Skocz do zawartości

promiennik podczerwieni - zdrowie i ekonomia


Recommended Posts

Jakie są plusy i minusy promienników podczerwieni - pod względem zdrowotnym i pod względem ekonomicznym (w stosunku do innych źródeł ciepła - elektrycznych, gazu, drewna, węgla).

Pytam - bo myślę o powiązaniu takiego ogrzewania z instalacją paneli foto - a porzuceniu całkiem gazu (awaryjnie kominek na drewno)

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Pomysł jest w praktyce nierealny, bo powierzchnia paneli fotowoltaicznych musiałaby być ogromna. Niestety zimą (grudzień, styczeń, luty) dociera do nas bardzo mało energii słonecznej, uzysk z instalacji będzie wiec bardzo mały. Gdyby było inaczej nie byłoby przecież zimy :)

Tak na marginesie, energię elektryczną można wykorzystać choćby do zasilania grzałek i podgrzewania wody w istniejącym obiegu c.o. Nie musimy mieć koniecznie promienników.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Pomysł jest jak najbardziej realny. Wystarczy podpisać umowę z dostawcą energii na tzw. net metering i nadprodukcję energii latem oddawać do sieci, a zimą, gdy jej jest za mało, odbierać od dostawcy. 

Ogrzewanie podczerwienią jest najekonomiczniejszym sposobem ogrzewania.

Link do komentarza

Rozliczanie bilansowe z dostawcą energii elektrycznej, o czym wcześniej nie było mowy, wiele zmienia. Jednak i tak koszty inwestycyjne będą bardzo wysokie, nie jest to instalacja o mocy 2-3 kW, lecz raczej około 10 kW. Co do samego zużycia energii elektrycznej, czy będą to promienniki podczerwieni, czy np. grzejniki elektryczne konwektorowe wielkiej różnicy nie będzie.

Link do komentarza
Dnia 24.12.2016 o 01:39, zenek napisał:

myślę o powiązaniu takiego ogrzewania z instalacją paneli foto

 

Dnia 11.01.2017 o 10:02, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 

Pomysł jest w praktyce nierealny, bo powierzchnia paneli fotowoltaicznych musiałaby być ogromna

 

Niedokładnie napisałem. Myślę o wykorzystaniu paneli foto jako dodatku, a nie jedynego zasilania. Prad z sieci naturalnie chcę wykorzystać, tym bardziej że sa zapowiedzi Rzadu "taniego pradu". Oczywiście zobaczymy, jak to się będzie kalkulować z ewentualnymi dotacjami i umowami prosumenckimi.

Kłopot w ty, że nadal nie ma konkretow!

Link do komentarza
11 godzin temu, zenek napisał:

 

Niedokładnie napisałem. Myślę o wykorzystaniu paneli foto jako dodatku, a nie jedynego zasilania. Prad z sieci naturalnie chcę wykorzystać, tym bardziej że sa zapowiedzi Rzadu "taniego pradu". Oczywiście zobaczymy, jak to się będzie kalkulować z ewentualnymi dotacjami i umowami prosumenckimi.

Kłopot w ty, że nadal nie ma konkretow!

to znaczy ile chcesz mieć instalacji elektrycznych w tym domku ?????

skoro prąd z 2 niezależnych źródeł chcesz używać w jednym czasie

Link do komentarza
Dnia 3.02.2017 o 06:14, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

skoro prąd z 2 niezależnych źródeł chcesz używać w jednym czasie

haha - no przecież nie naraz...

I jest coś takiego, jak akumulatory (banki energii)... i taryfa nocna... i obiecany przez ministra tani prąd... i mam na to jeszcze ze dwa lata... :icon_biggrin:

Link do komentarza

 

11 godzin temu, zenek napisał:

haha - no przecież nie naraz...

I jest coś takiego, jak akumulatory (banki energii)... i taryfa nocna... i obiecany przez ministra tani prąd... i mam na to jeszcze ze dwa lata... :icon_biggrin:

no niby tak

ale jeszcze są falowniki i liczniki dwu kierunkowe do tego jeszcze automatyczny przełącznik  źródła zasilania i koszty przestają być lekko śmieszne.

słowo klucz :

wydajność ?

znaczy zawalisz sobie cały dach fotowoltaiką i dziennie wyprodukujesz 6 KW energii

no niby dużo

6 KW x 0,7 zł (cena zawyżona )

hmmmmmm 

chyba bym się zastanowił czy aby skórka za wyprawkę się opłaca

robiłem u klienta który miał kawał dachu w fotowoltaice

w czasie mojej działalności odpalał całość - po 24h był zadowolony że do sieci oddał 4 KW  .

