,mapki itd? Proszę o odpowiedź eksperta P.Jankowskiego

Napisano

Nigdy nie słyszałem aby ktoś kto wymieniał okna na takie same lub mniejsze albo większe  musiał uzyskać PnB, wszystko odbywało sie na zgłoszenie. Wymiana okien to na chłopski rozum żadna przebudowa czy rozbudowa.

A tak na marginesie to kolejny przykład na to w jakim państwie żyjemy, mamy swoje domy za które płacimy haracz (podatek) i  jeszcze musimy sie prosić i nieraz dawać w łapę za to aby ktoś łaskawie pozwolił nam coś zmienić w swoim domu.

 

Napisano
  Dnia 30.06.2018 o 09:49, mhtyl napisał:

wymieniał okna na takie same lub mniejsze albo większe  musiał uzyskać PnB,

Rozwiń  

A kto mówi, że trzeba uzyskać PnB ?

 

Zasadnicze pytanie jest - o ile zmniejszone ma być to okno ?

 

Teoretycznie, przy małych różnicach, można to zakwalifikować jako remont - czyli nie są potrzebne żadne zgłoszenia.

Napisano
  Dnia 30.06.2018 o 10:00, bajbaga napisał:

A kto mówi, że trzeba uzyskać PnB ?

 

 

Rozwiń  
  Dnia 28.06.2018 o 16:00, EWA-78 napisał:

jednak moja radość skończyła się gdy poszłam do Architektury a pani mi powiedziała,że muszę uzyskać pozwolenie na budowę

Rozwiń  
Napisano

Pani w urzędzie ma blade pojęcia o procedurach, niech poda podstawę (o ile tu nie ma czegoś do powiedzenia żaden konserwator :) )

i masz dwie możliwości:

1. zgłosić wymianę okna (nie pisać o zmniejszeniu, po prostu okno za okno, opisać jednym zdaniem, dołacz fotkę elewacji z zaznaczeniem o które okno chodzi), bez lachy - muszą przyjąć jako zgłoszenie

2. zgłosić wymianę okna z jego zmniejszeniem, bez łachy - muszą przyjąć, tyle, ze tu sam opis moze nie wystarczyć (w opisie, że okno zostanie obmurowane w pierwotnym otworze bez naruszania konstrukcji, fota j.w.), na moj gust jeden rysunek (bez 4 egz, bo po co) z podpisem projektanta i finito, nie ma co tu prokurować jakieśobszerniejszej dokumentacji; wersja droższa o podpis projektanta (osoby z uprawnieniami do projektowania a tą moze być stary technik/majster z budowy)

 

ot i wszystko

Napisano
  Dnia 30.06.2018 o 10:49, bajbaga napisał:

Być może źle zrozumiała.

Projektant jest potrzebny do wykonania projektu przebudowy przegrody zewnętrznej.

 

 

Rozwiń  

Z treści całej wypowiedzi Ewy wynika że projektant musi zrobić projekt potrzebny do uzyskania PnB do wymiany okien.

Ale jak już nie raz pisałem, prawo mamy jedno a urzędników tysiące którzy interpretują prawo jak chcą/jak im sie podoba.

Napisano

dodam tylko, że w przypadnku 1) robisz "ach, o ja niedośwaidczona, kupiłam "za małe" okno, cóż wstawiam takie, jakoś to będzie"......

Napisano

Jest pytanie zasadnicze (drugie), czy wymiana okna (nawet na mniejsze) jest przebudową przegrody zewnętrznej ?

 

Moim zdaniem nie jest (nawet z definicji) - czyli raczej remont i raczej bez zgłoszenia.

