Skocz do zawartości

Ogrodzenie z kamienia lub piaskowca.


Recommended Posts

Witam. Planuję wykonać przed domem ogrodzenie pełne z kamienia prawdopodobnie będzie to granit lub z piaskowca, a dokładnie
kamień murowy nieregularny (murak). I tu chciałbym abyście mi poradzili;
1-fundament poniżej poziomu przemarzania, ale jaki szeroki, myślałem aby mur nie był grubszy jak 25 cm /robiony z pojedynczych kamieni granitowych o wymiarach 20x25 lub piaskowiec o podobnej szerokości.
2 - czy trzeba fundament zbroić,
3. wysokość około 120 cm, wystarczy;
4. czy robić słupki np. co 2 metry, wtedy byłby szersze od całości muru i czy je zbroić w pionie jak słupki zalewane betonem i także zalewać od środka;
5. czy przy budowie murku w poprzeczne lub pionowe /ewentualnie w te i w te/ spoiny wkładać drut celem zbrojenia np. fi 6, a może fi4 czy jest to zbyteczne.

To tyle na początek co mi przychodzi do głowy.
Link do komentarza
Jeżeli to ci pomoże to ja z kamienia grilla sobie murowałem.
Grill stoi 3 rok i nie ma problemu - murek w tym roku.
I tak - fundament kopany na 70cm szerokość coś koło 40cm - nie zbroiłem, chyba że jakieś docinki 30cm z fi 12 nazwac można zbrojeniem.
Słup z kamienia - nie dawałem pionowo zbrojenia - tylko wyżej kotwę /szpilę 1m do zamocowania krokwi
Reszta z kamienia - nie zbroiłem w ogóle - lepiej dopasować kamienie by się o siebie zazębiały - to moim zdaniem najlepsze zbrojenie
Link do komentarza
Zaprawa do kamienia ci nie jest potrzebna - mi się najlepiej robiło na betonie w stosunku 1:4 - cement/piasek lafarge - wychodziła w miarę jasna fuga i dobrze wiązał. Cemex zielony - taki sobie, sporo popiołu miał i kolor zaprawy kijowy.
Tu naprawdę dużo idzie tej zaprawy - więc betoniarka nieodzowna - na jednej taczce idzie z 4-6 kamieni położyć ( takich po 20cm średnica). Po wszystkim weź sobie zmywak do naczyń i przetrzyj spoiny.
A i radziłbym kupić jeden rodzaj cementu na wszystko - u mnie w hurtowni co rusz ( no co sezon ;) ) mieli inny i to widać w kolorystyce spoin..


Kamień z odzysku z fundamentów - jak skończę to jakoś go oczyszczę i zaimpregnuję icon_smile.gif
Cegły krzywo wyszły bo lało bite 3 tygodnie i zaprawa rozmiękała podczas "zaskoczenia" ale mi tam to nie przeszkadza ąz tak bardzo.

A tak odnośnie kamienia - widzieliście taki kamień ?
Znalazłem go przypadkiem i polałem olejem - wyszły takie minizwierzątka i jakby muszelki - ale kolorowe ???
Tam gdzie suchy to nic nie widać icon_smile.gif

Co to za kamień jest ? Bo na zabetonowane szczątki toto nie wygląda icon_smile.gif
Link do komentarza
No i widzisz - ja też mam piaskowca.
Bardzo obrasta mchem. na pierwszy rzut oka słabizna - ale ja mam go z rozbiórki 80 letniej stodoły.
Murowanie - jak wyżej. Aczkolwiek nie wiem czy nie dałbym wapna do zaprawy.
Ja gu u siebie planuję pociąć na płyty i dać do ziemianki - o ile się keidyś obrobię z tym modelowaniem domu ;)
Link do komentarza
Super wyglądają te wasz ogrodzenia, szczególnie motyw z kamieniami mi się podoba. Też się zastanawiam nad ogrodzeniem wokół swojej działki i na pewno nie zdecyduję się na zwykłą siatkę wokół, ewentualnie ogrodzenie panelowe. Myślałem nad betonowymi bloczkami Uni Split (w gruncie rzeczy imitacja kamienia), ładnie wyglądają na zdjęciach na stronie producenta. Ewentualnie trochę droższa opcja czyli betonowe bloczki z kutymi wstawkami. Ma ktoś z was takie ogrodzenie?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Gość Strawman
Cytat

Dzięki za podpowiedzi. Draagon w tym kamieniu to wygląda jak zatopione rozwielitki.
A wracając do tematu, maił ktoś może styczność z piaskowcem. Interesuje mnie jak się go muruje, jaki wpływ mają na niego warunki atmosferyczne itp. Pozdrawiam


Sorry - jakoś mi umknęło pytanie wcześniej i widzę, że może już nieaktualne...
ale zajrzyj do wątku: Okładzina z piaskowca

Coś takiego robiliśmy. Murowanie raczej na biały klej - trochę tego wychodzi...
Co do zachowania na zewnątrz - w miejscu narażonym na duży przepływ wody (okolice kosza dachu - bez rynien, bo strzecha) zachodzi glonami na zielono, ale myjka ciśnieniowa daje sobie z tym radę Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Witam. Nie jest za późno, jak najbardziej aktualne gdyż ogrodzenie dopiero będę robił, jednak teraz do piaskowca i granitu doszedł jeszcze łupany kamień polny. Ale dzięki.
Pozdrawiam


Ja granit oraz kamień polny, łupany murowałbym bez wapna z dodatkiem plastyfikatora - na zaprawę cementową.
Tylko spoinę na mokro przejechać pędzlem, a zanim zaprawa całkiem zwiąże wyczyścić kamień szczotką.
Dla efektu można później pociągnąć wapnem samą spoinę - jakieśtakie bardziej swojskie wychodzi icon_wink.gif
i będzie się zgrywało z piaskowcem, jeśli gdzieś w pobliżu (?).

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Odświeżę temat. Skoro piaskowiec jest najprościej mówiąc - skałą - można go formować w różne kształtki i łupki. Słowo elastyczny raczej tu nie pasuje i trąci tanim chwytem reklamowym. Bez względu na fantazję marketingowców, trzeba piaskowiec zaimpregnować odpowiednimi substancjami. Po takim zabiegu nigdy nie będzie elastyczny (bo to akurat bzdura w tym przypadku) ale będzie bardziej odporny na wpływy atmosferyczne.
Impregnacja ma na celu, ogólnie mówiąc, zabezpieczenie przed substancjami agresywnymi, barwiącymi, etc.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...