Skocz do zawartości

W pogoni za naszym, własnym, wymarzonym- budujemy dom piętrowy


Recommended Posts

Witam.

Jakiś czas już tutaj jestem, choć głównie jako uczestnik pasywny, tj czytający a nie rozmawiający. głównie z tego powodu, iż nie czuję się na siłach wejść w polemikę z forumowymi "tuzami" tematu icon_cool.gif . Zwłaszcza przy mojej wiedzy.


Od dawna wiedzieliśmy, że chcemy mieszkać w domku, jakoś nie wyobrażaliśmy sobie egzystencji blokowej .

Drogę do realizacji marzeń zaczęliśmy jakieś półtora roku temu- ja miałam wreszcie uregulowaną sytuację zawodową na tyle, żebyśmy wiedzieli, że taka bieda jak kilka lat wstecz raczej już nam się nie przydarzy i możemy zacząć działać.

Mąż miał od ojca podarowane pół działki- kosztowało nas to tylko koszty notarialne. Ja musiałam odkupić od jego wujka- drugie pół , wujek po latach żądania 150 zł za metr icon_razz.gif poszedł po rozum do głowy i działkę odkupiliśmy po 70 zł.
Były to dwa pasy 11x 100 metrów, więc jesteśmy posiadaczami działki trochę na wyrost- ponad 2000 metrów, 8 km od centrum Łodzi.

Zaczęliśmy najpierw myśleć o projekcie. Pomysłów było co niemiara.
Ja początkowo optowałam za domem parterowym, mąż za takim z użyutkowym poddaszem. Żaden projekt nie podobał się nam obojgu jednocześnie, aż znaleźliśmy Cyprys 5 . Oboje zachwyciliśmy się nowoczesnością i funkcjonalnością domu.

Potem przyszedł grom z jasnego nieba w postaci mojej niespodziewanej ciąży icon_rolleyes.gif - przerażenie w oczach, bo jak to , my mieszkający w suterenie u teściów gdzie od zera zrobiliśmy zacne mieszkanko 29 metrów, zamieszkałe przez nas i dwa fortepiany , za to pozbawione takich zbytków jak choćby stół czy szafa na ubrania - z wiadomych względów..... mamy mieć dziecię !!

Decyzja- musimy zacząć budować. Może i dobrze się stało, bo nie zebralibyśmy się kolejne lata, w sumie przywykliśmy do naszego studenckiego standardu .

Po drodze rozważaliśmy jeszcze opcję wybitnie oszczędnościową- przyciągnął naszą uwagę "Szyper"

http://www.domywstylu.pl/image_wiz.php?pre...flip=0&ver=
cudowaliśmy, jak to powiększyć, bo domu potrzebujemy również do działalności gospodarczej, nie tylko do mieszkania. Stwierdziliśmy, że jednak nas nie stać na tani dom :biggrin: i zostaje idea cyprysu.Trochę mądrzejsi- jednak wybraliśmy projekt jednogarażowy- zważywszy, że nasze samochody warte są 2-5tys, nic im nie zaszkodzi ;) .
http://www.domywstylu.pl/image_wiz.php?pre...flip=0&ver=

Zmieniliśmy troszkę projekt- od strony garażu jest jednolita ściana, bez tej wypukłości, co trochę obniża koszty, część gospodarcza jest wydłużona na całą długość domu, pokój przy wejściu- wchodzi się do niego z korytarza, będzie to miejsce prowadzenia działalności.

Link do komentarza
Witaj Karolino icon_biggrin.gif
Jeśli liczba w Twoim nicku wskazuje rok urodzenia to ja mam córkę tylko o 3 lata starszą od Ciebie.I wnusię która ma dwa i pół roku icon_biggrin.gif . I też buduje się.I też w pobliżu Łodzi,w odległości około 12 km od ścisłego centrum.
Ja jestem nazwijmy to inwestorem zastępczym.Buduję dzieciakom (córce i zięciowi no i wnusi)) niewielki dom z poddaszem. Decyzja była prędka.Jeszcze w lutym nie myślałem że będę w tym uczestniczył icon_biggrin.gif
Nie jestem całkowitym dyletantem jeśli chodzi o budowanie ale czytając fora dowiedziałem się o bardzo wielu rzeczach przydatnych przy budowaniu.I myślę że jeśli tylko będziesz dysponować czasem to czytaj,czytaj i czytaj.
A działka podobna tylko nieco krótsza 21x60m.
Pozdrawiam icon_smile.gif
Jeśli będziesz pisać to z przyjemnością będę to czytał ponieważ masz coś wspólnego z moją córką - dużą dozę samodzielności i dążenie do załatwienia spraw po swojej myśli icon_smile.gif
Link do komentarza
Witaj imienniczko mojej córci icon_smile.gif
Trzymam kciuki i życzę powodzenia w spełnianiu tego marzenia icon_smile.gif Dom bardzo ładny, choć wydaje się być dość duży (?)

Cytat

mieszkający w suterenie u teściów gdzie od zera zrobiliśmy zacne mieszkanko 29 metrów, zamieszkałe przez nas i dwa fortepiany , za to pozbawione takich zbytków jak choćby stół czy szafa na ubrania - z wiadomych względów..... mamy mieć dziecię !!


Skąd ja to znam!?! icon_lol.gif
U nas też lokum w suterenach, ok. 30m2, urządzane od zera po kosztach (o czym wspomniałam w nawiązaniu do okien w innym wątku). Dziecię też mamy, całkiem spore uż, ale ciasnota coraz bardziej daje się we znaki... icon_evil.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...
Witam.


Domek stoi w stanie surowym otwartym.
Ruszamy z elektryką i rozglądamy się za oknami ( pomoc w odpowiednim temacie, który naskrobałam, wskazana).

Nie wyszło źle finansowo- bo koszt wszystkkiego łącznie z ogrodzeniem siatką wyniosł około 120.000 ( tylko zlecona robocizna, gdzie na stronie podane pod projektem że metodą gospodarczą stan otwarty uzyskujemy w granicach 140.000 netto ).

Mieliśmy ruszyć od lipca ostro z instalacjami,, tynkami, dachówką.... ale że wyliczyliśmy, iż zabraknie troszeczkę- póki co zainwestowaliśmy w biznes ( idzie nieźle ;) ) - więc trochę rozwleczemy w czasie budowę.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

żeby było tak cudownie....... to by było cudownie. 

 

Teraz przed nami- tynki zewnętrzne, skończenie niestety instalacji , jakaś brama inna niż samoróbka z przodu - bo niestety mimo ogrodzone j działki, zachrzanili nam drewno zimą :D . 

Dachówka i orynnowanie.... papa termozgrzewalna na taras nad garażem....

 

A potem chyba już rzeczywiście- podłogi, schody, oświetlenie ;) . I zęby w ścianę :P

 

A, no i zamiast desek chyba wypadałoby by bramę garażową uskutecznić....

Edytowano przez Karolina1984 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 godziny temu, Karolina1984 napisał:

żeby było tak cudownie....... to by było cudownie.

Masz dwa fortepiany, nie narzekaj. Chciałbym mieć choć jeden. Cała reszta psu na budę. Ale że drewno wam gwizdnęli, to powiem ja tobie, zadziwiłaś mnie. Nie myślałem, że to jeszcze się zdarza.

Pozdrowienia. P

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...