 

+ to co w poście #12 napisał aru

Napisano

Pani w architekturze się nie interesowała o ile będzie zmniejszane to okno.Powiedziała,że skoro będzie mniejsze niż poprzednie  to już się nazywa przebudowa i projektant musi zrobić inwentaryzację a następnie projekt i całą resztę papierków i czekać aż wydają decyzję. Chyba faktycznie zgłoszę tylko wymianę okna i tyle, chociaż mam tak wrednego sąsiada i boję się że zgłosi to do nadzoru

Napisano

Idąc tokiem rozumowania Urzędników. Zmiana wymiaru okna - zarówno wysokość jak i szerokość lub tylko jeden z wymiarów - Urzędnik tego nie wie. Jeżeli wysokość, to dolna linia parapetów zostaje na tym samym miejscu i wtedy zostaje nam prześwit do nadproża - i co z nadprożem wtedy robimy.

Jeżeli równamy do nadproża to od dołu do parapetu zostaje nam prześwit i musimy podłożyć cegieł. Jeżeli natomiast zmieniamy szerokość to dodatkowo mamy prześwity po bokach i wypada wycentrować okno w osi lewa-prawa ze względu na obciążenie od nadproża. Dużo niewiadomych dla Urzędnika i rysunek z detalami konstrukcyjnymi i ewentualne obliczenia jak najbardziej wskazane  i podpis projektanta oczywiście.

Gość mhtyl
Napisano

Nawet zmiana wielkości okna w nowo budowanym domu jest zmianą nieistotną, tak samo jak np inna lokalizacja okna  w ścianie. Tak więc przy wymianie okien tylko zgłoszenie a jeżeli ta wielce uczona pani urzędnik jest takka mądra to niech przedstawi przepisy na jakiej podstawie ma być sporządzony projekt i wydane PnB.

Napisano
  Dnia 2.07.2018 o 14:42, mhtyl napisał:

Nawet zmiana wielkości okna w nowo budowanym domu jest zmianą nieistotną, tak samo jak np inna lokalizacja okna  w ścianie.

Rozwiń  

Pod warunkiem braku ingerencji w nadproże.

Ale w sytuacjach szczególnych istotna może być zmiana w elewacji.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano
  Dnia 1.07.2018 o 21:34, EWA-78 napisał:

Powiedziała,że skoro będzie mniejsze niż poprzednie  to już się nazywa przebudowa

Rozwiń  

A przy okazji określiła jaka zmiana parametrów użytkowych lub technicznych nastąpi w ramach tego mniejszego okna ?

 

Ps. Drodzy Panowie taka dygresja:

Powołujecie się na przepisy PB dotyczące budowy, a nie robót budowlanych.

  • 3 miesiące temu...
Napisano

Niestety wypełnienie założeń prawa budowlanego nie stanowi gwarancji, ze został przeprowadzony dobry montaż. 

Klienci powinni mieć większą świadomość tego jak mocno potrzebny jest zdolny fachowiec do dość ważnej rzeczy (termoizolacja), jak montaż okien.

Napisano
  Dnia 31.10.2018 o 20:34, rower napisał:

Niestety wypełnienie założeń prawa budowlanego nie stanowi gwarancji, ze został przeprowadzony dobry montaż. 

Klienci powinni mieć większą świadomość tego jak mocno potrzebny jest zdolny fachowiec do dość ważnej rzeczy (termoizolacja), jak montaż okien.

Rozwiń  

:icon_eek: A co ma prawo budowlane do gwarancji prawidłowego montażu okien? To po pierwsze. Po drugie cały post nie na temat, temat jest o wymianie okien względem PB.

  • 3 tygodnie temu...
Napisano
  Dnia 28.06.2018 o 16:15, bajbaga napisał:

Bo to są roboty na zgłoszenie, ale trzeba mieć projekt budowlany przebudowy (w czterech egzemplarzach).

 

Rozwiń  

Poproszę o podstawę prawną wymagania przedłożenia projektu do zgłoszenia.

  Dnia 1.07.2018 o 21:34, EWA-78 napisał:

Pani w architekturze się nie interesowała o ile będzie zmniejszane to okno.

