Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Parkiet Komplex

Ekspert budowlany
 • Posty

  450
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  5

Reputacja

54 Neutralny

O Parkiet Komplex

 • Ranga
  Profesjonalista

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  570
 1. Dziwi mnie sytuacja, gdzie budujemy dom za kilkaset tysięcy złotych a szukamy niewielkich oszczędności na ogrzewaniu, tym bardziej teraz, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest coraz mniejsze. Moim zdaniem mój dom powinien dać mi komfort w odczuwaniu ciepła, czyli taki komfort jaki mi najbardziej odpowiada. Dopiero później dobieram odpowiedni rodzaj ogrzewania z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych wraz z obsługą. Po za tym wagę ma indywidualne postrzeganie tematu, podobnie jak z wyborem np. samochodu.
 2. J/kgK - jak widzisz akumulacja cieplna zależy nie tylko od temperatury "akumulatora" ale również od jego masy.
 3. Ciepło właściwe betonu od 920 do 1000 J/kgK (zależnie od normy). Wat to J/s. Akumulacja płyty grzewczej wynika z potrzeb cieplnych pomieszczenia. Dalej proste liczenie.
 4. Sądzę, że każdy materiał odbija promienie IR (cieplne, podczerwone), poza idealnie czarnym (teoria). Natomiast skuteczność odbicia jaka jest niezbędna przy promiennikach posiadają materiały, o których wspomniałeś. To tak na marginesie, dla ścisłości zagadnienia.
 5. Szczotkować można gatunki posiadające przyrosty wczesne - miękkie i późne - twarde, takie jak dąb, jesion, sosna. Szczotkowanie kempasu niewiele zmieni jego wygląd - nie warto próbować. Narzędzia, maszyny - szczotkarki ręczne i stacjonarne. Najlepiej wygląda dąb szczotkowany na maszynach stacjonarnych.
 6. Ocena poślizgu - tym się zajmuje ITD Poznaniu i wystawia odpowiednie atesty, certyfikaty, świadectwa. Z praktyki zawodowej mogę powiedzieć, że podłoga olejowana, szczególnie kiedy jest szczotkowana jest mniej śliska od podłogi z grubą, błyszczącą warstwą lakieru. Niebezpieczeństwo poślizgu wzrasta kiedy rozleje się wodę lub inny płyn. Każdy produkt - olej czy lakier posiada opis zastosowania, natomiast wykonawca powinien przedstawić instrukcję użytkowania.
 7. Zgadza się, "kwoki" to typowe promienniki podczerwieni. W mikrofalówce też występuje rodzaj promieniowania elektromagnetycznego tylko o innej długości fali - pomiędzy podczerwienią a falami ultrakrótkimi.
 8. Moim zdaniem, jeżeli promiennik promieniuje na ściany zewnętrzne to podwyższa ich temperaturę a tym samym generuje wyższe straty ciepła - popatrzmy jak "skonstruowany" współczynnik "U". Z kolei ocieplenie od wewnątrz pozwala na szybsze ogrzanie ścian a tym samym szybsze odczucie komfortu cieplnego. Kierowanie emisji promiennika w kierunku przegród wewnętrznych, daje bardziej zróżnicowaną temperaturę poszczególnych przegród ale pozwala na pozostawienie większej ilości ciepła w pomieszczeniu.
 9. Ciekawe spostrzeżenia i moim zdaniem w większości trafne. W szczegółach - istotnie drewno potraktowane olejem naturalnym daje wyższy komfort dotyku niż powleczone grubą warstwą lakieru. Ten efekt zależy również od grubości deski, rodzaju drewna - gęstości. Z jednej strony jest to odczucie subiektywne z drugie strony potwierdzają to badania, gdzie specjalnym przyrządem określa się ubytek ciepła ze stóp w kcal/min. - szczeliny nie wynikają ze sposobu ułożenia, są one efektem późniejszego ułożenia, gdzie drewno będąc w stanie swobodnym nieco spęczniało. Proponuję sprawić sumaryczną szerokość kilku desek zainstalowanych w ten i inny sposób i porównać wartości. Sadzę, że szczeliny znajdą tu swój udział. - olej czy lakier, temat kiedyś szeroki, dzisiaj w większości olejów są domieszki lakierów stąd zacierają się różnice. Właściwości każdego produktu należy rozpatrywać indywidualnie - stosownie do potrzeb.
 10. Deski dębowe lite - najbardziej wartościowy materiał na podłodze. Wraz z szerokością idzie jej grubość w skali przynajmniej 10 do 1- gdy deski kleimy do podkładu grubość min 15 mm, przy montażu na legarach tylko deski powyżej 22mm. Jest taka prosta zasada - im lepszy materiał - tym lepszy fachowiec. W punktach handlowych idą na łatwiznę, preferując prostą robotę, negując to z czym sobie nie poradzą i "będzie pan zadowolony". W rzeczywistości deski lite bardzo dobrze sprawdzają się na podłogach, nawet na ogrzewaniu podłogowym. Czego wymagają? - dobrego fachowca z zapleczem technicznym - odpowiednio wysuszonego i suchego materiału - dobrania wielkości materiału z uwzględnieniem oczekiwań klienta jednak z przewagą zależności technicznych. - dobrania spoiny klejowej do tego co kleimy - tu potrzebny jest klej posiadający tzw N-moment powyżej 1N/mm2 - wylewka będąca "fundamentem" posadzki powinna posiadać wytrzymałość na odrywanie powyżej 1.5N/mm2 - wylewka powinna mieć wilgotność poniżej 3% wagowo lub poniżej 1,8%CM - układania w stabilnym mikroklimacie otoczenia - stabilności mikroklimatu podczas użytkowania - temp 18 -24oC RH 45 - 65%. Podłogi lite znajdują zastosowanie w bardziej ekskluzywnych budynkach gdzie inwestora stać na deski i fachowca. (mata rozprężna sprawdza się kiedy wylewka ma odpowiednią wytrzymałość) -
 11. Dziękuję za uznanie dla pracowników Galerii Parkietu z Mławy, którzy wykonywali tę pracę. Pozdrawiam T.W.
 12. Autor w rzeczowy sposób opisał różnicę - chce się to czytać i łatwo zrozumieć. Moim zdaniem kolega Zenek w swoim komentarzu opacznie postrzega unoszenie kurzu. Dlaczego? Grzejnik jest skupionym źródłem ciepła o różnicy temperatur 30 -50oC, natomiast podłogówka to rozległa płaszczyzna z kilkustopniową różnicą temperatur. Z powyższego wynika, że grzejniki w znacznie większym stopniu generują ruch powietrza, które omywając min podłogę zbiera z niej kurz i unosi do góry.
 13. Macie prawo mieć swoje zdanie, jednak warto poczytać co napisali o tym inni, zajmujący się tematem bardziej szczegółowo. http://www.rsi2004.lubelskie.pl/doc/sty6/art/Cholewa_art.pdf oraz http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/podlogowe https://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/wplyw_ogrzewania_podlogowego_na_iaq.pdf