Skocz do zawartości

drewno a metal kuty


marcellobumbum

Recommended Posts

Napisano
witam. Proszę o radę.
Wybieram ogrodzenie do domu z żoną. Żonka upiera się przy ogrodzeniu drewnianym, bo takie zobaczyła gdzie s u koleżanki i chciałaby takie mieć u siebie. Na nic tłumaczenie, że drewno trzeba stale konserwować i jesto to pracochłonne. Poza tym, jak dla mnie, drewniane ogrodzenia kojarzą się z ogrodzeniami dla koni. Po cichaczu przed żoną rozglądam się za ogrodzeniami metalowymi kutymi – moim zdaniem są praktyczniejsze. Zapoznałem się po trochu z ofertą Restalmet i podobają mi się ich ogrodzenia, które są metalowe. I teraz – czy metal po jakimś czasie nie zacznie mi rdzewieć? Co wybrać – butwiejące drewno czy rdzewiejący metal? Pozdrawiam.
Napisano
Cytat

witam. Proszę o radę.
Wybieram ogrodzenie do domu z żoną. Żonka upiera się przy ogrodzeniu drewnianym, bo takie zobaczyła gdzie s u koleżanki i chciałaby takie mieć u siebie. Na nic tłumaczenie, że drewno trzeba stale konserwować i jesto to pracochłonne. Poza tym, jak dla mnie, drewniane ogrodzenia kojarzą się z ogrodzeniami dla koni. Po cichaczu przed żoną rozglądam się za ogrodzeniami metalowymi kutymi moim zdaniem są praktyczniejsze. Zapoznałem się po trochu z ofertą Restalmet i podobają mi się ich ogrodzenia, które są metalowe. I teraz czy metal po jakimś czasie nie zacznie mi rdzewieć? Co wybrać butwiejące drewno czy rdzewiejący metal? Pozdrawiam.



Sytuację masz ciężką,nie do pozazdroszczenia.Każdy wybór jest dla Ciebie zły!!!!
Bo albo będziesz miał zadowoloną żonę i butwiejące drewno albo wk......ną żonę i rdzewiejący metal.
Krucabomba!!!
Napisano (edytowany)
Cytat

Co wybrać – butwiejące drewno czy rdzewiejący metal? Pozdrawiam.



Zadowoloną żonę, bo jak żona będzie zadowolona, to ty także będziesz zadowolony.

Ps. Bez potrzeby konserwacji, malowania, itp. to zostaje tylko ogrodzenie betonowe. Trwałość, bez konserwacji, dobrze ponad 1000 lat. icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Co wybrać – butwiejące drewno czy rdzewiejący metal? Pozdrawiam.


Ogrodzenia metalowe malowane proszkowo (ale tak na prawdę a nie tylko z opisu) są na lata i żadna rdza im nie straszna.
Napisano
Nie ma opcji, żeby działy się z tymi ogrodzeniami wymienione procesy, o ile są dobrze zabezpieczone! Każde ogrodzenie trzeba doglądać, jednak drewno = konserwacja co kilka lat, dlatego jak ja decydowałem o swoim ogrodzeniu, od razu postawiłem na metal. Jak już ostatecznie wybierałem ogrodzenie, to rozważałem te firmę, bo mają dobrze zabezpieczone ogrodzenia przed korozją właśnie i duży wybór. w końcu wziąłem od innego producenta, bo miałem bliżej. Tak czy tak, na twoim miejscu wziąłbym metal – jest z nim mniej roboty.
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Ogrodzenia drewniane wymagają oczywiście najwięcej pielęgnacji. Łatwo bowiem niszczeją pod wpływem wilgoci, w miejscach zacienionych porastają mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV tracą kolor. Należy je impregnować co 3–5 lat, nawet jeśli były zabezpieczone fabrycznie. Kupować najlepiej zaimpregnowane przęsła (lub panele). Pamiętajmy jednak, że należy je dodatkowo pomalować farbą (transparentną lub kryjącą). Największą odporność ma drewno zaimpregnowane ciśnieniowo – impregnat wnika w materiał bardzo głęboko.

