Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Które rozwiązanie wybrać?


Recommended Posts

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne bardzo często są mylone, choć zasada ich działania jest zupełnie inna. Łączy je zaś to, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla nas postać (ciepło lub prąd). Z praktycznego punktu widzenia, powoduje to pewne bardzo istotne zbieżności.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/20478-kolektory-sloneczne-czy-panele-fotowoltaiczne-ktore-rozwiazanie-wybrac

Link do komentarza
Gość Ozeman
Moim zdaniem panele fotowoltaiczne opłacają się bardziej, ponieważ pracują także w zimie a nie jak kolektory tylko jak jest ciepło. Ponadto nie dość że można używać je do grzania wody to jeszcze produkują prąd do użytku własnego a nawet do odsprzedaży.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A jeśli kolektory, to jakie? Słyszałem o nowych, aluminiowych (z aluminiowym a nie miedzianym absorberem). Wysoka sprawność, izolacja cieplna, specjalnie stosowany glikol. Co sądzicie o kol. z tego materiału?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Maciej
Hej, doradźcie mi jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Dom mam około 140 m2 do ogrzania, 4 osoby. Doradźcie mi ile paneli woltaicznych wybrać? Fachowiec mówił mi że 4 panele 70 W spokojnie wystarczą. Doradźcie czy dobrze mi radzi?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Jaki jest czas obniżenia skuteczności mocy panela o połowę?
5 lat?


Chodzi Ci o procentową utratę mocy?
Jeśli tak to producenci podają ją w ten sposób, że gwarantują np po 25 latach, że wydajność nie spadnie poniżej 80% mocy znamionowej.

Więc automatycznie spadek mocy modułu o połowę będzie dość długi icon_smile.gif nie wiem dlaczego pytasz akurat o tak dużą utratę mocy icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość Czytelnik
Gość: Maciej
jak mówi matematyka 4*70=280W.
To stanowczo za mało do ogrzewania budynku a tym bardziej o powierzchni 140m2. W zależności od wykonania izolacji termicznej zapotrzebowanie na moc grzewczą bywa różne. Przy 16.. 20 paneli 250W można podjąć próbę zasilania taką baterią pompę ciepła, która to z kolei czerpiąc ciepło np z gruntu mogłaby taki dom ogrzać. Jest jedno ale - tylko w piękne słoneczne dni.
Tak więc stosując 4 panele 70W jest szansa ogrzania skromnego inkubatora dla piskląt.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Piotr

Artykuł napisany bardzo rzeczowo. Bardzo dobrze oddaje różnice między kolektorami a panelami fotowoltaicznymi. Obecnie, kiedy ceny PV dość znacznie spadają (2017 r) zdecydowana większość osób wnikliwiej analizuje w co zainwestować swoje oszczędności. Kolektory miały znaczną przewagę cenową nad panelami w poprzednich latach. Teraz ceny powoli się zrównują np przy instalacjach (kolektorów i PV) o mocy 2kW - 3kW. Jednak przewagą paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie wszechstronność zastosowania i dłuższa żywotność/bezawaryjność. Niestety tak jak przy wszystkim należy zwracać uwagę na jakość urządzeń, bo tu można albo dużo zyskać, albo dużo stracić, analizując perspektywę czasową przynajmniej 10 kolejnych lat.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Razmes
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nie chcecie mi chyba powiedzieć, ze skrót CO też trzeba wyjaśniać?? Tu jest akurat trudniej bo nastały nam jeszcze odkurzacze centralne :icon_cool:

Tlenek węgla - czad 😉

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość samowystarczalni

NIe montujcie kolektorów zbyt dużo wadliwych elementów, pompy, elektronika itd ja założyłem panele fotowoltaiczne i nadwyżka prądu idzie w grzałkę elektryczną, po 2h mam 120l ciepłej wody użytkowej - prosto i łatwo.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
,,W kolektorach próżniowych największym problemem jest uszczelnienie miejsca połączenia rury próżniowej z rurką odbierającą ciepło z jej wnętrza. Jest to problemem kolektorów jednosciennych Nie dotyczy to natomiast kolektorów dwuściennych.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Fotowoltaika będzie zwyciężać bo panele tanieją 12% rocznie.Są łatwiejsze do zamocowania.Są bezobsługowe i bezawaryjne.Są elastyczne bo system można rozbudowywać etapami.Można kupować panele i falowniki z odzysku,Można zarabiać sprzedając energię do sieci np.podczas wyjazdu.Można wykorzystać każdą przestrzeń czy to dachy, elewacje, garaże czy budynki gospodarcze a nawet płoty.Jeśli nie chcemy sprzedawać energii instalacja będzie tańsza 2 razy bo do grzałki nie potrzeba falownika.Jak nie potrzebujemy grzać, prąd można sprzedać sąsiadowi.Jak zabraknie mocy dla dwóch to nikt się nie obrazi bo system nie padnie a resztę pobierze się z sieci.Można tak spiąć ze sobą całą ulicę i zrezygnować z bojlerów a dać grzejniki przepływowe.Uzyskuje się bezpieczeństwo energetyczne, bo gdy jest awaria sieci to u nas pracują lodówki,TV,komputery, domofony,alarmy, ładowarki,węzeł cieplny, czujniki ,bramy przesuwne.Jak ustawa prosumencka będzie ograniczać zarabianie do sieci do 3kW lub stawki będą nieatrakcyjne to można się prądem wymieniać z sąsiadami czyli zawsze uzyskać 60gr/kWh. Panele można kupić już za 1400zł/kW czyli zwracają się w 2-2,5 roku.Zamiast trzymać kasę w banku mamy roczny zysk od 3 roku 600 zł z ok 7m2 powierzchni.Kupując panele za 1400 zł po 4 latach mamy 3000 zł + panele warte 1400 zł.Raz zainwestujemy i z 50% zysku można rozbudowywać powierzchnie paneli o 50% co roku. Czyli po 15 latach wartość paneli wyniesie 613.000 zł co będzie dawać zysk w kolejnym roku 300.000 zł. Niestety po 15 latach będziemy mieli 2800 m2 paneli czyli potrzeba sporej działki.No ale zarabiać będziemy 25.000 miesięcznie.Te wyliczenia pokazują że tyle ciepła nie uda nam się odsprzedać ale prądu tak.W przyszłości wszystkie płoty będą panelami.Z paneli można zrobić chodniki,altany, parasole i daszki,elewacje,kominy,żaluzje.Do c.w.u wystarczy dokładac panele i separować je przetwornicami DC/DC wartości ok 20 zł.Zatem trudno zrobić błąd projektowy a można rozbudowywać w nieskończoność.Jak zabraknie miejsca panele można stawiać u sąsiada dzieląc się z nim prądem.Ta elastyczność i samofinansowanie oznacza przewagę PV a każdy rok zastanawiania się to 40-50% strat.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

 

Dnia 11.06.2017 o 14:24, Gość samowystarczalni napisał:

NIe montujcie kolektorów zbyt dużo wadliwych elementów, pompy, elektronika itd ja założyłem panele fotowoltaiczne i nadwyżka prądu idzie w grzałkę elektryczną, po 2h mam 120l ciepłej wody użytkowej - prosto i łatwo.

Idzie w grzałkę a jak woda się nagrzeje a słońce nadal świeci?

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Hot NEWS!
Dzisiaj, premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły nowego, rządowej programu wsparcia instalacji prosumenckich!
Program „Mój prąd” skierowany jest do gospodarstw domowych, w szczególności tych najsłabiej zurbanizowanych. Nowy program, który realizowany będzie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu wyniesie 1 mld PLN. Szacuje się, że przyczyni się on do powstania dodatkowych 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych!

Co wiemy o programie „Mój prąd”?
Podczas konferencji prasowej zdradzono założenia kolejnego programu mającego na celu pomoc z rozwoju energetyki prosumenckiej.

Dotacje do jednej instalacji mają wynieść do 5 tys. zł
Dofinansowanie w wysokości 50% kosztów
Wsparcie dla instalacji od 2 do 10 kWp
Skorzystać mogą gospodarstwa domowe, zwłaszcza te na terenach słabo zurbanizowanych
Budżet programu wynosi 1 mld PLN

Co Wy na to?

Link do komentarza

Jak nie kijem to pałą :). Myślę, że na dachach powinno być więcej instalacji.. Mam wrażenie, że mimo świadomości ekologicznej i straszenia o wzroście cen prądu, nadal na dachach jeszcze jest dużo miejsca do zagospodarowania.

 

Poza tym te programy trzeba ujednolicić i dofinansować biedniejsze gminy z funduszów powiatowych lub wojewódzkich.

