Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Które rozwiązanie wybrać?

Recommended Posts

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne bardzo często są mylone, choć zasada ich działania jest zupełnie inna. Łączy je zaś to, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla nas postać (ciepło lub prąd). Z praktycznego punktu widzenia, powoduje to pewne bardzo istotne zbieżności.

Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/20478-kolektory-sloneczne-czy-panele-fotowoltaiczne-ktore-rozwiazanie-wybrac

Gość Ozeman
Moim zdaniem panele fotowoltaiczne opłacają się bardziej, ponieważ pracują także w zimie a nie jak kolektory tylko jak jest ciepło. Ponadto nie dość że można używać je do grzania wody to jeszcze produkują prąd do użytku własnego a nawet do odsprzedaży.

Gość $opot
A jeśli kolektory, to jakie? Słyszałem o nowych, aluminiowych (z aluminiowym a nie miedzianym absorberem). Wysoka sprawność, izolacja cieplna, specjalnie stosowany glikol. Co sądzicie o kol. z tego materiału?

Gość Maciej
Hej, doradźcie mi jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Dom mam około 140 m2 do ogrzania, 4 osoby. Doradźcie mi ile paneli woltaicznych wybrać? Fachowiec mówił mi że 4 panele 70 W spokojnie wystarczą. Doradźcie czy dobrze mi radzi?

Gość Dominik
Jaki jest czas obniżenia skuteczności mocy panela o połowę?
5 lat?

Cytat

Jaki jest czas obniżenia skuteczności mocy panela o połowę?
5 lat?

Chodzi Ci o procentową utratę mocy?
Jeśli tak to producenci podają ją w ten sposób, że gwarantują np po 25 latach, że wydajność nie spadnie poniżej 80% mocy znamionowej.

Więc automatycznie spadek mocy modułu o połowę będzie dość długi icon_smile.gif nie wiem dlaczego pytasz akurat o tak dużą utratę mocy icon_smile.gif

Gość Czytelnik
Gość: Maciej
jak mówi matematyka 4*70=280W.
To stanowczo za mało do ogrzewania budynku a tym bardziej o powierzchni 140m2. W zależności od wykonania izolacji termicznej zapotrzebowanie na moc grzewczą bywa różne. Przy 16.. 20 paneli 250W można podjąć próbę zasilania taką baterią pompę ciepła, która to z kolei czerpiąc ciepło np z gruntu mogłaby taki dom ogrzać. Jest jedno ale - tylko w piękne słoneczne dni.
Tak więc stosując 4 panele 70W jest szansa ogrzania skromnego inkubatora dla piskląt.

Gość Piotr

Artykuł napisany bardzo rzeczowo. Bardzo dobrze oddaje różnice między kolektorami a panelami fotowoltaicznymi. Obecnie, kiedy ceny PV dość znacznie spadają (2017 r) zdecydowana większość osób wnikliwiej analizuje w co zainwestować swoje oszczędności. Kolektory miały znaczną przewagę cenową nad panelami w poprzednich latach. Teraz ceny powoli się zrównują np przy instalacjach (kolektorów i PV) o mocy 2kW - 3kW. Jednak przewagą paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie wszechstronność zastosowania i dłuższa żywotność/bezawaryjność. Niestety tak jak przy wszystkim należy zwracać uwagę na jakość urządzeń, bo tu można albo dużo zyskać, albo dużo stracić, analizując perspektywę czasową przynajmniej 10 kolejnych lat.

Gość Ola
Ok, jeśli artukuł jest dla laików to co to za skrót c.w. u? Centralne, woda i ubikacja? ;)

42 minuty temu, Gość Ola napisał:

Ok, jeśli artukuł jest dla laików to co to za skrót c.w. u? Centralne, woda i ubikacja? ;)

Ciepła Woda Użytkowa

Nie chcecie mi chyba powiedzieć, ze skrót CO też trzeba wyjaśniać?? Tu jest akurat trudniej bo nastały nam jeszcze odkurzacze centralne :icon_cool:

Wracając do solarów - kolektorów słonecznych do cwu i do fotowoltaików (Photo i Voltage czyli PV) - na dachu z daleka by nie odróżnił.

