Skocz do zawartości

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy za 35 000 zł


Recommended Posts

Syn i synowa chcieli mieć w nowym domu nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje, a ja jako projektant instalacji grzewczych z pompami ciepła, mogłem im w tym pomóc. Zaproponowałem im system biwalentny, z powietrzną pompą i kotłem na gaz - mówi Henryk, Czytelnik Budujemy Dom, który instalację z powietrzną pompą ciepła i kotłem na gaz zaprojektował dla syna w 2014 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/22805-powietrzna-pompa-ciepla-i-kociol-gazowy-za-35-000-zl

Link do komentarza
Nie wiem po co tak komplikować sobie życie jak pan jest projektantem to jest to sztuka dla sztuki ,bo ekonomii nie ma tu żadnej , przy kosztach gazu i kotła gazowego całkowicie nie zasadne użycie pompy ciepła. Ale taka moda ostatnio...
Link do komentarza

Kto bogatemu zabroni. Skoro było przyłącze do gazu to w 99% Inwestor zdecyduje się na ogrzewanie nowoczesnym kotłem gazowym. Przygotowanie c.w.u można rozwiązać przynajmniej na 3 sposoby: zasobnik c.w.u, kocioł dwufunkcyjny z c.w.u lub podgrzewacz elektryczny. Wszystko zależy od zapotrzebowania.

Na początku myślałem, że PC przygotowuje c.w.u. ale po lekturze już wiem, że ogrzewa dom o dużej powierzchni. Z tym 5 stopni Celsjusza to trochę przesada. Wątpię, że poniżej tej temperatury powietrza sprawność pompy "drastycznie" spada.

Tak czy inaczej - ciekawy system grzewczy.

Link do komentarza

kto bogatemu zabroni - tylko ten argument się broni. Poniżej 5C taniej wychodzi grzanie gazem niż PC? to jakieś pomieszanie z poplątaniem..chyba że to jakaś "zwykła" PC przeznaczona domyślnie tylko do grzania CWU, a jest wykorzystywana do ogrzewania CO(ale ta wersja upada, jeśli weźmie się pod uwagę moc - 14kw)...Brakuje mi informacji na ten temat w artykule - a to chyba kluczowa (dla mnie) informacja. Bo jeśli to jest PC taka do całorocznego ogrzewania, to ta instalacja to przerost formy nad treścią. Przecież średnia cena 1kwh z PC wyjdzie sporo taniej niż z gazu. Skoro PC już jest, to po co dodatkowo inwestować w przyłącze gazowe, kocioł, miesięczny abonament, skoro 1kwh z gazu jest droższa?!?

Nie rozumiem też, dlaczego poniżej -17C załącza się pompa ciepła, skoro poniżej 5C ma grzać kocioł gazowy. A wcześniej pisze, że sprawność PC poniżej tej temperatury radykalnie spada?!? Proszę wybaczyć, ale to się trochę nie trzyma kupy....

Nie będę się już dodatkowo czepiał, że ktoś woli przewymiarowane grzejniki + klimakonwektory zamiast podłogówki....a mógłbym ;)

Link do komentarza

1. Są dostępne powietrzne PCi wysokotemperaturowe, przewidziane do pędzenia grzejników i klimakonwektorów.

2. Tam zastosowano również ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5kW, które najprawdopodobniej pędzą PCi w trybie grzania i chłodzenia.

3. Gdyby nie to, że CWU jest zawsze ogrzewane gazem (tak zrozumiałem) to taki układ miałby swoje uzasadnienie - także ekonomiczne.

Link do komentarza

Moim skromnym zdaniem pomysł nie do końca głupi

Zakładam, że blackout może się zdarzyć np zimą po oblodzeniu sieci, prąd pada PC nie pójdzie.

Teoria:

Mam nowoczesną chałupę, którą można ogrzać niewielkim nakładem GJ, piecyk gazowy w cenie 2200PLN, do tego bateria zaworów na butle 11kg/33kg, w razie problemów dopalam gazem, którego nie zużyję kosmicznych ilości.

Oczywiście trzeba zasilić w prąd piecyk oraz pompy obiegowe, ale to też nie problem, nie potrzeba aż tyle ile zeżarła by PC.

Alternatywa to kominek z płaszczem/bez płaszcza

A praktyka:

namacalnego przykładu nie spotkałem :)

Chyba dopiero u siebie poeksperymentuję

 

Link do komentarza

ale....

1.PC wysokotemperaturowe (HT) to trochę inna półka cenowa....wiem, bo robiłem rozeznanie cenowe pod kątem wymiany pieca na PC w domu rodziców. No ale zostawmy temat PC HT, bo do pędzenia  przewymiarowanych grzejników PC LT wystarczy.  A tematu podłogówki nie chciałbym kontynuować.

2. Skoro zastosowane ogniwa pędzą PC, to powinny być także uwzględnione po stronie kosztów(skoro są częścią systemu) - za darmo nie były.

No i znowu muszę napisać - kto bogatemu zabroni....;)

Link do komentarza
4 minuty temu, aaaa napisał:

ale....

......znowu muszę napisać - kto bogatemu zabroni....;)

To prawda, ale to bogaci stoją za postępem Świata - zawsze tak było i tak będzie:icon_cool:

Pomijając koszta, to takie rozwiązanie wpisuje się w ideę domu autonomicznego - no może ten gaz do zastąpienia kotłem na biomasę.

 

Ps. Dla przypomnienia - jakieś 15 lat temu, kotłownia oparta na PCi kosztowała krocie - zupełnie nieporównywalne z innymi "pędnikami".

Teraz można zaryzykować twierdzenie, że za kwotę 2 razy większą niż innego "pędnika" można wybudować kotłownię w oparciu o PCi - a jak się bardzo postarać, to nawet można zejść do kosztów tradycyjnej kotłowni.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
    • @retrofood pyta raczej nie o przewody w rurkach, tylko o przepisy, które chcesz zachować przy takim układzie instalacji...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...