Skocz do zawartości

Dopisanie do domu


Recommended Posts

Witam

Chciałam zapytać jak to wygląda prawnie wszystko. Mąż otrzymał ziemie od rodziców po ślubie. Na jednej z działek postawiliśmy dom i kredyt jest na oboje nas ale mąż jest właścicielem. Obecnie mamy 2 dzieci. Chciałam zapytać czy w przyszłości, w razie rozstania lub rozwodu należę cos do domu? A jak nie ja to dzieci coś mają?

Jakie są koszta dopisania mnie jako współwłaściciela do domu? Proszę od pomóc. 

Link do komentarza

Nie, nie masz prawa do domu w przypadku rozwodu.

Masz prawo do wartości połowy inwestycji w dom (czyli spłaconej twojej połowy kredytu), bez działki.

Dzieci mają prawo dopiero po śmierci właściciela - dziedziczenie. 

W przypadku śmierci małżonka żona dostaje po równo z dziećmi, czyli każdy po 1/3

 

Dopisanie współwłaściciela to taksa notarialna zależna od wartości nieruchomości. Dużo taniej można to załatwić poprzez rozszerzenie wspólnoty majątkowej o wartość majątku przedślubnego. Myśmy z mężem tak zrobili, bo tez on był właścicielem gruntu. Inaczej nie inwestowałabym w budowę.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

Dzieci mają prawo dopiero po śmierci właściciela - dziedziczenie. 

W przypadku śmierci małżonka żona dostaje po równo z dziećmi, czyli każdy po 1/3

 

 

Jesteś pewna?

Z tego co pamiętam po śmierci jednego rodzica dzieciom do podziału należy się tylko 1/4 pozostawionego majątku. Pozostałe 3/4 należy do współmałżonka.

Link do komentarza
22 minuty temu, bobiczek napisał:

Z tego co pamiętam po śmierci jednego rodzica dzieciom do podziału należy się tylko 1/4 pozostawionego majątku. Pozostałe 3/4 należy do współmałżonka.

 

Jeśli nie było testamentu.

Dzieci i małżonek spadkodawcy dziedziczą w równych częściach,

część przypadająca małżonkowi spadkodawcy nie może być mniejsza niż ¼ spadku,

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Elfir napisał:

rozszerzenie wspólnoty majątkowej o wartość majątku przedślubnego.

 

4 godziny temu, Ewe1826 napisał:

Mąż otrzymał ziemie od rodziców po ślubie.

 

Czy to ma jakieś znaczenie?

Link do komentarza

Nie wiem czy to w drodze darowizny czy w formie jakiejś innej instytucji prawnej. Bo w przypadku rozdzielności majątkowej może być zawarta umowa w obecności notariusza dobrowolnie lub orzeczona przez sąd i tu ciekawostka sąd morze orzec rozdzielność majątkową z datą wsteczną.

 

W omawianym przypadku mamy taki stan: że właścicielem nieruchomości gruntowej jako majątku odrębnego nabytego przed zawarciem związku małżeńskiego jest mąż. Następnie nieruchomość została zabudowana domem jednorodzinnym z dochodów wspólnych małżonków w domyśle w częściach równych, z tym że w przypadku podziału majątku dorobkowego każda ze stron mogłaby udokumentować przyczynienie się do nakładów w stopniu znacznym czyli większym niż 50% i zgłosić z tego tytułu roszczenie o uznanie większej wartości.

 

Analogicznie więc jeżeli można uznać że można znieść wspólnotę z datą wsteczna przed sądem,  małżonek może zrzec się swego osobistego prawa do majatku odrębnego na rzecz drugiego małżonka. Nie jest to sensu stricto darowizna i byłaby konieczność określenia jej wartości choćby ze względów podatkowych bez względu na to czy obowiązek uiszczenia podatku powstanie. 

Link do komentarza
14 minut temu, gawel napisał:

W omawianym przypadku mamy taki stan: że właścicielem nieruchomości gruntowej jako majątku odrębnego nabytego przed zawarciem związku małżeńskiego jest mąż

Gdzieś Ty to wyczytał???

 

Przecież Ewe pisze wyraźnie

 

10 godzin temu, Ewe1826 napisał:

Mąż otrzymał ziemie od rodziców po ślubie.

 

Link do komentarza
Przed chwilą, uroboros napisał:

No, właśnie... czy to coś zmienia?

Jeśli nie mają rozdzielności majątkowej po ślubie, to chyba zmienia...

Nie bo majątek nabyty przed powstaniem wspólnoty majtkowej (ślub bez intercyzy) czy spadki i darowizny nabyte w trakcie trwania małżeństwa stanowią majątek odrębny małżonka.

Jedna ze znajomych forumowiczek zbudowała piękny dom na swojej działce i zamieszkała z partnerem potem powiedziała " Yes I do" i dom już jest ich wspólny. 

4 minuty temu, uroboros napisał:

No, właśnie... czy to coś zmienia?

Jeśli nie mają rozdzielności majątkowej po ślubie, to chyba zmienia...

co konkretnie?

Nie zmienia bo działka jest tylko męża i czy dostałby ja przed czy po ślubie to nie ma znaczenia podobnie jak rozdzielnośc tez nie ma na to zupelnie wpływu

Link do komentarza
17 minut temu, uroboros napisał:

No, właśnie... czy to coś zmienia?

Jeśli nie mają rozdzielności majątkowej po ślubie, to chyba zmienia...

Nie. Darowizna jest na osobę a nie wspólnotę małżeńską, o ile nie zostało to zaznaczone w umowie darowizny. Autorka na dodatek zaznaczyła, ze dom jest na męża (podejrzewam, że jest jedynym właścicielem ujawnionym w KW nieruchomości).

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

 

Dnia 17.01.2020 o 10:51, Ewe1826 napisał:

A co lepsze dopisanie siebie czy rozszerzenie wspólnoty majątkowej?

Musisz pójść do notariusza - i on ci dokładnie wyjaśni. I czy jest jeszcze jakaś inna opcja. Najważniejsze, byście z mężem byli zgodni w tej kwestii. Reszta to wybór najbardziej korzystnej opcji. U wielu notariuszy takie wyjaśnienie jest bezpłatne.  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...