a lato było piękne w tym okresie i teren który w żaden sposób operacji słońca nie ograniczał.

przepraszam

nie podzielam entuzjazmu klienta

a dodatkowe wymogi - nawet te wyssane z palca aby dostać współfinansowanie w/g mojej oceny nawet nie nadawały się do tego by w  temat wejść głębiej

Link do komentarza
13 godzin temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

słowo klucz :

wydajność ?

znaczy zawalisz sobie cały dach fotowoltaiką

To jest argument - te koszty. Rozważam panele foto alternatywnie. Jest jeszcze kwestia ceny pradu (taniego?).

Mam jeszcze 2 lata - mam kominek i gaz teraz. Więc Jest jeszcze opcja uzupełnienia o  kominek z elektrofiltrem - ale nie wiem ile elektrofiltr pobiera pradu. Na razie kominek się amortyzuje o 3 lat - owocnie. Kocioł gazowy ponad 10 lat. 

Największy kłopot jest z tym, ze w Polsce nie ma stabilności w tych kwestiach, zmieniaja się ustawy z roku na rok. 

Dowód - kiedyś gaz 50 gr - teraz 5x. Pensja w tym czasie może 2x.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 4.02.2017 o 17:32, zenek napisał:

haha - no przecież nie naraz...

I jest coś takiego, jak akumulatory (banki energii)... i taryfa nocna... i obiecany przez ministra tani prąd... i mam na to jeszcze ze dwa lata... :icon_biggrin:

Masz dwadzieścia i więcej na ekonomiczne banki energii i nie tylko dwadzieścia. Teraz zastanów się czy warto czekać. Aha, kosztów inwestycyjnych na nowy po dziesięciu (bardzo optymistycznie) latach nie uwzględniłem.

Dnia 2.02.2017 o 18:13, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Rozliczanie bilansowe z dostawcą energii elektrycznej, o czym wcześniej nie było mowy, wiele zmienia. Jednak i tak koszty inwestycyjne będą bardzo wysokie, nie jest to instalacja o mocy 2-3 kW, lecz raczej około 10 kW. 

A na te 10 kW bardzo trudno otrzymać dofinansowanie. Do 2 - 3 kW bez problemu, wszystkie gminy w to idą, ale 10 kW już nie, byłoby za bogato więc figę! Radź se sam!

Link do komentarza
51 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

podejmujesz ryzyko

zmieni się technologia wydajność pójdzie w górę to czemu nie.

czy są  po temu możliwości ?

już obiło mi się o uszy że powstały ogniwa o wydajności dzisiejszego panela  i tu już będzie warto się zastanowić

Tak - technika szybko sie rozwija - w Polsce też prowadza badania - nawet zaawansowane - byle nie skończyło sie tak jak z niebieskim laserem.

Piszę że mam dwa lata czasu, bo od 2019 w Krakowie nie będzie wolno palić w kominku (ale zobaczymy co z elektrofiltrem). Do tego czasu będę modernizował, co sie da - zobacze, co się uda zrobić - a tymczasem i technika, i prawo i ceny się zmienią.

Teraz jest dużo niewiadomych.

50 minut temu, retrofood napisał:

Aha, kosztów inwestycyjnych na nowy po dziesięciu (bardzo optymistycznie) latach nie uwzględniłem.

 Nie rozumiem - czy możesz jaśniej?

Link do komentarza
27 minut temu, zenek napisał:

 Nie rozumiem - czy możesz jaśniej?

Pewnie. Chciałbyś jeden akumulator eksploatować dłużej niż 10 lat? Na razie nie wyjdzie, więc te Twoje dwa lata... zapomnij o akumulatorach! Prąd w nich gromadzony jest wciąż trzy - cztery razy droższy niż ten z sieci. Więc ja się Ciebie pytać, w którym miejscu jest ten niby interes?

Link do komentarza
Dnia 24.12.2016 o 01:39, zenek napisał:

 

Jakie są plusy i minusy promienników podczerwieni - pod względem zdrowotnym i pod względem ekonomicznym (w stosunku do innych źródeł ciepła - elektrycznych, gazu, drewna, węgla).

 

No ale takie jest meritum pytania. Co o tym powiesz?

Link do komentarza
4 godziny temu, zenek napisał:

No ale takie jest meritum pytania. Co o tym powiesz?

