Skocz do zawartości

trawa


Gość

Recommended Posts

Cytat

A ja akurat lubię kosić. Uspokaja mnie to i pozwala zebrać myśli icon_smile.gif


Mój mąż to wprost uwielbia kosić trawkę, jak mieliśmy działkę rekreacyjną to miał taki system:
pod wieczór jak już słońce nie parzyło, ale było jeszcze przyjemnie to brał kosiareczkę i najpierw jedno piwko, potem kosił pół trawniczka i przerwa na drugie piwko, a po skończonej pracy piwko jako nagroda za dobrze wykonaną pracę. I teraz gdy już działki nie mamy (poszła na fundamenty) to najbardziej latem i wiosną brakowało mu koszenia icon_smile.gif , no ale już niedługo... icon_wink.gif
Link do komentarza
Ja myślę, bo ja też bym tak sobie pokosiła icon_wink.gif . Jak ktoś nie lubi piwka to zawsze może (polubić) pić winko, albo coś innego. My z mężusiem mamy taką zasadę: jeśli musisz coś robić ( a nie koniecznie masz na to ochotę) to zrób to tak abyś to pokochał np. picie piwa podczas koszenia, słuchanie muzyki (przez słuchawki) w czasie prac domowych itp.
Pozdrawiam i wielu dobrych pomysłów na oswojenie i pokolorowanie szarej codzienności życzę icon_wink.gif
Link do komentarza
ale tu byly podawane koszty rzędu 5-10 zl metr! To przeciez trawa na 1000 m2 kosztowalaby do 10 tys! Jak dla mnie kosmos. Nie znam nikogo kto mialby trawe z rolki, ale moim znajomi w zeszlym roku zalozyli trwanik (dzialka 800 m2) sypiac warstwe humusu na calosc (2 auta, ok 400 zl auto) i na to siejac trawe. Podlewanie wężem:) (czyli tak jak u mnie) bez jakichs zaawansowanych urządzen. I ta trawa po miesiacu byla gesta jak materac poprostu - super! Koszt to te dwa auta ziemi plus nasiona trawy.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
wracam do tematu- robimy trawnik na budowlanym rumowisku. Plan mamy taki:
-jak trochę obeschnie po śniegu pozbierac kamienie z działki
-zamówic dobrą ziemię (mamy paskudną glinę) i sypnąc warstwę kilku cm na całosc
-zasiac trawę i tu: są chyba różne rodzaje trawy- macie sugestie co wybrac?
kiedy można ją najwcześniej siac? kiedy już nie ma przymrozków wogóle (czyli pewnie dopiero kwiecien -maj) czy wcześniej? Czy taka młoda trawka przemarznie w razie przymrozku?
czy do siania trawy używaliście czegoś czy ręcznie?
podobno trzeba od razu walcowac tak? czy jak wzejdzie?
jak często podlewac? jeśli nie ma deszczu to trzeba codziennie? jak długo?
Link do komentarza
Przygotowane podłoże powinniśmy wzbogacić nawozem wieloskładnikowym, który stosujemy w ilości zgodnej ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Nawóz mieszamy z glebą a następnie wyrównujemy teren drewnianą listwą.
Aby ułatwić siewkom zakorzenienie się trzeba teren lekko zagrabić, a następnie wysiać nasiona ręcznie lub siewnikiem. Siejemy w dwóch kierunkach (na krzyż) aby równomiernie pokryć cały teren. Im gorsza gleba, tym więcej należy wysiać nasion na mkw. powierzchni.
Po zakończeniu siewu nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi ogrodowej lub torfu aby nie wysychały, następnie
powierzchnię trawnika wałujemy i obficie podlewamy ale tak, żeby nie powstały kałuże.
Proces wykiełkowania nasion trwa od 14 do 20 dni, a temperatura kiełkowania wynosi 8 st. C. W tym czasie musimy zapewnić uprawie stałą wilgotność i zraszać trawnik regularnie. Jeśli nasiona nie będą miały dostatecznie dużo wilgoci nie wzejdą lub wzejdą tylko niektóre. Najbardziej wartościowe gatunki w mieszance trawnikowej kiełkują najpóźniej, dlatego nie należy zaniedbywać zabiegu podlewania.
Najlepszym okresem dla wysiewu nasion trawy jest późna wiosna, kiedy gleba już lekko obeschła po zimie a wiosenne słońce zdążyło ją trochę nagrzać. Jeśli nie założymy trawnika na wiosnę możemy to zrobić wczesną jesienią. Generalnie od kwietnia do września

