Skocz do zawartości

Budowa budynku gospodarczego - pytania i wątpliwości


Recommended Posts

Witam

Tak jak już kiedyś wspominałem, przymierzam się do kolejnej budowy. W związku z tym mam kilka pytań i wątpliwości....wydaje mi się, że to miejsce, jest jak najbardziej odpowiednie na ten moment...

jutro postaram się wkleić zdjęcie z naniesionym miejscem, gdzie co planuję, potem pojawią się też pytania :)

Link do komentarza

więc tak to wygląda

mapa

https://zapodaj.net/ed544835d3e37.jpg

prostokąt, to planowany budynek, prawdopodobnie będzie bardziej w lewo przesunięty

 

pomiędzy budynkami docelowo będą PV w wersji zbliżonej do tego co poniżej

https://zapodaj.net/images/32def81bbd35a.jpg

 

działka w rzeczywistości, jeszcze niedawno wyglądała tak

image.thumb.png.3c0ffc9aeb76d0135bdf166e750f62f0.png

 

 

na razie tyle...

 

 

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

wysłałem pisma - prośba o wydanie warunków geologiczno-górniczych dla tej działki, jednocześnie do Tauronu wniosek o WT w 2 wersjach - 40kW i trochę mocniejszej...

czekam na mapę do celów projektowych...

na chwile obecną biorę pod uwagę na poważnie taką konstrukcję...

https://panelbud.pl/budynki-wycena/

Dach jest przystosowany do PV, jestem w trakcie ustaleń z firmą która będzie mi robiła PV...

Nie planuję się ograniczać do budowy na zgłoszenie (do 35m2) bo taka wielkość mnie nie zadowala...

jakieś uwagi? propozycje?

Link do komentarza

nie sugeruj się tym, to tylko taki rysunek poglądowy - ja czekam na projekt, projektantka ma mi przedstawić warunki brzegowe co do wielkości budynku - min -- max, dopiero potem się ustali, dach też pewnie będzie jednospadowy o małym nachyleniu, żeby nie trzeba było dodatkowo kombinować z PV

Link do komentarza

to budynek ma być jeden i 2 instalacje PV , czy więcej tych budynków bo piszesz "pomiędzy budynkami"

 

Adrian, czy u Was to jest miasto czy wieś formalnie, bo na terenach wielskich są bardzo wysokie podatki od budynków gospo dla nie rolników wtedy może lepiej wiatę i zabudować po fakcie po cichu ile potrzeba. 

Link do komentarza
Dnia 16.04.2021 o 06:00, aaaa napisał:

Nie planuję się ograniczać do budowy na zgłoszenie (do 35m2) bo taka wielkość mnie nie zadowala...

jakieś uwagi? propozycje?

Jak tu coś radzić - skoro nie piszesz, jak to ma być wykorzystane? do jakich funkcji?

Nachylenie dachu to też często następstwo wybranej konstrukcji, lub odwrotnie - ale i zależne od powierzchni budynku, czasem przeznaczenia.

 

Chyba za mało wymagań podaleś? :)

 

Link do komentarza
21 godzin temu, gawel napisał:

to budynek ma być jeden i 2 instalacje PV , czy więcej tych budynków bo piszesz "pomiędzy budynkami"

 

Adrian, czy u Was to jest miasto czy wieś formalnie, bo na terenach wielskich są bardzo wysokie podatki od budynków gospo dla nie rolników wtedy może lepiej wiatę i zabudować po fakcie po cichu ile potrzeba. 

pomiędzy budynkami, bo jeden już przecież stoi ;)

A pomiędzy tym stojącym i tym projektowanym też będzie instalacja PV na gruncie...(pytanie czy od razu, czy później, ale to detal)

 

podatek od budynku gospodarczego to sprawa drugorzędna...

26 minut temu, zenek napisał:

Jak tu coś radzić - skoro nie piszesz, jak to ma być wykorzystane? do jakich funkcji?

Nachylenie dachu to też często następstwo wybranej konstrukcji, lub odwrotnie - ale i zależne od powierzchni budynku, czasem przeznaczenia.

