Skocz do zawartości

Instalacja przy wodomierzu


Recommended Posts

Witam,

 

Chciałem zapytać która z przedstawionych wersji(3 wersje: I, II, III) będzię najlepsza/najpoprawniejsza, zależy mi żeby instalacja za 2 zaworem odcinającym była łatwa do rozebrania, jakich elementów użyć? Czy instalacja wielu nypli ułatwi mi to? Bo z tyłu na zdjęciach możecie zobaczyć efekt rozebrania poprzedniej instalacji a w szczególności wykręcenia kolanka. Niestety jest to róg i mam bardzo mało miejsca a tuż obok z prawej strony jest pion kanalizacyjny. Zrobię screen jak w przyszłości będzie wyglądało to miejsce, a jest to kuchnia(jeszcze nieskończona), kusi mnie żeby zejść w dół ale czy za perwszym zaworem odcinającym mogę poprowadzić instalację schodzącą w dół? W tedy instalacja cała byłbaby ukryta w szafie rogowej...ale pewnie będzie cieżki dostęp, szczególnie dla grubych hydraulików którzy mieliby załaożyć plombę albo wykonać jakąś kontrolę. Więc wydaje mi się lepszym rozwiązanie zostawienie jej tak jak na zdjęciach(nad blatem kuchennym). Ewentualnie mógłbym podkuć lewą stronę żeby zrobić taką "wnękę" w tym miejscu hmmm?. Instalacja wykonana ponad szafką rogową będzie wykonana w takim "kominie" na który przyją płytki. W tym rozwiązaniu będę chciał zastosować drzwiczki na magnes lub takie systemowe(nie będzie praktycznie widać) tylko będę musiał osobno zabezpieczy akustycznie pion kanalizacyjny. Po filtrze będę chciał założyć zawór odcinający(trzeci) zejść z instalacją w dół i założyć może reduktor cisśnienia z manometrem, następnie zakończyć trójnikami(2-3szt.) żeby poprowadzić dalej instalację już w pex-ie(prawdopodbnie). Poprawnie zaplanowałem odcinek po filtrze? Proszę o porady.

kuchnia.PNG

I_a.jpg

I_b.jpg

II_a.jpg

II_b.jpg

II_c.jpg

III_a.jpg

III_b.jpg

III_c.jpg

Link do komentarza

Hydraulików tu raczej niewiele, żeby się wypowiedzieć które rozwiązanie będzie najlepsze. Z tych fotek dla mnie każde. A jak to zrobisz dalej, to już Twoja inwencja. Lepiej chyba na śrubunku niż na samych nyplach. Możesz zapytać na forum Info-ogrzewanie, tam większość hydraulików.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

@animus Z tego co przyjrzałem się po innych instalacjach, takie są wymogi(chyba od 2014 dla nowych instalacji). Więc takowy założyłem, choć wydaje mi się, że ten wymóg mnie nie dotyczy. Ale, że to nie jest takie drogie to powiedzmy, że chciałem dostosować instalację do obecnych wymogów. Jedyny dla mnie plus jaki widzę, że tam chyba mogę spuścić wodę z instalacji.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
21 minut temu, animus napisał:

Wydaje się, że to  instalacja w mieszkaniu lokatorskim. 

tak

29 minut temu, animus napisał:

Zawór motylkowy za wodomierzem to lipa.

Trochę mało miejsca na kulkowy(zahacza o wodomierz) lub grzybkowy(choć tego nie próbowałem). Ewentualnie nie wiem czy przed zaworem odcinającym, drugim(obecnie motylkowy) mogę zainstalować jakieś przedłużki, wtedy mógłbym spróbować kulkowy. W tej kolejności górny śrubunek wodomierza -> przedłużka -> zawór odcinający. 

Edytowano przez rafalll1984
dodatkowe informację (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 godziny temu, rafalll1984 napisał:

tak

Więc po co dublować, antyskażeniowy jest przy ujęciu głównym w bloku.

