Skocz do zawartości

Podłoga na gruncie-jaki beton i za ile?


Recommended Posts

a teraz już płyty fundamentowe, opanuj się i wyluzuj, uuuuuuusssaa, uuuuuuuussaa......
pleciesz trzy po trzy i wciąż konfabulujesz,
dziecko wie, że kominy stawia się na fundamencie, ameryki nie odkryłeś, a ja temu nigdzie nie zaprzeczam
lamer w tej materii jesteś i tyle, nie chce mi się z Tobą polemizować, "podstawówkę" mam dawno za sobą i nie mam zamiaru do niej wracać
szanujmy się
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jakoś tak gładko przeszliśmy od betonowej wylewki na gruncie, do "chudziaka", który zwykle daje się pod ławy jako stabilizację gruntu!!!


Pisząc chudziak mam na mysli ślepą, u mnie mnie tak pozywaja ślepą. Żeby nie robic zametu postaram sie już nazywać po fachowemu. icon_smile.gif
Cytat

Czy wylewkę na gruncie, na której będziesz stawiał ścianki działowe też wylewałbyś z betonu B-10 bez zbrojenia?
Bo mnie się widzi, że w takim przypadku lejemy nie chudziak, a właśnie co najmnie
j B15, zbrojąc podwójną kratownicą, czyli robiąc w tym miejscu płytę pomiędzy ławami.

B10 można dać pod podłogę, na której będzie ocieplenie i wylewka (z ewentualnym ogrzewaniem) i wtedy zbroimy siatką warstwę wylewki znajdującą się na ociepleniu.


I tu tez można się domagać sprecyzowania nazewnictwa tematu,bo jest pytanie o podłodze na gruncie,a jako takiej nie ma,chyba że to jakiś budynek gospodarczy czy taras.
Piszesz - "Czy wylewkę na gruncie, na której będziesz stawiał ścianki działowe też wylewałbyś z betonu B-10 bez zbrojenia?" po czym dodajesz - "B10 można dać pod podłogę, na której będzie ocieplenie i wylewka (z ewentualnym ogrzewaniem) i wtedy zbroimy siatką warstwę wylewki znajdującą się na ociepleniu." a czy to nie jedno i to samo?
Zapewniam Cie ,że ja dałem B10 (tak było w projekcie) bez żadnych kratownic,siatek i nic nie pęka.
A co do zbrojenia wylewki - posadzki to lepsze rozwiązanie zamiast siatki są włókna PP.
Link do komentarza
Cytat

a teraz już płyty fundamentowe, opanuj się i wyluzuj, uuuuuuusssaa, uuuuuuuussaa......
pleciesz trzy po trzy i wciąż konfabulujesz, dziecko wie, że kominy stawia się na fundamencie, ameryki nie odkryłeś, a ja temu nigdzie nie zaprzeczam lamer w tej materii jesteś i tyle, nie chce mi się z Tobą polemizować, "podstawówkę" mam dawno za sobą i nie mam zamiaru do niej wracać szanujmy się


Obawiam się kolego Barbossa, że rutyna (bo chyba nie brak wiedzy) powoduje, że umykają Ci przypadki, kiedy występuje ryzyko nierównomiernego osiadania podłogi na gruncie i konieczności wykonania zamiast "podkładu na gruncie" "płyty fundamentowej" (piszę zamiast, a nie zbrojenie chudziaka!!!).
Za to z Twoich wypowiedzi trudno jednoznacznie wyłuskać, jakie jest Twoje stanowisko:
przeczysz sam sobie w kolejnych fragmentach (jak na przykład na temat konieczności zbrojenia posadzki!)
Nie omieszkałeś za to nazwać interlokutora lamerem, szkoda tylko że brak Ci jakoś rzeczowych argumentów. Zaraz odpowiesz, że o przypadkach o których ja piszę wie każde dziecko i Ty w żaden sposób ich nie negujesz... po co więc ta dyskusja?

Cytat

I tu tez można się domagać sprecyzowania nazewnictwa tematu,bo jest pytanie o podłodze na gruncie,a jako takiej nie ma,chyba że to jakiś budynek gospodarczy czy taras.


Jesteś pewien, że podłoga piwnicy, to nie podłoga na gruncie??? Zaiste ciekawe podejście icon_smile.gif

Cytat

Zapewniam Cie ,że ja dałem B10 (tak było w projekcie) bez żadnych kratownic,siatek i nic nie pęka.
A co do zbrojenia wylewki - posadzki to lepsze rozwiązanie zamiast siatki są włókna PP.


Nigdy nie twierdziłem, że w każdym przypadku należy stosować płyty fundamentowe zamiast wylewki betonowej z chudego betonu. Twierdziłem zaś, że są przypadki, kiedy jest to konieczne! Więc zgadzamy się co do jednego, że należy zbroić podkład podpodłogowy, czyli posadzkę?
- edytowałem aby hmm błyskotliwym rozmówcom ułatwić zrozumienie.
Link do komentarza
Cytat

Panowie o czym tu właściwie mowa?
O podłodze na gruncie jako element nienośny, czy o płycie fundamentowej, która i owszem pełni też funkcję podłogi na gruncie, ale obostrzenia konstrukcyjne jej dotyczące są jakby inne.


Próbowałem pokazać, że możliwe są wyjątki od zasady wylewania chudziaka na gruncie, wyjątki wymagające nie tylko lepszej klasy betonu, ale i zbrojenia. Niestety Barbossa ex katedra stwierdził, że to konfabulacja icon_confused.gif choć później przyznał, że dziecko o tym wie icon_razz.gif
potem było już tylko gorzej, doszło do tego, że koledzy uznali, że jeśli podłoga na gruncie, to tylko na tarasie albo w budynku gospodarczym icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

z Ciebie, a raczej tego co piszesz? zawsze icon_biggrin.gif


Brawo, postawiłeś kamień milowy tej dyskusji... może wniesiesz do niej coś więcej?
Poklepujesz po plecach człowieka, który prawi tu o zagęszczaniu 50kg zagęszczarką 30 cm piasku, drugi o nośności podkładu z chudego betonu i razem będziecie się ze mnie śmiali? Cieszę się, że choć tyle mogę dla was zrobić, ale dyskusja z takimi ekspertami dla mnie nie ma sensu...
Link do komentarza
Bajbaga, przyjacielu - na ciebie zawsze można liczyć! Uzupełnij jeszcze ile maku trzeba dodać, aby tenże podkład stał się nośny konstrukcyjnie, a nie tylko klasyczny! Panowie zróbcie miejsce dla tenora, a zostaw to żółtko, bo nam podkład nie wyjdzie...

Jako, że jeszcze nikt nie skomentował pozwolę sobie uzupełnić, czy li edytować icon_smile.gif

Obawiam się, że błyskotliwość naszych tenorów traci ostrość kiedy trzeba zrozumieć, że beton wylewany na gruncie może być chudziakiem, ale może być też płytą zbrojoną, nośną. Niestety nasze gwiazdy nie tolerują ciemnych plam na "swojej powierzchni" i dlatego gotowe temu zaprzeczać do upadłego, a w końcu z głupia frant ripostować, że o tym wie nawet dziecko... Jak to zwykle w kółku wzajemnej adoracji bywa na pomoc przybywają kolejni złotouści mówcy i co jeden to bardziej elokwentny... ale jestem przekonany, że sens dyskusji mimo to pozostanie czytelny dla naprawdę zainteresowanych tematem.

Zostawiam scenę naszym "tenorom", a jaj "podkładowych" na pewno im nie zabraknie, co może skutkować długim i interesującym występem :bezradny:
Link do komentarza
No właśnie jaki mak ? Wszak to tylko spód do sernika i to krakowskiego.

Ale ma się to i owszem dobrze do ogólnego zagadnienia, bo wszak wątek jest o chudziaku i (lub) posadzce na gruncie, a nie o fundamencie, a raczej jego odmianie jaką jest płyta fundamentowa.

Jak dla mnie różnica jest istotna.
Link do komentarza
Nie do końca, a raczej nie zawsze jest to takie proste! W przypadku kiedy okazuje się, że grunt, niezależnie od tego z jakich względów, nie jest wystarczająco stabilny aby równomiernie przyjąć obciążenie chudziakiem, należy wykonać, zamiast chudziaka, płytę zbrojoną - która to płyta spokojnie da sobie radę z niestabilnością gruntu, bo jest już elementem nośnym w odróżnieniu od chudziaka. Jak poczytasz dokładnie, to znajdziesz potwierdzenie w tym co pisze choćby Barbossa cyt. "czym by trzeba było obciążyć ten chudziak (B-10 to przecież 10MPa), żeby mu krzywdę zrobić?, prędzej to podłoże nie da rady niż sam beton" koniec cytatu! a w opisanym przypadku chudziak po prostu popęka, znaczy osiądzie nierównomiernie, bo jest to wyłącznie podkład z założenia wykonywany na stabilnym i nośnym podłożu!!! I co to za pociecha dla inwestora, że to nie chudziak a podłoże jest przyczyną ponownego remontu i wymiany ogrzewania podłogowego, wraz z całą podbudową

Nie za bardzo rozumiem czegoż to Barbossa się uczepił w moim słownictwie, ale gdybym chciał się uczyć słownictwa technicznego wszystkich krajów w których budowałem, to pewnie brakłoby czasu na samo budowanie, wystarczy mi, że niejednokrotnie wykonywałem takie prace podczas remontów budynków - nie wykonywałem ich na skutek mojego filozoficznego podejścia do kwestii podłogi na gruncie, ale jako zaprojektowaną część przebudowy obiektu - określenia stal i beton jakoś rozumiem, plus rysunki ;). Może macie alergię na kogoś kto przedstawia się jako ekspert od strzech, a zabiera głos w kwestiach budowlanych - cóż, nie uważam się za eksperta ogólnobudowlanego, ale chyba doświadczenie w tej kwestii, wynikające z praktyki, mam większe niż niejeden tutejszy "ekspert", bo jak czytam niektóre porady, to nie wiem czy śmieszno, czy straszno!
Edycja - podaję przykłady: pomocnych porad "ekspertów":

https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=352473 "B20 to na strop się daje a na ślepa [...] wystarczy B10. Chudy beton to daje się pod ławy fundamentowe.

https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=352549 "Płyta podłogi na gruncie jest konstrukcja nośną Twojej podłogi i jako konstrukcja może być wykonana z betonu minimum C12/15 (B15)."

https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=357455 [mówimy o zagęszczaniu 30 centymetrowej warstwy podsypki na 'raz'] - "200-tu kilową zagęszczarka to ściany fundamentowe wypchniesz na zewnątrz jak przedobrzysz a po drugie po co 200? chyba to jakaś hala a nie domek jednorodzinny. "
koniec edycji.

I jeszcze judzisz mnie sernikiem krakowskim - to już przekracza wszelkie granice - wchłonąłem ostatnie "Grześki"
i teraz będzie mi się śnił rzeczony do rana... - za takie perwersyjne znęcanie się powinienem zgłosić Cię do bana na dwa tygodnie (co najmniej!!!).
Link do komentarza
jeżeli BD ma takich reprezentantów, to klapa na całego, cóż po doświadczeniu, skoro tak konfabuluje, mam nadzieję że Pan Szymanik równie ostro, jak w wątku z "muratorem", pociągnie za cugle i tu
chociażby z tego powodu
Cytat

Jak to zwykle w kółku wzajemnej adoracji bywa na pomoc przybywają kolejni złotouści mówcy i co jeden to bardziej elokwentny...

jak i reszty wypowiedzi reprezentanta BD, w końcu moderator może wiele
Link do komentarza
Cóż - myślę, że obaj jesteśmy tu gośćmi, a od gości wymaga się, aby zachowali choćby minimum dobrych manier - w tym przypadku oznacza to dyskusję na argumenty, których jakby koledze Barbossa brakło. Stwierdzenie "nie będę wracał do podstawówki" czy coś koło tego sugeruje, że może to nie jest to forum, na którym czułbyś się najlepiej... , bo tu większość pytań zadawanych przez budujących sposobem gospodarczym jest z "podstawówki" - niczego więcej nie potrzeba aby "wybudować kurnik" jak byłeś łaskaw kiedyś rzec.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

cóż, nie uważam się za eksperta ogólnobudowlanego, ale chyba doświadczenie w tej kwestii, wynikające z praktyki, mam większe niż niejeden tutejszy "ekspert", bo jak czytam niektóre porady, to nie wiem czy śmieszno, czy straszno!
Edycja - podaję przykłady: pomocnych porad "ekspertów":

https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=352473 "B20 to na strop się daje a na ślepa [...] wystarczy B10. Chudy beton to daje się pod ławy fundamentowe.


https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=357455 [mówimy o zagęszczaniu 30 centymetrowej warstwy podsypki na 'raz'] - "200-tu kilową zagęszczarka to ściany fundamentowe wypchniesz na zewnątrz jak przedobrzysz a po drugie po co 200? chyba to jakaś hala a nie domek jednorodzinny. "
koniec edycji.


To ja zabiorę głos bo zostały przytoczone moje cytaty.
Otóż po pierwsze,niech każdy każdego szanuje bo kto tu zabiera głos ma jakieś tam pojecie o budowlance,ale jeżeli jest się Ekspertem w danej dziedzinie to uważam,że powinno się tego trzymać.No cóż nie chciałem ale muszę to stwierdzić,że drugi TB się pojawił, On też zabierał głos wszędzie.
A co do cytatów to po pierwsze jest to poparte praktyką,dałem u siebie na ślepą B10 grubości 10-13 cm (bo nikt tu nie wspomniał o grubości a ten parametr też jest ważny) i jest dobrze a do zagęszczania piachu używałem zagęszczarki 100 kg i jakoś nie mogę narzekać ,że źle ubiłem.
Ubijałem warstwę około 50 cm ,ale nie jak wyścigówka tam i z powrotem, tylko po kilkanaście razy w wzdłuż i poprzek.A 200 kg zagęszczarkę weź przytrzymaj dłużej w narożniku albo przy ścianie,widziałem jak u znajomego wypchnęło ścianę bo przydusił zagęszczarkę w jednym miejscu no i coś musiało puścić.
Na koniec mojej wypowiedzi - nikomu nie zabronię używać takiej czy innej zagęszczarki czy lać beton B10 czy B20 ja za to nie płacę icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Otóż po pierwsze, niech każdy każdego szanuje bo kto tu zabiera głos ma jakieś tam pojecie o budowlance, ale jeżeli jest się Ekspertem w danej dziedzinie to uważam,że powinno się tego trzymać.


Znaczy jest to forum na którym każdy kto zna się na budownictwie może zabierać głos wyłącznie w jednej dziedzinie,
nawet jeśli widzi jak doradza się bzdury, vide Twój cytat?

Cytat

No cóż nie chciałem ale muszę to stwierdzić,że drugi TB się pojawił, On też zabierał głos wszędzie.


Fajny mechanizm - albo tańczysz jak ci zagramy - my, gwiazdy forum, albo nazywamy cię TB i po sprawie...
Proponuję od razu złożyć zbiorowy wniosek do redakcji i utrącić zanim się rozkręcę - znowu na firmamencie jaśniała będzie plejada, a wartość forum... o to mniejsza, przecież są gorsze ...

Cytat

do zagęszczania piachu używałem zagęszczarki 100 kg i jakoś nie mogę narzekać ,że źle ubiłem.
Ubijałem warstwę około 50 cm ,ale nie jak wyścigówka tam i z powrotem, tylko po kilkanaście razy w wzdłuż i poprzek.


Barbossa to nazywam kółkiem wzajemnej adoracji - choćby nie wiem jakie bzdury Mhtyl wygadywał, to jest swój i trzeba go chronić, a w razie potrzeby odwdzięczy się tym samym - prawda! Nie widzicie, że to jest gorsze od cenzury moderatorów, którą tak chętnie krytykujecie jeśli chodzi o FM?

Cytat

A 200 kg zagęszczarkę weź przytrzymaj dłużej w narożniku albo przy ścianie,widziałem jak u znajomego wypchnęło ścianę bo przydusił zagęszczarkę w jednym miejscu no i coś musiało puścić.


A słyszałeś o tym, że beton musi dojrzeć, znaczy nabrać mocy. Jeśli zagęszczasz podsypkę w świeżo wylanej ławie, to tak właśnie się kończy! Ale Ty wiesz swoje, bo u ciebie jeszcze(!) podłoga nie popękała...

Ja poproszę na koniec o rozpiskę - w których wątkach mogę zabierać głos, z kim absolutnie nie wolno mi polemizować, ewentualnie jaki jest sygnał do zbiorowego linczu na niewygodnych delikwentach (jeśli to co czytam ma realne podstawy!)...


Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Znaczy jest to forum na którym każdy kto zna się na budownictwie może zabierać głos wyłącznie w jednej dziedzinie,
nawet jeśli widzi jak doradza się bzdury, vide Twój cytat?


Jakie bzdury? Ja Ci nie wytykam,że piszesz bzdury,zwróciłem jedynie uwagę że nie 200 kg a wystarczy 100 kilowa zagęszczarka.Robiłem tak u siebie więc piszę,to nie teoria czy podpatrzenie jak u kogoś robili.
Cytat

Fajny mechanizm - albo tańczysz jak ci zagramy - my, gwiazdy forum, albo nazywamy cię TB i po sprawie...
Proponuję od razu złożyć zbiorowy wniosek do redakcji i utrącić zanim się rozkręcę - znowu na firmamencie jaśniała będzie plejada, a wartość forum... o to mniejsza, przecież są gorsze ...


Z całym szacunkiem i sympatia jaka Cie darzyłem ciężko mi to powiedzieć ale czy widziałeś aby tu na forum jakiś Ekspert wypowiadał się w tylu rożnych tematach co Ty. Nawet retro zwracał Ci delikatnie uwagę abyś się nie wypowiadał w tematach elektrycznych.Jako Eksportowi to nie wypada a zwykły forumowicz taki jak ja i mi podobni mogą pisać bo od tego tu jesteśmy.
Cytat

Barbossa to nazywam kółkiem wzajemnej adoracji - choćby nie wiem jakie bzdury Mhtyl wygadywał, to jest swój i trzeba go chronić, a w razie potrzeby odwdzięczy się tym samym - prawda! Nie widzicie, że to jest gorsze od cenzury moderatorów, którą tak chętnie krytykujecie jeśli chodzi o FM?


icon_biggrin.gif
Cytat

A słyszałeś o tym, że beton musi dojrzeć, znaczy nabrać mocy. Jeśli zagęszczasz podsypkę w świeżo wylanej ławie, to tak właśnie się kończy! Ale Ty wiesz swoje, bo u ciebie jeszcze(!) podłoga nie popękała...


O jakiej ławie k......wa teraz piszesz? i jakiej podsypce?
Podsypkę ubijasz w ścianach fundamentowych które wznosi się na owych ławach i jeżeli mowa o ubijaniu to jeżeli jest taka potrzeba to pod ławą się zagęszcza grunt i jak jest potrzeba daje się chudy beton.
Cytat

Ja poproszę na koniec o rozpiskę - w których wątkach mogę zabierać głos, z kim absolutnie nie wolno mi polemizować, ewentualnie jaki jest sygnał do zbiorowego linczu na niewygodnych delikwentach (jeśli to co czytam ma realne podstawy!)...


Pisz gdzie chcesz i co chcesz,ale tracisz na swoim wizerunku jako dobry fachowiec od strzechy.
A tak naprawdę powtórzę to po wszystkich, od strzechy to masz mistrzostwo świata ,jesteś w tym bardzo dobry .

Cytat

Ale Ty wiesz swoje, bo u ciebie jeszcze(!) podłoga nie popękała...


Nie popękała i nie popęka,bo jako ślepa dojrzewała ponad dwa lata i nic się z nią nie działo i po wylaniu posadzek minął ponad rok zanim położyłem płytki i panele.
Link do komentarza
Tak też można icon_biggrin.gif , ale

Cytat

Panowie o czym tu właściwie mowa?
O podłodze na gruncie jako element nienośny, czy o płycie fundamentowej, która i owszem pełni też funkcję podłogi na gruncie, ale obostrzenia konstrukcyjne jej dotyczące są jakby inne.


Bo zrobiła się straszna sieczka.
Rozpatrywanie przypadków szczególnych jak grunty nienośne (torfowe, nasypowe) tudzież porównywanie płyt fundamentowych do nienośnej podłogi (ślepej) na gruncie niczego nie wnosi i / bo za chwilę zaczniemy rozpatrywać płyty fundamentowe pod obiekty przemysłowe które to mogą być wykonane bezpośrednio na gruncie (odpowiednio oczywiście przygotowanym poprzez ustabilizowanie podłoża) z izolacją obwodową vs płyty fundamentowe dla budownictwa energooszczędnego, gdzie płyta jest wylewana w szalunku z termoizolacji vs chudziak pod podłogę konstrukcyjnie całkowicie nienośny.
Choć gdyby czytać "dosłownie" to płyta fundamentowa wylewana w szalunku XPS/styropianie nie jest płytą na gruncie bo jest odizolowana od rzeczonego warstwą tegoż XPS/styropianu.
Tylko co to wniesie do wątku "Podłoga na gruncie-jaki beton i za ile?" na obecna chwile ciężko mi sobie wyobrazić... chociaż właściwie nie... - NIC. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam.
Nie wiem do końca, o co chodzi adwersarzom, ale wydaje mi się, że odbiegają, i to szerokim łukiem, od tematu.
Ad rem - to zdjąć humus, zasypać, zagęścić i zalać b10 na 10 cm. Pytanie, czy zbroić siatką - wg mnie jak kto chce. Moi projektanci - osoby akurat o niebanalnych kompetencjach, doświadczeniu i takowych tytułach naukowych (co swoją drogą ma i złe strony, bo ich akuratność i pewność wyliczeń troche podnosi koszty budowy) - nie widzieli takiej potrzeby. Wykonawca uważał natomiast, że nie zaszkodzi. Więc o co kaman? Po co te spory i ambicjonalno - emocjonalne wycieczki? Normalnie jak jakieś liche baby - przekupki kłócące się na targu. Żenada.
Jeżeli forum ma komuś w czymś pomóc, tudzież służyć wymianie doświadczeń i uwag - to na pewno nie w taki sposób.
Może niech każdy trzyma się swojego projektu i robi tak, jak w nim określono? A jak ma b25 to musi dawać b25, bo mądrzejsi od niego tak nakazali i zaprojektowali, a przede wszystkim - to oni za to odpowiadają w razie "awarii" sensu largo...
Zatem może pax między krześcijany? Zalecałbym...
Link do komentarza
Cytat

Widzę,że lubisz zadymę .

