Skocz do zawartości

Pianka na ocieplenie dachu pokrytego deskowaniem i papą.


Recommended Posts

Witam
Mam zamiar ocieplić sobie dach pianką poliuretanową. Na krokwiach 18 cm mam położone deski i papę. Dach był robiony nie przeze mnie w 2013 i do tej pory stał pod deskami i papą. Obecnie jestem w trakcie kładzenia blacho dachówki Venecja. Przed położeniem blachy było sporo przecieków. Około 15-20 sporych plam na deskach od spodu było widocznych. Z tego co powiedział mój dekarz spowodowanych złymi blaszkami do papy za mocno poprzybijanymi i to głównie one poprzecinały papę i dlatego były przecieki. Kazałem dekarzowi połatać te dziury chociaż wiem, że nie jest to takie łatwe i domyślam się, że mogły pozostawać jeszcze jakieś dziurki. Blacha jest już w większości położona czyli za jakieś kilka dni jak wszystko już wyschnie będę wiedział czy pozostawały jeszcze jakieś przecieki. Niestety niektóre deski są spleśniałe / spróchniałe.

Mam kilka pytań i wątpliwości:
1. Jaką piankę psiukać? Otwarto komórkową? Zamknięto komórkową?
2. Jakiego producenta? Najtańszy jest chyba Polychem ale podobno najgorszy, słyszałem, że dobra jest Hiszpańska Synthesia, podobno coś pomiędzy to Purinova. Jakich producentów jeszcze warto wziąć pod uwagę?
3. Mam zamiar dać tej piany około 20 cm, żeby za mocno nie opuszczać płyt co spowoduje zabranie mi przez skosy jeszcze większej ilości miejsca w pomieszczeniach. Nie za mało te 20 cm?
4. Słyszałem, że jacyś tam goście w moim mieście jak psiukali pianę na odeskowany dach dawali membranę od spodu w celu pozwolenia drewnu oddychania w razie gdyby pojawiły się jakieś przecieki, przemarzania. Słyszałem opinię o pianie, że dach może pleśnieć właśnie przez przecieki, przemarzanie i brak wentylacji dla drewna. Prawda to?
5.Czy jest sens kłaść taką membranę? Koszt jest raczej nie duży samej membrany a położyć mogę sam. Jak ewentualnie to zrobić? Dawać jakiś odstęp od desek? 1-2-3cm? Czy bezpośrednio na dechę? Ale wtedy to tam wentylacji raczej nie będzie.
Link do komentarza
Co do zasady - zamknięcie spróchniałych desek między warstwami nieprzepuszczalnymi (papa - pianka) spowoduje szybką destrukcję dachu. Membrana nic nie poprawi - trzeba zerwać papę i wymienić deski, przykryć je folią paropepuszczalną, kontrłaty, łaty, blachodachówka.

Polecam temat: Remont konstrukcji i pokrycia dachu - praktyczne porady
Link do komentarza
Z blachy też woda się skrapla.
Jeżeli deski zgniłe to i nici z ocieplenia.
A czy będzie gnił? czas pokaże, tylko pamiętaj że tanie mięso psy jedzą i żeby nie okazało się że za kilka lat dach będzie nadaw się do całkowitej wymiany.
Link do komentarza
Piana jest strasznie droga w porównaniu z wełną, a druga sprawa co ci po ociepleniu jak dach może dalej gnić. Jeżeli deski są miejscami zgniłe to i więźba na pewno też dostała sztycha.
Skropliny będą bo przecież blachy nie ocieplisz.
Link do komentarza
Cytat

a mozna jakos te deski zabezpieczyc jeszcze dodatkowo od spodu?
masakra w takim razie... co robic?