Mój kolega w swoim domu zdecydował się na promienniki podczerwieni i mija już naście lat i teraz robi poczynania do kolejnego domu w którym tez będą promienniki .

Przy czym same promienniki też można podzielić na te wysoko lub nisko  temperaturowe.

Chcesz sobie poczytać o foliach niskotemperaturowych to wygooglay wyżej zabierającą/ego głos Enerbau.

Ja sobie od Oli kawałek folii posiadam podłączyłem go do prądu , pobawiłem się - i wiesz mnie w zasadzie przekonuje - teraz tylko inwestycja w postaci kilku KW na godzinę wytworzonego prądu i można się bawić .

 

Link do komentarza
14 godzin temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

Chcesz sobie poczytać o foliach niskotemperaturowych

Nooo - toś mnie zaskoczył - o tym jeszcze nie czytalem. Dzięki. Muszę pogłębić temat. Aczkolwiek mam już część nowych podłóg - i tych już nie ruszę. Ale nie tylko ogrzewanie podłogowe jest tu możliwe.

Nie wiem tylko - na jakiej zasadzie to działa w podłodze, bo: gdzieś czytałem że by działało to promieniowanie, to powinna być przynajmniej szczelina między folią a przedmiotem - w podłodze tej szczeliny nie ma. Tu jest zagadka.

Link do komentarza
7 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

weź numer ze strony zadzwoń i się dopytaj z 1 ręki

OK - jutro - teraz trochę późno.

Ale popatrzylem na www:

cyt: (z  http://eco-term.eu/zastosowania/ogrzewanie-domu/pod-plytkami)

"Połączenie ogrzewania podłogowego folią grzewczą Heat Decor z wylewką anhydrytową lub betonową tworzy system grzejnika akumulacyjnego. Przy zastosowaniu zasilania energią elektryczną w II taryfie (taryfa nocna) zmniejszymy koszty eksploatacji ogrzewania. Skumulowane ciepło z energii elektrycznej pozyskanej w II taryfie oddawane będzie do pomieszczenia w dłuższym odcinku czasu."! 

no i problem! Odkad beton jest akumulatorem ciepła (grzejnikiem akumulacyjnym!) - w dodatku który jest zdolny oddawać ciepło przez wiele godzin. Wg mnie to ściema. 

Jak uważacie - szanowni fachowcy?

Link do komentarza
1 minutę temu, zenek napisał:

no i problem! Odkad beton jest akumulatorem ciepła (grzejnikiem akumulacyjnym!) - w dodatku który jest zdolny oddawać ciepło przez wiele godzin. Wg mnie to ściema. 

Jak uważacie - szanowni fachowcy?

jeszcze na starym forum ok rok - dwa temu był poruszany temat akumulatorów ciepła - betonowych .

tak coś mi świta ze udział brali Animus / PeZet/Mhtyl?????

prawda jest taka ze jak beton nagrzejesz to trzyma , a jak jest na posadzce to naturalnie chłodzi się w górę

Link do komentarza
12 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

prawda jest taka ze jak beton nagrzejesz to trzyma ,, a jak jest na posadzce to naturalnie chłodzi się w górę

Słyszałeś, żeby do pieca zamiast szamoty dawali bloczki betonowe? Nie chce mi sie robić eksperymentu, ale wg mnie to ściema. Mówisz :"jak beton nagrzejesz" . Nagrzejesz do temperatury jakiej - 80, 100 st? Nie  - najwyżej 30, 40 - i to za wiele w podłodze. To sie schłodzi w ciągu godziny, albo pół. przecież to jest parę centymetrów tylko. Chyba że to będzie 30 cm grubości - no ale to nie ma sensu.

Link do komentarza

Można zakumulować ciepło w betonowej wylewce grzewczej. Najpierw trzeba określić potrzeby cieplne pomieszczeń i do tego określić ilość betonu, która potrafi przyjąć taką ilość ciepła, jaka jest potrzebna do ogrzewania tychże pomieszczeń okresie droższej taryfy. Ważna jest jest też moc cieplna kabli grzewczych - powinna zabezpieczyć ogrzewanie w okresie nocnej taryfy a jednocześnie umożliwić akumulowanie ciepła. Ilość ciepła dostarczanego do pomieszczeń może regulować posadzka o dopasowanym oporze cieplnym np. z drewna. Praktycznie 20 cm wylewka betonowa jest wystarczająco dużym akumulatorem ciepła dla dzisiejszych budynków.  To wszystko można policzyć lub zlecić fachowcom od ogrzewania.

Link do komentarza
Dnia 6.02.2017 o 22:11, Parkiet Komplex napisał:

Praktycznie 20 cm wylewka betonowa jest wystarczająco dużym akumu20torem

no dobrze - przyjmuję do wiadomości że beton akumuluje ciepło.

Ale

1. firma reklamuje, że a folia to listek, który nie pogrubia warstwy podłogi. A tu dochodzi 20 m betonu.

2. koszt 20 cm betonu

3. cięzar 20 cm płyty  - to na piętrze w zasadzie powinno się dać folię pod stropem, albo robić płytę (np 15 cm) folię i następną 20 cm płytę. Dla mnie to dziwne.

4. na parterze - może, ale na piętrze??????

5. no i ogrzej te 20 cm betonu -bo jeśli tak długo oddaje - to i długo się będzie nagrzewał  no i od jakiej temperatury do jakiej?

Nie chcę się wymądrzać - ale coś mi tu nie pasuje - z ta akumulacja betonu

Link do komentarza
Dnia 6.02.2017 o 19:52, zenek napisał:

Słyszałeś, żeby do pieca zamiast szamoty dawali bloczki betonowe? Nie chce mi sie robić eksperymentu, ale wg mnie to ściema. Mówisz :"jak beton nagrzejesz" . Nagrzejesz do temperatury jakiej - 80, 100 st? Nie  - najwyżej 30, 40 - i to za wiele w podłodze. To sie schłodzi w ciągu godziny, albo pół. przecież to jest parę centymetrów tylko. Chyba że to będzie 30 cm grubości - no ale to nie ma sensu.

Beton jest całkiem dobrym akumulatorem ciepła z racji dużej gęstości. W przybliżeniu można przyjąć, że zdolność do akumulacji typowych materiałów budowlanych - cegły, betonu, silikatów jest podobna i wynosi ok. 1 kJ/(kg·K). Beton wypada nieźle z racji dużej gęstości ok. 2000 kg/m3. Zakładając nawet typową grubość wylewki 5 cm daje to 10 ton dla 100 m2.

A co do betonu w piecach, to się go stosuje. Ma się rozumieć specjalne odmiany ogniotrwałe. Są nawet takie kształtki w niektórych kominkach (np. z kratki.pl).

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

no dobrze - przyjmuję do wiadomości że beton akumuluje ciepło.

Ale

1. firma reklamuje, że a folia to listek, który nie pogrubia warstwy podłogi. A tu dochodzi 20 m betonu.

 

znaczy się tak najgorzej jak może być to : sięgać po nowe myśląc po staremu

podczerwienią nie grzejesz kumulując ciepło

podczerwienią grzejesz odbijając podczerwień od wszystkiego co się da z sobą samym włącznie ( podczerwień jest ciepłem ).

fakt folia do grubych nie należy ale to niczego nie zmienia .

przypuszczam że nie dzwoniłeś a szkoda

Ola przekierowuje numer do Janusza a On na wszystkie pytania odpowiada i wyjaśnia

Link do komentarza

najlepszy sposób by zobaczyć ja działa podczerwień - pójść do marketu ja do muszkieterów

i jest alejka gdzie wyraźnie czuję że mi łysinę przygrzewa .

sam promiennik jest wysoko a bije w dół aż miło

tam jest promiennik wysoko temperaturowy .

duża moc w jednym punkcie która potem zostaje zagospodarowana w pomieszczeniu.

przy nisko temperaturowych masz dużo mniejszą moc ale dużo większą powierzchnię.

a ogrzanie 20m2 pokoju to nie są 2 KW w podczerwieni tylko mniej

dla porównania grzej farelką

Link do komentarza
53 minuty temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

pójść do marketu ja do muszkieterów

Konkretny adres proszę!

Oczywiście przyjmuję, skoro jesteście pewni, że beton akumuluje ciepło jak szamota.

Ale z tego  wynika,że ten układ ma duża bezwladność - tzn. że dlugo się  rozgrzewa.

A  przecież ogrzewanie podłogowe polega raczej na stalej niskiej temperaturze (piec akumulacyjny ma wysoka temp.)- powiecie  - duża powierzchnia - tak, ale czas nagrzewania dużej masy betonu temp. 27 st czy 30 napewno trwa długo. 

A w markecie podczerwień idzie z góry anie z podłogi.

Wolałbym oddzielić podczerwień promienników wiszacych - i osobno folie czy maty w podłodze czy ścianie. wydaje mi sie , że może tam być jednak różnica w dzialaniu.

