Skocz do zawartości

Styrodur 18cm + wylewka anhydrytowa - czy będzie pękać


Recommended Posts

Napisano

Witam

Muszę podnieść podłogę w pokoju, która jest wyłożona płytkami, na wylewce cementowej, Chcę położyć 2 warstwy styroduru 10cm + 10cm - na zakładkę, potem ogrzewanie podłogowe z wylewką anhydrytową 5cm. Razem grubość ma wynieść 25cm. Powierzchnia to tylko 25mkw, więc muszę wykonać sam, bo nikt nie chce podjąć się takiej powierzchni.

Czy taka podłoga będzie stabilna, nie będzie pękać? Czy powinienem dać siatkę zbrojeniową?

Proszę o sugestie. 

Napisano
  Dnia 23.03.2021 o 10:17, Łuksz napisał:

Witam

Muszę podnieść podłogę w pokoju, która jest wyłożona płytkami, na wylewce cementowej, Chcę położyć 2 warstwy styroduru 10cm + 10cm - na zakładkę, potem ogrzewanie podłogowe z wylewką anhydrytową 5cm. Razem grubość ma wynieść 25cm. Powierzchnia to tylko 25mkw, więc muszę wykonać sam, bo nikt nie chce podjąć się takiej powierzchni.

Czy taka podłoga będzie stabilna, nie będzie pękać? Czy powinienem dać siatkę zbrojeniową?

Proszę o sugestie. 

Rozwiń  

Ostatnio wykonawca miał zamiar ocieplać taras w domu brata około 28 m2. Zaproponował grubszą wylewkę. To wszystko zależy od minimalnej grubości warstwy, jaką dopuszcza producent. Poza tym pytanie - 5 cm od góry rurki licząc czy w tym biegną rurki? Tak czy inaczej - "na oko" za mało.

Napisano

Po pierwsze, znacznie bezpieczniej będzie zastosować cieńszą warstwę ocieplenia, a nieco grubszą wylewkę. Pogrubienie jej do 6-7 cm da już typową grubość. Czy jest jakiś szczególny powód zastosowania tak cienkiej wylewki (np. obciążenie stropu)?

Po drugie, dlaczego styrodur (XPS), a nie styropian typu dach/podłoga? W opisanych warunkach nie widzę uzasadnienia do stosowania XPS.

Po trzecie, co z wysokością otworów drzwiowych, parapetów, wysokością pomieszczenia. To jednak ponad 20 cm różnicy. 

 

Napisano

Co do wysokości to teraz pomieszczenie to teraz ma 3,3m, więc po podniesieniu podłogi i wyrównaniu sufitu płytami będzie co najmniej 2,95m.

Wysokość do nadproży i parapetów jest w porządku - w tym pomieszczeniu podłoga jest obniżona. 

Dlaczego styrodur, nie styropian - będzie to gruba warstwa i chcę mieć pewność, że podłoga nie "siądzie", nie ugnie się.

Grubość wylewki planowałem 5cm razem z rurkami. Chcę żeby wylewka była optymalna - grubsza będzie gorzej przewodzić ciepło, koszt będzie wyższy.

Planuję dać wylewkę Knauf FE 50 Largo - dane grubości warstwy na podkład grzewczy, grubość ≥ 35 mm ponad elementem grzewczym, czyli u mnie byłoby 35mm.

Mogę ewentualnie dać 18cm izolacji i wylewka ma wtedy 7cm - całość, tylko to podraża całość, ale chcę mieć pewność, że nie będzie podłoga pękać, uginać się.

 

Co radzicie - grubszą wylewkę?

 

Napisano

XPS będzie droższy od styropianu podłogowego. To bardzo dobry materiał, ale jego przewagi nad styropianem w takim miejscu i tak nie wykorzystamy. A pogrubienie wylewki to najprostszy i najpewniejszy sposób poprawienia jej wytrzymałości. Ponadto nieco grubsza warstwa sprzyja wyrównaniu temperatury na powierzchni podłogi.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry,   Cześć, szukam właśnie sobie jakiegoś projektanta/firmy, która zaprojektuje mi mieszkanie. I interesuje mnie nadzór inwestorski. Mieszkanie w Warszawie - 67 metrów  - Firma 1 - projekt 19430 PLN(290 p m2) + nadzór 11250 PLN(4500 za miesiąc) - Firma 2 - projekt 13400 (200 m2) + nadzór 13400 PLN (200 za m2)   Waszym zdaniem - dużo - za mało? jak to stoi rynkowo w Warszawie.  
    • Naprawa podłogi olejowanej produktem Osmo jest stosunkowo prosta, ponieważ jedną z największych zalet olejowanych powierzchni (w przeciwieństwie do lakierowanych) jest możliwość miejscowej renowacji bez konieczności cyklinowania całej podłogi. Oto jak krok po kroku naprawić olejowaną podłogę Osmo: 1. OCENA USZKODZENIA Drobne zarysowania lub matowość – wystarczy odświeżenie powierzchni. Głębokie rysy lub plamy – konieczne będzie miejscowe szlifowanie i ponowne olejowanie. 2. CZYSZCZENIE PODŁOGI Użyj środka Osmo Wisch-Fix (koncentrat do czyszczenia i pielęgnacji podłóg olejowanych), by usunąć brud, tłuszcz i resztki poprzednich środków pielęgnacyjnych. 3. MIEJSCOWA NAPRAWA (punktowa renowacja) Jeśli masz do czynienia z lokalnymi uszkodzeniami (np. rysa, plama): Delikatnie zeszlifuj uszkodzone miejsce drobnym papierem ściernym (np. 180–240). Oczyść pył – najlepiej odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry. Nałóż cienką warstwę odpowiedniego oleju Osmo (np. Osmo TopOil, Osmo Olej do Podłóg lub Hardwax-Oil – ten sam, którym była wcześniej olejowana podłoga). Pozostaw do wyschnięcia (ok. 8–12 h). W razie potrzeby powtórz. Uwaga do w/w - nowość w ofercie Osmo 1. środek do usuwania plam 2. pasta do usuwania rys 4. ODŚWIEŻENIE CAŁEJ PODŁOGI (jeśli całość wygląda na zużytą) Użyj Osmo 8019 (do usunięcia trudnych plam) oraz Osmo Olej do Renowacji np. 3079: Umyj całą podłogę Intensywnym środkiem myjącym nr 8019. Nałóż cienką warstwę renowacyjnego oleju Osmo za pomocą pada lub szmatki np. 3081. Poleruj do równomiernego rozprowadzenia. Pozostaw do wyschnięcia. Nie ma potrzeby całkowitego szlifowania ani zdejmowania starych warstw, co oszczędza czas i materiał. Wskazówki: Zawsze wykonuj próbę na niewidocznym fragmencie. Używaj tylko oryginalnych produktów Osmo, ponieważ są one ze sobą kompatybilne. Unikaj stosowania zwykłych środków czystości – mogą zniszczyć powierzchnię olejowaną.
    • Bez przesady... Przecież to na pierwszy rzut oka ten "przepis utylizacji" wygląda nacytat/zrzut ekranu z FB...
    • Ale innym czytającym sugerujesz że ja manipuluję. To jest niezbyt uczciwe.
    • Nie ma żadnej zabudowy, również działka na sprzedaż lecz ona względem sąsiada tego z lewej strony jest jakieś 5 m poniżej bo myśleliśmy nad nią również ale niestety dla nas jest zbyt nisko.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...