Wypowiedzi podszyte emocjami są ciekawe.Dla mnie chudziak to chudziak,a jeżeli projektant adaptuje fundamenty czy inne elementy,do warunków istniejących na terenie posadowienia obiektu to nie będzie przeprawiał napisów ,tylko zmienia wymiary, markę betonu,gatunek stali.Zawsze można zadzwonić i spytać się czy się nie pomylił. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wypowiedzi podszyte emocjami są ciekawe.


No, czyta się jak dobry kryminał,cały czas trzymają w napięciu i nie wiadomo co się wydarzy w następnym poście icon_mrgreen.gif
Otóż to co napisałeś,ja napisałem jak robiłem u siebie ,gdyby Irbis napisał ,że robił tak u siebie bo miał to w projekcie to ok ale on pisze,odniosłem takie wrażenie że zawsze i wszędzie się tak robi jak on pisze.
Link do komentarza
Cytat

Może niech każdy trzyma się swojego projektu i robi tak, jak w nim określono? A jak ma b25 to musi dawać b25, bo mądrzejsi od niego tak nakazali i zaprojektowali, a przede wszystkim - to oni za to odpowiadają w razie "awarii" sensu largo...



Bo szefem wszystkich szefów, jest projektant - czy się to komuś podoba, czy nie, ale właśnie tak stanowi obowiązujące prawo.
Jak są wątpliwości - rozwieje je też projektant, bo - patrz powyższe.

Jak ktoś chce poprawiać projektanta, niech wcześniej zrobi sobie uprawnienia i działa pod własnym szyldem i na własną odpowiedzialność - w tym karną. To wolny kraj.
Link do komentarza
Cytat

Moi projektanci - osoby akurat o niebanalnych kompetencjach, doświadczeniu i takowych tytułach naukowych (co swoją drogą ma i złe strony, bo ich akuratność i pewność wyliczeń troche podnosi koszty budowy) - nie widzieli takiej potrzeby.




wiara w naukowe tytuły, wiara ślepa w kompetencje niebanalne przy akurat naszej budowie, a już Boże Broń przeświadczenie że tytuł naukowy uchroni nas od parchów wilgoci na ścianie przyległej do kabiny prysznicowej - spowodował mój podszyty emocjami wpis na tym forum........
Link do komentarza
Cytat

Jakie bzdury? Ja Ci nie wytykam,że piszesz bzdury,zwróciłem jedynie uwagę że nie 200 kg a wystarczy 100 kilowa zagęszczarka.Robiłem tak u siebie więc piszę,to nie teoria czy podpatrzenie jak u kogoś robili.


Może ja coś źle rozumiem, ale opisując tu jak robiłeś u siebie sugerujesz przyszłym czytelnikom jak powinno się wykonywać ten element budynku. Moim zdaniem wykonałeś zagęszczanie niewłaściwie - ja nigdy nie odważyłbym się zagęszczać 100kg zagęszczarką na raz 50cm grubości podsypkę, a tym bardziej innym nie polecam takiego sposobu!

Cytat

Z całym szacunkiem i sympatia jaka Cie darzyłem ciężko mi to powiedzieć ale czy widziałeś aby tu na forum jakiś Ekspert wypowiadał się w tylu rożnych tematach co Ty. Nawet retro zwracał Ci delikatnie uwagę abyś się nie wypowiadał w tematach elektrycznych.Jako Eksportowi to nie wypada a zwykły forumowicz taki jak ja i mi podobni mogą pisać bo od tego tu jesteśmy.


Zauważyłem, że część tubylców ma jakiś problem z tym, że piszę tu sporo w ostatnim czasie, ale sądzę, że to kwestia przyzwyczajenia... - staram się pisać na temat i jeśli uznam czyjeś pytanie za ciekawe - odpowiadam. Nie obrzucam jednak nikogo obelgami, no może pozwalam sobie czasem na żartobliwy ton...

Cytat

O jakiej ławie k......wa teraz piszesz? i jakiej podsypce?
Podsypkę ubijasz w ścianach fundamentowych które wznosi się na owych ławach i jeżeli mowa o ubijaniu to jeżeli jest taka potrzeba to pod ławą się zagęszcza grunt i jak jest potrzeba daje się chudy beton.


Po co te emocje?! Zajrzyj do wątku, w którym pokazuję jak buduję a przekonasz się, że można wypełniać też przestrzeń pomiędzy ławami, bo ściana fundamentowa będzie tam miała wysokość 26 cm, w której zmieści się ocieplenie 20cm i 6cm posadzka z ogrzewaniem podłogowym. W przypadku zasypywania ścian piwnicznych (większa wysokość!) trzeba zbroić narożniki, co nie znaczy, że można wtedy zagęszczać na raz całą ich wysokość i do tego przed związaniem zaprawy.

