Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy za 35 000 zł

Recommended Posts

Syn i synowa chcieli mieć w nowym domu nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje, a ja jako projektant instalacji grzewczych z pompami ciepła, mogłem im w tym pomóc. Zaproponowałem im system biwalentny, z powietrzną pompą i kotłem na gaz - mówi Henryk, Czytelnik Budujemy Dom, który instalację z powietrzną pompą ciepła i kotłem na gaz zaprojektował dla syna w 2014 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/22805-powietrzna-pompa-ciepla-i-kociol-gazowy-za-35-000-zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marek
Nie wiem po co tak komplikować sobie życie jak pan jest projektantem to jest to sztuka dla sztuki ,bo ekonomii nie ma tu żadnej , przy kosztach gazu i kotła gazowego całkowicie nie zasadne użycie pompy ciepła. Ale taka moda ostatnio...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto bogatemu zabroni. Skoro było przyłącze do gazu to w 99% Inwestor zdecyduje się na ogrzewanie nowoczesnym kotłem gazowym. Przygotowanie c.w.u można rozwiązać przynajmniej na 3 sposoby: zasobnik c.w.u, kocioł dwufunkcyjny z c.w.u lub podgrzewacz elektryczny. Wszystko zależy od zapotrzebowania.

Na początku myślałem, że PC przygotowuje c.w.u. ale po lekturze już wiem, że ogrzewa dom o dużej powierzchni. Z tym 5 stopni Celsjusza to trochę przesada. Wątpię, że poniżej tej temperatury powietrza sprawność pompy "drastycznie" spada.

Tak czy inaczej - ciekawy system grzewczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kto bogatemu zabroni - tylko ten argument się broni. Poniżej 5C taniej wychodzi grzanie gazem niż PC? to jakieś pomieszanie z poplątaniem..chyba że to jakaś "zwykła" PC przeznaczona domyślnie tylko do grzania CWU, a jest wykorzystywana do ogrzewania CO(ale ta wersja upada, jeśli weźmie się pod uwagę moc - 14kw)...Brakuje mi informacji na ten temat w artykule - a to chyba kluczowa (dla mnie) informacja. Bo jeśli to jest PC taka do całorocznego ogrzewania, to ta instalacja to przerost formy nad treścią. Przecież średnia cena 1kwh z PC wyjdzie sporo taniej niż z gazu. Skoro PC już jest, to po co dodatkowo inwestować w przyłącze gazowe, kocioł, miesięczny abonament, skoro 1kwh z gazu jest droższa?!?

Nie rozumiem też, dlaczego poniżej -17C załącza się pompa ciepła, skoro poniżej 5C ma grzać kocioł gazowy. A wcześniej pisze, że sprawność PC poniżej tej temperatury radykalnie spada?!? Proszę wybaczyć, ale to się trochę nie trzyma kupy....

Nie będę się już dodatkowo czepiał, że ktoś woli przewymiarowane grzejniki + klimakonwektory zamiast podłogówki....a mógłbym ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowsza wersja tego systemu grzewczego powinna być zbudowana na pompie ciepła o wysokiej sprawności a w przypadku dużych mrozów powietrze można dogrzewać. Spadnie oczywiści COP bo grzałka elektryczna też bierze prąd ale nie będzie trzeba kombinować z kotłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Są dostępne powietrzne PCi wysokotemperaturowe, przewidziane do pędzenia grzejników i klimakonwektorów.

2. Tam zastosowano również ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5kW, które najprawdopodobniej pędzą PCi w trybie grzania i chłodzenia.

3. Gdyby nie to, że CWU jest zawsze ogrzewane gazem (tak zrozumiałem) to taki układ miałby swoje uzasadnienie - także ekonomiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem pomysł nie do końca głupi

Zakładam, że blackout może się zdarzyć np zimą po oblodzeniu sieci, prąd pada PC nie pójdzie.

Teoria:

Mam nowoczesną chałupę, którą można ogrzać niewielkim nakładem GJ, piecyk gazowy w cenie 2200PLN, do tego bateria zaworów na butle 11kg/33kg, w razie problemów dopalam gazem, którego nie zużyję kosmicznych ilości.

Oczywiście trzeba zasilić w prąd piecyk oraz pompy obiegowe, ale to też nie problem, nie potrzeba aż tyle ile zeżarła by PC.

Alternatywa to kominek z płaszczem/bez płaszcza

A praktyka:

namacalnego przykładu nie spotkałem :)

Chyba dopiero u siebie poeksperymentuję

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale....

1.PC wysokotemperaturowe (HT) to trochę inna półka cenowa....wiem, bo robiłem rozeznanie cenowe pod kątem wymiany pieca na PC w domu rodziców. No ale zostawmy temat PC HT, bo do pędzenia  przewymiarowanych grzejników PC LT wystarczy.  A tematu podłogówki nie chciałbym kontynuować.

2. Skoro zastosowane ogniwa pędzą PC, to powinny być także uwzględnione po stronie kosztów(skoro są częścią systemu) - za darmo nie były.

No i znowu muszę napisać - kto bogatemu zabroni....;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, aaaa napisał:

ale....

......znowu muszę napisać - kto bogatemu zabroni....;)

To prawda, ale to bogaci stoją za postępem Świata - zawsze tak było i tak będzie:icon_cool:

Pomijając koszta, to takie rozwiązanie wpisuje się w ideę domu autonomicznego - no może ten gaz do zastąpienia kotłem na biomasę.

 

Ps. Dla przypomnienia - jakieś 15 lat temu, kotłownia oparta na PCi kosztowała krocie - zupełnie nieporównywalne z innymi "pędnikami".

Teraz można zaryzykować twierdzenie, że za kwotę 2 razy większą niż innego "pędnika" można wybudować kotłownię w oparciu o PCi - a jak się bardzo postarać, to nawet można zejść do kosztów tradycyjnej kotłowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...