4 godziny temu, rafalll1984 napisał:

 Ewentualnie nie wiem czy przed zaworem odcinającym, drugim(obecnie motylkowy) mogę zainstalować jakieś przedłużki, wtedy mógłbym spróbować kulkowy. W tej kolejności górny śrubunek wodomierza -> przedłużka -> zawór odcinający. 

 

ZAWOR-KULOWY-5-4-CAL-SRUBUNEK-RACZKA-HIS

Musi być taki, tamtym za pół roku niczego nie zamkniesz, a jak spróbujesz na siłę, to motylki odpadną.

 

https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-1-2-z-srubunkiem-i-raczka-premium-10442188091?context=d138e5f35e1e64e870d30b75685e453d1fa653fbc5d02b3e1b5fb28daa45862dd2e6283e5caa8b2d5892ad5fcf38b2b6d28e952466b23d2ff3c62dbdbc4816cc6d584cef163f8107217def430de23d6829cd5b376e028a793d9926ac79e48f9cd555d9073230eab402e1995b022f8e72b81779aabac3e0bba1eaa33e553ab57b34681ee608ba86b53efd778a206f52b4&fromVariant=13673799405

 

4 godziny temu, rafalll1984 napisał:

Trochę mało miejsca na kulkowy(zahacza o wodomierz) 

Tam wszystko się mieści, oś zaworu odcinającego przekręcasz na prawą lub lewą stronę od wodomierza, a zawór montujesz tak, żeby otwierał, do góry dźwignia, a zamykał w poziomie, w stronę otworu rewizji..

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, animus napisał:

Więc po co dublować, antyskażeniowy jest przy ujęciu głównym w bloku.

Wielkie dzięki to b. ważna informacja. A zawór antyskażeniowy wywołałby spadek ciśnienia czy obecny w nim zawór zwrotny? Pytam ponieważ zastanawiam się na dołożeniem samego zaworu zwrotnego tylko nie wiem czy to ma sens i ewentualnie w którym miejscu. Okej, pokombinuje jeszcze z zaworem kulkowym. Dzięki wielkie za porady

Link do komentarza
1 godzinę temu, rafalll1984 napisał:

Wielkie dzięki to b. ważna informacja. A zawór antyskażeniowy wywołałby spadek ciśnienia czy obecny w nim zawór zwrotny? Pytam ponieważ zastanawiam się na dołożeniem samego zaworu zwrotnego tylko nie wiem czy to ma sens i ewentualnie w którym miejscu.

Każdy taki dodatkowy element instalacji zwiększa opory przepływu, nawet kolanko.

 

Dnia 21.08.2024 o 08:28, rafalll1984 napisał:

 

II_b.jpg

Tyle dodatkowych połączeń gwintowych również zwiększa awaryjność instalacji.

 

W mieszkaniach lokatorskich stosuje się montaż  zaworu zwrotnego, ale na cieplej wodzie, żeby wykluczyć nieprawidłowe wskazania tego wodomierza. 

 

1 godzinę temu, rafalll1984 napisał:

 Okej, pokombinuje jeszcze z zaworem kulkowym.

Nie musisz jako pierwszy montować zawór odcinający, możesz najpierw założyć na wodomierz np. przedłużkę, albo kolano nyplowe  i dopiero na nie nakręcić zawór kulowy.

Dnia 21.08.2024 o 08:28, rafalll1984 napisał:

Poprawnie zaplanowałem odcinek po filtrze?

Taki filtr siatkowy niewiele wnosi, lepiej zastosować korpus  obudowę filtra wody 5-10 cali i do środka filtr jednorazowy. 

Zamontować to np. w szafce zlewozmywaka w dostępnym miejscu.

 

Korpus-1cal-obudowa-filtr-wody-5-cali-FH

5-calowy-wklad-sznurkowy-filtr-do-wody-p

 

Filtr-Wody-10-FHPR-1-Korpus-Narurowy-2-x

10-calowy-wklad-sznurkowy-filtr-do-wody-

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 godzin temu, animus napisał:

Taki filtr siatkowy niewiele wnosi, lepiej zastosować korpus  obudowę filtra wody 5-10 cali i do środka filtr jednorazowy. 