 

Wracając do instalacji PV. Do mojego znajomego w Warszawie przyszła ekipa na montaż. Wcześniej nie obmierzyli dachu a jedynie mieli zdjęcia z satelity. Znajomy jest specyficznym estetą i twierdzi, że zrobili to w sposób pozostawiający wiele do życzenia. Nie potrafili mu też odpowiedzieć na pytanie - czy będzie mógł zasiać urządzenia na 400 V czy tylko na 230 V. Wiele niewiadomych w jego przypadku a kompetencje monterów - powiedzmy - do zweryfikowania. Nie będę już pisał zbyt rozlegle o tej sytuacji, ale w naszym ojczystym języku członkowie ekipy nie porozumiewali się biegle. Reszta w domyśle :)

Link do komentarza
Dnia 24.07.2019 o 08:42, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jak nie kijem to pałą :). Myślę, że na dachach powinno być więcej instalacji.. Mam wrażenie, że mimo świadomości ekologicznej i straszenia o wzroście cen prądu, nadal na dachach jeszcze jest dużo miejsca do zagospodarowania.

 

Tak, potencjał jest, ale proszę wziąć pod uwagę jeszcze to, że polskie dachu do najłatwiejszych nie należą :) 

A wracając do programu, to niestety wiemy bardzo mało. Doradcy energetyczni, którzy mają udzielać szczegółowych informacji nie wiedzą nic... nie zostali przeszkoleni... o programie dowiedzieli się z mediów. 

 

Link do komentarza
Dnia 26.07.2019 o 15:26, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Przy odrobinie inicjatywy trochę powierzchni na połaciach by sie znalazło. Widziałem kiedyś dach wielopłaszczyznowy "szczelnie" zabudowany panelami PV i jeszcze kolektor się nawet zmieścił. Także tu bym raczej się nie obawiał :)

Wszystko się da :) kwestia tylko tego, by instalacja działała i dawała zadowalające efekty. Wie Pan... jedna instalacja w okolicy nie działa dobrze, to sąsiedzi nie zainwestują :) Poczta pantoflowa w naszym kraju działa mocno.  No i mamy też technologie, która z takimi skomplikowanymi połaciami da sobie radę :) 

Ale zawsze zostaje nam ogród :) 

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Dawidos

Czemu nie produkują od razu dachówek fotowoltaicznych ? Koszt domu byłby wtedy dużo niższy

 

To wiercenie w dachówkach niespecjalnie mi się podoba. Przecież można byłoby zastosować jakieś klamry pod-dachówkowe

Link do komentarza

U nas na dachu są od kilku lat kolektory słoneczne. Podjęliśmy decyzję o zamontowaniu również paneli PV. Dach o niewielkiej powierzchni od strony południowej, bo to bliźniak, a nie dom. Jednak udało się ustalić, że zamontowanie paneli jest możliwe. I tak zamiast lokaty mamy inwestycję w panele. Jestem dobrej myśli, że jest to dobra inwestycja.

Link do komentarza
3 godziny temu, Gość Joanna napisał:

U nas na dachu są od kilku lat kolektory słoneczne. Podjęliśmy decyzję o zamontowaniu również paneli PV. Dach o niewielkiej powierzchni od strony południowej, bo to bliźniak, a nie dom. Jednak udało się ustalić, że zamontowanie paneli jest możliwe. I tak zamiast lokaty mamy inwestycję w panele. Jestem dobrej myśli, że jest to dobra inwestycja.

Witaj! Ciekawe podejście - fotowoltaika jako lokata i inwestycja na przyszłość! Jestem przekonany, że będziecie zadowoleni! Mogę podpytać jaka moc? Czy już macie za sobą pierwsze rozliczenia?

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Mnie zastanawia dlaczego artykuł jest o solarach a pierwsze zdjęcia pokazuje ogniwa FV?! Trochę to dla mnie dziwne. Nie można tych dwóch rzeczy mylić. Wracając do artykułu, Mam zamontowane solary i mimo, że nie jest ostra zima to ładnie mi nagrzewa wodę i ogrzewanie w kaloryferach. Wieczorem wiadomo trzeba dogrzewać ale jestem bardzo zadowolony z tego typu energii

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ogólne jeśli chodzi o samo grzanie wody to znacznie większą sprawność mają kolektory słoneczne, ale ich minusem jest to że tej energii nie da się w łatwy sposób zmagazynować, a prąd można przesłać do sieci i odebrać mi się wydaje że najlepszym rozwiązaniem są panele i zbiornik z wbudowaną pompą ciepła i wtedy można tanio i efektywnie grzać wodę zawsze kiedy jest taka potrzeba.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Wiwaxa
I jedne i drugie to duży koszt dla indywidualnego inwestora. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku 80% kosztów powinno pokrywać Państwo czyli Rząd i Samorządy to z nich zdejmują obowiązek dostarczenia Energii indywidualni inwestorzy - im powinno się płacić za energię dostarczoną do sieci bez względu na wielkoś energii dostarczonej.
Link do komentarza
16 godzin temu, Gość Wiwaxa napisał:

