Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Aukcja prac dzieci z Ogniska Marymont!!! Czytaj więcej... ×
Pomocnik

Na osiedlu domów jednorodzinnych mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych. Czy to legalne?

Recommended Posts

Mam dom na nowym osiedlu domów jednorodzinnych. Mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych, co niezbyt mi odpowiada. Wprawdzie nie postawił tam żadnych budynków, ale to jest osiedle mieszkalne i uważam, że działki powinny być zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem. Czy gmina może coś z tym zrobić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://www.budujemydom.pl/poradnik-prawny/25960-na-osiedlu-domow-jednorodzinnych-moj-sasiad-urzadzil-na-swojej-dzialce-mala-baze-miejsc-postojowych-czy-to-legalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sąsiad
..."mój sąsiad urządził na swojej działce ..." JAK JEST DZIAŁKA JEGO TO TAMTEMU SĄSIADOWI H.. DO TEGO !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, retrofood napisał:

Guzik prawda. Nie mozna korzystać ze swojego prawa w sposób szkodzący innym.

No więc zdaje się, że niestety można. Parking na kilka czy nawet kilkanaście samochodów praktycznie nie jest obwarowany jakimiś wymogami.

Powtarzam - niestety, bo tak, wg mnie, nie powinno być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2018 o 15:53, Pomocnik napisał:

Czy gmina może coś z tym zrobić?

Art. 71 Pb dotyczy zmiany sposobu uzytkowania obiektu lub jego części a nie działki, na której jest obiekt posadowiony.

Jeśli sposób korzystania z nieruchomości tobie "nie odpowiada", to musisz przed Sądem {cywilnym} wykazać szkodę.

Nie wyręczaj się urzędnikiem, czyli publicznymi pieniędzmi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MieszkoPolo napisał:

Art. 71 Pb dotyczy zmiany sposobu uzytkowania obiektu lub jego części a nie działki, na której jest obiekt posadowiony. 

parking jest obiektem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zatem najpierw musi powstać obiekt. 

Jeśli sąsiad nie poczynił żadnych robót budowlanych, autor postu nic nie ugra.

Jeśli poczynił, też wygrana niepewna {coś jak ongiś przepychanki pomiędzy garażem i b. gospodarczym}.

 

Najważniejsze: autor postu napisał "uważam, że działki powinny być zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem"... bo tak uważa.

Jeśli autor napisze o obiekcie, i będzie zarazem wiedział, o czym pisze, wrócimy do rozważań.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2018 o 17:13, MieszkoPolo napisał:

 Jeśli sąsiad nie poczynił żadnych robót budowlanych, autor postu nic nie ugra. 

W sumie racja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2018 o 17:13, MieszkoPolo napisał:

Zatem najpierw musi powstać obiekt. 

Jeśli sąsiad nie poczynił żadnych robót budowlanych, autor postu nic nie ugra.

 

Ten parking to chyba nie na klepisku, a więc jakieś ruchy na tej działce musiały zostać wykonane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Jani_63 napisał:

Ten parking to chyba nie na klepisku, a więc jakieś ruchy na tej działce musiały zostać wykonane.

Jeśli jest to działka budowlana to:

- zgodnie z art. 29.2.5). oraz art.30.2. utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych - nie podlega nawet zgłoszeniu, 

 

- zgodnie z art. 29.1.10). oraz 30.1. budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie - też nie podlega nawet zgłoszeniu.

 

Na parking/miejsca postojowe, w ilości większej niż 10 szt wymagane jest PnB.

 

Ale zawsze miejsca postojowe muszą odpowiadać warunkom określonym w Rozporządzeniu w sprawie WT ..... Rozdział 3.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nie wiemy:

- jak duża jest ta działka,

- ile samochodów tam parkuje,

- jakiego typu są to samochody (osobowe, ciężarowe),

- czy miejsca postojowe zostały wydzielone,

- czy powierzchnia biologicznie czynna została zachowana?

W sumie nic nie wiemy, po za tym że samochody tam parkują, a pytający nazwał ten teren bazą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×