Tak jak Kolega mhtyl we wcześniejszym poście napisał blacha zimą w dzień przy słonecznym dniu ma tendencje do wykraplania od spodu zamarzniętej pary wodnej i tego w żaden sposób nie unikniesz. Jak sam piszesz to do końca nie jesteś w 100% pewny szczelności spodniego pokrycia. Teraz to jest już musztarda po obiedzie i gdybanie półśrodkami. Wierz Mi te obecne Twoje działania to tylko by poprawić Tobie samopoczucie ale nie poprawność Twego dachu . Dlatego zastanów się nad zdjęciem już położonej blachodachówki , położenia na nowo papy,wymiany zniszczonych elementów drewnianych no i oczywiście oceny obecnego stanu Twojej więźby przez specjalistę.
Link do komentarza
Cytat

Niestety już za późno bo cały dach pokryty blachą poza gąsiorami :( i co teraz? Dach mi będzie gnił? :(


Dach z pewnością nie nadaje się do ocieplenia pianką. Zagrożenie niszczenie drewna zależy od jego aktualnego stanu - zmiana struktury i twardości nawet po wysuszeniu może nie zatrzymać rozwoju gnicia nawet w przestrzeni wentylowanej. Przy niewielkich uszkodzeniach można izolować zmiany oleistymi impregnatami. Ocieplenie - choć ryzykowne - można zrobić
z wełny mineralnej mocując folię paroprzepuszczalną 3 - 4 cm pod deskowaniem. Między folią i deskami musi być zapewniona cyrkulacja powietrza - wlot w okapie, wylot w kalenicy.
Link do komentarza
Kurde dopiero co położonej blachy szkoda zdejmować i na nowo zakładać bo to jest 2 razy więcej roboty niż było przed czyli i koszt dwa razy większy. Szkoda, że nie założyłem wątku przed położeniem dachu to kazałbym tak jak mówicie powymieniać zgniłe dechy i papę. Był tez pomysł położenia membrany na tą papę ale ktoś tam powiedział, że może nastąpić jakaś reakcja i żeby tak nie robić. Chyba teraz jednak żałuję, że tak nie zrobiłem. Tak to teraz muszę się w jakiś sposób ratować. Co zrobić nie tak dużym nakładem pracy jak zdejmowanie teraz całej blachy itd. Czy jest szansa, że będzie w miarę ok? Może porobić jakieś zdjęcia które pomogłyby Wam w ocenie aktualnego stanu. Zaraz będę miał ogrzewanie w domu więc będę mógł stwierdzić ile nadal jest ewentualnych nieszczelności. Kurde muszę też jak najszybciej się uporać z tym dachem ,ponieważ muszę go ocieplić, żeby ciepło mi przez niego nie uciekało. Pomóżcie dobrzy ludzie... Edytowano przez ewenement22 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 23.11.2016 o 21:41, ewenement22 napisał:

Słyszałem opinię o pianie, że dach może pleśnieć właśnie przez przecieki, przemarzanie i brak wentylacji dla drewna. Prawda to?

To prawda!

Zgniłę deski trza było wymienić ale jeśli jest to tylko kilka miejsc, to jeśli nie będą zamakać, powinno wytrzymać do następnego remontu 

szczelina wentylacyjna jest niezbędna - w ogóle zastosowanie odpowiednch folii - paroszczelnej i paroprzepuszczalnej w odpowiednim miejscu też jest niezbędne. Inaczej konstrukcja może gnić, izolacja zamakać, sufit też

20 cm ocieplenia w dachu to niezbyt wiele - powinno być min 30 - 35, szczegolnie w poziomej części stropu - niestety w skosach kosztem wysokości

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam mój dach wygląda tak i nie wiem co z nim zrobić. Z zewnątrz jest już blachodachówka. Pomóżcie.

Przy szczycie dachu jest ok ale najgorzej jest dokoła dachu zaraz przy murze. Oceńcie sami...

20170110_210207.jpg

20170110_210219.jpg

20170110_210224.jpg

20170110_210231.jpg

20170110_210236.jpg

20170110_210240.jpg

20170110_210257.jpg

20170110_210317.jpg

20170110_210318.jpg

20170110_210331.jpg

20170110_210339.jpg

20170110_210343.jpg

Co z tym zrobić po kolei?

Jakich preparatów użyć? Nie muszą być tanie. Ważne, żeby nie truły mojej rodziny i były skuteczne.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 13.01.2017 o 13:43, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Witam, widzę że tematy się dublują, proponuję kontynuować dyskusję tu:

 

Niestety tamten temat nie żyje dlatego proszę o pomoc tutaj. Pilną pomoc ponieważ chcę działać...

Taki preparat będzie ok? KUPRAFUNG-P Compact 5kg

http://allegro.pl/kuprafung-p-5kg-impregnat-do-drewna-1-13-zielony-i5289054819.html

Edytowano przez ewenement22 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kupiłem wilgotnościomierz do drewna.

