Skocz do zawartości

Rekuperator a okap


Recommended Posts

  • 8 miesiące temu...
Spotkałam się już z przypadkiem podłączenia okapu do instalacji z rekuperatorem. Montuje się dodatkową przepustnicę na linii wywiewnej przed samym okapem. W chwili włączenia okapu, rekuperator pracuje z maksymalną wydajnością. Firma Pro-Vent ma takie rozwiązanie, lecz przed zamówieniem centrali trzeba zaznaczyć, że chcemy, aby współpracowała ona z okapem.
Link do komentarza
Cytat

Spotkałam się już z przypadkiem podłączenia okapu do instalacji z rekuperatorem. Montuje się dodatkową przepustnicę na linii wywiewnej przed samym okapem. W chwili włączenia okapu, rekuperator pracuje z maksymalną wydajnością. Firma Pro-Vent ma takie rozwiązanie, lecz przed zamówieniem centrali trzeba zaznaczyć, że chcemy, aby współpracowała ona z okapem.


Jakiś link... by się przydał icon_smile.gif
Link do komentarza
WSPÓŁPRACA CENTRALI Z OKAPEM KUCHENNYM - wymuszenie wietrzenia

Możliwe jest podłączenie do wyciągu centrali okapu kuchennego, tylko w przypadku kuchenek elektrycznych. Okap kuchenny koniecznie musi mieć zamontowany filtr tłuszczowy (zapobiega to trwałemu zabrudzeniu kanałów wentylacyjnych oraz wymiennika ciepła). Podczas pracy okapu kuchennego centrala wentylacyjna powinna pracować z maksymalną wydajnością. W przypadku, gdy okap posiada silnik o wydatku większym niż wydajność znamionowa centrali wentylacyjnej należy stosować przepustnice zwrotne na pozostałych kanałach wyciągowych lub przepustnice stałego przepływu np. MR 125 z oferty Systemair.

Opcjonalnie sterowniki procesorowe MISTRAL RC1, RC2, RC4 mogą zostać przystosowane do współpracy z okapem kuchennym.

Niezależnie od podłączenia okapu kuchennego w pomieszczeniu kuchni należy zamontować dodatkowy anemostat wywiewny.
Link do komentarza
MOŻNA podłączyć okap do systemu wentylacji z odzyskiem.
Ale ..
Wcale NIE TRZEBA.

Zadaliście sobie pytanie PO CO komu takie połączenie? icon_biggrin.gif

Można zbudować kanał upustowy (na te chwile, gdy silnik okapu pracuje na max).
Okap taki musi mieć filtr przeciwtłuszczowy.
Taki układ działa poprawnie.

Można też go nie podłączać i zrobić bardzo wydajną wentylację kuchni.
BEZ ŻADNYCH KANAŁÓW ZA ŚCIANĘ - bo to jakaś głupota...

Adam M.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Okapu kuchennego nie podłącza się do rekuperatora. Okap oraz kanał do którego jest on podłączony są traktowane jako system odprowadzenia spalin a nie wentylacja.

Jest to system odprowadzania spalin chyba tylko w przypadku kuchni gazowej. Przy kuchni elektrycznej trudno to tak traktować.
Link do komentarza
Cytat

Jest to system odprowadzania spalin chyba tylko w przypadku kuchni gazowej. Przy kuchni elektrycznej trudno to tak traktować.


Oczywiście że przy elektrycznej nie ma spalin, niemniej jednak filtry tluszczowe całego świństwa znad kuchni nie wyłapią i ja nie podlaczałbym okapu do rekuperacji a do osobnego wywiewu znad okapu włączanego tylko przy użytkowaniu kuchenki, a wyciąg do rekuperatora w innej cześci kuchni.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dobra, chyba wiem jak to połączyć najwyżej sam wrzucę szkic/rysunek dla potwierdzenia. Planuje zakupić łączniki firmy Polskiej na "D", mam tam otwory fi5 i fi11.  Chcę te otwory fi5 wykorzystać do wkręcenia w belkę drewnianą wkrętami fi5 lub fi6(z doś. wiem, że też wejdą) natomiast co do otworów fi11 to chciałem zastosować wkręty do betonu(Polskiej firmy na "D" ) modelu/typu PBW tylko nie wiem czy 10,5 czy 12,5...infolinia tej firmy, jak zwykle pomocna...żenada. Czy to dobry pomysł? Materiał to oczywiście stara pełna cegła. Proszę o doradzenie
    • 1. Proponuję spytać w banku. 2. Dużo zależy od robocizny, ale w przybliżeniu można tyle liczyć. 3. Zasadniczo najdroższa do wykończenia jest łazienka i ew. kuchnia, bo tam jest najwięcej instalacji i z reguły kładzie się płytki, a to jest najbardziej pracochłonne.  
    • Tylko to nie jest szukanie przyczyny. Bo kołek szybkiego montażu nie ma prawa wypadać z otworu.       Kołki z wkrętem przede wszystkim muszą być kompletne, czyli wkręt dobrany do samego kołka. Do takich spraw jak montaż konstrukcji g/k najczęściej stosuje się kołki szybkiego montażu, takie z kołnierzem, i wkręty z gwintem tolerującym wbijanie młotkiem.     Jeśli otwór jest zawsze za duży, to trzeba wymienić sprzęt na inny egzemplarz, bo ten może mieć bicie. 
    • Takiego sposobu jeszcze nie słyszałem 😯 może spróbuję. Ogólnie 3 z 5 kołków jakie wbiłem siedzą dobrze(przynajmniej tak mi się wydaje). Może to kwestia tego że na suficie mam jeszcze jakiś tynk lub coś podobnego a dopiero potem beton.     W ogóle to tak sobie teraz pomyslalem. Czy mojekolki aby nie da za krótkie? Tzn mają po 3 cm długości śruba w nich ma 4 cm. Czy taka długość do żelbetonu na suficie który poprzedzony jest jeszcze jakaś warstwa jest ok?
    • Dziękuję 🙂  Źle napisałem, że będzie to zbiornik. Ma kształt walca z pełnymi otworami od dołu i góry, zasypany będzie żwirem z umieszczoną w środku studzienką. Dach od tej strony ma ok 90 M2 Jaki powinien być spadek przy wykopie, 2 cm na długości 1 metra będzie Ok? U mnie tona żwiru 16 mm- 32 mm kosztuję 140 zł, czy można użyć inny?    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...