Przęsła stalowe są znacznie trwalsze od drewnianych, ale ich powierzchnia również wymaga zabezpieczania i odnawiania. Ogrodzenia te na ogół już w fabryce powlekane są tworzywem, cynkowane ogniowo albo lakierowane proszkowo. Lecz powłoka zabezpieczająca z czasem zaczyna się łuszczyć – niekiedy już po kilku latach od montażu ogrodzenia.

Przęsła żeliwne właściwie nie wymagają zabezpieczania przed korozją. Czasem bywają malowane.

Mury z bloczków betonowych zaleca się impregnować, jeśli znajdują się w miejscu, gdzie łatwo mogą ulec zabrudzeniu, np. w sąsiedztwie ruchliwej drogi (zabezpieczone bloczki łatwo czyści się myjką ciśnieniową). Podobnie postępujemy z panelami betonowymi. Choć te najpowszechniej maluje się po prostu farbami do betonu, w celach dekoracyjnych.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Najlepiej poszukać w okolicy ogrodzenia drewnianego i pokazać żonie jak wygląda, prawdopodobnie nie będzie tak ładne jak żona sobie wyobraża.

Co do ogrodzeń kutych - tutaj nie tylko estetyka wchodzi w grę, ogrodzenia kute, które są dobrze wykonane, ocynkowane a następnie pomalowane są bardzo trwałe. Praktycznie nie ma mowy o rdzy jeżeli przęsło czy brama nie zostaną uszkodzone mechanicznie. Także zdecydowanie rekomenduje ogrodzenia kute.
Napisano
tia
pisząc j.w. o ogrodzeniu drewnianym, to jak pisać "samochód osobowy" - teatr mój widzę ogromny....
co do ogrodzeń innych - a jak jednak kute się uszkodzi mechanicznie to co dalej?
a jak malowane proszkowo było kaprawo ocynkowane/pomalowane?

Także zdecydowanie rekomenduje ogrodzenia jakie się podobają/pasują/odpowiadają do wybranego stylu chałupy, byleby wykonane porządnie, ot cała filozofia
inaczej to są tylko dywagacje w stylu - "co na podłogę"

a jeżeli mowa o konserwowaniu - niektórzy dopłacają, aby uzyskać "patynę czasu"
Napisano (edytowany)
Oczywiście, że trzeba wybierać to, co pasuje do otoczenia domu, a nawet i do samego budynku albo altanki (np. do cokołu takiej budowli, elewacji budynku itp).

Ale faktem jest, że trwałość danego ogrodzenia też ma znaczenie. Nie każdy ma czas zajmować się całe lato konserwacjami i naprawami w obrębie podwórka.
Drewno, jakby nie było, i tak będzie trzeba malować po paru sezonach. Z metalem jest troche łatwiej. Nawet jak nie będziemy go co pare lat malować, to nic strasznego się nie stanie.




Cytat

a jeżeli mowa o konserwowaniu - niektórzy dopłacają, aby uzyskać "patynę czasu"


Co innego wybrać coś, co jest stylizowane na stare, a co innego mieć zardzewiałe/przegniłe ogrodzenie. Płot jest przecież stale narażony na wpływ deszczu, mrozu, i może się po prostu rozpaść, jeśli nie będzie się o niego dbać. Edytowano przez Notohop (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Wybieram ogrodzenie do domu z żoną. Żonka upiera się przy ogrodzeniu drewnianym, bo takie zobaczyła gdzie s u koleżanki i chciałaby takie mieć u siebie. Na nic tłumaczenie, że drewno trzeba stale konserwować i jesto to pracochłonne. Poza tym, jak dla mnie, drewniane ogrodzenia kojarzą się z ogrodzeniami dla koni. Po cichaczu przed żoną rozglądam się za ogrodzeniami metalowymi kutymi – moim zdaniem są praktyczniejsze. Zapoznałem się po trochu z ofertą Restalmet i podobają mi się ich ogrodzenia, które są metalowe. I teraz – czy metal po jakimś czasie nie zacznie mi rdzewieć? Co wybrać – butwiejące drewno czy rdzewiejący metal? Pozdrawiam.



