Skocz do zawartości

Czy można wykorzystać przewody kominowe jako wentylację?


Recommended Posts

Cytat

Mnie w czasie remontu mieszkania proponowano rozwiązanie, które miało polegać na włożeniu do komina specjalnego rękawa i rozprężenia go ciśnieniem do ścian komina. Nie było to w celach wentylacyjnych, ale do montażu pieca z zamkniętą komorą spalania.

Niestety nie poznałam tej technologii, ponieważ wybrałam inne rozwiązanie.


metoda znana i stosowana przy krzywych kominach
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość stefania
zakaz uzywania przewodu spalinowego z powodu pęknietej sciany i uszkodzeniu na stropach, zaplanowano wykorzysrtac jako przewod wentylacyjny.zglosilam sprzeciw gdyz z tego powodu bylam zatruta co. zakaz wydala straz pozarna ratujaca moje zycie.Praconia projektowa wydala zgode na uzywanie tego przewodu.Kto obecnie moze anulowac w/w projekt Proszę o odpowiedz
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
Witam. Czy można zastosować jeden komin do zrobienia wentylacji i odprowadzania spalin z pieca gazowego, oddzielając to dwoma wkładami 1 wentylacja, 2 spaliny gazowe w jednym kanale kominowy? Jest to pomieszczenie w pywnicy jako pralnia w którym będzie zamontowany piec gazowy a nie ma wentylacji? Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
witam mam pytanie mieszkam w 2 pokojowym mieszkaniu chciałem zamontować kuchenke gazową i przyszedł pan kominiarz i chciał mi wykuć otwór wentylacyjny w tzw według niego 2 kanale ale ten komin jest pojedyńczy tylko ma ma 2 odprowadzenia jedno z pokoju drugie po drugiej stronie w kuchni byłem zdziwiony ponieważ słyszałem że wentylacja powinna być w czystym kanale pozbawionym sadzy i ponadto ewentualne opary z wyciągu nad piecem kuchennym mogły by spowodować ewentualny wybuch gazu proszę o poradę czy mozna tak zrobic jak chce tego kominiarz ale wydaje mi się że tak nie powinno być i chyba się nie zgodze bo jest to według mnie niebezpieczne
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
wspolny komin z sasiadem ,tak kiedys budowano ,,, w lazience dziura i smrod papierosow od sasiada mnie zabija ,mam juz 70 lat ,postanowilam zatkac dziure , mam w lazience junkers no i komin spalinowy ,zarzadca wie oraz inspektorat budowlany zrobil ogledziny
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

W zasadzie zmiana przeznaczenia jest możliwa. Ale nie do końca rozumiem co ma w tym przypadku oznaczać określenie "zdemontować" odnośnie dolnej części komina? Skoro to stary komin dymowy od pieca, to najpewniej jest ciężki, murowany z cegły. Musi więc mieć solidne oparcie na podstawy (tzw. stopa fundamentowa). Jakiekolwiek naruszenie i przebudowa dolnej części takiego komina to więc poważne przedsięwzięcie. 

Osobna kwestia to czystość takiego komina. Dokładne usunięcie nagromadzonych osadów może być bardzo trudne. Dobrym rozwiązaniem może być wówczas umieszczenie w nim wkładu z rur z blachy ocynkowanej. To typowe rury używane na kanały wentylacyjne.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
21 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Julka:
Czy można zdemontować w pomieszczeniu nieaktywny stary kanał kominowy od pieca chlebowego, którego już nie ma. A wykorzystać tylko gorną część na kratki wentylacyjne?

Nie można od dołu rozebrać komina. musi się na czymś opierać - fundament.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...