Skocz do zawartości

Zimne powietrze z kratek wentylacyjnych


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Czołem wszystkim !
Proszę o poradę w sprawie napływu zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych.

W domu (parterówka) posiadam szereg otworów wentylacyjnych:

 - Kotłownia (piec na gaz) + garaż - komin systemowy, murowany. Kotłownia i garaż nie są połączone z częścią mieszkalną. Brak drzwi wewnątrz.

- łazienka 1 i łazienka 2 - otwór w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- kuchnia i okap - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- salon i spiżarka - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- dwa pokoje - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.

- trzeci pokój i salon - ten sam komin systemowy, murowany. Od strony salonu miał być kominek ale z niego zrezygnowaliśmy i została kratka. W pokoju, który przylega tyłem wentylacja.

W oknach brach wywietrzników (nie były zakładane w projekcie budowlanym).

Proszę o poradę, co można poprawić aby zapobiec napływowi zimnego powietrza.
Jedyną zagadką jest nieczynny przewód od kominka (domyślnie spalinowy) - nie wiem czy zaślepić go na stałe, czy nie.

Jeśli będzie potrzeba rozrysuję.

 

Edytowano przez marek_w (zobacz historię edycji)
Napisano

Według mnie sytuacja jest jasna, nie zapewniasz dostępu wystarczającej ilości powietrza do działania wentylacji grawitacyjnej i dlatego pobiera z kanału od kominka. Rozszczelnij okna w pokojach i zobaczysz, że kratka będzie działać właściwie, czyli wyciągać powietrze a nie nawiewać.

Napisano

Jak nie zrobisz nawiewników higrosterowalnych w oknach 

AERECO.jpg

 

to natura sama zdecyduje, który kanał wywiewny przekształcić na kanał nawiewny,   

 

Zimą wentylacja grawitacyjna działa doskonale, a nawet czasami zbyt wiele wymian powietrza potrafi zrobić w jednostce czasu, wtedy tracimy na ogrzewaniu, wszystko zależy od temperatur zewnętrznej, czym niższa tym sprawniej działa wentylacja.

 

Trzeba  założyć  nawiewniki higrosterowalne w oknach i kupić wilgotnościomierz z miernikiem CO2, wtedy można kryzować częściowo wywiewy w okresie zimowym w poszczególnych otworach wentylacyjnych, niestety kryzowanie trzeba kontrolować codziennie,  gdyż temperatura zewnętrzna ciągle się zmienia i sprawność wentylacji grawitacyjnej również.

W pomieszczeniach z instalacją gazową, kotłownie, kominki, itd.  ze względu na bezpieczeństwo, nie należy nigdy przesłaniać kanałów wentylacyjnych.  

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna się wahać w granicach od 40 do 60 proc. a dwutlenek węgla (CO2)  Jest  ubocznym produktem oddychania, każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla.

Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, 2500 ppm TO WARTOŚĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA.

 

 

Napisano

Miałem ten sam problem i nie wiem co to było ale udało się usunąć.

Komin 4 kanały w tym jeden dymowy zakonczony strażakiem. Kratki wentylacyjne zakończone kratkami na 2 ścianach komina. Jedna kratka jest nieużywana. Po 2 stronie komina 2 sąsiednie kartki były od wentylacji łazienki na parterze i poddaszu. W obydwu łazienkach pizdzilo niemiłosiernie. W obu łazienkach były wentylatory osiowe jak działały było ok jak nie to lodówka przy silnych wiatrach w zimie zamrażarka.

 

I teraz w dolnej łazience wstawiłem wentylator z klapa zwrotna i gigrostrtrm i jest sucho i ciepło . Co ciekawe w górnej łazience nie ma cofki i grawitacyjna wentylacja działa wzorowo.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dokładnie. Gram na nim z bratankami w piłkę, biegają, a ja lubię między drzewami i kwiatami wysadzanymi pod kontrolą rozłożyć sobie leżak i poczytać przy piwku książkę. Tak jest pięknie.
    • Na wydzielonych obszarach, gdzie samosiew łąki nie zagrozi ogrodom.  Bo tu zdjęcie jednego z trawników zrobione 8 godzin temu:   Na szybko przejrzałam profil na FB Uniwersytetu w Oksfordzie i nigdzie się na chwalą widokiem owej łączki. Same wystrzyżone trawniki. Pewnie nie wygląda najlepiej.   W miejscach publicznych jak najbardziej łąki są do wprowadzenia. Ale Łuczaj skupił się na przydomowych ogródkach ze swoim apelem.  Trawnik nie jest łąką. Pełni inne funkcje. Zamiast zakazywać koszenia trawników należałoby się skupić na propagowaniu łąki jako elementu ogrodu/parku . 
    • Oferuje zapoznanie się z rzetelną i profesjonalną firmą świadczącą usługi elektryk warszawa. Zapraszam się do zapoznania z zakresem usług. Instalacje elektryczne, montaż alarmów, kamer CCTV, usuwanie i naprawa awarii prądu. Wszystko szybko rzetelnie i z głową.
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...