Skocz do zawartości

Działka - jak to sprawdzić.


kazmij

Recommended Posts

Witam,
Zaznaczę na wstępie, że jestem zielony w temacie działek i budowy jeszcze.
Wraz z żoną chcemy zakupić działkę wielkości 0.13ha o wymairach 33 x 40m.
Na krótszym boku działki znajduje się rów melioracyjny (taki od deszczówki), który ma tak ze 2m głębokości i 3 - 4 szerokości, ale biegnie od razu przy działce, a nie na jej terenie.

Po przeciwnym boku od tego rowu jest ogrodzenie sąsiada, ale działka obejmuje jedynie jego ogród.
Wiemy, że teren był równany, co widać, bo jest świeżo nawieziony żwir i jest w miarę równo, ale przy rowie mielioracyjnym jest co najmniej 50cm tego żwiru.

Lokalizacja działki nam odpowiada, ale mamy wątpliwości:

  1. Jaki dom można by na niej pobudować, czy nie wymaga mocniejszych fundamentów
  2. W jakiej odległości od rowu i sąsiada musi być dom
  3. Czy z racji tego, że jest ten rów, to nie będą jakieś osuwiska się robiły (wiemy, że i tak ziemi trzeba będzie potem trochę nawieźć aby sobie podrównać)
     

Działa jest budowlna i wszystko prawnie jest ok. Kupiliśmy raport z oneGeo, ale niestety nie ma tam informacji na nurtujące nas tematy.
Miejsce nam się podoba, ale obawiamy się czy to na pewno jest ok.

Najważniejsze pytanie: kogo się zapytać tak aby zobaczył i sprawdził? Jaki to ekspert jest od takich rzeczy?
Co ważne działka jest nam oferowana przez agencję nieruchomości i nie pochodzi od osoby prywatnej.

Edytowano przez kazmij (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Porozglądaj się po okolicy, jak ludzie budują. Popytaj np. w biurze u lokalnego architekta lub kierownika budowy z okolicy. Prowadził pewno wiele budów w okolicy i wei jakie tam sa grunty. Fundamenty zawsze da sie dostosować do warunków wodno-gruntowych, no chyba, że pod spodem masz 100 m torfowiska. Wtedy koszty pali by cię zniechęciły :). Teraz często robia ludzie domy na płycie fundamentowej i mało kto podpiwnicza. Pewno u Ciebie tez na tym się skończy. Przy spadkach tez są rozwiązania. Może na początek taka lekturka artykułu świeżego o fundamentach. Do poduszki.

https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/fundamenty/51698-dobor-sposobu-fundamentowania-budynku

 

 

Link do komentarza
16 godzin temu, kazmij napisał:
  1. Jaki dom można by na niej pobudować

to można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dostępnym w gminie, internecie), albo trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy

16 godzin temu, kazmij napisał:

 czy nie wymaga mocniejszych fundamentów
 

to wyjaśni badanie gruntu (koszt około 1 tys. zł),

przed zakupem warto ustalić, czego nawieziono na działkę (ziemi? gruzu? śmieci?)

17 godzin temu, kazmij napisał:

W jakiej odległości od rowu i sąsiada musi być dom

Od sąsiada standardowo - 3 m od granicy ściana bez okien/drzwi, 4 m ściana z otworami.

Odległości od rowu może określać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Czy rów jest w granicy sprzedawanej działki, czy na osobnej nieruchomości? - od odpowiedzi na to pytanie może zależeć to, gdzie można postawić ogrodzenie.

Do wyjaśnienia jeszcze, kto dba o rów - właściciel sprzedawanej działki, spółka wodna?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A z sąsiadami rozmawiałeś?   Dotychczas nie było problemów z faktem, że te ich okna wychodziły niemalże na Twoje podwórko - przynajmniej nic o tym nie wspominasz... Jak zaznaczyłeś - nie masz zamiaru stawiania parkanu, a OGRODZENIE  z siatki - przeciw intruzom... Sąsiedzi, o ile "nie drzesz z nimi kotów", nie powinni protestować... Zostanie bardzo mało przestrzeni na posadzenie kwiatków pod ich oknami, czy chociażby wykoszenie chwastów, albo przejście...   Nie bardzo wiem, co na ten temat mówią przepisy przeciwpożarowe... Tu chyba mogą być problemy formalne...
    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...