 

Chyba za mało wymagań podaleś? :)

 

Myślałem, że się domyślisz ;)

Na dach ma wejść jak najwięcej PV, reszta będzie obok na gruncie...

 

Budynek ma być przeznaczony pod serwerownię.  Mniejszą lub większą - to wszystko wyjdzie w praniu. Może będzie z opcją rozbudowy. Czekam na WT z energetyki - od tego dużo zależy. Po wybudowaniu i przygotowaniu instalacji budynek będzie wynajmowany specjalistycznej firmie.

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tak sobie myślę .....................

 

Mając na uwadze to czym ten budynek ma być teraz i ewentualne w perspektywie na przyszłość, uważam że:

 

1. To powinien być budynek szkieletowy, tak aby można było bez większych problemów zmieniać (dowolnie) układ pomieszczeń.

2. Mając na uwadze pkt.1. powinien być sufit podwieszany.

3. Mając na uwadze pkt. 1 i 2 media powinny być prowadzone górą (między sufitem podwieszanym a stropem)

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 minut temu, bajbaga napisał:

Tak sobie myślę .....................

 

Mając na uwadze to czym ten budynek ma być teraz i ewentualne w perspektywie na przyszłość, uważam że:

 

1. To powinien być budynek szkieletowy, tak aby można było bez większych problemów zmieniać (dowolnie) układ pomieszczeń.

2. Mając na uwadze pkt.1. powinien być sufit podwieszany.

3. Mając na uwadze pkt. 1 i 2 media powinny być prowadzone górą (między sufitem podwieszanym a stropem)

1.  linkowałem wyżej - to ma być budynek szkieletowy

https://panelbud.pl/budynki-wycena/

ta firma robi własnie szkielety, jak jest gotowa płyta fundamentowa, to 1 dzień i budynek gotowy. 

2. Na chwilę obecną nie widzę potrzeby zmiany układu pomieszczeń....no ale gdyby taka konieczność zaszła, to będzie  to można w prosty sposób zrobić. 

3. przewiduję jedynie prąd, nie myślałem o tym jak będzie poprowadzony - myslałem raczej o przepuście w płycie fundamentowej i bardzo rozbudowana instalacja elektryczna w środku. Aaaa, oczywiście jeszcze światłowód do tego....

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaaa napisał:

Na dach ma wejść jak najwięcej PV

na płaski dach  daja na stelażach, przy większej powierzchni może być dach szedowy pod odpowiednim kątem.

Ale chyba stelaże sa tańsze..

3 minuty temu, aaaa napisał:

Wydaje się, że to dobry budynek pod twoje potrzeby.

A płaski dach pozwala na łatwy montaż PV i utrzymanie w czystości.

W sumie to ma być tylko obudowa dla technologii.

Zadbałbym najwyżej o odpowiednie p.poż i w miarę solidną elewację, może blacha? I zamiast styropianu - wełna jako wypełnienie ścian zewn. 

Aha - izolacja dachu termiczna - bo skoro serwery, to chyba będzie tam ciepło,  co w lecie może sprawić kłopot przy płaskim dachu.

Są też jakieś normy wysokości w pomieszczeniach technologicznych - nie wiem, sprawdź - może to być min 3.30m. Ale to pewnie wiesz.

Link do komentarza

to wszystko jest na zalinkowanej stronie. W dachu jest 15cm styropianu, ściany są metalowe, tam też jest styropian. Mi styropian w niczym nie przeszkadza.

Temat dachu wstępnie konsultowałem z wykonawcą PV - lepiej dach z nachylenie 10-15 stopni niż płaski i konstrukcja na stelażach.

Ppoż - oczywiście. Co do wysokości to jeszcze nie wiem, ale i tak planowałem budynek wyższy niż niższy - ze względu na sporą ilość produkowaego ciepła..

 

Wentylacja - wstępnie myślałem nad jakimś systemem filtrów na wejściu i bardzo dużym przepływem powietrza. Dodatkowo pewnie klima dużej mocy do pomocy w największe upały...ale to wszystko wyjdzie w praniu, jak pomieszczenie będzie się zapełniać sprzętem...