Cytat

Pisz gdzie chcesz i co chcesz,ale tracisz na swoim wizerunku jako dobry fachowiec od strzechy.
A tak naprawdę powtórzę to po wszystkich, od strzechy to masz mistrzostwo świata ,jesteś w tym bardzo dobry.


Nie wiem czy ten komplement rekompensuje wcześniejsze porównanie do TB. Widzisz, ja mam zwyczaj, zgoda że może denerwujący, wytykać popełnione błędy, ale robię to w dobrej wierze.

Cytat

Nie popękała i nie popęka,bo jako ślepa dojrzewała ponad dwa lata i nic się z nią nie działo i po wylaniu posadzek minął ponad rok zanim położyłem płytki i panele.


I tego się trzymajmy(!) nie zalecając jednak powszechnego stosowania takiej metody icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

.....
W przypadku zasypywania ścian piwnicznych (większa wysokość!) trzeba zbroić narożniki, co nie znaczy, że można wtedy zagęszczać na raz całą ich wysokość i do tego przed związaniem zaprawy.
....


Kolego
zasada jest taka, że ściany piwniczne zasypuje się PO wykonaniu stropu nad piwnicą, jest to warunek konieczny i wystarczający
reszta to znowu Twoje widzimisie
po co zbrojenie narożnika? możesz to wyjasnić?
Link do komentarza
Cytat

Kolego
zasada jest taka, że ściany piwniczne zasypuje się PO wykonaniu stropu nad piwnicą, jest to warunek konieczny i wystarczający, reszta to znowu Twoje widzimisie
po co zbrojenie narożnika? możesz to wyjasnić?


Mówimy o zagęszczaniu podsypki pod ślepą podłogę, a więc mój błąd - powinno być "ściany fundamentowe"!
Narożniki ścian fundamentowych zbroję wkładką w spoiny - to pozwala na większą swobodę podczas zagęszczania podsypki (zaoszczędzić czas na zagęszczaniu - mogę spokojnie zagęszczać 30cm na raz.
Co do Waszych uwag w kwestii ścian piwnicznych, jak najbardziej zgadzam się, że zasypywanie powinno się odbywać po zalaniu stropu. Ja wcześniej wykonuję drenaż, izolację pionową i ocieplenie
Link do komentarza
Cytat

Nie jest to warunek wystarczający - powinno być to przedmiotem obliczeń konstrukcyjnych (czytaj: projekt wykonawczy).


niech Ci będzie,
kiedyś w 100% przypadków, obecnie w baaaardzo przeważającej ilości,
skoro to forum budowania kurników to bez naprawdę szczególnych przypadków, dodatkowe wzmocnienie ścian jest zupełnie zbędne
Link do komentarza
Cytat

@bajbaga jakbyś jeszcze przeczytał ze zrozumieniem to co napisałem icon_redface.gif ?


Bywa, że samo zalanie stropu nie jest wystarczającym aby zapobiec wepchnięciu ściany piwnicznej przez parcie gruntu - czasem jest potrzeba, wynikająca z projektu, np. stosowania zbrojenia spoin (w przypadku murowania z bloczków betonowych), ale to zależy, jak napisał adam_50 od wyliczeń podczas projektowania.

Dodałem: Kiedyś ściany fundamentowe o grubości 24 cm to była rzadkość - dziś zaczyna być standardem.
Przy takim standardzie częściej niż dotychczas konieczne jest dodatkowe zbrojenie takiej ściany.
Link do komentarza
a co do zbrojenia narożników to zupełnie nie rozmiem
w takim przypadku to właśnie narożnik, z racji układu działania sił jest najwytrzymalszym elementem ściany piwnicznej
prędzej bym wsadził zbrojenie w "środkowej" części ściany i to bliżej wnętrza pomieszczenia, bo tu będzie rozciąganie

zauważyłem, że wijesz się zawsze jak piskorz, prędzej sobie język (palce obetniesz, niż przyznasz komuś rację, a raczej, że nie do końca sam wiesz co piszesz)

teraz to będziecie tu prawić o projekcie wykonawczym, he he
możemy o takich porozmawiać bo skoro większość kurników realizuje się podstawie projektu budowlanego, no może uzupełnionego o jakieś dodatkowe detale konstrukcyjne, to zapewne większość nie ma już "normalnych" ścian piwnicznych, wszędzie jakieś wzmocnienia, rdzenie żelbetowe i takie tam, "zwykłych" już nie uraczysz

zaraz zechcecie wyjechać tu ze szkodami górniczymi, szczególnymi obciążeniami naziomów, zabudową plombową i co tam jeszcze - nie musicie



