Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano
Witam. Czy folie grzewcze można układać w łazienkach pod panelami wodoodpornymi?
  • 2 miesiące temu...
Gość Piotr
Napisano
Witam, Jakie jest odczucie takiego ogrzewania? Czy czuje się podobną temperaturę jak na termometrze czy wyższą? Czy wysusza powietrze? Czy ogrzewa elementy wewnątrz pomieszczeń? Czy podnosi temperaturę u ludzi? Pozdrawiam!
Napisano

Ogrzewanie podłogowe zapewnia prawie idealny rozkład ciepła w pomieszczeniu czyli
ciepła podłoga przy stopach i nieco niższa temperatura w środku przekroju pomieszczenia.

Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe więc nie wysusza powietrza. Raczej nie podnosi
również temperatury ludzi chyba, że mówimy o reakcji na rachunek za energię elektryczną.
 

Pozdrawiam

D. Zapiórkowski

LUXBUD


 

  • 3 tygodnie temu...
Gość Maciek
Napisano
czy folie można układać pod kafelkami?
  • 4 miesiące temu...
Napisano
Mam pytanie, czy taką folię możemy położyć na panelach, a pod wykładzinę dywanową?
  • 8 miesiące temu...
Napisano
Witam! Czy folia grzewcza w mieszkaniu 62m to dobry pomysł jako główne ogrzewanie zimą i czy dużo większe by były rachunki za prąd?
  • 8 miesiące temu...
Napisano
Ten artykuł nie porusza najważniejszej kwestii. Pod folia tego typu i nad folią należy zamontować siatką stalową która podłączona do przewodu ochronnego będzie pełniła rolę ekranu przeciwporażeniowego. Doliczając koszt zakupu tej siatki, kłopotliwy i czasochłonny montaż, rozwiązanie to przegrywa w zakresie kosztu za 1m2 i bezpieczeństwa z folia grzewczą zbudowaną w oparciu o klasyczny przewód grzewczy.
  • 2 miesiące temu...
Gość Ania C.
Napisano
Czy budynek bez tzw.siły może mieć podłączona folię grzewczą?
Napisano
Nie moge znaleśc odpowiedzi na moje pytanie. Czy w mieszkaniu około 70 m2 jest sen zakaldac folie grzejne i fotowoltaikę. Czy to sie oplaca i ma sens?
Napisano
Czy mogę położyć folię na stare panele laminowane i położyć na nią panel winylowy?
  • 2 tygodnie temu...
Gość Zbigniew
Napisano
Witam Czy mogę położyć matę na stare linoleum? Gdyż nie jestem w stanie usunąć wszystkiego w 100% pozostają mi resztki kleju i włoski nie grozi to pożarowi
Napisano
Witam Czy można zastosować matę grzewczą pod panele winylowe? Chciałby mate grzewczą zatopić w wylewce samopoziomującej( mam miejscę i mogę spokojnie dwa centymetry nadlać nad matę) i na to położyć panele winylowe.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Witam . Mam nowy dom niestety w pokojach dzieci nie ma ogrzewania podlogowego. Mam pytanie czy folie na prad kladzie sie pod panele bez wylewki. O ile podnosi sie podloga. Ewentualnie mozna wymienic panele na ciensze zeby zniwelować podniesienie podlogi. 3 pokoje po 20m2 jaki koszt z montazem. Mam fotovoltaike wiec u mnie sprawdziloby sie to. Czyli montaz jest bez rujnacji mieszkania, demontaz paneli tylko ?
Napisano

Grubość warstw podłogi nie ulega praktycznie żadnej zmianie. Ważne tylko, żeby producent paneli dopuszczał ich układanie na ogrzewanej podłodze. Przy tym nawet takie różnią się zdolnością do przewodzenia ciepła. Pożądany jest niski opór cieplny R. Bardzo niski mają np. panele z rdzeniem mineralnym:

https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/aktualnosci/91913-nowa-podloga-w-30-sekund-wizualizator-podlog-od-arbiton