Rysiu - możesz coś podpowiedzieć? W tematach wentylacyjnych zawsze się kłócę z bratem - bo on ma wizje, że robimy huragan w pomieszczeniu i klima nie jest potrzebna. Ja zawsze mu wbijam do łba, że bez klimy, przy takiej ilości sprzętu to sprzęt się usmaży....zawsze kończy się kłótnią ;)

aha, kłótnia między innymi dlatego, że on chciałby to zrobić jak najtaniej - tak w robocie jak i potem koszty utrzymania - natomiast z mojego skromnego w tej materii doświadczenia wiem, że nie ma co żałować na takich sprawach...wolę doliczyć do zużycia pobór z klimy i jej koszt i miec spokój, niż z niepokojem patrzeć na temperatury wewnątrz ;)

tym bardziej, że zdarzało mi się pracować w serwerowni gdzie były własnie takie ekstremalne temperatury - koszmar...

Link do komentarza
3 godziny temu, aaaa napisał:

1.  linkowałem wyżej - to ma być budynek szkieletowy

https://panelbud.pl/budynki-wycena/

ta firma robi własnie szkielety, jak jest gotowa płyta fundamentowa, to 1 dzień i budynek gotowy. 

2. Na chwilę obecną nie widzę potrzeby zmiany układu pomieszczeń....no ale gdyby taka konieczność zaszła, to będzie  to można w prosty sposób zrobić. 

3. przewiduję jedynie prąd, nie myślałem o tym jak będzie poprowadzony - myslałem raczej o przepuście w płycie fundamentowej i bardzo rozbudowana instalacja elektryczna w środku. Aaaa, oczywiście jeszcze światłowód do tego....

 

 

Adrian a nie taniej i prościej kupić kontener 22 stopowy za 8 tys i sobie głowy nie zarwać? Jaki jest orientacyjny przewidywany koszt tego budyneczku w ww firmie? 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Tak informacyjnie tylko - działam z papierologią, ale plany nieco zmieniłem. Z pełną świadomością opóźnię część robót - bo po głębokim namyśle uznałem, że tak będzie korzystniej. Teraz będę tylko chciał doprowadzić proces do stanu umożliwiającego bardzo szybką budowę - czyli teraz ogrodzenie, projekt,PNB, przyłącze prąu, fundament. Tak żeby na wiosnę przyszłego roku (prawdopodobnie!) tak szybko jak tylko się da ruszyć z budową...

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Nowy obiekt prawie na pewno się przyda...nie chcę tutaj wdawać się w (nieporzebne?!?) szczegóły - ale zapotrzebowanie na tego typu serwerownię prawie na pewno szybko nie zniknie. Wysłałem 2 wnioski o wydanie warunków przyłączeniowych - na większą i mniejszą moc przyłącza. Na mniejszą dostałem już odpowiedź, czekam na te drugie...ale coś nie przychodzi, mimo, że już termin chyba minął...

papierkologia się ślimaczy, ale to dopiero początek....lada moment mam dostać mapę, z ogrodzeniem też już mam spory poślizg....a w UM już wiem, że będzie kolejny....

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Trochę czasu upłynęło...

Mam dylemat -  zastanawiam się nad zmianą technologii budowy

Od początku planowałem technologie szkieletową, tego typu

https://panelbud.pl/galeria/

jednak po ostatnich podwyżkach, zaczynam się poważnie zastanawiać - czy w ogóle budować już teraz, czy nie poczekać na lepsze czasy (jestem na etapie składania wniosku o PnB) - albo zmienić technologię budowy (miałem wstępne wyceny gotowego budynku ze strony zalinkowanej). Pytanie - czy taka zmiana spowoduje, że będzie taniej?

postaram się rzuty wrzucić później...kilka dni temu miałem telefon z pytaniem odnośnie przyłącza - tzn. że rozpoczynaja prace projektowe - nie są w stanie określić na kiedy będzie gotowe, więc zakładam pesymistyczny scenariusz. Czyli nie muszę się chyba śpieszyć...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...