Skocz do zawartości

Jaka pompa najlepiej nadaje się do nawadniania ogrodu ze studni?


Recommended Posts

Napisano

Kupiłem stary dom, w którym woda pochodzi z własnej studni dawnego typu - dość płytkiej, z kręgów betonowych. W piwnicy domu jest hydrofor z pompą. Jednak chcę zlecić wywiercenie głębokiej studni, gdyż obawiam się o jakość wody z tak płytkiego ujęcia (ok. 5 m). Stara studnia zostałaby w rezerwie, do podlewania ogrodu itp. Czy do głębokiej studni wierconej muszę mieć pompę głębinową, czy wystarczy typowy zestaw hydroforowy?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/7252-jaka-pompa-najlepiej-nadaje-sie-do-nawadniania-ogrodu-ze-studni

Gość Marcin
Napisano
Witam kupiłem taki zestawik 50m węża o srednicy wewn. 4mm w tym 50 emiterów do tego jest rozdzielnik na 4 odplywy, zestaw jest do wody sieciowej z kranu i można regulować ciśnienie na zaworze myślę , natomiast jest to działka i mam wodę ze szpilki w tym że pompa jest na taki wezyk zbyt wydajna 1800 l/h . Prosiłbym o poradę jaka pompkę zastosować, oczywiście nie chciałbym ta pompka zasysać ze szpilki tylko z beczki .
Napisano

Chyba jednak nie średnicy wewnętrznej 4 mm? 1800 l/h to niewielka wydajność, zaledwie 30 l na minutę. I to bez uwzględnienia spadku wywołanego koniecznością zapewnienia określonego ciśnienia. 

Czym są te emitery? Jakiego ciśnienia wymagają?

Trudno będzie dobrać coś o mniejszej wydajności. W grę wchodzi ew. pompa zatapialna, ale tu trzeba znać spadek ciśnienia, żeby coś dobrać. Ewentualnie inwerter do istniejącej pompy, który pozwoli nam regulować przepływ. 

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/polecane/91280-co-daje-inwerter-do-pompy-do-studni

Gość Marcin
Napisano
Szkoda że się nie da wrzucić zdjęć, prznajmniej ja nie wiem jak, to bym pokazał jak to wygląda ogółem jak i emitery które nie wiem jakie cisnienie potrzebują, skraplają odkręca się zaczynają fajnie zraszacz jeszcze odkreca się zraszaja bardziej po zdjęciach tak widać daje linka gdzie kupiłem tam są zdjęcia i opis https://a.aliexpress.com/_dUyeOOg
Napisano

Teraz się zarejestrowałem i mogę dodawać zdjęcia oto one 

Dnia 25.06.2020 o 09:07, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Chyba jednak nie średnicy wewnętrznej 4 mm? 1800 l/h to niewielka wydajność, zaledwie 30 l na minutę. I to bez uwzględnienia spadku wywołanego koniecznością zapewnienia określonego ciśnienia. 

Czym są te emitery? Jakiego ciśnienia wymagają?

Trudno będzie dobrać coś o mniejszej wydajności. W grę wchodzi ew. pompa zatapialna, ale tu trzeba znać spadek ciśnienia, żeby coś dobrać. Ewentualnie inwerter do istniejącej pompy, który pozwoli nam regulować przepływ. 

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/polecane/91280-co-daje-inwerter-do-pompy-do-studn

Emitery nie wiem jakie cisnienie potrzebują, skraplają odkręca się zaczynają fajnie zraszacz jeszcze odkreca się zraszaja bardziej po zdjęciach tak widać, i wężyk 4mm

 

Screenshot_2020-06-24-12-53-58-905_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2020-06-24-12-50-52-272_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2020-06-26-15-59-49-798_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

 

Napisano

Widzę brak aktywności pomocy cóż będę sam musiał kąbinowac trudno, ale myślę że przy takim rozmiarze wężyka ciśnienie z pompki musi być bardzo małe czyli nawet akwariowe natomiast 50 emiterów może być zbyt małe , hmm ile litrów na minutę żeby dawały normalnie. Pompka z regulatorem jaka znalazłem prawie 300zl kosztuje w dodatku ma zbyt duża wydajnosc, Najmniejsza znalazłem bez w tyku 4l /min ale myślę że to za mało 

  • 1 rok temu...
Napisano
nikt nie pisze o cisnieniu wody wylatującej z węża ( do podlewania } Nie piszą bo nie wiedzą... Chodzi o to ,żeby woda z węża wylatywała na odleglość ok 5 m ! Le tego się nie dowiem...
Napisano
1 godzinę temu, Gość pam napisał:

  Chodzi o to ,żeby woda z węża wylatywała na odleglość ok 5 m 

 

Mogę Ci to zrobić przy każdym ciśnieniu, szanowny specjalisto. Nawet 6 metrów.

  • 6 miesiące temu...
Napisano
tu znowu spajaliści piszą o jakiś emiterach ! Co to jest?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To trzeba zainteresować sprawą jakiegoś dziennikarza, najlepiej reportera.
    • Z tego co wiem, obecnie do samego PnB nie wymaga się już pisemnych gwarancji od dostawców mediów. Ale najlepiej i tak zasięgnąć informacji w miejscowym wydziale budownictwa, bo interpretacja prawa przez urzędników bywa różna.
    • Witam,   Z tego co udało mi się wyszukać i zrozumieć, w celu uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne są min. warunki przyłączenia mediów.   Czy ktoś orientuje się jak to jest w kwestii uzbrojonej działki budowlanej, czy chcąc uzyskać „pozwolenie na budowę” lub czy wykonując „zgłoszenie budowy” mimo wszystko będę potrzebował warunki przyłączenia mediów?   Pytanie wydaje się absurdalne bo przecież media są już na działce, ale prawo często niestety działa inaczej niż myślimy.   Pozdrawiam,
    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...