Ile wilgotności musi mieć drewno żeby ocieplić pianą?

Czy taki preparat jest bezpieczny dla zdrowia ludzi którzy będą mieszkali w tym domu

Boramon

http://allegro.pl/altax-preparat-grzybobojczy-5l-boramon-srodek-i6655391037.html

chcę nim miejscowo potraktować mój dach oraz całościowo  KUPRAFUNG-P Compact 

może jednak lepiej parę złotych więcej wydać i zamiast

KUPRAFUNG-P Compact 

wybrać

KUPRAFUNG-P Premium

http://allegro.pl/miedziowy-impregnat-do-drewna-wiezby-kuprafung-24h-i6206771404.html

Chyba tak zrobię...

Edytowano przez ewenement22 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Desek rozumiem, że nie wymieniłeś,tak? Sądzisz, że spróchniałe deski uratuje ten preparat? Szkoda tylko Twoich pieniędzy i pracy, bo różnego rodzaju impregnaty stosuje się na zdrowe drewno a nie już gdy zżarła je zgnilizna.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Kupiłem taki który też grzyba zabija. Oraz jeszcze jeden który impregnuje.

Mam też zamiar zrobić izolację membraną jakieś 2-3 cm od desek . Tylko mam pytanie czy potrzebuje dawać jakieś deseczki pionowe na środku pomiędzy krokwiami żeby piana później nie docisnęła tej membrany do desek? Czy piana zadziała w drugą stronę i pod wpływem ciężaru odciągnie jeszcze tą membranę od desek? Ma ktoś z tym jakieś doświadczenie?

Link do komentarza

Co zrobić, żeby piana nie docisnęła membrany? Może po prostu przypilnować jak będą membranę kładli, żeby była dobrze naciągnięta i zrobić nie 2 ale 3 cm od desek? Dodatkowo mam zamiar zrobić dookoła domu przerwę  2cm pomiędzy ociepleniem a deskami bo teraz jest styropian dociśnięty do desek.

Dzięki temu będzie jakiś wlot powietrza pomiędzy membranę a dechy. Dobrze kombinuję? Tylko jeszcze zastanawiam się czy nie powinno być wylotu powietrza np. w kalenicy. Tylko, że czasami więźby są na skos (dach czterospadowy) i wtedy już nie ma dojścia powietrza do kalenicy...

Co w takim przypadku? Jest na to jakaś rada?

Edytowano przez ewenement22 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Różnica jest w cenie, bo zapewne wiesz ile kosztuje m2 piany a ile m2 dobrej wełny. No i robocizna, te nabijanie membrany między krokwie to dodatkowy niepotrzebny wydatek.

Link do komentarza
Gość Razmes
22 godziny temu, bajbaga napisał:

 

Tylko w rzeczywistości musisz najpierw wezwać ekipę od gk, żeby przed pianą wieszaki do krokwi przykręciła i wszystko na cacy wyrównała. Chyba, że wyrywają później tą pianę...

Link do komentarza

Zawsze możesz zdecydować się na gotowe płyty PIR/PUR. Wspominałem o firmie RECTICEL Izolacje. 

Akurat w tym przypadku widać wieszaki i widać też solidną izolację miedzykrokwiową z wełny. Może pójść już w jednym kierunku i nie dzielić zapałki na 4.

Ja rozumiem, że Kolega Norbert chciał pokazać mocowanie a mój komentarz jest jedynie odniesieniem do ostatniego zdjęcia Kolegi.

Wyobrazimy sobie układ z filmu ICYENNE i mamy alternatywne rozwiaaanie.

 

PS. ......i zrób porządek z tymi dechami, papa nie stanowi pewno skuteczniej warstwy pokrycia i hydroizolacji. Każda izolacja zamoknie i wszystko na nic. 

