Skocz do zawartości

Wymiana okna balkonowego w bloku


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam

 

Jestem na etapie planowania wymiany okna balkonowego w mieszkaniu znajdującym się w bloku z wielkiej płyty. Jeżeli chodzi o formalną stronę, pytałem o zgodę w zarządzie wspólnoty i takową otrzymałem. Zdjęcie okna poniżej.

 

30ca7fdb53d56ec9med.jpg

 

Na chwilę obecną są to dwa otwierane skrzydła balkonowe. Zdecydowałem się zamontować okno z drzwiami przesuwnymi slide firmy Oknoplast. Zdjęcie poniżej

 

06cf37264fddc1c0med.jpg

W trakcie pomiaru montażysta z firmy zasugerował wyburzenie niewielkiego murka (wysokość ok 12cm) na którym zamontowane jest okno. Na pierwszych dwóch zdjęciach zaznaczyłem ten murek na czerwono. Montażysta stwierdził, że wielokrotnie wyburzał takie podmurówki i nie będzie z tym problemu. Zaznaczam, że nie zaburzy się estetyka elewacji gdyż ten murek jest niewidoczny za barierek. Proszę o poradę czy można wyburzyć ten murek.

 

23c315faaa5743c6med.jpg

 

Z góry dziękuję za poradę

Edytowano przez GlenQ (zobacz historię edycji)
Napisano
11 godzin temu, GlenQ napisał:

 Proszę o poradę czy można wyburzyć ten murek.

 

Oprócz kwestii estetyki elewacji, zwróć uwagę na sprawy wody i deszczu. Czy brak tego podwyższenia nie wprowadzi jakichś zakłóceń.

 

A tak na marginesie, podejrzewam, że podczas budowy bloku, zaopatrzeniowcy nie mogli zdobyć okien o prawidłowych wymiarach. Ale niższe były dostępne. Więc dorobiono murki i finito.

Czas więc te murki zlikwidować.

Będą drzwi.

Napisano
Dnia 24.08.2021 o 08:46, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Czy chodzi o wymiar nowego okna przesuwnego i zlicowanie z posadzką z obu stron?

 

Dokładnie tak, chodzi o zlicowanie okna przesuwnego z podłogą w salonie. Dzięki temu, że wyburzę murek nie będę miał takiego progu do przechodzenia. Jeżeli chodzi o poziom balkonu i podłogi w mieszkaniu postaram się to zmierzyć. Wydaje mi się że płytki na balkonie są delikatnie na wyższym poziomie.

 

Dnia 24.08.2021 o 09:17, retrofood napisał:

Oprócz kwestii estetyki elewacji, zwróć uwagę na sprawy wody i deszczu. Czy brak tego podwyższenia nie wprowadzi jakichś zakłóceń.

 

 

Balkon jest dość głęboki i właściwe nie zdarza się, aby w czasie deszczu woda spływała po oknach. Z drugiej strony jeśli sami proponują taki montaż to chyba okno jest jakoś przygotowane, aby było szczelnie? Czy jednak się mylę i może być coś nie tak.

 

Proszę jeszcze o poradę czy kwestia ciepłego montażu jest potrzeba/możliwa do wykonania. Pojawił się również wątek poszerzenia podprogowego. Proszę o opinie

Napisano

Ciepły montaż zapewni szczelonść połączenia na styku mur-okno. Dla zasady powinno się zastosować taki montaż w całym domu czyli wszystkie okna w ten sam sposób. Przy ciepłym montażu są też ciepłe parapety i progi w tym przypadku. Jedna z metod to SWS czyli Soudal Window System ale na rynku jest jeszcze kilka rozwiązań innych firm. W domach energooszczędnych i pasywnych (wkraczaja małymi krokami do Polski) to standard).

Jeden artykuł nie za długi https://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/91873-firma-soudal-partnerem-strategicznym-ogolnopolskiej-kampanii-spolecznej-wymiana-stolarki-dobry-montaz

Fotka z drugiego artykułu.

410847-0cec-1100x0-sc2x04_imgp0702.jpg

 

Napisano (edytowany)
16 godzin temu, GlenQ napisał:

Dzięki temu, że wyburzę murek nie będę miał takiego progu do przechodzenia. Jeżeli chodzi o poziom balkonu i podłogi w mieszkaniu postaram się to zmierzyć. Wydaje mi się że płytki na balkonie są delikatnie na wyższym poziomie.

Po likwidacji tego progu, trwałe uszczelnienie przestrzeni pod oknem, bez zrywania płytek ułożonych przed nim, może być trudne.

I jeszcze jedno dość zasadnicze pytanie - na jakiej wysokości w stosunku do powierzchni płytek na balkonie wypadną otwory odwadniające w ramie okna (po likwidacji progu oczywiście)?

Edytowano przez Budujemy Dom - działka i dom (zobacz historię edycji)
Napisano

W dniu dzisiejszym sprawdziłem dokładnie różnicę poziomów. Jednak moje oko jest zawodne. Okazało się, że panele w salonie są wyżej o ok 0,3cm od poziomu płytek. Płytki na balkonie ułożone są ze znacznym spadkiem. Przy krawędzi balkonu płytki są już niżej od poziomu parkietu o 4cm. 

 

10 godzin temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Po likwidacji tego progu, trwałe uszczelnienie przestrzeni pod oknem, bez zrywania płytek ułożonych przed nim, może być trudne.

 

Jeżeli chodzi o płytki na balkonie, najprawdopodobniej w całości zostaną wymienione w trakcie remontu wiec akurat ta kwestia nie stanowi problemu.

 

No i szczerze mówiąc ciągle mam dylemat z tym murkiem i jego pierwotną funkcją...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
    • Dziękuję za opinię i wyedukowanie w temacie. Raczej przyjmę do serca, bo to oznacza dla mnie mniej roboty  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...