Skocz do zawartości

Jakie warunki muszę spełnić, aby mieć szambo?


Recommended Posts

A co jesli po niedługim czasie gmina zbuduje kanalizację? Co zorbic z takim zbiornikiem jesli nie chce się go wyciągać? Można go jakoś odkazić i stosować do zbierania deszczówki, tylko jk ją potem odprowadzać?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
jezeli podlaczenie pod kanalizacje wymaga wybudowania przepompowni sciekow ,gdyz glowny odplyw idzie przy drode pod cisieniem TK czy cos,czy ja moge wstawic szambo szczelne betonowe gotowe, na tej dzialce,oczewiscie zgodnie z zasadami ,czy musze koniecznie budowac przepompownie sciekow
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Mikrus
A ja mam pytanie dosyć przewrotne. Kupiłem działkę rekreacyjną, nie ma tam kanalizy. Poprzedni właściciel miał wynajętego tojtoja i tylko szopkę na narzędzia. Ogólnie działka bardzo zaniedbana. Ja chcę ją doprowadzić do ładu i składu. Murowana altana, normalna toaleta z prysznicem, tak aby latem można tam było przebywac w godziwych warunkach z możliwoiścią nocowania od piątku. I teraz zastanawiam się, czy wykopać kręgi i je w jakiś sposób uszczelnić i z tego zrobić szambo (tak mi podpowiedział znajomy), choć nie do końca jestem przekonany czy to aby tak można, czy kupić betonowe szambo, powiedzmy coś w tym stylu http://allegro.pl/szamba-betonowe-szambo-betonowe-10m3-dodatki-i6875694584.html i tak rozwiązać sprawę. Woda oczywiście jest doprowadzona na działkę. I przy okazji. Ogrzewanie wody. Duży ogrzewacz, czy na kranach takie małe elektryczne przepływowe?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Barbara Stolarska
Byłam dziś w starostwie i o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Tak usłyszałam od urzędników. Można to jakoś ominąć??
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Barbara Stolarska napisał:

Byłam dziś w starostwie i o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Tak usłyszałam od urzędników. Można to jakoś ominąć??

Masz nowy dom? Co do szamba to raczej gmina jest pierwsza aby wypowiedzieć sie w tej kwestii. I powiedz urzędnikom aby udali sie jakiś kurs doszkalający.

Link do komentarza
13 godzin temu, Gość Barbara Stolarska napisał:

Byłam dziś w starostwie i o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Tak usłyszałam od urzędników. Można to jakoś ominąć??

Stanowisko urzędu co najmniej dziwne. Zbiornik na nieczystości płynne, jak i doprowadzenie z budynku i ewentualnie wyprowadzenie do podłączenia opróżniania buduje się na zgłoszenie. Jednak instalacja powinna być zaewidencjonowana geodezyjnie i w nowym budynku robi to geodeta, przy zgłoszeniu zakończenia budowy.

Link do komentarza
5 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Stanowisko urzędu co najmniej dziwne. Zbiornik na nieczystości płynne, jak i doprowadzenie z budynku i ewentualnie wyprowadzenie do podłączenia opróżniania buduje się na zgłoszenie.

Tu jest pewien dysonans w interpretacji przez urzedników art.29.1.27 

Cytat

W sytuacji gdy ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzane są do na terenie nieruchomości do zbiornika bezodpływowego zwanego szambem, wówczas pod pojęciem instalacji kanalizacyjnej rozumieć należy również jej część wyprowadzoną na zewnętrz budynku doprowadzającą ścieki do szamba. Zgodnie z art. 3 pkt 9 pr. bud. urządzenia instalacyjne będące urządzeniami budowlanymi służącymi gromadzeniu ścieków są urządzeniami wchodzącymi w skład instalacji kanalizacyjnej o której mowa w § 122 ust. 1 r.w.t. W następstwie nadania nowelizacją z dnia 20 lutego 2015 nowego brzmienia przepisowi art. 29 ust. 1 pkt 27 pr. bud. wyłonił się problem interpretacyjny związany z rozumieniem słów „wewnątrz budynku”. Odpowiadający skłania się ku stanowisku prezentowanemu również przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zgodnie z którym część instalacji, która wykracza poza obręb budynku do miejsca połączenia się z przyłączem, stanowi część instalacji, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 27 pr. bud., (www.gunb.gov.pl/). Mając na uwadze, iż celem nowych regulacji prawnych obowiązujących od 28 czerwca br., było uproszczenie i skrócenie procedur budowlanych, oraz zważywszy, że użyte w art. 29 ust. 1 pkt 27 pr. bud., pojęcie „wewnątrz budynku”, nie powinno być interpretowane w sposób dosłowny odnoszący się do technicznego podziału instalacji na zewnętrzną (poza budynkiem) i wewnętrzną (wyłącznie w budynku), należy w opinii odpowiadającego dopuścić możliwość potraktowania odcinka instalacji kanalizacyjnej od budynku do szamba jako części instalacji, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 27 pr. bud. W ocenie odpowiadającego rozróżnienie pomiędzy kanalizacją zewnętrzną a wewnętrzną opierać się winno na podziale na przyłącze kanalizacyjne i instalację kanalizacyjną. W konsekwencji to co nie stanowi przyłącza kanalizacyjnego stanowi instalację kanalizacyjną wewnętrzną, którą ustawodawca określił w art. 29 ust. 1 pkt 27 pr. bud., mianem instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku. 