Ale nie upieram się, bo na razie zgłębiam temat.

Ogólnie najważniejsze w promiennikach podczerwieni jest, czy rzeczywiście jest to najoszczędniejsze elektryczne źródło - a znalazłem gdzieś badanie niemiecki, które mówi o korzyściach ekonomicznych promienników w stosunku do ogrzewania gazem w kościołach. Więc warto drażyć temat.:icon_biggrin:

I pytanie nie w temacie: Czy wam też się zaznacza (jak przy CTRL+A) tekst, gdy piszecie ą (tzn A + ALT)????

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wylewki betonowe, stosownie do ich grubości, posiadają możliwości w zakresie akumulacji ciepła, gdzie wg PN EN ISO 6946 : 2008,  ciepło właściwe betonu wynosi 840 J/(kgxK). Chcąc stworzyć pewien bufor - akumulator cieplny, przyjmijmy wylewkę betonową grubości 20 cm o masie 400kg/m²  i w ciągu nocy nagrzejmy ją o 5ºC więcej, niż będzie posiadała pod koniec dnia. Okaże się, że w jednym metrze kwadratowym podkładu, potrafiliśmy zgromadzić [400kg/m2 x 840J/(kgxK)/3600x5K] = 467Wh   energii cieplnej, którą możemy zagospodarować w ciągu dnia. 467Wh/14h = 33,4W z 1m², co w zupełności wystarczy na ogrzanie pomieszczeń w dobrze ocieplonym budynku, w ciągu przeciętnego zimowego dnia. Buforowanie ciepła w podłodze należy rozpatrzeć w kilku aspektach. Po pierwsze jest ono zawsze kosztem komfortu cieplnego. Po drugie, inwestycyjnie najtańsze będzie z kablami grzewczymi, eksploatacyjnie z pompą ciepła. Wracając do komfortu cieplnego, to ciekawym rozwiązaniem jest akumulacyjny podkład grzewczy z posadzką drewnianą, o stosunkowo dużym oporze cieplnych. Taka konstrukcja podłogi, umożliwia zgromadzenie większej ilości ciepła, a ponadto   powolniej przekazuje je do pomieszczeń, dzięki czemu skoki temperatur są mniejsze, a ciepła zgromadzonego w podkładzie grzewczym starcza na dłużej. Funkcjonowanie takiego układu należy odpowiednio skonfigurować z uwzględnieniem odpowiedniej termoizolacji podkładu, właściwości drewna oraz amplitudy zmian temperatury i jej maksymalnej wielkości na powierzchni podłogi  (27ºC). 

 

Link do komentarza

Tak zastosowana folia grzewcza jest typowym grzejnikiem/ogrzewaniem podłogowym.

 

9 godzin temu, zenek napisał:

Wolałbym oddzielić podczerwień promienników wiszacych - i osobno folie czy maty w podłodze czy ścianie. wydaje mi sie , że może tam być jednak różnica w dzialaniu.

Przeczytaj uważnie to co napisał Szponiasty w #26 i 27.

Upraszczając:

Ogrzewanie promiennikami ciepła (systemy detekcji promieni IR) , działa bezpośrednio na "ciało" znajdujące się w  polu działania promiennika. IR nie ogrzewa powietrza, nie ma więc konwekcji. 

Link do komentarza

O czym tu mowa? Przecież ciepło można emitować na 3 sposoby. Tyle, że my zazwyczaj przywykliśmy do sprawdzania ręką czy grzejnik jest ciepły i czy z konwektora (tu jedna z dróg przekazywania ciepła) unosi się ciepłe powietrze.

A teraz mamy promienniki. No chyba na solarium każdy był w zimie a w lato się spiekł na plaży?? :icon_cool: 

O czym tu jeszcze debatować. A czy beton może skumulowac ciepło? - no pewno może tak jak woda, cegła etc. tylko czy nie da się betonu zastąpić czymś innym - no pewno da  :icon_biggrin:

Link do komentarza
Dnia 8.02.2017 o 10:22, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

O czym tu jeszcze debatować. A czy beton może skumulowac ciepło? - no pewno może tak jak woda, cegła etc. tylko czy nie da się betonu zastąpić czymś innym - no pewno da

Ale akumulacja ciepła o temp. 30 st (podłoga) nie będzie efektywna w dłuższym czasie - np. paru godzin - bo tej energii jest stosunkowo mało. 

piec poczatkowo jest goracy (85 st ?), potem stygnie oddajac ciepło - do temp np 25 st - potem przestaje być efektywny. T0 jest różnica 60 st.

