Skocz do zawartości

Wilgoć na poddaszu - skropliny czy przeciek?


Recommended Posts

Gość Skier43@gmail.com
Napisano
Jak zwykle duzo powtórzen o rzeczach oczywistych- np o punkcie rosy pisza wszędzie natomiast na temat meritum mętny nieobjasniony rysunek na ktorym nie wiadomo czy jest" fatalnie , realnie czy idealnie". brak wyjasnienia co to jest mwk ,jakie najczestsze błędy wykonawcze, na co zwracać uwagę. jedyna konkretna info to o otworach na halogeny (znowu brak objaśn jak powinno byc prawidlowo) skier43@gmail.com.
Gość Piotr30 Nicosia
Napisano
nareszcie rozsądny artykuł. Jak widzę nowe budowy jeszcze bez okien, a juz steropianem obkładane to sie chwytam za głowe. cała woda technologiczna musi odparować wtedy do wewnątrz. w budownictwie tradycyjnym nie mozna sie wprowadzac w tym samym roku!!!!!!! Ja jedną zime przetrzymałem budynek tylko z zafoliowanymi oknami, mury przeschły na 100%. Wiosną okna, tynki i całe lato ich suszenie- przeciągi (dom 150mkw, na same tynki cem.-wap i wylewki weszło 9000litrów wody!) na jesień steropian-elewacja, dodatkowo dokręciłem wszystkie śruby w konstrukcji dachu - luzy były niewiarygodne, wtedy dopiero wełna i żółta folia. Jak ktoś nie pozwoli murom i tynkom wyschnąć, zasadzi sobie grzyby których nigdy nie wygoni, preparaty działają powierzchniowo . gruby2012@interia.pl..
Gość PFDBiC BYDGOSZCZ
Napisano
TEMATYKA ZAWSZE AKTUALNA . POLECAM WYKŁAD AUTORA NA ŻYWO !...
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
brakuje mi opini o paroizolacji aktywnej..
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...
Napisano

do Piorta30 - potwierdzam - u mnie w tynki poszło też 9m3 wody, a w wylewki jakieś 3 jeśli dobrze pamiętam, dom 200m2. pierwszą zimę po wymurowaniu (zacząłem budowę w sierpniu) dom stał bez okien i wiatr hulał w środku, dopiero w kwietniu wstawiłem okna, potem instalacje, w czerwcu tynki, wietrzenie nonstop przez wakacje, we wrześniu wylewki, w październiku wygrzanie, w zimie zabudowa poddasza (wełna i folia z ekranem), na kolejną wiosnę styropian i elewacja na ścianach, przeprowadzka w październiku. długo, kosztownie ale zdrowo.

  • 2 lata temu...
Gość Stanisław
Napisano
Dobry artykuł. Tylko błąd polega na nieuwzględnieniu wpływu zawilgocenia na temperaturę w wełnie i na poddaszu, która dla mokrej wełny jest niższa - wełna działa jako klimatyzator wodny (odparowanie zabiera ciepło)
  • 1 miesiąc temu...
Gość Coś cieknie
Napisano
Witam na poddaszu domalowalismy pokój na drugi dzień w miejscu gdzie znajduje się bela zaraz pod nią po ścianie coś cieknie czego nigdy nie było co zrobić gdzie szukać problemu czy na strychu coś może się dziać ?
  • 3 lata temu...
Napisano
Delatacja czyli szczelina na deskowaniu 4cm zrobiona ze sznurka czy to też jest dobrze jeżeli ma się membranę i czy na tym styku między tym powietrzem nie będzie też skroplin bo są firmy i twierdzą ze watę do konca
  • 11 miesiące temu...
Napisano
Tak czytam te miliony artykułów i zdurniałem. Chcę ocieplić stary dom drewniany. Od wnętrza jest tynk wapienny na trzcinę plus 100 warstw różnych farb. Ściana ma 15cm grubości, od zewnątrz pomalowana elewacja z desek. Ocieplał będę wełną. Dawać paroizolację między wełnę a ścianę (zatrzyma wilgoć, ale może się skraplać) czy nie dawać (ilość przenikniętej wilgoci będzie znikoma, wełna sobie poradzi i wyschnie) Oczywiście za wełną będzie wiatroizolacja, szczelina delatacyjna i dopiero nowy szalunek. Ktoś podpowie?
  • 1 miesiąc temu...
Gość Bezradny
Napisano
Mam taki problem. Dach wykonany z osb pokryty papą, na to gont bitumiczny. Całe osb na strychu jest mokre. W zeszłym roku poprawialiśmy wentylację bo była źle wykonana ale w tym roku problem powrócił. Czy można zrobić coś dodatkowo aby woda nie skraplała się na dachu?
Napisano
22 godziny temu, Gość Bezradny napisał:

Mam taki problem. Dach wykonany z osb pokryty papą, na to gont bitumiczny. Całe osb na strychu jest mokre. W zeszłym roku poprawialiśmy wentylację bo była źle wykonana ale w tym roku problem powrócił. Czy można zrobić coś dodatkowo aby woda nie skraplała się na dachu?

Obniżyć temperaturę wewnątrz tego pomieszczenia do zbliżonej do temperatury na zewnątrz.

 

Jak to zrobić? 

 

Zwiększyć ilość kratek wentylacyjnych w tej przestrzeni  strychu, oraz zwiększyć grubość izolacji ostatniej kondygnacji.

 

Jeżeli  strych jest wykorzystywany, użytkowy, to jest tam podłoga, najłatwiej  zastosować panel SIP, czyli styro+OSB, albo zdjąć podłogę dołożyć wełny na legarach, rozłożyć styropian i kręcić długimi wkrętami nową OSB na tym.

Może masz tam jeszcze polepę stary dom to trzeba otworzyć strop od góry wywalić glinę wypełnić wełną na  40-50cm, przykręcić podłogę.

Wykrapla się woda dlatego, że masz słabą izolację stropu, "ucieczka ciepła"  powoduje podwyższenie temperatury na strychu, a wyższa temperatura rosi płytę OSB.

 

Teraz już wiesz co się tam dzieje.:D

 

Jak tylko zwiększysz wentylację, to owszem temperatura spadnie na stryszku ale zapłacisz więcej za ogrzewanie mieszkania.

 

Powodzenia.

:biggrin:

 

  

  • 1 miesiąc temu...
Gość nowiciusz
Napisano
zrobic wentylacje scian szczytowych - musi pomoc. poza tym wietrzyc i niedopuszczc do zagrzybienia
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Słyszę kapanie skraplającej się wody . Czasami bardzo głośne .Jaka jest przyczyna ? Dom jest od 2 lat zamieszkały .
Napisano
2 godziny temu, Gość Kaja napisał:

Słyszę kapanie skraplającej się wody . Czasami bardzo głośne .Jaka jest przyczyna ? Dom jest od 2 lat zamieszkały .

Więcej konkretów.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Szlifować czy nie szlifować? To pytanie pojawia się regularnie u właścicieli drewnianych podłóg, którzy planują ich odświeżenie olejem. Prawda jest taka: wszystko zależy od stanu powierzchni.  Kiedy szlifowanie jest konieczne? Gdy warstwa starego wykończenia (np. lakier) całkowicie zamknęła pory drewna. Gdy podłoga ma głębokie zarysowania, przebarwienia lub ślady po wodzie. Gdy chcemy zmienić kolor wykończenia na zupełnie inny.  Kiedy można sobie darować szlifowanie? Gdy podłoga była wcześniej olejowana Osmo i po prostu wymaga odświeżenia. Gdy powierzchnia nie ma poważnych uszkodzeń, tylko straciła blask. W takim przypadku wystarczy dobrze umyć podłogę preparatem Osmo 8019 ( środek do intensywnego mycia ) i nanieść cienką warstwę Osmo Wosk Twardy Olejny lub Osmo Środek do regeneracji.  Wskazówka eksperta: Zawsze warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu – czasem wystarczy minimalna interwencja, by drewno znowu wyglądało świetnie! Masz pytania? A może szukasz konkretnego produktu do swojej podłogi? Pisz śmiało w komentarzach, chętnie pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie!
    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...