Urzędnicy twierdzą, że to nie jest wewnątrz budynku, nie jest przyłączem kanalizacyjnym, nie jest też siecią - a zatem nie obejmuje tego art.29 - przeto wymagane jest PnB.

Ps. Nowela która to wprowadziła obowiązuje od stycznia tego roku - może z czasem się nauczą :icon_cool:

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Zainteresowana
Kupiliśmy dom. Szambo sąsiadów jest zlokalizowane 50cm od naszych fundamentów. Czy to jest legalne?? Nie wiemy czy ich szambo jest szczelne... Czy możemy coś z tym zrobić??
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Zbiorniki wprowadzane do budownictwa muszą posiadać odpowiednie Atesty: Krajową Ocenę Techniczną ITB, Aprobatę Techniczną ITB jest to wymagane do odbioru budowy oraz świadczy to o jakości kupowanego zbiornika.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić?
    • Dzień dobry, Blachodachówka PŁASKA Plus ma wiele zalet, takich jak nowoczesny wygląd, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i łatwość montażu. Do jej wad można zaliczyć wyższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi blachodachówkami oraz konieczność precyzyjnego montażu. Ważnym elementem montażu jest zastosowanie drewna konstrukcyjnego C24 i dokładnemu wypoziomowaniu połaci, co zapobiegnie efektowi odstawania arkuszy. Montaż blachodachówki PŁASKA Plus wymaga doświadczenia i precyzji, szczególnie w przypadku dachów o skomplikowanej geometrii. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie i pokrycia, aby uniknąć problemów z przeciekami. Blachodachówka PŁASKA Plus nadaje się na dachy o różnych kształtach.  Przed montażem najlepiej zapoznać się z instrukcją montażu: Instrukcja montażu blachodachówki PŁASKA Plus _________________________ Blachodachówki panelowe - Blachy Pruszyński https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/blachodachowka-panelowa-modulowa/
    • Najpierw trzeba całkowicie usunąć wszystkie fragmenty tapety i kleju. Potem należy sprawdzić, czy całe podłoże jest stabilne, tzn. czy nic nie odpada od ściany. Trzeba też zaszpachlować ewentualne pęknięcia. Gładź można nałożyć wtedy, gdy ściana nie ma dużych odchyleń od płaszczyzny, bo nie da się ich w ten sposób zniwelować. No i sprawa kluczowa - nałożenie gładzi wymaga pewnej wprawy. Można oczywiście spróbować posiłkować się tutorialami z YT, ale nie ma gwarancji, że efekty będą zadowalające...
    • Co wiadomo o tym domu - ile i gdzie jest ocieplenia? Dla jednych ocieplone ściany to takie z 5 cm izolacji, dla innych z 20 cm. Jaka jest izolacja dachu, ewentualnie stropu, jeżeli nie ma użytkowego poddasza? Jakie są okna - jak duże, o jakim standardzie? Zakładam, że wentylacja jest grawitacyjna. Jakie tam są grzejniki? Bardzo stare, zakładane jeszcze przed ociepleniem budynku, czy nowsze? Bo te nowe mogły być już dobierane na znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło. Co paradoksalnie jest wadą.  Czy dotąd źródłem ciepła także był kocioł gazowy? W instalacji c.o. jest otwarte czy zamknięte naczynie wzbiorcze? Chyba największą zaletą kotłów ACV jest możliwość pracy w otwartych instalacjach. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...