Zamontować to np. w szafce zlewozmywaka w dostępnym miejscu.

W sensie usunąć go? Ta wersja ma jeszcze jakiś magnes oprócz filtra siateczkowego. Chyba, że potraktować go jako filtr wstępny(tylko nie wiem jak z przepływami i żeby to nie dublowało się znowu). I teraz pytanie jak poprowadzić do tego filtra co przestawiłeś instalację? Ma ona też być "sztywna" mosiężna? i po filtrze przedstawionym przez Ciebie robię sobie rozgałęzienie na mieszkanie w pex-ie na przykład, tak?

Link do komentarza
18 godzin temu, animus napisał:

Zamontować to np. w szafce zlewozmywaka w dostępnym miejscu.

Tak jak pisze animus - ale to filtr już niemal na końcu instalacji, skąd pobierasz wodę do konsumpcji...

Po co Ci tak przefiltrowana woda np. w WC, czy pod prysznicem?

 

 

18 godzin temu, animus napisał:

W mieszkaniach lokatorskich stosuje się montaż  zaworu zwrotnego, ale na cieplej wodzie, żeby wykluczyć nieprawidłowe wskazania tego wodomierza.

 

A co z nieprawidłowymi wskazaniami wodomierza zimnej wody?

 

Zimna woda inaczej przepływa przez wodomierz i inaczej się ją mierzy?

Czegoś nie wiem?

Link do komentarza
7 godzin temu, rafalll1984 napisał:

W sensie usunąć go? Ta wersja ma jeszcze jakiś magnes oprócz filtra siateczkowego. Chyba, że potraktować go jako filtr wstępny(tylko nie wiem jak z przepływami i żeby to nie dublowało się znowu). 

Ja bym nie dawał, filtr siatkowy to jakbyś miał gdzieś pompę w obiegu np. jakiś kocioł gazowy kondensacyjny.

 

 

7 godzin temu, rafalll1984 napisał:

 I teraz pytanie jak poprowadzić do tego filtra co przestawiłeś instalację? Ma ona też być "sztywna" mosiężna? i po filtrze przedstawionym przez Ciebie robię sobie rozgałęzienie na mieszkanie w pex-ie na przykład, tak?

 

Z instalacji już w pex-ie możesz zamontować na ścianie tak, żeby trafił po ustawieniu szafek w kuchni  pod blatem w szafce zlewozmywakowej, albo jak już wystawisz zaworki ze ściany, przymontujesz go z boku do szafki i wężykami podłączysz z baterią zlewozmywakową.

26 minut temu, podczytywacz napisał:

Po co Ci tak przefiltrowana woda np. w WC, czy pod prysznicem?

Wszystko zależy od wody, jaką lokalnie podają, ja np. filtr 10" mam na początku ujęcia wody, pralka ma filtry, które zarastają, inne urządzenia też lepiej działają, nawet spłuczka prawidłowo się zamyka, ale  wodę mam nie za ciekawą, drobinki rdzy, zażelaziona mocno.    

Link do komentarza
35 minut temu, podczytywacz napisał:

A co z nieprawidłowymi wskazaniami wodomierza zimnej wody?

 

Zimna woda inaczej przepływa przez wodomierz i inaczej się ją mierzy?

Czegoś nie wiem?

Tak, nie chcę  tu na siłę nikogo uświadamiać, w blokach jest coś takiego jak cyrkulacja ciepłej wody użytkowej, dlatego zawór zwrotny wystarcza na wodzie cieplej w instalacjach do mieszkań lokatorskich.   

