Skocz do zawartości

Automatyzacja wentylacji w domu...


olek89

Recommended Posts

Napisano
Jak w temacie,czy w ogole jest mozliwy taki system zarzadzania kilkoma urzadzeniami naraz w domu lub w mieszkaniu ? spotkaliscie sie z czyms takim?
Napisano
Jeśli mówisz o automatyce domowej, to.. tak jest to możliwe do zrealizowania.
Można się oprzeć na systemach dedykowanych tworzących dom inteligentny,
można się tez pokusić o wykonanie automatyki domowej opartej o sterownik PLC.
Tylko o jakie urządzenia pytasz?
Bo jeśli chcesz sprząc wentylacje z mikserem... cóż, może być problem.
Napisano
Można...
Wszystko można, tylko PO CO?

Najlepszym systemem z absolutnie sprawnym sprzężeniem dodatnio-ujemnym w sterowaniu jesteście Wy sami!
Robicie za system nadążny i z wyprzedzeniem, regulatory PID itp, itd.
Wystarczy gałka - więcej/mniej.
No, chyba , że trzeba sąsiadowi wątrobę zwywracać - wtedy - ROZUMIEM!

Adam M.
Napisano
Nie ,nie chodzi mi dokładnie o takie systemy
http://www.zhouse.pl/
widziałem w jakiejs gazecie własnie mieszkanie wposazone w taki system.Sam sie zaczałem zastanawiac,no nie powiem,troszke w obawie przed rozrywkowymi sasiadami-mieszkamy w szeregowcu.Teraz w sumie przed wyjazdem wakacyjnym czy to dla wygody czy nawet dla bezpieczeństwa.Warto o tym myslec na powaznie ?
Napisano
Masz wrogów/zawistników/ nienormalnych balangowiczów obok i mieszkasz w szeregowcu a nie w rezydencji za wysokim murem i z ochroną z kałachami?!
icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Adam M.
Napisano
O własnie tak ;)))
No i po co ta ironia ;) ja po prostu zwyczajnie tylko pytam.Jak sie słyszeliscie o takich systemach wystarczy napisac.Zapytam gdzie indziej.
Napisano
Jak zadasz, gdzieś indziej, tak samo sformułowane pytanie, to otrzymasz bardzo podobne odpowiedzi – no bo nie bardzo widzę powiązania „automatyki wentylacji” z „rozrywkowymi sasiadami”.

No chyba że na pudelku.pl icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif


A już zupełnie poważnie.
Chyba nie bardzo wiesz o co chodzi w TYM systemie.
Jest to jeden z elementów instalacji „inteligentnego domu” – a w zasadzie czujnik, sterujący specjalnym nawiewnikiem wentylacji „grawitacyjnej” (naturalnej).
W zasadzie całość sprowadza się do tego, że jest to automatyczny nawiewnik regulowany stężeniem CO2 w pomieszczeniu.

Zakładając, że Twoje obawy (związane z wakacyjnym wyjazdem) dotyczą uchylonego okna (aby zachować wentylację), prostszym i tańszym rozwiązaniem, będzie zainstalowanie jakiegokolwiek nawiewnika.
Napisano
Myślę, że nawiew oparty na pomiarze wilgoci jest lepszy , niż w oparciu o stężenie CO2.
Dlatego, że człowiek w swoim otoczeniu wydziela b. dużo wilgoci, która jest b.szkodliwa.
Wilgoć jest pożywieniem dla szkodliwych grzybów chorobotwórczych, bytujących w naszym domu.
Nieświadomość tego prowadzi do alergii i innych chorób.
Natomiast CO2 jest obojętne dla większości organizmów żywych.
Pozdrowienia
Krzysztof
Napisano
Cytat

Myślę, że nawiew oparty na pomiarze wilgoci jest lepszy , niż w oparciu o stężenie CO2.
Dlatego, że człowiek w swoim otoczeniu wydziela b. dużo wilgoci, która jest b.szkodliwa.
Wilgoć jest pożywieniem dla szkodliwych grzybów chorobotwórczych, bytujących w naszym domu.
Nieświadomość tego prowadzi do alergii i innych chorób.
Natomiast CO2 jest obojętne dla większości organizmów żywych.
Pozdrowienia
Krzysztof


Proszę zapoznać się z tematem - grzyby a stężenie CO2. Jak Pan myśli, dlaczego w normach nie ma górnej granicy wilgotności względnej a jest CO2 -- ( 1000ppm)?
Napisano
Cytat

Jak Pan myśli, dlaczego w normach nie ma górnej granicy wilgotności względnej a jest CO2 -- ( 1000ppm)?



Dla porządku – jest akurat odwrotnie, tj. istnieje polska norma określająca min. wilgotność względną powietrza dla pomieszczeń w których stale przebywają ludzie (PN-78/B-03421), natomiast nie ma polskiej normy dotyczącej stężeń CO2 w takich pomieszczeniach – natomiast dla pomieszczeń użyteczności publicznej (i zakładów pracy) wykorzystujemy dwie normy ; ASHRAE i WHO.

I o ile w budynkach mieszkalnych nie ma obowiązku przestrzegania norm (ASHRAE i WHO) dot. CO2, to istnieje obowiązek przestrzegania normy PN-78/B-03421 przywołanej w par.147 Rozporządzenia w sprawie WT (Zał. Nr.1. poz.27)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...