Skocz do zawartości

Ocieplanie sufitu piwnicy i wylewka na strychu


Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry,

 

Kupiłem stary dom z okresu międzywojennego i chciałbym się zwrócić o kilka porad.

Na parterze mieszkalnym nawet mimo grzania jest już w okresie jesiennym bardzo zimno, szczególnie ciągnie od podłogi - dlatego zastanawiam się nad ociepleniem sufitu w piwnicy:

Powinienem użyć styropianu czy płyt izolacyjnych? Spód stalowych belek stropowych jest już przeżarty od rdzy - wystarczy pozbyć się warstwy wierzchniej i użyć środków antykorozyjnych przed ocieplaniem? W piwnicy zrobi się już dość nisko, jak głęboko mogę wkopać się w ziemię pod nową wylewkę? Dodam, że piwnica jest nie ocieplona z zewnątrz ( i prawdopodobnie nie zostanie przez ryzyko ), wylewki w niej są tylko częściowo zrobione.

 

 

Chciałbym również wyrównać wylewkę na strychu pod podłogę do zagospodarowania mieszkalnego. Tam miejscami belki stropowe wystają nawet na 2-3cm z ziemi. Stąd pytanie, czy mogę śmiało wyrównać glebe nową wylewką czy raczej powinienem jeszcze ocieplić ją pod wylewką? Wełna czy styropian sprawdzi się do tego lepiej?

Również pytanie kompletnego lajka - robiąc wylewkę musiałbym częściowo zalać płatew stropową, rozumiem, że nic nie powinno się złego z nią dziać?

 

Najmocniej dziękuję za każdą odpowiedź!

W załącznikach przesyłam podglądowe zdjęcia strychu i stropu piwnicy.

s1.jpg

s2.jpg

s3.jpg

s4.jpg

Napisano

Co do belek stropowych w piwnicy, pasowałoby czymś zabezpieczyć, ale czy zwykły Hammerite wystarczy, to trzeba byłoby z kimś konkretnym od farb do stali. Musi być to farba bardzo wysokiej jakości, bo powietrza tam nie odetniesz, a warunki po zabudowie styropianem będą do korozji idealne. Ja bym dał styropian 10cm, też mnie to czeka, bratu zostało z elewacji, różnica jest niesamowita, wcześniej na parkiecie nie dało rady stanąć bosą stopą, teraz jest wręcz ciepło od parkietu. Wylewki też mnie czekają w piwnicy, ale nie zamierzam dawać więcej niż 5cm styropianu, bo tak samo ściany piwnicy są nieocieplone.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Napisano

Belki stalowe oczyścić z rdzy i pomalować lepikiem. Styropian ok. 10 cm wystarczy przykleić i zakołować ewentualnie można nałożyć tynk na siatce (kołkować przez siatkę.)  Podłogi w piwnicy nie trzeba izolować termicznie (chyba,że pomieszczenie będzie ogrzewane).

Konstrukcji drewnianej na dachy nie można zalewać betonem bez izolacji p.wilgociowej i utworzenia dylatacji. 

Napisano
Dnia 1.12.2022 o 12:02, archango napisał:

Dzień dobry,

 

Kupiłem stary dom z okresu międzywojennego i chciałbym się zwrócić o kilka porad.

Na parterze mieszkalnym nawet mimo grzania jest już w okresie jesiennym bardzo zimno, szczególnie ciągnie od podłogi - dlatego zastanawiam się nad ociepleniem sufitu w piwnicy:

Lepiej dla starego stropu zerwać podłogę wyczyścić do stropu i płożyć styropian na to cienka wylewka.

  • 3 tygodnie temu...
Napisano

Dzień dobry,

Podstawowa kwestia to  - zgodnie z przepisami Prawa budowlanego – należało by wykonać ekspertyzę mykologiczno-budowlaną. Rzeczoznawca oceni stan przede wszystkim konstrukcji drewnianej (czy nie ma korozji biologicznej, na jaką nośność konstrukcji można liczyć itp.).

 

Również należy ocenić stan belek stalowych w stropie nad piwnicą – jaki ubytek nośności spowodowała korozja, czy nie należy jej wzmocnić zanim zacznie się ją dociążać nowymi warstwami.

 

Z takiej ekspertyzy będzie wynikało, jakie prace należy i można podjąć, aby przyszłe użytkowanie przebudowanego obiektu było bezpieczne pod każdym względem – konstrukcyjnym, ale i zdrowotnym, czy zabudowując poddasze można wykonać cementowe podkłady podłogowe, czy raczej tzw. suche jastrychy, jak docieplić strop nad piwnicą od spodu itd.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam duży problem a mianowicie muszę wypełnić otwór w suficie o głębokości ok 25-20 cm kotwą chemiczną najszczelniej jak się da. Aplikacja może odbyć się od dołu do góry...inaczej sie nie da. Dzióbek do aplikacji ma dlugość 10-15 cm  czyli zostanie pusta przestrzeń 10-15 cm .Jak to zrobić wg Was, żeby wcisnąć tę masę najdalej jak się da, najlepiej do samego końca pod górę. Myślałem, żeby jakimś kołkiem tam to wcinąć ale możnaby jakoś ten "dzióbek " przedłużyć ....? To taka nietypowa sytuacja, co radzicie ?Jakies pomysły ?    Drugie pytanie - czy znacie jakaś kotwę chemiczną dedykowaną do sufitów , dachów ? właśnie z dłuższym "dzióbkiem" do aplikacji? Czy wystarczy zwykła z marketu budowlanego? Aczkolwiek patrzyłem tam to bieda straszna  o doradztwie nie wspominam, bo co jeden sprzedawca to lepsze "porady" daje ...
    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...