Rozwiń  

Trzy razy "Pani w architekturze" zainteresowałaby się, gdyby za błędną decyzję {a nawet "ukierunkowanie" inwestora proadzącące do zbędnych, nie majaćych uzasadnienia w prawie, nakładów finansowych, sama odpowiadała jeśli nie materialnie, to przynajmniej dyscypolinarnie. A tak ? " pani była nieugięta i kazała mi szukać projektanta". Znam przypadki, gdy "pani", po prośbie inwestora cichcem sięgała do szuflady po karteluszek, na którym pisała telefon do zaprzyjaźnionego projektanta. Twierdzę, że na pracę, o której piszesz, nie potrzebne jest żadne zgłoszenie. Kiedyś spotałem się z wyrokiem WSA w podobnej sprawie, gdzie WSA, w idiotycznym uzasadnieniu, doszukał się - uwaga -  zmiany sposobu użytowania z uwagi na zmianę warunków. Wyrok został uchylony przez NSA. 

Napisano

Dziękuję za różne wypowiedzi chociaż i tak mi nic nie pomogło bo tak jak pisałam wcześniej pani w starostwie jest nieugięta,więc musiałam zrobić inwentaryzację całego domu i projekt ścian na których chciałam coś zmienić czyli zmniejszyć okno. Ogólnie mówiąc był to projekt jak na nową budowę oprócz papierów z geodezji.Zrobiłam to jak sobie wielebna pani życzyła i mogę spać spokojnie,że się  nikt nie doczepi ale kosztowało mnie to dużo nerwów i kasy też.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim, dołączyliśmy do forum, aby przedstawić Wam naszą ofertę. Tworzymy dla Firm i Osób Prywatnych.     Szukasz sprawdzonego partnera do realizacji sufitów napinanych i innych elementów dekoracyjnych? Gładki Sufit to firma z 15-letnim doświadczeniem na rynku, która stawia na jakość, innowację i zadowolenie klienta. Działamy na terenie całego kraju, gwarantując szybką i sprawną realizację każdego projektu.   Dlaczego warto wybrać Gładki Sufit? Doświadczenie i profesjonalizm: - Nasze 15-letnie doświadczenie to gwarancja perfekcyjnego wykonania i dbałości o każdy szczegół. Znamy branżę od podszewki i wiemy, jak sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Najlepsze materiały w atrakcyjnych cenach: - Dzięki wynegocjowanym cenom z dostawcami, możemy zaoferować Ci najwyższej jakości podzespoły w konkurencyjnych cenach. Nie uznajemy kompromisów – nie montujemy tanich, śmierdzących folii ani wadliwych LED-ów czy zasilaczy. Stawiamy na trwałość i bezpieczeństwo. Indywidualne podejście: Często profile wykonujemy sami, aby idealnie dopasować je do specyfiki Twojego zlecenia. To pozwala nam na realizację nawet najbardziej nietypowych i skomplikowanych projektów. Szybkość realizacji: Montaż sufitu napinanego, np. w przedpokoju, zajmuje nam około 3 godzin. Szanujemy Twój czas i staramy się, aby prace przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.   Co oferujemy? Nasze usługi to znacznie więcej niż tylko sufity napinane. Materiał, który wykorzystujemy do sufitów, z powodzeniem montujemy również na ścianach, tworząc unikalne i spójne aranżacje. Ponadto, specjalizujemy się w projektowaniu i tworzeniu: Nowoczesnych lamp: od subtelnych podświetleń po designerskie konstrukcje, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia. Efektownych reklam: Nietypowy sufit podświetlany z Logo wyróżnią Twoją Firmę. Ścianek działowych: lekkich i estetycznych konstrukcji, które pozwolą Ci elastycznie zaaranżować przestrzeń. Elementów dekoracyjnych: trójwymiarowych form, półek – wszystko, co pozwoli Ci stworzyć wnętrze z charakterem. Akustycznych paneli: idealnych do biur, sal konferencyjnych czy domowych kin, poprawiających komfort akustyczny.   