Skocz do zawartości

Jak skutecznie pozbyć się mszyc?


Recommended Posts

No cóż poprzednia porad moja została skasowana ze względu chyba ze podałem nazwę rośliny niedozwolonej, ale w necie można znaleźć forum i porady jak ją uprawiać i przerabiać, więc nie wiem o co biega. Ale chyba o to chodzi o ochronę naturalną bo gdyby chodziło o chemie to stokrotka by się nie pytała.

Więc pozwolę sobie na zacytowanie kilku domowych sposobów.

Cytat

Domowe sposoby na mszyce wykorzystują przede wszystkim rośliny, których mszyce nie lubią. Rośliny odstraszające mszyce to czosnek i cebula, z ziół dobra jest mięta, a z roślin ozdobnych - lawenda. Bardzo dobre rezultaty przynosi uprawa współrzędna warzyw z roślinami odstraszającymi mszyce, czyli wspólne sadzenie tych roślina na grządkach z innymi warzywami.

Z roślin odstraszających mszyce można też przygotować preparaty do oprysków przeciw mszycom. Bardzo dobry domowy sposób na mszyce to wywar z cebuli, którą zazwyczaj każdy ma w kuchni. Aby przygotowaćwywar z cebuli przeciwko mszycom tniemy około 75 g cebuli w drobne kawałki, zalewamy ją ok. 10 l wody i gotujemy wszystko przez 30 minut na małym ogniu. Po ostudzeniu wywar jest gotowy do wlania do spryskiwacza i wykonania oprysku. Jest to również dobry środek na niektóre choroby grzybowe roślin.

Domowy sposób na mszyce to również wyciąg z mniszka lekarskiego, popularnie zwanego mleczem. To także okazja aby pożytecznie wykorzystać tę roślinę, zazwyczaj rosnącą jako chwast. Aby przygotowaćwyciąg z mniszka na mszyce, bierzemy 40 dag liści mniszka i zalewamy je 10 l wody. Pozostawiamy to na 3 godziny i wykonujemy oprysk.

Jeżeli zrobiliśmy domowy wyciąg na mszyce, musimy go zużyć zaraz po wykonaniu. Natomiast wywary można przechowywać przez ok. 2 miesiące w szczelnym pojemniku, postawionym w zacienionym miejscu. Pamiętajmy, że tych środków nie da się przedawkować dlatego spryskując rośliny nie żałujmy dużej ilości płynu.

Jako domowe sposoby na mszyce stosuje się też opryski szarym mydłem. Jeżeli mamy w domu szare mydło, należy rozpuścić ok. 20 g szarego mydła w 1 litrze ciepłej wody. Gdy płyn ostygnie możemy wykonać oprysk na mszyce. Zastosowanie szarego mydła, zwanego inaczej mydłem potasowym, jest dość powszechne w ogrodnictwie, a w sklepach ogrodniczych można też bez problemu kupić płynne mydło potasowe ogrodnicze

Cytat

Sposób na mszyce: ekologiczne zwalczanie mszyc

Między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są szczególnie lubiane przez mszyce, warto posadzić rośliny, które je odstraszają. To jeden ze sposobów na mszyce. Są to między innymi: cebula, czosnek, lawenda i mięta. Trzeba pamiętać, że rośliny tego samego gatunku posadzone w dużych skupiskach tworzą wymarzone miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, podczas gdy rozproszone w ogrodzie są dla nich znacznie mniej dostępne. Dlatego zamiast na grządkach lepiej posiać koper na przykład między roślinami ozdobnymi, traktując jego delikatne, strzępiasto ulistnione pędy jako dekorację.

 

Link do komentarza

Mszyce trzeba zwalczać jak najszybciej po pojawieniu! Jest to niezmiernie ważne, gdyż owady te bardzo szybko się rozmnażają. Z kilkunastu pierwszych osobników szybko powstanie liczna kolonia. Na szczęście (nieszczęście) mszyce dość często nawiedzają ogrody więc sklepy przygotowane są dobrze i na półkach łatwo znaleźć wiele preparatów do ich zwalczania - np.: Decis, Calypso, Fastac, Pirmor, Polysect Hobby, Provado Plus, ABC na mszyce, Sumi Alpha, Mospilan. Preparaty należy stosować naprzemiennie (Decis tylko raz! w sezonie), przestrzegając zaleceń, terminów (zwykle kilkukrotnie raz na 7 dni) i dawek podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.

Przed zastosowaniem chemii radziłbym ekologiczne metody zwalczania - opryskiwanie wodnym roztworem mydła ogrodniczego, gnojówkami z roślin (np. pokrzywy), naturalnymi preparatami na bazie czosnku lub grejpfruta.

Trochę o mszycach do poczytania: http://www.zielonyogrodek.pl/mszyce-jak-wygladaja-i-jak-je-zwalczac

 

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 lata temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...