Skocz do zawartości

dobudowa stropu w mieszkaniu dwupoziomowym


Recommended Posts

Zakupiłam mieszkanie dwupoziomowe w budynku wielorodzinnym. Aktualny stan to I poziom + antresola (wylany strop betonowy nad częścią I poziomu). Z tego co wiem w warunkach zabudowy była przewidziana możliwość podziału na dwa niezależne mieszkania  ( góra i dół osobne lokale). Obecnie chcę dobudować resztę stropu pomiędzy poziomami. Czy potrzebne jest jakieś pozwolenie? Gdzieś należy zgłosić taką przebudowę? Proszę o poradę.

Link do komentarza

Na dzień dzisiejszy nie ma zarządcy budynku (jeszcze nie oddany do użytkowania), docelowo będzie wspólnota. Zakładam, że z tym nie będzie problemu ponieważ takich lokali jest kilka w budynku i z góry było wiadomo, że takie prace będą wykonywane. Bardziej chodzi mi o aspekt prawny - jeśli prace będzie wykonywał ten sam deweloper i w umowie deweloperskiej są zapisy dotyczące wykonania przez niego tych prac, ale sama przebudowa będzie odbywała się już po formalnych odbiorach budynku czy takie zmany będą wymagały pozwolenia na budowę? 

Link do komentarza
37 minut temu, Kate1969 napisał:

Na dzień dzisiejszy nie ma zarządcy budynku (jeszcze nie oddany do użytkowania), docelowo będzie wspólnota. Zakładam, że z tym nie będzie problemu ponieważ takich lokali jest kilka w budynku i z góry było wiadomo, że takie prace będą wykonywane. Bardziej chodzi mi o aspekt prawny - jeśli prace będzie wykonywał ten sam deweloper i w umowie deweloperskiej są zapisy dotyczące wykonania przez niego tych prac, ale sama przebudowa będzie odbywała się już po formalnych odbiorach budynku czy takie zmany będą wymagały pozwolenia na budowę? 

To zależy jak wygląda projekt budynku. Jeśli jest alternatywny i dopuszcza różne warianty wykonania, to możliwe, że procedury da się uniknąć. A jeśli nie jest, to czeka całe postępowanie w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Link do komentarza

Może w projekcie budowlanym tego bloku jest alternatywa dla stworzenia dwóch odrębnych mieszkań (na wypadek, gdyby był problem ze sprzedażą mieszkania dwukondygnacyjnego) i da się je zrobić zwykłym wpisem kierbuda do DB + poprawka w projekcie. Może nie za darmo, ale lepiej żeby to robił deweloper w czasie budowy niż potem bawienie się z formalnościami (a przy sprzedaży pierwszego lokalu z automatu powstanie wspólnota mieszkaniowa i wówczas będzie potrzeba zgoda wyrażona uchwałą).

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

obawiam się, że to bardziej kwesta przekroczenia tzw. wskaźnika intensywności zabudowy, którego deweloper nie może przekroczyć a dobudowanie reszty stropów właśnie z tym by się wiązało (zwiększenie łącznego metrażu lokali) ale za dodatkowe metry dobudowane już po kontrolach pinb chętnie deweloper przytuli kasę ...

Link do komentarza
53 minuty temu, Kate1969 napisał:

obawiam się, że to bardziej kwesta przekroczenia tzw. wskaźnika intensywności zabudowy, którego deweloper nie może przekroczyć a dobudowanie reszty stropów właśnie z tym by się wiązało (zwiększenie łącznego metrażu lokali) ale za dodatkowe metry dobudowane już po kontrolach pinb chętnie deweloper przytuli kasę ...

To możliwe, ale nie wiadomo czy i jak zmienia Twoją sytuację. 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 30.01.2020 o 23:47, Kate1969 napisał:

Zakupiłam mieszkanie dwupoziomowe w budynku wielorodzinnym. Aktualny stan to I poziom + antresola (wylany strop betonowy nad częścią I poziomu). Z tego co wiem w warunkach zabudowy była przewidziana możliwość podziału na dwa niezależne mieszkania  ( góra i dół osobne lokale). Obecnie chcę dobudować resztę stropu pomiędzy poziomami. Czy potrzebne jest jakieś pozwolenie? Gdzieś należy zgłosić taką przebudowę? Proszę o poradę.

Jak wspomniał Ekspert Cezary - informujesz zarządcę i czeka cię wizytacja. Możliwe, że usłyszysz kategorycznie  - NIE. Pod spodem też są mieszkania i obciążanie stropu musi być bardzo przemyślane - o ile możliwe. Jest osobne wejście do lokalu? Pytam, bo ja mieszkam pod numerem xxA a sąsiadka pod xx i ta numeracja wynika z podziału dużego lokalu na 2  - ale w poziomie - lustrzane odbicie przez ścianę szczytową na ostatnim pietrze.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...