I jedne i drugie to duży koszt dla indywidualnego inwestora. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku 80% kosztów powinno pokrywać Państwo czyli Rząd i Samorządy 

A niby dlaczego? Najlepiej, żeby wszystko było za darmo, ale proszę pamiętać, że rząd musi te pieniądze mieć, a skąd? To chyba normalne skąd, więc nie zapędzałbym się w tego typu roszczeniach :)

I tak są dopłaty, preferencyjne pożyczki i dotacje. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Panele fotowoltaiczne są dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli kolektory słoneczne – te drugie zbierają dla nas ciepło tylko w ciepłe dni, czyli wtedy, kiedy najmniej potrzebujemy gorącej wody, problemem są także bardzo upalne dni, kiedy nie mamy jak wykorzystać gromadzonej energii. Panele fotowoltaiczne z kolei pozwalają wykorzystać zebraną energię nie tylko do grzania wody, ale przede wszystkim do zasilania, nadwyżkę możemy też oczywiście odsprzedać. Warto przed ich montażem przejrzeć dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych – za sprawą, na przykład, programu Mój Prąd otrzymamy nawet 5000 zł, znacząco zmniejszając nasze koszty własne. 

Link do komentarza
2 godziny temu, PVGE napisał:

Panele fotowoltaiczne są dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli kolektory słoneczne – te drugie zbierają dla nas ciepło tylko w ciepłe dni, czyli wtedy, kiedy najmniej potrzebujemy gorącej wody, problemem są także bardzo upalne dni, kiedy nie mamy jak wykorzystać gromadzonej energii. Panele fotowoltaiczne z kolei pozwalają wykorzystać zebraną energię nie tylko do grzania wody, ale przede wszystkim do zasilania, nadwyżkę możemy też oczywiście odsprzedać. Warto przed ich montażem przejrzeć dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych – za sprawą, na przykład, programu Mój Prąd otrzymamy nawet 5000 zł, znacząco zmniejszając nasze koszty własne. 

Pokrętna logika :) W lato tez się myjemy etc. Przynajmniej Ja osobiście. Ciepło z Solarów można umiejętnie zmagazynować w wodzie, a nadmiar ciepła oddać do gruntu jako magazyn np. dla pompy ciepła lub do podgrzania basenu. W zimie można również oddać ciepło do instalacji CO. Można nawet podzielić się z sąsiadem :). Woda ma bardzo dużą pojemność. Jeżeli nie świeci słońce, z paneli PV też nie mamy żadnego pożytku albo znikomy. W nocy - wiadomo - śpimy - nie musimy się kąpać :).

Link do komentarza
Dnia 22.06.2020 o 09:26, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Pokrętna logika :) W lato tez się myjemy etc. Przynajmniej Ja osobiście. Ciepło z Solarów można umiejętnie zmagazynować w wodzie, a nadmiar ciepła oddać do gruntu jako magazyn np. dla pompy ciepła lub do podgrzania basenu. W zimie można również oddać ciepło do instalacji CO. Można nawet podzielić się z sąsiadem :). Woda ma bardzo dużą pojemność. Jeżeli nie świeci słońce, z paneli PV też nie mamy żadnego pożytku albo znikomy. W nocy - wiadomo - śpimy - nie musimy się kąpać :).

Ja w ogóle nie rozumiem tego pytania... To takie trochę.... co wolisz: czajnik czy piekarnik :) 
Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć inwestując w dany system - zależy nam na pomocy w przygotowywaniu cwu - kolektory. 

Zależy nam na kompleksowym zasilaniu budynku w energię elektryczną - fotowoltaika :)

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Dnia 23.06.2020 o 11:43, Eksperci Viessmann napisał:

Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć inwestując w dany system - zależy nam na pomocy w przygotowywaniu cwu - kolektory. 

Zależy nam na kompleksowym zasilaniu budynku w energię elektryczną - fotowoltaika :)

A z fotowoltaiki to C.W.U. nie uzyskasz?

Bardziej uniwersalna, czyli do zagospodarowania w większym zakresie  fotowoltaika na cele bytowe.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...