Skocz do zawartości

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?


Recommended Posts

Gość Markus
"[...] wysokotemperaturowe pompy podgrzewają wodę do ok. 70°C, a stare instalacje wymagają nawet 90°C." 90 stopni na grzejniku??? - Autora delikatnie mówiąc poniosło!!! Kolejny przykład pracy czysto teoretycznej z kolosalnym przeszacowaniem. Mój dom przedwojenny 170m2, nieocieplony, dwie kondygnacje z nieocieplonym strychem, przy stałopalności, kocioł CO 18kw na tradycyjny opał spokojnie wystarcza mu temperatura pracy 55 stopni. A w pokojach mam 23 stopnie.
Link do komentarza

Stare instalacje grawitacyjne projektowano typowo dla temperatury 90/70°C (zasilanie powrót). Oczywiście, jak zawsze przy projektowaniu, maksymalna temperatura ma być z założenia potrzebna tylko w warunkach skrajnych, przy tzw. temperaturze obliczeniowej wynoszącej dla większości kraju -20°C. Zwykle wystarcza znacznie niższa temp. wody, bo i temperaturze zewnętrznej daleko do tak siarczystych mrozów. Jeżeli jednak pompa miałaby być jedynym źródłem ciepła, jej możliwości mogą nie wystarczyć w starym budynku.

Proszę ponadto zauważyć, że większość starych domów była przez lata jakoś modernizowana, choćby przez wymianę okien, co istotnie zmniejszyło ich zapotrzebowanie na ciepło względem pierwotnych założeń. Często też  same grzejnik od początku dobierano z pewnym nadmiarem. Dlatego napisałem, że zanim zdecydujemy się na ogrzewanie pompa ciepła powinniśmy określić jakie są rzeczywiste straty ciepła w budynku i jakich parametrów pracy c.o. faktycznie wymaga.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Mam dom wybudowany 5 lat temu o powierzchni użytkowej ok. 160mk dobrze ocieplony. Na parterze całość ogrzewanie podłogowe, piętro 4 kaloryfery. Obecnie spałam ok 3.5 tony mialu. Temperatura na ogrzewaniu ok 40C. Wentylacja grawitacyjna. Jaki typ pompy byłby odpowiedni do mojego domu, oraz z jakimi kosztami muszę się liczyć. Dodam że posiadam instalacje fotowoltaiczna o mocy 4,5KW, z możliwością rozbudowy do ok 7KW.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość krystyna
witam mam dom z roku1938 ocieplony strych nowe okna drzwi o pow 175 m powierzchni grzewczej mam ogrzewanie na eko groszek ale przymierzam się do wymiany na pompę ciepła . Mam pytanie czy przy takim budynku warto zakładać pompę ciepła
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Na takie pytanie najlepiej odpowie projektant, patrząc na parametry budynku i dobierając źródło ciepła bezpośrednio do niego. Dlatego warto złożyć bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie ofertowe. U nas możesz złożyć je tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Przy wymianie kotła na węgiel na bardziej ekologiczne źródło ciepła na pewno pomoże program Czyste Powietrze i sprawi, że inwestycja będzie bardziej opłacalna.  

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...