Skocz do zawartości

Zimne powietrze z kratek wentylacyjnych


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Czołem wszystkim !
Proszę o poradę w sprawie napływu zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych.

W domu (parterówka) posiadam szereg otworów wentylacyjnych:

 - Kotłownia (piec na gaz) + garaż - komin systemowy, murowany. Kotłownia i garaż nie są połączone z częścią mieszkalną. Brak drzwi wewnątrz.

- łazienka 1 i łazienka 2 - otwór w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- kuchnia i okap - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- salon i spiżarka - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- dwa pokoje - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.

- trzeci pokój i salon - ten sam komin systemowy, murowany. Od strony salonu miał być kominek ale z niego zrezygnowaliśmy i została kratka. W pokoju, który przylega tyłem wentylacja.

W oknach brach wywietrzników (nie były zakładane w projekcie budowlanym).

Proszę o poradę, co można poprawić aby zapobiec napływowi zimnego powietrza.
Jedyną zagadką jest nieczynny przewód od kominka (domyślnie spalinowy) - nie wiem czy zaślepić go na stałe, czy nie.

Jeśli będzie potrzeba rozrysuję.

 

Edytowano przez marek_w (zobacz historię edycji)
Napisano

Według mnie sytuacja jest jasna, nie zapewniasz dostępu wystarczającej ilości powietrza do działania wentylacji grawitacyjnej i dlatego pobiera z kanału od kominka. Rozszczelnij okna w pokojach i zobaczysz, że kratka będzie działać właściwie, czyli wyciągać powietrze a nie nawiewać.

Napisano

Jak nie zrobisz nawiewników higrosterowalnych w oknach 

AERECO.jpg

 

to natura sama zdecyduje, który kanał wywiewny przekształcić na kanał nawiewny,   

 

Zimą wentylacja grawitacyjna działa doskonale, a nawet czasami zbyt wiele wymian powietrza potrafi zrobić w jednostce czasu, wtedy tracimy na ogrzewaniu, wszystko zależy od temperatur zewnętrznej, czym niższa tym sprawniej działa wentylacja.

 

Trzeba  założyć  nawiewniki higrosterowalne w oknach i kupić wilgotnościomierz z miernikiem CO2, wtedy można kryzować częściowo wywiewy w okresie zimowym w poszczególnych otworach wentylacyjnych, niestety kryzowanie trzeba kontrolować codziennie,  gdyż temperatura zewnętrzna ciągle się zmienia i sprawność wentylacji grawitacyjnej również.

W pomieszczeniach z instalacją gazową, kotłownie, kominki, itd.  ze względu na bezpieczeństwo, nie należy nigdy przesłaniać kanałów wentylacyjnych.  

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna się wahać w granicach od 40 do 60 proc. a dwutlenek węgla (CO2)  Jest  ubocznym produktem oddychania, każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla.

Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, 2500 ppm TO WARTOŚĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA.

 

 

Napisano

Miałem ten sam problem i nie wiem co to było ale udało się usunąć.

Komin 4 kanały w tym jeden dymowy zakonczony strażakiem. Kratki wentylacyjne zakończone kratkami na 2 ścianach komina. Jedna kratka jest nieużywana. Po 2 stronie komina 2 sąsiednie kartki były od wentylacji łazienki na parterze i poddaszu. W obydwu łazienkach pizdzilo niemiłosiernie. W obu łazienkach były wentylatory osiowe jak działały było ok jak nie to lodówka przy silnych wiatrach w zimie zamrażarka.

 

I teraz w dolnej łazience wstawiłem wentylator z klapa zwrotna i gigrostrtrm i jest sucho i ciepło . Co ciekawe w górnej łazience nie ma cofki i grawitacyjna wentylacja działa wzorowo.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...