Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

witam... czy przeksztalcając budynek gospodarczy w letni domek musze to gdzieś zglaszać ? nie powiekszam bryly budynku jedynie chce tylko wyremontować i zrobic sobie domek letniskowy? czy ktoś jest zorientowany i podpowie mi czy trzeba to zglaszac do nadzoru budowalanego czy poprostu robie sobie bez zadnych papirow?

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W praktyce jak ktoś podkapuje np nadopiekuńczy sasiad koleżankę Anie to uznają to za samowolę budowlaną bo użytkuje budynek niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Ja na "drapane" bym nie  liczył, zgłosić i tyle, to nic nie kosztuje.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ma znaczenie.

Powinnaś sprawdzić czy ten budynek gospodarczy nie jest przypadkiem mieszkalnym, albo pierwotnie nie był.

Sprawdzenie jest proste - gospodarcze uwidocznione są na mapach jako "g" a podatek za 1m2 to dobrze ponad 1 zł ("mieszkalne" za 1m2 mniej niż 1 zł).

W tym roku za mieszkalny jest max. 0,75zł, a gospodarcze to max. 7.62 za 1m2.

 

Ten dom ma około 70m2 a więc nie załapuje się na uproszczony tryb zgłoszeniowy - czyli na przebudowę związaną z ewentualną zmianą sposobu użytkowania (z gospodarczego na mieszkalny), tryb pozwolenia na budowę.

Jeśli jednak okaże się że budynek jest lub był mieszkalny, w zasadzie, wykonujesz remont bez procedur administracyjnych.

 

Gdyby jednak ten budynek jest i był gospodarczy, można go też wyremontować (bez zgłoszenia) a na działce postawić na zgłoszenie, wolnostojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35m2 (PB art.29.2a).

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do pytania. Podobnie jak P. Anna planuję przekształcenie budynku gospodarczego na dom mieszkalny. Z tym, że jedna ściana tego budynku postawiona jest na granicy działek. Budynek wybudowany został co najmniej 30 lat temu i teść stoczył nie małą batalię z sąsiadką, by budynek w ogóle mógł powstać. W końcu udało się uzyskać pozwolenie na budowę z tym że sąsiadka zgodziła się tylko na dach jednospadowy. Czy jest szansa na uzyskanie pozwolenia na przekształcenie tego budynku? Czy moglibyśmy podnieść trochę ściany by w przyszłości można było zrobić piętro i zmienić ten dach na dwuspadowy?

Jeśli chodzi o tą ścianę po granicy - nie będzie na niej okien ani drzwi, za ścianą znajduje się ogród sąsiada.

Do jakiego urzędu w pierwszej kolejności mam się udać?

Przesyłam mapkę z umiejscowieniem budynku z geoportalu.

Bez tytułu.jpg

Edytowano przez paulina_piech (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budynek stoi w granicy zatem sąsiad musi wyrazić zgodę na przebudowę tego domu. Trzeba też zdawać sobie sprawę z zakresu koniecznych przeróbek - zmiana przeznaczenia wymaga dostosowania budynku do obecnie obowiązujących przepisów i np. sprawa konieczności ocieplenia  ściany od strony sąsiada może zablokować ten pomysł. Najprostsze rozwiązanie - dostosować wnętrze do własnych potrzeb, a mieszkać można nawet w formalnym garażu.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, uroboros napisał:

Nie znam się , ale napiszę...

A nie musi wyrazić zgody np na wejście na swoją działkę, chociażby w celu ocieplenia ściany, czy jej pomalowania?

Nie musi wyrazić zgody bo urząd z urzędu zablokuje takie ocieplenie, bo ocieplając budynek stojący na tzw ostrej granicy przekroczy ową granice tym ociepleniem. Co do pomalowania czy otynkowania powinna wyrazić zgodę ale nikt jej nie zmusi a wchodzący na jej teren ma zostawić  go tak jak zastał.

I jeszcze co do dachu to dach nie może być zwrócony spadkiem do sąsiada, a ścianka oddzielająca szczytowa musi posiadać murek p-poż, no i Jeszcze kwestia wysokości budynku stawianego na granicy o ile pamiętam to wysokość max oscyluje coś około 4 m.

A i tak ostateczne zdanie w tym temacie będzie należeć do urzędu w starostwie czy można będzie czy nie, bo odstępstwa bywają.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czy można ta jedną jedyną ścianę ocieplić od środka? Czy urząd może odrzucić mój wniosek tylko z tego powodu, że nie można ocieplić tej ściany? Proszę mi wybaczyć moje może głupie pytania, ale w sprawach budowlanych i prawa budowlanego jestem laikiem. 

 

Jeśli chodzi o wejście na posesję sąsiadów z tym nie powinno być problemu. Sasiadka na szczęście nie odziedziczyła wrednych genów po babci.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałam gdzieś, że będą mi potrzebne projekty instalacji elektrycznej, CO i kanalizacyjnej. Czy elektryk pracujący głównie przy oświetleniu drogowym może mi taki projekt zrobić? Uprawnienia do zabawy z prądem jakieś miec musi. Znajomy hydraulik położy rury, podlaczy wodę i ścieki, ogrzewanie tez rozprowadzi, ale czy ma takie uprawnienia żeby zaprojektować to wszystko?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata temu...

Polecam zacząć od geodety takie poszukiwania.

 

P.S. teraz dopatrzyłem posty z 2017 roku i coś mi się zdaje, że jeden z większych problemów to w przypadku zmiany gosp. na mieszkalny będzie brak ściany ognioodpornej. Moim zdaniem urząd od razu poprosi od odpowiednią dokumentację. Taka moja teoria, choć nie wiem jak dany urząd podejdzie, bo jak każdy wie - co wieś inna to urząd ciut inaczej interpretuje takie sprawy.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.01.2020 o 23:12, Pani mari napisał:

Witam .... ja również mam taki problem . Otóż na mojej działce o powierzchni 10arow stoi budynek 30m2. Czy była by możliwość przerobienie tego budynku na mieszkalny 

Aby dom był mieszkalny, musi spełniać aktualne wymogi techniczne - np. izolacja przegród.

Ponadto musi być zgodny z MPZP lub WZ.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...