Drewno należy regularnie konserwować. Natomiast kupując ogrodzenie stalowe ocynkowane i powleczone PVC będziesz mógł się cieszyć ładnym ogrodzeniem przez wiele lat. Pamiętaj, że producenci dają gwarancję na swoje produkty. Obecnie najdłuższą rękojmię gwarantuje firma Betafence - nawet do 20 lat, co świadczy wyłącznie o wysokiej jakości asortymentu.

Pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Też mi się tak wydaje, że nie niżej. A to jest źle, bo wilgoć jest w ścianach. I żadne wietrzenie nie pomoże. Szwagrowi przeciekał taras i mimo ze wymienił całą nawierzchnię tarasu i uszczelnił wszystko, mury poniżej nie wyschły przez dwa lata mimo otwartych drzwi i okien w lecie. To było też tak do połowy w gruncie. Dopiero jak kupił osuszacz powietrza i zaczął wodę z niego wylewać wiadrami, to sie okazało ile jej siedziało w ścianach.  Tutaj też chyba spróbowałbym najpierw osuszaczem. Kosztuje parę stówek, ale to i tak taniej niż remont. A później, przy prawidłowej wentylacji z zapewnieniem nawiewu i wywiewu, wilgoci nie będzie. Mogę się założyć.   To  jeszcze zależy przy jakiej pogodzie. Ja mam teraz 54% przy biurku, ale ma się na deszcz..
    • Edit: mierzyłem wilgotność scian, użyłem wilgotnościomierza  inwazyjnego YATO i wyszło 5%. Higrometr wskazywał 60%. Mierzyłem przed gruntowaniem. 
    • Tylko to wygląda jakby ten tynk właśnie na wysokości do tych 90cm po prostu się odparzył od wilgoci. W tego typu pomieszczeniach problemem jest izolacja pozioma i pionowa. Ja mam podobnie, izoloacja pionowa jest ok, ściany są suche, wylewka, pod którą pewnie nie ma żadnej izolacji też wyschła po zrobieniu izolacji pionowej na zewnątrz. Jest wentylacja na przestrzał, okna w zimie są rozszczelnione, latem zwykle otwarte na oścież, a wilgotność utrzymuje się cały rok 60-75%, a na sypialnie to jest za dużo, można spokojnie nabawić się reumatyzmu i innych chorób związanych ze zbyt wysoką wilgotnością czy po prostu grzybem. Bo jak ktoś tam zacznie spać, tak sytuacja jeszcze się pogorszy. U Ciebie dopóki grunt nie wyschnie nie ma co mierzyć wilgotności, ale na moje oko tam będzie w okolicach 70% na codzień. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Tak, zakleiłem żeby pyłu nie wciągło. Z tym nawiewem to nabiłeś mi ćwieka, jest tylko wywietrznik.  W budynku budynku nie ma piwnicy, ale pomieszczenie jest częściowo poniżej poziomu gruntu. Na zdjęciach widać fundamenty. Kończą sie 90 cm od obecnej podłogi i właśnie je chcę zaizolować. Wilgotność mierzyłem i wyszło 5% ale jakoś średnio w wierzę.  Najlepiej byłoby zaizolować z zewnątrz, jak rozumiem ale w tym wypadku nie mam takiej możliwości. Zakładam, że izolacja od wewnątrz jest lepsza niż nic. Tak sobie analizuje, że jeśli założę płyty na ścianę to stracę możliwość kontrolowania czy się nie zbiera wilgoć.     Gruntowałem więc ściany mogą wydawać się mokre. Sama opcja ciekawa, dzięki 
    • Z tego co widzę to tam jest raczej spora wilgoć w ścianach. Jedyne co mogę polecić, to tą firmę, która zajmuje się profesjonalnie między innymi zawilgoconymi piwnicami. Mają zaprawy NCT, które wyciągają wilgoć ze ścian i krystalizują powierzchnię. https://youtube.com/@dachyfasadypiwnice?si=qwJSP6i21jZuDAq- Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...