Link do komentarza
Gość Razmes
7 godzin temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Niekoniecznie. Wieszaki na stelaż mocuje się też do lica krokwi:

Odniosłem się do filmu kolegi z ocieplania pianą. Wystarczy się przyjrzeć, by dostrzec, że pianę aplikują też na krokwie. W tej sytuacji jakie jest rozwiązanie na montaż g-k ?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Explore the Magic of Coco Wyo Designs Looking for a fun way to unleash your creativity? The Coco Wyo coloring pages collection is here to provide hours of entertainment! This special collection features a wide variety of unique designs, ranging from beautiful nature scenes to adorable characters, offering something for every young artist to enjoy. Whether you're looking to color a peaceful forest or bring to life some charming, lovable characters, this collection invites you to explore a world full of endless possibilities.   Perfect for Kids of All Ages The beauty of these coloring pages is that they are suitable for children of all ages. With simple yet engaging designs, young children can enjoy coloring their favorite images, while older kids can challenge themselves with more detailed illustrations. Each page is a delightful adventure, waiting for your personal touch to bring it to life with colors of all kinds. Let your imagination run wild as you experiment with bright hues and bold combinations.   A Fun Way to Learn and Grow Coloring is not only fun, but it's also a great way for children to develop important skills. By focusing on colors, shapes, and patterns, kids can enhance their concentration and motor skills. The diverse themes in the Coco Wyo collection allow children to explore different aspects of the world around them—from animals and nature to magical creatures—helping them connect with new ideas and improve their creativity.   Where to Find the Best Collection for Your Kids Looking for an easy way to access these fantastic coloring pages? Visit coloringpagesforkids, your go-to website for unlimited, free, and printable coloring pages. There, you can find this exciting collection, along with many other fun designs that will keep your little ones entertained for hours. With a user-friendly interface, it's easy to browse through the pages, choose your favorite, and start coloring!   Let Your Creativity Soar! So, if you’re ready to embark on a fun coloring journey, the Coco Wyo coloring collection is the perfect place to start. Whether you're at home, in school, or on a rainy day, these delightful pages are guaranteed to bring joy and creative inspiration. Grab your crayons, markers, or colored pencils, and let the coloring adventure begin! With so many designs to choose from, there's no limit to what you can create. Happy coloring! Contact: Company: Coloring Pages For Kids - ColoringPagesForKids.net Street: 1744 S Miami Ave Full Status: Miami City: Florida Country: United States Postal Code: 33129 Phone: +1 408-537-0032 Website: https://coloringpagesforkids.net/ Email: coloringpages.net@gmail.com Google Map: 1744 S Miami Ave, Miami, FL 33129, United States #coloringpagesforkids #coloringpages #freecoloringpages   
    • Siem Dy*o*ski mocno Cię zapodał w kakało ten koleś?
    • Ja ze Stalowej Woli. A bloki takie same. 
    • O widzisz, u mnie to Armii Krajowej a miasto niewielkie Głogów Co do farby poczytam, najlepiej jakby była odporna na wysoką temperaturę
    • Komentarz dodany przez Elżbieta Gwiazd: Mam problem mieszkam w SM na 1 piętrze pode mną Przychodnią Lekarska mają rury wodne pod sufitem.U mnie sucho sprawdzali kamerą w Przychodni się leje. Administrator SM zarządał ode mnie rozwalenie płytek w łazience i przyległym WC bo chcą kuć podłogę by w stropie wymienić zalane trójniki od wody!!!! Czy to zgodne z prawem? Czy te trójniki powinny być zalane w 40 cm stropie? Czy spółdzielnia ma ubezpieczony budynek i z tego ubezpieczenia wypłaci mi odszkodowanie za zrujnowane dwa pomieszczenia dopiero co wyremontowane? Czy nie mogą do tych trójników dostać się od strony sufitu na parterze gdzie się leje wystąpiła awaria i prace naprawcze już trwają? Podobno przepisy BHP nie pozwalają na kucie stropu w suficie Pomocy jestem emerytką nie poradzę sobie ani z tymi pracami ani ze spółdzielnią mieszkaniową. Może ktoś z Państwa zna się na przepisach budowlanych dot. wielkiej płyty? Proszę o odpowiedź na môj prywatny adres elagwiazda1960@gmail.com Liczę na Państwa pomoc i podpowiedź co mam zrobić. Przecież moje ubezpieczenie mieszkania tego nie obejmuje. Remonty zrobiłam przed emeryturą żeby spać spokojnie u siebie wymieniłam wszystkie rury boże co ja mam teraz zrobić? POMOCY
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...