Naprawy i poprawki po innych wykonawcach Czy Twoja poprzednia ekipa zawiodła, a efekt końcowy jest daleki od oczekiwań? Oferujemy również kompleksowe naprawy i poprawki po źle wykonanych zleceniach.   Zaufaj naszemu doświadczeniu i daj nam szansę na przywrócenie blasku Twoim wnętrzom. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam zrealizować Twoje wizje! Gładki Sufit – jakość, na którą zasługujesz. https://gładki-sufit.pl
    • EQ Entrance to najnowsza propozycja renomowanej firmy Konsport, która łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jest to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych systemów ogrodzeniowych. Multifunkcyjny słupek furtkowy z zadaszeniem wyznacza nowe standardy w projektowaniu przestrzeni zewnętrznych. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/polecane/110363-zwieksz-bezpieczenstwo-swojego-domu-z-eq-entrance-funkcjonalnym-slupkiem-furtkowym
    • Dzień Dobry,   Cześć, szukam właśnie sobie jakiegoś projektanta/firmy, która zaprojektuje mi mieszkanie. I interesuje mnie nadzór inwestorski. Mieszkanie w Warszawie - 67 metrów  - Firma 1 - projekt 19430 PLN(290 p m2) + nadzór 11250 PLN(4500 za miesiąc) - Firma 2 - projekt 13400 (200 m2) + nadzór 13400 PLN (200 za m2)   Waszym zdaniem - dużo - za mało? jak to stoi rynkowo w Warszawie.  
    • Naprawa podłogi olejowanej produktem Osmo jest stosunkowo prosta, ponieważ jedną z największych zalet olejowanych powierzchni (w przeciwieństwie do lakierowanych) jest możliwość miejscowej renowacji bez konieczności cyklinowania całej podłogi. Oto jak krok po kroku naprawić olejowaną podłogę Osmo: 1. OCENA USZKODZENIA Drobne zarysowania lub matowość – wystarczy odświeżenie powierzchni. Głębokie rysy lub plamy – konieczne będzie miejscowe szlifowanie i ponowne olejowanie. 2. CZYSZCZENIE PODŁOGI Użyj środka Osmo Wisch-Fix (koncentrat do czyszczenia i pielęgnacji podłóg olejowanych), by usunąć brud, tłuszcz i resztki poprzednich środków pielęgnacyjnych. 3. MIEJSCOWA NAPRAWA (punktowa renowacja) Jeśli masz do czynienia z lokalnymi uszkodzeniami (np. rysa, plama): Delikatnie zeszlifuj uszkodzone miejsce drobnym papierem ściernym (np. 180–240). Oczyść pył – najlepiej odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry. Nałóż cienką warstwę odpowiedniego oleju Osmo (np. Osmo TopOil, Osmo Olej do Podłóg lub Hardwax-Oil – ten sam, którym była wcześniej olejowana podłoga). Pozostaw do wyschnięcia (ok. 8–12 h). W razie potrzeby powtórz. Uwaga do w/w - nowość w ofercie Osmo 1. środek do usuwania plam 2. pasta do usuwania rys 4. ODŚWIEŻENIE CAŁEJ PODŁOGI (jeśli całość wygląda na zużytą) Użyj Osmo 8019 (do usunięcia trudnych plam) oraz Osmo Olej do Renowacji np. 3079: Umyj całą podłogę Intensywnym środkiem myjącym nr 8019. Nałóż cienką warstwę renowacyjnego oleju Osmo za pomocą pada lub szmatki np. 3081. Poleruj do równomiernego rozprowadzenia. Pozostaw do wyschnięcia. Nie ma potrzeby całkowitego szlifowania ani zdejmowania starych warstw, co oszczędza czas i materiał. Wskazówki: Zawsze wykonuj próbę na niewidocznym fragmencie. Używaj tylko oryginalnych produktów Osmo, ponieważ są one ze sobą kompatybilne. Unikaj stosowania zwykłych środków czystości – mogą zniszczyć powierzchnię olejowaną.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...