Link do komentarza
2 godziny temu, animus napisał:

nie chcę  tu na siłę nikogo uświadamiać,

No to nie uświadamiaj na siłę, tylko - proszę - w kilku żołnierskich słowach wyjaśnij... bo nie widzę związku z cyrkulacją, której obieg w bloku jest przed wodomierzami, tak i na obiegu zimnej wody użytkowej...

Fakt, że i każda cyrkulacja ma swoją "bezwładność" i za pierwsze litry niedogrzanej wody po otwarciu kranu cwu płaci się jak za gorącą, ale - sorry - związku nie widzy, dlatego proszę o uświadamienie...

Takie informacje mogą zaciekawić i innych...

W naszej spółdzielni w obiegu cyrkulacji jest tylko jeden zawór zwrotny w wymiennikowni za pompami  cyrkulacjyjnymi...

Link do komentarza
14 godzin temu, podczytywacz napisał:

.. bo nie widzę związku z cyrkulacją, której obieg w bloku jest przed wodomierzami, tak i na obiegu zimnej wody użytkowej...

Na zimnej nie ma cyrkulacji, w szybie znajdują się trzy piony + kanalizacja, czasami gaz :icon_eek: i coś tam jeszcze, ten najcieńszy pion to cyrkulacja CWU.  

Link do komentarza

Od wielu lat używałem do uszczelniania gwintów nici teflonowej

IMG_20240827_082954.jpg.a8130ba6afaf28efa26a8e0dc0ff95ba.jpg

Do połączeń na wodzie i zimnej i ciepłej w instalacjach domowych...

Uważam, że jest to materiał o wiele wygodniejszy od delikatnej taśmy, która potrafi się składać, sklejać, plątać...

Taką nić nawijasz wprost z pojemniczka, odcinasz jednym ruchem, końcówkę dociskasz palcami i już można skręcić kształtki...

Ilość nawiniętej nici zależy od wielkości gwintu, czytelną instrukcję znajdziesz wprost na opakowaniu...

Aktualnie do wszystkich napraw używam nici w takim opakowaniu IMG_20240827_082854.thumb.jpg.40e54622dde501295d3a61915cd9b06f.jpg

 

Trochę lepiej leży w dłoni przy użyciu...

Link do komentarza
Od wielu lat używałem do uszczelniania gwintów nici teflonowej
IMG_20240827_082954.jpg.a8130ba6afaf28efa26a8e0dc0ff95ba.jpg
Do połączeń na wodzie i zimnej i ciepłej w instalacjach domowych...
Uważam, że jest to materiał o wiele wygodniejszy od delikatnej taśmy, która potrafi się składać, sklejać, plątać...
Taką nić nawijasz wprost z pojemniczka, odcinasz jednym ruchem, końcówkę dociskasz palcami i już można skręcić kształtki...
Ilość nawiniętej nici zależy od wielkości gwintu, czytelną instrukcję znajdziesz wprost na opakowaniu...
Aktualnie do wszystkich napraw używam nici w takim opakowaniu IMG_20240827_082854.thumb.jpg.40e54622dde501295d3a61915cd9b06f.jpg
 
Trochę lepiej leży w dłoni przy użyciu...
Z ciekawości spróbuję, bo pakuły mnie trochę męczą.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Dnia 27.08.2024 o 08:11, rafalll1984 napisał:

jeszcze takie pytanie: chciałbym do uszczelnienia poszczególnych elementów użyć taśmy teflonowej, są jakieś przeciwskazania? np. że tylko takie elementy należy uszczelniać pakułami? Chyba, można dowolnie zastosować co komu wygodniej?

Taśma teflonowa to była moda na chwilę i okazała się niepraktyczna, pakułów nic nie zastąpi.  

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

U nas ładniej się mawia, konopi nic nie zastąpi!

Ale uwaga słuszna. 

Dla mnie konopie to inna bajka.:flying:

Jednak chodzi o pakuły, jak są zrobione z konopi, to są ciemne sztywniejsze na większe gwinty idealne, z lnu są delikatniejsze jaśniejsze w barwie na 1/2 czy 3/8 jak znalazł.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...