  • 11 miesiące temu...
Napisano
Witam. Czy te folie można układać pod deską świerkową ??
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Właśnie chodzi o to, że jest cieplejszy, ale też nieznacznie. ~1-2*C... Nie wiem czy nie w granicach bledu pomiarowego.
    • Z wiedzy... fizyka płynów się kłania...   2,5 - 3 m to minimum...   @animus pięknie zarysował problem wentylacji grawitacyjnej 
    • 2.   Sander Standard Alu (płyta z folią aluminiową): W tym systemie rura grzewcza leży w styropianowym rowku, a na całej powierzchni płyty znajduje się cienka warstwa laminowanej folii aluminiowej. Folia ma za zadanie rozprowadzić ciepło z rury na boki, aby ogrzać powierzchnię między rurami. Jej skuteczność jest jednak ograniczona przez jej grubość – jest bardzo cienka. Działa, ale transfer ciepła z rury do płyty i na jej powierzchnię nie jest idealny.   System z radiatorami (płytami aluminiowymi): W tym rozwiązaniu w rowkach styropianu umieszcza się specjalnie wyprofilowane, znacznie grubsze (ok. 0,5 mm) płyty aluminiowe. Rura jest w nie wciśnięta, co zapewnia niemal idealny, maksymalny styk na dużym fragmencie jej obwodu. Taka płyta działa jak radiator – bardzo skutecznie "wysysa" ciepło z rury i rozprowadza je na swojej dużej powierzchni. Taki system jest w stanie przekazać do wylewki i podłogi trochę więcej ciepła przy tej samej temperaturze zasilania. Jest to rozwiązanie po prostu wydajniejsze.     Trudny temat, chyba nieopłacalne i prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.   Nie powinien Pan traktować zakupu płyt Sandera jako błędu. To jest standardowy, popularny system, który w ocieplonym budynku sprawdza się dobrze. W Pana przypadku jego niższa (w porównaniu do radiatorów) efektywność jest po prostu brutalnie obnażana przez ogromne zapotrzebowanie budynku na ciepło.   Patrząc na przedstawiony problem z perspektywy ekonomicznej, optymalna strategia działania wydaje się jasna.   Należy zakończyć montaż ogrzewania podłogowego w oparciu o zakupiony system płyt Sander, a w następnej kolejności potraktować priorytetowo termomodernizację budynku. .   Takie podejście przynosi podwójną korzyść: po pierwsze, unika Pan strat finansowych, wykorzystując posiadany materiał. Po drugie, inwestycja w termomodernizację szybko się zwróci dzięki znacznemu ograniczeniu strat ciepła.      
    • 1.   Różnica temperatur (delta T) na poziomie 3°C na belkach rozdzielacza. W teorii, dla ogrzewania podłogowego za optymalną uznaje się deltę w przedziale 5-8°C. Pana wynik jest poniżej tego zakresu i wbrew pozorom, w tej konkretnej sytuacji, nie świadczy to dobrze o pracy instalacji.   Niska różnica temperatur między zasilaniem a powrotem oznacza, że woda przepływająca przez pętlę grzewczą nie zdążyła oddać wystarczająco dużo ciepła do podłogi. Woda wraca na rozdzielacz prawie tak samo ciepła, jak z niego wypłynęła. Może to wynikać z dwóch głównych przyczyn, zbyt szybkiego przepływu czynnika grzewczego oraz podłoga nie była w stanie "odebrać" więcej ciepła.   W Pana przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z połączeniem obu tych czynników.   System grzewczy "próbuje" wtłoczyć więcej ciepła w podłogę (stąd wysoka temperatura zasilania), ale ta, z powodu dużych strat, nie jest w stanie go zakumulować. Woda krąży więc w obiegu, oddając tylko niewielką część swojej energii, a reszta wraca do kotła.   Proszę spróbować delikatnie zmniejszyć przepływ na rotametrze dla tej  pętli. Należy to robić stopniowo, np. o 0,2-0,4 l/min i odczekać kilka godzin na stabilizację systemu. Celem jest sprawdzenie, czy delta T wzrośnie (np. do 5-7°C). Jeśli tak, oznaczać to będzie, że woda ma więcej czasu na oddanie ciepła. Proszę jednak pamiętać, że w warunkach dużych strat ciepła efektem może być niewielki spadek temperatury.   1.5-metrowy odcinek do pokoju jest cieplejszy, to jest normalne. Na tak krótkim odcinku strata ciepła z  rury PEX jest minimalna. Dopiero na dużej powierzchni w pokoju następuje właściwa wymiana ciepła.   Zasadą, której należy się trzymać, jest utrzymywanie optymalnej różnicy temperatur (ΔT) w przedziale 5-8°C. Jeśli pomieszczenie wciąż pozostaje niedogrzane, jest to jednoznaczny sygnał, że wydajność systemu podłogowego jest zbyt niska, by pokryć straty ciepła generowane przez budynek. W tej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie termomodernizacji (izolacja ścian, wymiana okien), która ograniczy ucieczkę ciepła i sprawi, że istniejący system podłogowy bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem budynku.       
    • Przepisy narzucają minimalny przekrój kanału (np. 196 cm², co odpowiada kanałowi 14x14 cm). Nie można więc po prostu zbudować węższego kanału, wentylacyjnego, równoważąc przepływ średnicą.    Poprzez częściowe przymknięcie (zastosowanie dławika) w kanale o zbyt silnym ciągu, zwiększylibyśmy opór w tym kanale. Skutkowałoby to zmniejszeniem ilości przepływającego powietrza i teoretycznie pozwoliłoby na zrównanie jego wydajności z kanałami słabszymi murowanymi.   Mimo że teoria brzmi sensownie, w praktyce stosowanie dławików do  regulacji wentylacji grawitacyjnej jest zdecydowanie odradzane i uznawane za błąd w sztuce budowlanej.   Kluczem jest projektowanie zrównoważonego systemu, a nie dokładanie jednego bardziej sprawnego przewodu wentylacyjnego.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...