W podłodze ta różnica to może 10 st. Ta akumulacja to bajka  - nie mówiac o tym, że przecież masa betonu jako akumulator dla ogrzewania podłogowego to potężny hamulec (wielka bezwładność) przy 30 st.

Na zdrowy rozum to nie ma sensu - zanim się naładuje, to skończy się nona taryfa, a odda to ciepło błyskawicznie.

Link do komentarza

Zenek a po co ma grzać 24 godziny skoro ciebie 14 w domu nie ma ????

wróciłeś ma być ciepło

idziesz spać ma być chłodniej

wstajesz ma być ciepło

wychodzisz  mają nie zamarzać rury i muszle klozetowe

sterowalność

o to tu chodzi

bardzo szybko czuć działanie raptem kilka minut

więc co Cię z całym szacunkiem interesuje akumulacyjność podłogi  skoro to działa na innej zasadzie

Link do komentarza
Dnia 9.02.2017 o 19:52, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

Zenek a po co ma grzać 24 godziny skoro ciebie 14 w domu nie ma ????

No dobra - ale rozmawiamy o ogrzewaniu podłogowym - ono nie nagrzewa szybko pomieszczenia, i jest chyba właczone co najmniej kiklanaście godzin na dobę- o ile nie na stale!

Link do komentarza
3 godziny temu, zenek napisał:

No dobra - ale rozmawiamy o ogrzewaniu podłogowym - ono nie nagrzewa szybko pomieszczenia, i jest chyba właczone co najmniej kiklanaście godzin na dobę- o ile nie na stale!

czekaj bo się pogubiłem

jeżeli rozmawiasz o tradycyjnej podłogówce to czemu w temacie o promienniku podczerwieni ?

jeżeli rozmawiasz o promienniku podczerwieni to nie ma to nic wspólnego z podłogówką .

nie patrz na nowe starym okiem

Link do komentarza

Hmmm, podłogówka to też promiennik podczerwieni, tylko że inny - wielkopowierzchniowy i niskotemperaturowy. To samo promieniowanie tylko w innych parametrach. 

Porównując klasyczny promiennik podczerwieni do podłogówki w określonym pomieszczeniu, to łączy ich podobna moc grzewcza, natomiast różni temperatura promieniowania, powierzchnia grzewcza oraz rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Link do komentarza
15 godzin temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

czekaj bo się pogubiłem

jeżeli rozmawiasz o tradycyjnej podłogówce to czemu w temacie o promienniku podczerwieni ?

jeżeli rozmawiasz o promienniku podczerwieni to nie ma to nic wspólnego z podłogówką .

nie patrz na nowe starym okiem

 

1 godzinę temu, Parkiet Komplex napisał:

Hmmm, podłogówka to też promiennik podczerwieni, tylko że inny - wielkopowierzchniowy i niskotemperaturowy. To samo promieniowanie tylko w innych parametrach. 

Porównując klasyczny promiennik podczerwieni do podłogówki w określonym pomieszczeniu, to łączy ich podobna moc grzewcza, natomiast różni temperatura promieniowania, powierzchnia grzewcza oraz rozkład temperatury w pomieszczeniu.

dobra - porzadkujemy. Wskoczył temat akumulacji ciepła betonu - i do niego sie odniosłem.

Konkretnie temat poświecony jest promiennikom podczerwieni - chodziło o płytowe - doszła folia w podłodze - i tyle.

Szczerze mówiac - nie znam się na tym - ale pewnie chodzi o różne długości fal - może ktoś coś więcej wie na ten temaT?

1 godzinę temu, Parkiet Komplex napisał:

Hmmm, podłogówka to też promiennik podczerwieni, tylko że inny - wielkopowierzchniowy i niskotemperaturowy. To samo promieniowanie tylko w innych parametrach. 

Każda podłogówka to promiennik podczerwieni?

Link do komentarza

Ok., ciepło z rurek przekazywane jest do podkładu grzewczego, dalej do posadzki. Tu ruch ciepła poprzez przewodzenie, natomiast z powierzchni posadzki do pomieszczenia już praktycznie za pomocą konwekcji i promieniowania podczerwonego w większym udziale.

Każda podłogówka jest promiennikiem niskotemperaturowym emitującym promieniowanie długofalowe, przypisane niskim temperaturom.

