Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wymiana okna balkonowego w bloku


Recommended Posts

Witam

 

Jestem na etapie planowania wymiany okna balkonowego w mieszkaniu znajdującym się w bloku z wielkiej płyty. Jeżeli chodzi o formalną stronę, pytałem o zgodę w zarządzie wspólnoty i takową otrzymałem. Zdjęcie okna poniżej.

 

30ca7fdb53d56ec9med.jpg

 

Na chwilę obecną są to dwa otwierane skrzydła balkonowe. Zdecydowałem się zamontować okno z drzwiami przesuwnymi slide firmy Oknoplast. Zdjęcie poniżej

 

06cf37264fddc1c0med.jpg

W trakcie pomiaru montażysta z firmy zasugerował wyburzenie niewielkiego murka (wysokość ok 12cm) na którym zamontowane jest okno. Na pierwszych dwóch zdjęciach zaznaczyłem ten murek na czerwono. Montażysta stwierdził, że wielokrotnie wyburzał takie podmurówki i nie będzie z tym problemu. Zaznaczam, że nie zaburzy się estetyka elewacji gdyż ten murek jest niewidoczny za barierek. Proszę o poradę czy można wyburzyć ten murek.

 

23c315faaa5743c6med.jpg

 

Z góry dziękuję za poradę

Edytowano przez GlenQ (zobacz historię edycji)
Link to postu

Czy chodzi o wymiar nowego okna przesuwnego i zlicowanie z posadzką z obu stron? Jeśli zrobi to estetycznie, to czemu nie. Pod warunkiem, ze poziomy są takie same w środku i a zewnątrz? I tak musi równać do paneli z progiem a na zewnątrz ewentualnie maskować - jeśli poziomy się nie zgodzą.

Link to postu
11 godzin temu, GlenQ napisał:

 Proszę o poradę czy można wyburzyć ten murek.

 

Oprócz kwestii estetyki elewacji, zwróć uwagę na sprawy wody i deszczu. Czy brak tego podwyższenia nie wprowadzi jakichś zakłóceń.

 

A tak na marginesie, podejrzewam, że podczas budowy bloku, zaopatrzeniowcy nie mogli zdobyć okien o prawidłowych wymiarach. Ale niższe były dostępne. Więc dorobiono murki i finito.

Czas więc te murki zlikwidować.

Będą drzwi.

Link to postu
Dnia 24.08.2021 o 08:46, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Czy chodzi o wymiar nowego okna przesuwnego i zlicowanie z posadzką z obu stron?

 

Dokładnie tak, chodzi o zlicowanie okna przesuwnego z podłogą w salonie. Dzięki temu, że wyburzę murek nie będę miał takiego progu do przechodzenia. Jeżeli chodzi o poziom balkonu i podłogi w mieszkaniu postaram się to zmierzyć. Wydaje mi się że płytki na balkonie są delikatnie na wyższym poziomie.

 

Dnia 24.08.2021 o 09:17, retrofood napisał:

Oprócz kwestii estetyki elewacji, zwróć uwagę na sprawy wody i deszczu. Czy brak tego podwyższenia nie wprowadzi jakichś zakłóceń.

 

 

Balkon jest dość głęboki i właściwe nie zdarza się, aby w czasie deszczu woda spływała po oknach. Z drugiej strony jeśli sami proponują taki montaż to chyba okno jest jakoś przygotowane, aby było szczelnie? Czy jednak się mylę i może być coś nie tak.

 

Proszę jeszcze o poradę czy kwestia ciepłego montażu jest potrzeba/możliwa do wykonania. Pojawił się również wątek poszerzenia podprogowego. Proszę o opinie

Link to postu

Co do zasady - podłoga balkonu powinna być niżej niż w pomieszczeniu, gdyż np. woda z topniejącego śniegu może wnikać przez nieszczelności okna do środka, dlatego jest ten próg.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu

Ciepły montaż zapewni szczelonść połączenia na styku mur-okno. Dla zasady powinno się zastosować taki montaż w całym domu czyli wszystkie okna w ten sam sposób. Przy ciepłym montażu są też ciepłe parapety i progi w tym przypadku. Jedna z metod to SWS czyli Soudal Window System ale na rynku jest jeszcze kilka rozwiązań innych firm. W domach energooszczędnych i pasywnych (wkraczaja małymi krokami do Polski) to standard).

Jeden artykuł nie za długi https://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/91873-firma-soudal-partnerem-strategicznym-ogolnopolskiej-kampanii-spolecznej-wymiana-stolarki-dobry-montaz

Fotka z drugiego artykułu.

410847-0cec-1100x0-sc2x04_imgp0702.jpg

 

Link to postu
16 godzin temu, GlenQ napisał:

Dzięki temu, że wyburzę murek nie będę miał takiego progu do przechodzenia. Jeżeli chodzi o poziom balkonu i podłogi w mieszkaniu postaram się to zmierzyć. Wydaje mi się że płytki na balkonie są delikatnie na wyższym poziomie.

Po likwidacji tego progu, trwałe uszczelnienie przestrzeni pod oknem, bez zrywania płytek ułożonych przed nim, może być trudne.

I jeszcze jedno dość zasadnicze pytanie - na jakiej wysokości w stosunku do powierzchni płytek na balkonie wypadną otwory odwadniające w ramie okna (po likwidacji progu oczywiście)?

Edytowano przez Budujemy Dom - działka i dom (zobacz historię edycji)
Link to postu

W dniu dzisiejszym sprawdziłem dokładnie różnicę poziomów. Jednak moje oko jest zawodne. Okazało się, że panele w salonie są wyżej o ok 0,3cm od poziomu płytek. Płytki na balkonie ułożone są ze znacznym spadkiem. Przy krawędzi balkonu płytki są już niżej od poziomu parkietu o 4cm. 

 

10 godzin temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Po likwidacji tego progu, trwałe uszczelnienie przestrzeni pod oknem, bez zrywania płytek ułożonych przed nim, może być trudne.

 

Jeżeli chodzi o płytki na balkonie, najprawdopodobniej w całości zostaną wymienione w trakcie remontu wiec akurat ta kwestia nie stanowi problemu.

 

No i szczerze mówiąc ciągle mam dylemat z tym murkiem i jego pierwotną funkcją...

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...