Skocz do zawartości

Drewno egzotyczne


Recommended Posts

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
Parkiet egzotyczny w porównaniu z parkietem europejskim ogólnie nie wymaga jakiejś specjalnej ochrony. Nie wiem do końca co masz na myśli, jeśli chodzi Ci o coś konkretnego, to napisz, może wtedy będę mógł lepiej pomóc.

Do do Bambusa, to podaję link, gdzie można znaleźć różne informacje na jego temat:

http://www.galeriaparkietu.pl/parkiet_bambus.html
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Czy parkiet z drewna egzotycznego wymaga jakiejś specjalnej ochrony?




Witam;

parkiet z drewna egzotycznego nalezy traktować tak samo jak posadzki z drewna gatunków europejskich.
Pytanie jak drewno zostało lub powinno być wykonczone.

Wybierając gatunek drewna na posadzkę kierujemy się odczuciami dekoracyjnymi a później użytkowymi.
Warto po dokonaniu wyboru właściwego parkietu zasięgnąć informacji u sprzedawcy, jaki sposób wykończenia
danego gatunku jest zalecany.
Istnieją gatunki tzw. egzotyków, które są "trudne" w wykończeniu: np. tłuste, zawierające antyoksydanty...

W zależności od zastosowanego wykończenia - olejowanie lub lakierowanie - wtedy należy zadbać o własciwe
utrzymanie stanu parkietu.

pozdrawiam

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam;

parkiet z drewna egzotycznego nalezy traktować tak samo jak posadzki z drewna gatunków europejskich.
Pytanie jak drewno zostało lub powinno być wykonczone.

Wybierając gatunek drewna na posadzkę kierujemy się odczuciami dekoracyjnymi a później użytkowymi.
Warto po dokonaniu wyboru właściwego parkietu zasięgnąć informacji u sprzedawcy, jaki sposób wykończenia
danego gatunku jest zalecany.
Istnieją gatunki tzw. egzotyków, które są "trudne" w wykończeniu: np. tłuste, zawierające antyoksydanty...

W zależności od zastosowanego wykończenia - olejowanie lub lakierowanie - wtedy należy zadbać o własciwe
utrzymanie stanu parkietu.

pozdrawiam



I jakie gatunki zaliczamy do tych "trudnych"?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Niektóre gatunki egzotyczne zawierają w sobie takie substancje, które powodują ryzyko nieprzyjęcia się niektórych impregnatów. Pod pojęciem impregnatu mam tu na myśli stosowane środki do zabezpieczenia posadzki wykonanej z surowych elementów, czyli nanoszenie ich po uprzednim przyklejeniu, sezonowaniu, cyklinowaniu i szpachlowaniu. Impregnatami takimi są różnego rodzaju lakiery, woski, olejo-woski i oleje. Natomiast przykładowe gatunki drewna, które mogą być problematyczne dla niektórych z tych impregnatów, to np. Lapacho (Ipe), Wenge, Teak, Palisander. Przy rozważaniu zakupu danego gatunku drewna należy po prostu konsultować ze sprzedawcą, czy technikiem z firmy produkującej/dostarczającej dany impregnat, czy może on być zastosowany na dany gatunek drewna. Najczęściej przy problematycznych drewnach sprawdza się olej (olejo-wosk nie zawsze) lub lakier chemiczny rozpuszczalnikowy dwuskładnikowy, np. Uno niemieckiej firmy Berger-Seidle.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Ale co masz na myśli przez "ochrona"? I o jakie konkretnie drewno chodzi? Bo egzotyczne przecież są różne gatunki i one się między sobą bardzo mocno różnią. Nie da się tak generalizować. Bambusa generalnie nie polecam. Nie mam pojęcia jak z tym postępować, ale z tego co się nasłuchałam na ten temat to serdecznie podziękuję. Natomiast szlachetniejsze gatunki bardzo elegancko się prezentują i jak jest dobre, wyselekcjonowane drewno, dobrego producenta to raczej nie wymagają żadnego cudowania. Ja mam np. Cabreuva Vermelha i bardzo sobie chwalę. I nie muszę z nim nic robić więcej niż z poprzednią podłogą z krajowego drewna.
Link do komentarza
Jak wspomnieli panowie: Dawid Więckowski i Maciej Stefaniak podłoga wykonana z drewna egzotycznego nie wymaga specjalnych zabiegów ochronnych, w porównaniu z podłogami wykonanymi z innych surowców. Dodatkowo drewno egzotyczne, które swoją twardością (wg skali Brinella) przewyższa większość europejskich nawet o 50%, słynie ze swojej wytrzymałości i długowieczności. Sprawdza się więc dobrze w wymagających warunkach (np. w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu: kuchni, salonie itd.).

Środki pielęgnacyjne i sposób czyszczenia powinniśmy więc dostosowywać nie do gatunku drewna, z którego wykonana jest podłoga, a do rodzaju jej wykończenia. To właśnie w zależności od tego, czy będzie ona uszlachetniona olejemy czy też lakierem, użyjemy preparatu dedykowanego danemu pokryciu.

Seweryn Miazga, Product Manager
Baltic Wood
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Podłoga z drewna egzotycznego nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Polecam wykończenie olejem podłoga będzie bardziej naturalna. Co do podłóg bambusowych to owszem są twarde ale nie znam żadnego parkieciarza który podjąłby się renowacji takiej podłogi.



Luizo masz 100% racji, podłoga bambusowa to tandeta, a wykonczenie olejem to swietny sposob na podłogę
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 lata temu...
  • 6 miesiące temu...
Podłogowe deski warstwowe - tzw. panele drewniane (czyli elementy składające się z warstw naturalnego drewna - wierzchnią może stanowić drewno egzotyczne) zwykle są wykończone fabrycznie. Najczęściej olejem lub lakierem. Zarówno olej, jak i lakier może być bezbarwny albo zawierać pigmenty zmieniające barwę drewna. Deski niezabezpieczone trudno znaleźć w sklepach (z reguły trzeba je zamawiać bezpośrednio u producenta). Decydując się na zabezpieczanie posadzki w domu, wydłużamy czas prac.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...