 

Link do komentarza
54 minuty temu, Parkiet Komplex napisał:

Ok., ciepło z rurek przekazywane jest do podkładu grzewczego, dalej do posadzki. Tu ruch ciepła poprzez przewodzenie, natomiast z powierzchni posadzki do pomieszczenia już praktycznie za pomocą konwekcji i promieniowania podczerwonego w większym udziale.

Każda podłogówka jest promiennikiem niskotemperaturowym emitującym promieniowanie długofalowe, przypisane niskim temperaturom.

 

wiesz bardziej bym się skupił na konwekcji

powietrze ogrzewa się od ciepłej podłogi i ruch powietrza wymuszony temperaturą ostatecznie ogrzewa całe pomieszczenie

promiennik podczerwieni obrazowo można porównać do erupcji na słońcu

promieniowanie podczerwone jest wyrzucane i odbija się od wszystkiego co się w pomieszczeniu znajduje .

czyli nie stawiałbym tu znaku równości

Link do komentarza
1 godzinę temu, Parkiet Komplex napisał:

Ok., ciepło z rurek przekazywane jest do podkładu grzewczego, dalej do posadzki. Tu ruch ciepła poprzez przewodzenie, natomiast z powierzchni posadzki do pomieszczenia już praktycznie za pomocą konwekcji i promieniowania podczerwonego w większym udziale.

Każda podłogówka jest promiennikiem niskotemperaturowym emitującym promieniowanie długofalowe, przypisane niskim temperaturom.

 

Naciągane to jak sweterek niemowlaka na przedszkolaka.

To jest zwykła konwekcja, a reszta to dorabianie ideologii.

49 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

 promieniowanie podczerwone jest wyrzucane i odbija się od wszystkiego co się w pomieszczeniu znajduje .

Przede wszystkim przenika przez drobne przeszkody. Do ogrzania się nim nie potrzebujesz zdejmować swetra i koszuli, bo skóra i tak otrzymuje ciepło.

Link do komentarza

Macie prawo mieć swoje zdanie, jednak warto poczytać co napisali o tym inni, zajmujący się tematem bardziej szczegółowo.

http://www.rsi2004.lubelskie.pl/doc/sty6/art/Cholewa_art.pdf   oraz

 http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/podlogowe

https://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/wplyw_ogrzewania_podlogowego_na_iaq.pdf

Edytowano przez Parkiet Komplex
uzupełnienie (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Poczytać warto, ale wszystkich autorów zapraszam do pokoju, kiedy napalę w piecu kaflowym. Wtedy się dowiedzą czym jest promieniowanie podczerwone, i to z odległości kilku metrów. Poczują dokładnie.

W hucie, gdzie kiedyś pracowałem, chadzałem po szychcie do bramy na skróty, obok składowiska wlewków. Z daleka wiedziałem czy coś nowego złożono na placu. Nawet w lecie, w środku dnia.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 6.02.2017 o 00:29, retrofood napisał:

Kiedyś byly takie lampy, kwoki do wychowu kurcząt. Ciekawe, czy mozna to jeszcze kupić.

Oczywiscie że są. Czytałem że to najbardziej efektywny sposób przekształcenia prądu w ciepło. Żywotność tych najlepszych 5000 h. Jak znajdę artykuł, dodam linka - ciekawy był , właśnie m.in. porównanie efektywności  różnych źródeł.

A dlaczego pytasz?

Dnia 12.02.2017 o 21:14, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

promieniowanie podczerwone jest wyrzucane i odbija się od wszystkiego co się w pomieszczeniu znajduje .

no nie wiem - odbijane,czy przyjmowane? Jak coś wystawie na słońce, to sie nagrzewa - oczywiście jest rożny stopień przyjmowania tego promieniowania/ciepła, ale jednak. Gdyby odbijało całkiem, to by nie przyjęło. 

Z opisów wynika, że jednak to przedmioty są nagrzewane, ściana - stąd złudzenie, odczucie wyższej temperatury, niż jest - to też jest lansowane jako komforti oszczędność.

 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zamiana prądu w ciepło - no raczej wypromieniowanie ciepła i nagrzanie pierwszej napotkanej przeszkody/przegrody.

najpierw grzejemy lampy ceramiczne zasilane prądem a potem czekamy aż ściana się nagrzeje od pochłoniętej fali cieplnej i wypromieniuje to ciepło w drugą stronę. 

