Skocz do zawartości

Jak obliczyć izolacyjność ściany?


Recommended Posts

szkoda, że autor nie dodał, że głównym powodem tych obliczeń jest znalezienie, czy punkt rosy znajduje się poza ścianą i izolacją czy wewnątrz. Czyli, czy mamy dobrze dobraną grubość izolacji czy nie. Formalnie nie trzeba znać wszystkich współczynników, tylko wykonać obliczenia dla najgorszego przypadku - spoin, przy czym problemem jest właściwe określenie współczynnika przenikania..
Link do komentarza
  • 8 lata temu...
Witam. Niestety w obliczeniach jest błąd co nie dało mi spokoju. U = 1/R U = 1 / 3,75 (m²•K)/W = 0,210 W/(m²•K) To było źle przepisane ponieważ po postawieniu do wzoru powinniśmy wpisać 4,75 A nie 3,75.
Link do komentarza

Ten się nie myli, co nic nie robi :) Brakuje tu "pisma obrazkowego" czyli przebiegu krzywej temperatury przez poszczególne warstwy. Wtedy każdy z nas zda sobie sprawę z wpływu ocieplenia na pojawienie się "punktu rosy" i przyczyn przemarzania ścian. Mimo, że U dla ściany ocieplonej na zewnątrz i w środku może być identyczne, może się okazać, że punkt rosy mamy poza warstwą nośną - np. w styropianie. Stąd taka popularność bezspoinowych systemów ociepleń - "tanio, szybko i dobrze". Niby wbrew logice, ale tu się sprawdza :)

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Tomasz
Coś tu nie daje mi spokoju. Skoro wzór to R=1/U to dlaczego na końcu obliczeń jest U=1/R Obliczany jest R czyli opór cieplny czy U współczynnik przenikania ciepła ? Wzór nie pasuje do obliczeń lub na odwrót ale coś ewidentnie jest nie tak.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
  • 1 rok temu...
Komentarz dodany przez Jarek kuj-pom:
Witam mieszkam w domu wybudowanym w 1999 roku , dom zbudowany z suporexu 24cm jest to ściana zewnętrzna , dylatacja 5cm w tym syropian oraz kolejna ściana z suporexu 24cm , na ścianie zewnętrzej ocieplenie 8cm styropian , czy ktoś jest w stanie wyliczyć mi współczynnik cieplny ściany ? Dodam tylko , że w domu jest ciepło , a latem chłodno , z góry dziekuje za pomoc .
Link do komentarza

Bez wiedzy o przewodności cieplnej betonu komórkowego (są różne odmiany) jak i parametrów styropianu nie można tego dokładnie wyliczyć. Orientacyjnie można przyjąć lambdę dla siporeksu ok. 0,25 W/m K, a siporeksu ok. 0,037 W/m K.  To przy łącznej grubości siporeksu  0,48 m daje opór cieplny na poziomie 1,92 K m2/W a styropianu 0,13 m, co daje opór cieplny 3,5 K m2/W czyli łącznie 5,42 K m2/W  zatem współczynnik przewodności muru U wyniesie  1: 5.42 = ok. 0,18 W/m2 K

 

Link do komentarza

Spodziewałbym się raczej minimalnie gorszego współczynnika U, na poziomie 0,2 W/(m2·K). Tyle wychodzi, jeżeli przyjąć , że:

- obie warstwy muru są z betonu komórkowego odmiany 600 na zaprawie cementowej (lambda 0,3);

- styropian ma lambdę 0,04;

Ściana jest obustronnie otynkowana tynkiem cementowo-wapiennym. 

Nie uwzględniałem zaś poprawek na łączniki mechaniczne (kotwy pomiędzy warstwami muru, kołki do mocowania zewnętrznej warstwy styropianu). 

Jeżeli beton komórkowy jest innej odmiany, o większej gęstości, to współczynnik U nieco się pogorszy (będzie wyższy). Ale nie będzie to już duża różnica.

Link do komentarza
23 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Jarek kuj-pom:
Witam mieszkam w domu wybudowanym w 1999 roku , dom zbudowany z suporexu 24cm jest to ściana zewnętrzna , dylatacja 5cm w tym syropian oraz kolejna ściana z suporexu 24cm , na ścianie zewnętrzej ocieplenie 8cm styropian , czy ktoś jest w stanie wyliczyć mi współczynnik cieplny ściany ? Dodam tylko , że w domu jest ciepło , a latem chłodno , z góry dziekuje za pomoc .

Najlepiej zamówić audyt energetyczny tam będziesz miał wszystko.

Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej

obowiązuje od 28 kwietnia 2023 r.

Więc i tak cię to nie ominie. 

Wykonawca audytu obliczy ci to dokładnie, uwzględniając inne elementy ścian,, budynku, itd. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • By może, jest pewna możliwość. W rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT) jest § 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż: 1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy; 2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy. 2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.   Pogrubienie moje. Chodzi o to, że miejscowy plan zagospodarowania może przewidywać możliwość zmniejszenia odległości od granicy działki. W rejonach, gdzie działki są wąskimi pasami to dość częste. Ponadto jest jeszcze możliwość wystąpienia do władz gminnych z wnioskiem o dodanie takiej adnotacji do planu zagospodarowania.  Inaczej z legalizacją będzie tu problem. Bo wybudowanie budynku w innym miejscu niż przewidywała dokumentacja i pozwolenie na budowę jest formą samowoli budowlanej. Zaś legalizacja generalnie jest możliwa tylko w przypadku obiektów wykonanych zgodnie WT. 
    • Jeśli taki przepust został wykonany, a brzegi rowu umocnione, to podejrzewam, że zgoda na zasypanie tegoż nigdy nie zostanie wyrażona, a nawet jeśli, to po wielu latach, które zajmie uzgadnianie dokumentacji, wprowadzenie do planu, zabezpieczenie finansowania itp.  W praktyce, to zanim będzie zgoda na likwidację tego rowu, to dzieci zdążą dorosnąć i się wyprowadzić. 
    • Najlepiej zacząć od władz gminnych, osób i wydziałów zajmujących się melioracją oraz drogami, skoro to gmina jest zarządcą drogi. Poziom wyspecjalizowania urzędników w danym miejscu może być różny.  Najpewniej trzeba będzie się też udać do starostwa powiatowego, tamtejszego wydziału zajmującego się melioracją. Jednak najpierw trzeba zacząć od gminy.  Ogrodzenie zaś trzeba i tak postawić. Bo to raczej wątpliwy wzrost bezpieczeństwa, jeżeli dziecko trafi prosto z działki na drogę i pod samochód.
    • Taniej i prościej będzie jednak postawić płot.
    • Dzień dobry, Ze względu na małe dzieci bawiące się na podwórku oraz brak ogrodzenia mam w planach zasypać przydrożny stromy rów wcześniej umieszczając w nim rurę odpływową - tak jak zrobili to już niektórzy sąsiedzi. Problem polega na tym, że akurat w moim rowie znajduje się przepust pod drogą aby woda przepływała na drugą stronę ulicy (zdjęcia w załączniku). Jakie zgody muszę uzyskać przed wykonywaniem prac? Czy jest możliwość wynajęcia firmy z gminy, która za opłatą wykonała by takie prace? Mieszkam przy drodze gminnej.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...