Skocz do zawartości

Prosze pilnie o pomoc pompa cieplna powietrze woda


Recommended Posts

 Proszę pilnie o pomoc posiadam pompę ciepła powietrze - woda Nexus 14kW firmy Sunex z Raciborza. Dom dopiero co oddany ocieplony o powierzchni 150 m bufor wodny 600 l.

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki - pompę miał wspomagać kominek z płaszczem wodnym.

Okazało się że pompa nie daje sobie rady i pracuje w trybie ciągłym zużywa dużo prądu.

Czy ktoś na tym forum ma podobną pompę tej firmy i może podzieli się ze mną uwagami jak i co poprawić??? Proszę o kontakt.

Link do komentarza
9 godzin temu, Pawel.Jag napisał:

 Proszę pilnie o pomoc posiadam pompę ciepła

Okazało się że pompa nie daje sobie rady i pracuje w trybie ciągłym zużywa dużo prądu.

Tu jeszcze został pominięty jeden drobny szczegół.

Nikt Pana nie poinformował że w pierwszym roku, a właściwie w ciągu pierwszych trzech lat wygrzewania nowego domu, apetyt na energię jest większy?

Zwłaszcza jak  się buduje dom w 3 miesiące i zaraz jest do zamieszkania.

Trzeba wygonić wtedy wilgoć technologiczną z bryły budynku. 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
19 godzin temu, Pawel.Jag napisał:

 Proszę pilnie o pomoc posiadam pompę ciepła powietrze - woda Nexus 14kW firmy Sunex z Raciborza. Dom dopiero co oddany ocieplony o powierzchni 150 m bufor wodny 600 l.

Ogrzewanie podłogowe + grzejniki - pompę miał wspomagać kominek z płaszczem wodnym.

Okazało się że pompa nie daje sobie rady i pracuje w trybie ciągłym zużywa dużo prądu.

Czy ktoś na tym forum ma podobną pompę tej firmy i może podzieli się ze mną uwagami jak i co poprawić??? Proszę o kontakt.

:zalamka:

 

oprócz tego, co napisał Animus. Ile tych grzejników masz, czy zostały odpowiednio przewymiarowane?

Link do komentarza
37 minut temu, bajbaga napisał:

Co by nie było, przy takich temperaturach zewnętrznych, PCi powinna pracować kilka godzin, a nie całą dobę.

Coś jest wybitnie spierdzielone - ma gwarancje niech gwarant naprawia.

  

to nie jest wcale takie oczywiste dla mnie. Czytałem już o wielu takich (lub bardzo podobnych przypadkach) i różnie było..

- szło dużo prądu, bo instalator włączył grzałki, żeby szybciej wygrzać wylewki

- szło dużo prądu, bo nie była skończona izolacja stropu (wcześniej inwestor nawet się nie zająknął na ten temat)

i tak by można było dłużej...

nie wiemy przede wszystkim nic o domu, jaka powierzchnia, jakie grubości ocieplenia. bez tego, to wróżenie z fusów....

Link do komentarza

Tak, to też prawda - ale .........

 

Ale, ta PCi jest typowo niskotemperaturowa, a musi pędzić 500l zasobnik na około 55 stopni !!!

Luknij : https://www.sunex.pl/imagesdb_katalog-pompa-ciepla-160216-1.pdf  (strona 8). 

 

Ta PCi przy delcie t (dla A/W) około 40 stopni, ma moc około 9 kW i COP około 3.

Ale zainstalowano ją jako wysoko temperaturową - czyli analogicznie będzie delta t (dla A/W) powyżej 60 stopni - czyli moc i COP znacznie spadnie (szacuję że moc około 6 kW, a COP około 2 - bardzo optymistycznie). A co będzie jeśli temperatura spadnie do - 15, czyli delta T będzie ponad 70 stopni ??????

 

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie wiem skąd wziąłeś informację, że bufor ciepła jest pędzony na 55C...nie wiem też skąd wziąłeś informację, jaką ona ma moc dla temperatury zasilania 55C - nie widzę tego w podanym przez ciebie linku - widzę tam tylko parametry dla temperatury zasilania 35C

tutaj https://www.sunex.pl/produkty/pompy-ciepla-1/pompy-ciepla-do-centralnego-ogrzewania-i-wody-uzytkowej-1/imagesdb_nexus-instrukcja-v10-pl-170220-0.pdf

str111 nie ma dla innych temperatur. Ale ja wiem, że przy zwiększeniu temperatury, moc leci na pysk...warto zerknąć na blog http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

poprzez analogię widać wyraźnie, że to jest duży spadek...