Mieszanki do zakładania różnego rodzaju trawników

Uniwersalne
Na miejsca zacienione, jak i na tereny rekreacyjne, a nawet boiska sportowe.
Na trawniki ozdobne
Są to mieszanki traw do zakładania trawników reprezentacyjnych, po których nie powinno się deptać.
Dla leniwych
Niedawno w sklepach pojawiły się mieszanki gatunków wolno rosnących (można je rzadziej kosić), mniej wrażliwych na suszę i niedobór składników pokarmowych.
Niestety, są dość drogie.
Na tereny rekreacyjne
Jeśli po trawniku chcemy chodzić, a dzieci będą grały w piłkę, warto posiać mieszankę traw odpornych na deptanie.
Regeneracyjne
Mieszanki służące do szybkiej odnowy zniszczonego trawnika. Przed posianiem tego rodzaju mieszanki, zniszczoną darń trzeba dokładnie zgrabić w celu lepszego przewietrzenia ziemi.
Do wysiewania pod drzewami
Mieszanki traw na miejsca zacienione przez większą część dnia.
Link do komentarza
Cytat

dzięki Aciu! Czy masz może pojęcie ile możemy potrzebowac aut ziemi na 1300 m2? Taka dobra ziemia jest dosyc droga.... 350-500 zł za auto...


Za auto?! Płacisz chyba za m3 lub tonę, a auto aucie nie równe.
Pod trawę wystarczy od 5 do 10 cm gruntu to daje 1300 x 0,05 lub 0,1 = 65 lub 130m3
1m3 gruntu to w przybliżeniu 1,6 - 2t więc 65 lub 130 x 1,6 = 104 lub 208t 65 lub 130 x 2 = 130 lub 260t
I teraz wszystko zależy jakie auto będziesz brała, ale najlepiej sprawdzić w centrach ogrodniczych jaką ziemię optymalnie dać pod trawę (myślę, że szkoda tej takiej bardzo dobrej) i pytanie czy wszędzie będziesz dawać trawę.
Link do komentarza
Cytat

witam tak acia jestem ze szczecina u nas można kupić na auta jeden kamaz kosztuje około 350 400zł a ma do 12 13t na działke 1300m2 potrzeba 4/5 wywrotki max 6 według ciebie przy 130t to są 10 takich aut a przy 260t dwadzieścia pozdrawiam


Ja podałam tylko przykładowe wyliczenia dlatego napisałam żeby zapytać się w centrum ogrodniczym na pewno znajdzie sie ktoś kto doradzi jaką i ile tej ziemi potrzeba.
Link do komentarza
a ja kupiłam świetną ksiązkę dla zakładających ogródki. http://wysylkowa.pl/ks960778.html jest świetna polecam! I autorzy szwedzcy tej ksiązki doradzają żeby zamiast kupować bardzo drogą ziemię, użyźnić własną- podają na to dokładne sposoby krok po kroku, od użyźnienia obornikiem, potem wapnowanie, i na koniec po dwóch tygodniach nawóz pod trawę. Twierdzą że efekty będą jeszcze lepsze a koszt wielokrotnie niższy!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Stopniał śnieg. Trawnik wygląda... tragicznie jakoś icon_sad.gif

U mnie dopiero teraz znikają resztki śniegu. W zeszłym roku udało się nam założyć trawnik na części działki. W tym roku zamierzamy popracować nad pozostałą częścią.
Działka 1000m2 - będzie co robić.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam po zimie.

Pod koniec kwietnia mam zamiar posiac u Siebie trawe na dosc duzym obszarze (okolo 15 arow). chce posiac trawe rekreacyjna, odporna na deptanie, taka ktora szybko sie regeneruje no i taka ktora jest odporna na mrozy i nie ma zbyt duzych wymagan co do podloza. Czy mozecie mi polecic jakas trawe ktora spelnia te warunki, oraz dobrego POLSKIEGO producenta nasion trawy?
POzdr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ja się podpinam do pytania i :
kiedy w końcu nawozic trawę? Czy nawoziliście siejąc? Spotkałam się z trzema opiniami:
1. nawozic siejąc i wymieszac ziemię z nawozem
2. nawozic po pierwszym koszeniu
3. nawozic dopiero na jesień...
macie jakies sposoby na pozbycie się kamieni? Mam na myśli setki kamieni? czy może nawet tysiące kamieni? Upierdliwe miliony kamieni wyłażace ciągle od nowa?
I czy walcuje się trwanik tylko raz po posianiu (wtedy chyba warto spróbowac pożyczyc walec...) czy potem co roku (wtedy może bym kupiła...)
Link do komentarza
Wałowanie stosujemy zawsze każdej wiosny, ma to na celu dociśnięcie darni do gleb, wyrównanie nierówności. Po podsianiu nasion na wyłysiałych miejscach trawnika, również stosujemy wałowanie. , kamienie trzeba wybierać, a nawozić zaczynamy wiosną nie wiem jak jest z tym nowo założonym trawnikiem, ale chyba tak samo
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
  • 8 miesiące temu...
Witam!

Potrzebuję pomocy związanej z odratowaniem trawnika.

Rok temu około czerwca na środku trawnika pojawiła sie bardziej zielona trawa, wygladała jakby to był zupełnie inny rodzaj.
Potem zaczęła usychac. Niestety z małego koła zrobiło sie wielkie koło i coraz wiecej takich plam. Na poczatku stwierdziliśmy
czarcie kręgi, bo pojawiały sie grzyby kapeluszowe. Była pryskana środkiem Polyversum. We wrześniu trawa odżyła
i wyrównała sie... W marcu tego roku była dalej przepiękna, az do maja. Znow w tych samych miejscach zrobiła sie sucha
i brzydka... Grzybów nie widać.

Trawnik jest podlewany codziennie. Robimy na wiosnę i jesień wertykulacje i areacje.

Co z tym mozna zrobic?

Bede wdzięczna za wszelkie sugestie...

Pozdrawiam,
Asija

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Link do komentarza
Cytat

Asija. grab to i napowietrzaj!
Kup se takie plastikowe buty z kolcami, łaź tam w wolnych chwilach, wygrabiaj to suche - i powinno się udać.
Ale jakby co, przekop i kup że jaka trawę nie z marketu, wysuszoną i chuiwicoto




Dzieki! Poprobuje. Ale nie jest to dziwne, ze to w formie takich plackow, na środku to prawie idealne koło jest...?
Moze to jakas choroba? Grzyb? Itp ?

Jeszcze raz dzięki za odp icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Nie wydaje mi się żeby był to grzyb, tylko nadzwyczajny nadmiar azotu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wyciąć tą żółtą trawę i zasiać nową. Natomiast polecam takie rzeczy kupować w specjalnych sklepach ogrodniczych, nawet e-sklepach. Ponieważ lepiej pomogą Ci dobrać odpowiednią mieszankę i nasiona są świeże. Jeżeli jesteś zainteresowana z miłą chęcią wyślę Ci w wiadomości priv. sprawdzony przeze mnie sklep internetowy.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja się nie zgodzę, że trawa z rolki wygląda jakoś gorzej czy coś. Wręcz przeciwnie - wygląda naturalnie, a przy tym ładnie. Moja siostra skusiła się na wysiewaną i skończyło się to mało estetycznymi pustymi plackami prawie na całym terenie przed domem, a my trawa jak świeżo posadzona ;) poza tym o wiele mniej roboty , no ale co kto lubi :-)
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie w temacie: 2 może 3 tygodnie temu posiałem trawę. Problem polega na tym, że międzyczasie w nocy zrobiły się temperatury minusowe. Póki co nic nie wzeszło - czy mam jeszcze szanse na efekty czy raczej powtórka z rozrywki okolicach kwietnia?


Za parę dni będę siał trawę u siebie. Mam nadzieję, że zdąży wyrosnąć przed mrozami ...
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Potrzebuję pomocy związanej z odratowaniem trawnika.
Rok temu około czerwca na środku trawnika pojawiła sie bardziej zielona trawa, wygladała jakby to był zupełnie inny rodzaj.
Potem zaczęła usychac. Niestety z małego koła zrobiło sie wielkie koło i coraz wiecej takich plam. Na poczatku stwierdziliśmy
czarcie kręgi, bo pojawiały sie grzyby kapeluszowe. Była pryskana środkiem Polyversum. We wrześniu trawa odżyła
i wyrównała sie... W marcu tego roku była dalej przepiękna, az do maja. Znow w tych samych miejscach zrobiła sie sucha
i brzydka... Grzybów nie widać.
Trawnik jest podlewany codziennie. Robimy na wiosnę i jesień wertykulacje i areacje.
Co z tym mozna zrobic?
[attachment=25110:FullSizeRender1.jpg]


Co prawda nie jest to nie sezon na trawniki, ale czytam opis i patrzę na zdjęcie to jest dokładnie to, co niedawno przerabiałem :(
W moim przypadku kręgi powiększały się z roku na rok i w lipcu zdecydowałem się przekopać trawnik ponownie. Okazało się wtedy, że w korzeniach traw żerują larwy chrabąszcza majowego. Na każdym wyrwanym poletku 20x20cm były, co najmniej 2 larwy. Ich wielkość wskazywała na to, że są one w ostatnim cyklu 4-letniego okresu wzrostu i żerowania i w następnym sezonie powinny przepoczwarzyć się w owady i wynieść. Obecnie trawnik jest posiany na nowo, a ja gonię niedawnego "pomocnika" kreta. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myśmy to wałkowali 3 lata temu wtedy wyslalem skany z podręcznika:    
    • Ja mam rurę w geowłókninie, także jak miałaby się zamulić, to na samym dnie, bo w 90% jest obsypana kamieniem, a dla mnie bardziej logicznym jest odsączenie nawet tego 1cm nawet z mułu, niż żeby było kilka centymetrów kamieni zatopionych w wodzie. Ale ekspertem nie jestem, posłuchałem tylko rady tego kto robi to na codzień i wydało mi się to bardziej logiczne niż położenie rury na kamieniach. Btw rura leży na geowłókninie, więc nie bardzo ma się czym zamulić. A kamień miałem dosyć dobrze wypłukany, więc nawet z niego niewiele tam osiadło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • a co cię śmieszy - podręcznik niemiecki? Niemców nie lubię - ale na budowlance się znają Ja tego nie wymyśliłem - ale zasięgam najlepszych rad, jak coś robię, a nie majstrów z okolicy (choć czasem się znajdzie b. dobry)   Podręcznik fachowy zaleca nawet trzy różne frakcje kamienia drobny przy rurce drenarskiej, zwłaszcza tej z PCV - żeby jej nie uszkodzić i dopiero po warstwie tego drobnego dawać grubszy kamień. To samo pod rurą - drobny kamień. I tak samo przy geowłókninie - żeby jej nie podziurawić. Dla mnie to logiczne - choć pracochłonne.   to może mnie poucz, co cię rozśmieszyło?    nie ja to wymyśliłem - ale to logiczne, że jak dasz na dno wykopu, to się szybko zamuli rura, bo z tego kamienia też osiądzie pył, a poza tym rura powinna być oddzielona od podłoża. Dlatego daje się płytka warstwę tego drobnego kruszywa pod dren. 
    • Ok, może być nawet 500 milimetrów, lepiej nawet brzmi. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • To nie pół metra a 50 cm i jest ok, przecież buduje się dom na te 30-60 lat, po co coś ciągle poprawiać.   Dziś zalecana grubość minimum to 30 cm, a dla domów energooszczędnych  35 cm.   Jak ja budowałem dom w XX wieku, to przyjeżdżali ludzie i pukali się w czoło, po co to daję albo tamto i czemu tyle, albo np. czemu okna montuję w warstwie izolacji.  -okno nie w murze?  -to wypadnie.  Okna nie wypadły, stoją, czy wiszą do dzisiaj. Nie minęło 30 lat i ludzie zaczęli tak wstawiać okna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...