Zawsze to powtarzam  - zabawa jak w solarium tylko długośc fali inna. Przynajmniej przed odbiciem bo potem to już nikt tego nie mierzy. :icon_cool: Zmierzamy jednak do jednego celu - do efektu cieplnego. Dlatego zakładam, że w pomieszczeniu, gdzie ściany wyłożymy folią do pieczenia - efekt takiego promieniowanie IR bedzie szybciej odczuwalny.

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zawsze to powtarzam  - zabawa jak w solarium tylko długośc fali inna

No tak - tylko że to diametralnie inne fale 

Z WIKI cyt.: "Solarium – punkt usługowy udostępniający odpłatnie urządzenia do opalania się, za pomocą promieni UV. Solarium jest to urządzenie elektryczne, zbudowane z lamp UV (nisko bądź wysokociśnieniowych), które emitują dawkę promieniowania podobną do tej jaką wytwarza słońce (głównie UV-A i UV-B oraz światło widzialne)"

"Ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe (skrót UV) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm"

dodam - promienie UW są szkodliwe dla zdrowia

a promienie podczerwone IR cyt. z WIKI:

"Podczerwień, promieniowanie podczerwone (IR, ang. InfraRed) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym, a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm."

nie są szkodliwe -  od razu piszę z pewną wątpliwością, ale naprawdę przeszukałem internet i nie znalazłem żadnych zastrzeżeń zdrowotnych - na razie, bo nie wiadomo co znajdą w przyszłości.

Jednak przyznasz - promieniowanie podczerwone nie ma nic , albo prawie nic wspólnego z solarium i dodatkowo jest niewidzialne - to też ważne, że ta energia jest zamieniana w nawet 98% podobno w ciepło - ciekawostka, w dawnej żarówce w 85% (dane z artykułu w necie)

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

zakładam, że w pomieszczeniu, gdzie ściany wyłożymy folią do pieczenia - efekt takiego promieniowanie IR bedzie szybciej odczuwalny.

No właśnie - to ciekawe -  czy efekt i proces jest ten sam, co w piekarniku....???? czy temperatura ma tu znaczenie i długość fali? Czy folia odbije promienie, czy też pozwoli się nagrzać jeszcze lepiej ścianie (jak pieczeni w piekarniku)?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
17 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zawsze to powtarzam  - zabawa jak w solarium tylko długośc fali inna. 

Ale dokładnie taka sama jak w ogrzewaniu piecem kaflowym, kozą, kominkiem ("czystym"), czy ogniskiem - oraz słońcem.

Z technicznego punktu widzenia, promiennik podczerwieni to zwykła grzałka elektryczna.

Ergo - wpływ na zdrowie jest dokładnie taki sam jak przebywanie w pokoju ogrzewanym piecem kaflowym.

Link do komentarza

Panowie, o czym tu właściwie deliberować? przypominam post Parkiet Komplex

Jeżeli element grzejny umieścimy w podłodze, pod warstwą wylewki i jakiegoś wykończenia (płytki, parkiet itd.), to już nie będzie miało specjalnego znaczenia co tam wsadziliśmy. Mogą to być przewody oporowe, folia grzejna, rurki z wodą albo i z ciepłym powietrzem. O ile ostatecznie temperatura powierzchni podłogi będzie taka sama, to i sposób ogrzewania pomieszczenia będzie taki sam. Podłoga odda ciepło przez promieniowanie i konwekcję. W różnej proporcji, zależnie od swojej temperatury.

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni albo foliami układanymi choćby na suficie to zupełnie inny system. 

Link do komentarza
7 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

promienniki to nie żadne odkrycie ostatniej dekady a jedynie jedna z form wędrówki ciepła.

Jednak postęp techniczny i tu postępuje - i pojawiły się różne odmiany tych promienników, nisko i wysokotemperaturowe, emitujące różne długości fal, różne też są źrodła emitowania. Które są najlepsze, najbardziej ekonomiczne i wygodne i dostępne cenowo? Bo przecież na końcu chodzi o odpowiedź, czy jest to opłacalne źródło ciepła , bo jeśli przyjąć z pewnik stwierdzenie bajbagi że:

11 godzin temu, bajbaga napisał:

wpływ na zdrowie jest dokładnie taki sam jak przebywanie w pokoju ogrzewanym piecem kaflowym.

to pewno jest zdrowe - nie slyszałem, by ktoś twierdził, że piec nie jest zdrowy jako źródło ciepła (pomijam kwestie paliwa) 

I czy to prawda, jak pisal ktoryś z forumowiczów (a czytałem o tym też w necie), że może być to tańsze ogrzewanie, niż gazem?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...