Czyli, paradoksalnie może się okazać, że pompa działa prawidłowo. jesli faktycznie grzeje bufor do 55C...

Inna kwestia, to takie zaprojektowanie tej instalacji i taki a nie inny dobór PC...ja na pewno nie zaproponowałbym takiego rozwiązania....ale jak już napisałem wcześniej, brakuje mi danych...

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 minut temu, aaaa napisał:

nie widzę tego w podanym przez ciebie linku

Bo nie ma :D , bo to niskotemperaturowe źródło ciepła.

 

Dlatego napisałem o delcie t (A/W), bo to bardziej rzetelne porównanie.

Założyłem, że skoro kalafiory i CWU, to temperatura (W) musi być około 55 stopni.

 

Ta PCi nie ma sprężarki inwenterowej.

Link do komentarza

Niech autor tematu napisze jakie są temperatury wody w obiegu (zasilanie/powrót). Czy ten bufor wody to zbiornik z woda grzewczą, czy c.w.u.? Może równie dobrze wodę w nim miał grzać tylko kominek? Zbyt dużo niewiadomych i zamiast coś sensownego doradzić zrobi nam się z tego "gdybologia".

Link do komentarza
19 godzin temu, bajbaga napisał:

Bo nie ma :D , bo to niskotemperaturowe źródło ciepła.

 

 

tak, ale są inni producenci PC, niskotemperaturowych pomp, którzy podają parametry pracy dla 50 lub 55C (a przynajmniej takie wczoraj znalazłem, jak szukałem jaką moc grzewczą może mieć ta pompa) To też o czymś świadczy....Przecież skoro ta PC grzeje także CWU, to takie parametry powinny być podawane...V jak dobrze pamiętam, ma w swoich tabelkach wykresy dla 35,45 i 55C (dla g-w, ale zaraz sprawdzę też p-w)

Link do komentarza
3 godziny temu, aaaa napisał:

tak, ale są inni producenci PC, niskotemperaturowych pomp, którzy podają parametry pracy dla 50 lub 55C

Widać ten producent doszedł do wniosku, że podgrzanie CWU (około 200l) nie wpływa na ogólne osiągi tej PCi - zresztą słusznie, bo to około/max 1 godzina pracy PCi.

Nie jest winą producenta, że jakiś "amator" zastosował ten wyrób do "pędzenia" grzejników.

Ps. I tak dla zmiany producenta - warto się zapoznać ..... http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/lg_therma_v_awhp_2016.pdf  

 

Ps. Zwłaszcza że w podobnej cenie :icon_cool:

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...

odświeżę może wątek, bo chyba warto

Akurat w samym zastosowaniu PC P-W z grzejnikami nie ma nic złego. Znam kilka przypadków, gdzie w domu wybudowanym w takim okresie jak mój lub trochę później (chodzi mi tutaj przede wszystkim o to jakie WT spełnia budynek) temperatura zasilająca grzejniki jest na tyle niska, że jest to jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie. Sprawność jest oczywiście niższa (2,5-3) niż przy podłogówce, ale właściciele są zadowoleni z faktu, że juz nie muszą "ekogroszkować" :D a koszty takie same lub niższe.

I jeszcze inny przypadek o którym pamiętam - tam na dole jest podłogówka, na górze grzejniki zostały wymienione na klimakonwektory - jest dużo lepiej niż przy "eko"

We wszystkich tych przypadkach były montowane inwerterowe PC P-W markowych producentów.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Witam, 

Pompa ciepła może bez problemu współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i z grzejnikowym. Jednak wyższa sprawność pompy ciepła uzyskiwana jest w przypadku pracy z jak najniższą temperaturą zasilania. Dlatego zaleca się, aby różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem instalacji CO wynosiła 7K. W związku z tym lepsze parametry pracy będą występowały przy jej współpracy z ogrzewaniem podłogowym lub z grzejnikowym zaprojektowanym na parametry niskotemperaturowe. 
Przy okazji zachęcam do sprawdzenia oferty pomp ciepła z rodziny Logatherm marki Buderus. Nasze pompy ciepła cechują się wysoką jakością wykonania oraz jednym z najwyższych współczynników COP dostępnych na rynku. Na pompy ciepła udzielamy gwarancji do 5 lat. W sprawie doboru, wyceny oraz montażu powietrznej pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html 
Więcej informacji o pompach ciepła można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/ 
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus 
 

Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...