Cytat

.....
Dodałem: Kiedyś ściany fundamentowe o grubości 24 cm to była rzadkość - dziś zaczyna być standardem.
Przy takim standardzie częściej niż dotychczas konieczne jest dodatkowe zbrojenie takiej ściany.


kiedy? i w jakich przypadkach?
bo cegła miała 25 centów, a nie 24? czy w jakiś innych przypadkach? bo kamień dawali?
no a może dlatego, że robili właśnie na czuja, a nie bawili się w obliczenia?
Link do komentarza
Cytat

...
skoro to forum budowania kurników to bez naprawdę szczególnych przypadków, dodatkowe wzmocnienie ścian jest zupełnie zbędne


No właśnie odwrotnie - istotnym czynnikiem jest ciężar nadziemia, który pozwala zachować mimośród obciążenia ściany (lub jak takie "zjawisko fizyczne" uroczo opisał bajbaga "przekoszenie") we właściwych proporcjach. Obrazowo mówiąc im lżejszy "kurnik" tym gorzej.
Osobiście uważam, że poruszyłeś bardzo istotny problem, ja staram się tylko doprecyzować.
Link do komentarza
Jak budowaliśmy, jako mała i prywatna S-nia mieszkaniowa, jakieś 2.985.234 lata temu, osiedle domków jednorodzinnych, to we wszystkich stropach były (jako "niezbędne" wzmocnienie) szyny 50 pozyskiwane z rabowanych wyrobisk górniczych, a że było tego sporo, to był to materiał dość powszechny. Również wtedy, obowiązkowe zbrojenia, były tak solidne, że mogły wytrzymać bezpośrednie trafienie atomowe. Na ówczesnych fundamentach domu jednorodzinnego, dzisiaj można postawić wieżowiec.

Ech - łza się w oku kręci. Kiedyś budowano solidnie. icon_mrgreen.gif


dopisałem:

Ps. Zupełnie zapomniałem. Jako zbrojenie stropów (posadzek), oprócz "fi 30" stosowano siatkę MM, coby "beton przy powierzchni się nie kruszył". Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No właśnie odwrotnie - istotnym czynnikiem jest ciężar nadziemia, który pozwala zachować mimośród obciążenia ściany (lub jak takie "zjawisko fizyczne" uroczo opisał bajbaga "przekoszenie") we właściwych proporcjach. Obrazowo mówiąc im lżejszy "kurnik" tym gorzej.
Osobiście uważam, że poruszyłeś bardzo istotny problem, ja staram się tylko doprecyzować.


no to jakie przypadki można tu rozpatrywać?
podpiwniczony drewniak, ze stropem drewnianym nad piwnicą?
bo inne to jakie? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

uhu, teraz to normy, bardzo to mądre i wnoszące do dyskusji,
to może chociaż wskaż o co tam chodzi, bo to, co napisałeś to takie trochę zadzieranie nosa


Właściwie opisałem wszystko w poprzednich postach. Lubie siebie słuchać, ale cytowanie siebie samego to już przesada icon_redface.gif.
Tak tylko na marginesie - wspomniana norma jest częścią tzw. Eurokodów, które obowiązują znowu nie tak długo i jak nazwa wskazuje w całej "nowoczesnej" Europie.
Link do komentarza
Cytat

Właściwie opisałem wszystko w poprzednich postach. Lubie siebie słuchać, ale cytowanie siebie samego to już przesada icon_redface.gif.
Tak tylko na marginesie - wspomniana norma jest częścią tzw. Eurokodów, które obowiązują znowu nie tak długo i jak nazwa wskazuje w całej "nowoczesnej" Europie.


uhu, zakasowałeś teraz zupełnie, jeszcze znasz się na juro

których poprzednich postach? #93? bo chyba nie w #96?
no chyba, że masz na myśli te posty o elektrowni jądrowej, facetach w czerni i .....

niemniej nie odpowiedziałeś na proste pytanie - w jakim przypadku, w praktyce, taka sytuacja wystąpi, bo to, że kiedyś, ktoś musi to obliczyć, bo jest to obowiązkowe na etapie projektowania, to pisać tu nie musisz

skoro znasz normę i się do niej odwołujesz, to chyba przeanalizowanie kilku wzorów i podparcie swych twierdzeń (zapewne słusznych, nie przeczę) wnioskiem, że te niekorzystne to np: ......
nie jest trudne lub awykonalne
mam prosić?

czy należysz do tej grupy, która wysoko ceni swą wiedzę ?
(nota bene w tym zakresie bardzo popularną, więc nie ma tu z czego być tak dumnym)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...