Gość Razmes
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nie chcecie mi chyba powiedzieć, ze skrót CO też trzeba wyjaśniać?? Tu jest akurat trudniej bo nastały nam jeszcze odkurzacze centralne :icon_cool:

Tlenek węgla - czad 😉

Gość stach
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

na dachu z daleka by nie odróżnił.

Chyba z bardzo daleka... i do tego jeszcze pod słońce... :icon_rolleyes:

Gość samowystarczalni

NIe montujcie kolektorów zbyt dużo wadliwych elementów, pompy, elektronika itd ja założyłem panele fotowoltaiczne i nadwyżka prądu idzie w grzałkę elektryczną, po 2h mam 120l ciepłej wody użytkowej - prosto i łatwo.

Gość mumin
Witam Gość samowystarczalni. Mam pytanie, a gdzie idzie ta znaczna część prądu. Pozdrawiam.

Gość Mark
,,W kolektorach próżniowych największym problemem jest uszczelnienie miejsca połączenia rury próżniowej z rurką odbierającą ciepło z jej wnętrza. Jest to problemem kolektorów jednosciennych Nie dotyczy to natomiast kolektorów dwuściennych.

Gość beni
Fotowoltaika będzie zwyciężać bo panele tanieją 12% rocznie.Są łatwiejsze do zamocowania.Są bezobsługowe i bezawaryjne.Są elastyczne bo system można rozbudowywać etapami.Można kupować panele i falowniki z odzysku,Można zarabiać sprzedając energię do sieci np.podczas wyjazdu.Można wykorzystać każdą przestrzeń czy to dachy, elewacje, garaże czy budynki gospodarcze a nawet płoty.Jeśli nie chcemy sprzedawać energii instalacja będzie tańsza 2 razy bo do grzałki nie potrzeba falownika.Jak nie potrzebujemy grzać, prąd można sprzedać sąsiadowi.Jak zabraknie mocy dla dwóch to nikt się nie obrazi bo system nie padnie a resztę pobierze się z sieci.Można tak spiąć ze sobą całą ulicę i zrezygnować z bojlerów a dać grzejniki przepływowe.Uzyskuje się bezpieczeństwo energetyczne, bo gdy jest awaria sieci to u nas pracują lodówki,TV,komputery, domofony,alarmy, ładowarki,węzeł cieplny, czujniki ,bramy przesuwne.Jak ustawa prosumencka będzie ograniczać zarabianie do sieci do 3kW lub stawki będą nieatrakcyjne to można się prądem wymieniać z sąsiadami czyli zawsze uzyskać 60gr/kWh. Panele można kupić już za 1400zł/kW czyli zwracają się w 2-2,5 roku.Zamiast trzymać kasę w banku mamy roczny zysk od 3 roku 600 zł z ok 7m2 powierzchni.Kupując panele za 1400 zł po 4 latach mamy 3000 zł + panele warte 1400 zł.Raz zainwestujemy i z 50% zysku można rozbudowywać powierzchnie paneli o 50% co roku. Czyli po 15 latach wartość paneli wyniesie 613.000 zł co będzie dawać zysk w kolejnym roku 300.000 zł. Niestety po 15 latach będziemy mieli 2800 m2 paneli czyli potrzeba sporej działki.No ale zarabiać będziemy 25.000 miesięcznie.Te wyliczenia pokazują że tyle ciepła nie uda nam się odsprzedać ale prądu tak.W przyszłości wszystkie płoty będą panelami.Z paneli można zrobić chodniki,altany, parasole i daszki,elewacje,kominy,żaluzje.Do c.w.u wystarczy dokładac panele i separować je przetwornicami DC/DC wartości ok 20 zł.Zatem trudno zrobić błąd projektowy a można rozbudowywać w nieskończoność.Jak zabraknie miejsca panele można stawiać u sąsiada dzieląc się z nim prądem.Ta elastyczność i samofinansowanie oznacza przewagę PV a każdy rok zastanawiania się to 40-50% strat.

Dnia 11.06.2017 o 14:24, Gość samowystarczalni napisał:

NIe montujcie kolektorów zbyt dużo wadliwych elementów, pompy, elektronika itd ja założyłem panele fotowoltaiczne i nadwyżka prądu idzie w grzałkę elektryczną, po 2h mam 120l ciepłej wody użytkowej - prosto i łatwo.

Idzie w grzałkę a jak woda się nagrzeje a słońce nadal świeci?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować