Skocz do zawartości

Budynki z drukarek 3D gotowe w ciągu doby


Redakcja

Recommended Posts

Napisano
Co sądzicie o drukowanych domach? Znalazłem materiał filmowy na którym chińska firma drukuje poszczególne elementy domu, które są składane na placu budowy. Drukarka może wytwarzać elementy o długości 150 m, szerokości 10 m oraz wysokości 6 m. A co z elementami konstrukcyjnymi, które do tej pory łączyły właściwości stali i betonu?

Pozdrawiam
Marcin

Napisano
Cytat

E tam, fabryki domów już były. Niedrukowanych. I tak, jak kiedyś, trzeba będzie ten "tusz" dowozić do drukarni cysternami niczym kiedyś cement... Wszystko już było!



Wszystko było ale nie słyszałem aby to Polak wymyślił ;)
Napisano
Na naszych oczach tworzy się przyszłość budownictwa tego wieku. Co prawda to są dopiero początki co widać na video (takie same modele, małe powierzchnie), aczkolwiek wraz ze wzrostem zainteresowania będą się prężnie rozwijać. Prawdopodobnie Amerykanie, którzy budują domy z drewna za jakiś czas zaczną używać właśnie takiej technologii aby stawiać domy. Oczywiście nie można zapomnieć o Japonii i częstych kataklizmach. To jest piękna technologia, przyspieszy rozwój miast. Być może nawet powoli rozwiąże problem slumsów. Gdyż takie domy będą tanie w produkcji. Tym bardziej, że materiały do produkcji tych domów mogą zostać wykorzystane materiały z odzysku.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Moim zdaniem aż tak dużego wpływu nie będzie to miało na ten rynek. W stanach i japoni owszem. Jeśli nie obali się samo, to pewnie obali to huragan.
Napisano
Cytat

jeszcze sporo czasu upłynie zanim ta technologia faktycznie wejdzie do powszechnego użytku, jeśli w ogóle wejdzie


Jak dla mnie to teraz coraz mniejsze znaczenie ma praca ludzka, jeżeli ktoś chce pracować to musi się uczyć... programowania maszyn... chociaż są rzeczy których maszyna nie zrobi icon_biggrin.gif
Napisano
Na razie taki druk domu to tylko pokazanie mozliwosci. To jak najbardziej bedzie technologia wykorzystywana w przyszlosci, bo pozwala zaoszczedzic wiele czasu w montazu i energii potrzebnej na logistyke.
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

Jak dla mnie to teraz coraz mniejsze znaczenie ma praca ludzka, jeżeli ktoś chce pracować to musi się uczyć... programowania maszyn... chociaż są rzeczy których maszyna nie zrobi icon_biggrin.gif


Ale te maszyny to ktoś też musi zrobić, więc praca i wiedza ludzka była, jest i będzie w cenie.
Napisano
Cytat

Ale te maszyny to ktoś też musi zrobić, więc praca i wiedza ludzka była, jest i będzie w cenie.


tak mhtyl tylko nie każdy kończy studia, nie kazdy ma możliwość studiowania, niektórzy pracują fizycznie inni w biurze i ważne jest zachowanie proporcji
Napisano
Cytat

..... nie każdy kończy studia, nie kazdy ma możliwość studiowania, niektórzy pracują fizycznie



No ale największymi fizolami są stomatolodzy i chirurdzy twardzi - a minimum 6 lat studiowali icon_mrgreen.gif

Napisano
przecież wydrukowanie takiego domu z drukarki 3d będzie o wiele bardziej kosztowne niż postawienie tradycyjną metodą... ja tu nie widze przyszłości, to raczej taka ciekawostka podobnie jak z zegarkami samunga
Napisano
I tak i nie.
Najdroższym nie jest materiał, tylko oprogramowanie.
Przy standaryzacji, sumarycznie może to być tańsze (i to sporo) od budownictwa "tradycyjnego"
Napisano
Cytat

Największe domy mają powierzchnię ok. 200 metrów kwadratowych. Koszt to jedynie 4800 dolarów.


Czyli 24$/m2 (zakładam że to nie cena m2( icon_eek.gif) ale też być może nie uwzględnia ceny dachu)
Chyba że mowa tu o samej robociźnie.
Napisano
Przy cenie cementu około 30 dolców za tonę (tyle Chińczycy liczy za swój cement w Polsce), to dach (cementowy) jest w cenie i dość przyzwoity zysk - zwłaszcza jak się buduje 10 szt w jeden dzień.
Napisano
Cytat

I tak i nie.
Najdroższym nie jest materiał, tylko oprogramowanie.
Przy standaryzacji, sumarycznie może to być tańsze (i to sporo) od budownictwa "tradycyjnego"




musi tutaj zaistnieć efekt skali aby miało to sens, pytanie czy technologia faktycznie się przyjmie.
Napisano (edytowany)
Dom w ciągu doby....marzenie, ale chyba raczej nie dożyję czasów, kiedy ta technologia stanie się u nas powszechna.

Swoją drogą nie wiem czy bardziej mnie przeraża czy mi imponuje ten postęp technologiczny, czasem tego nie ogarniam,. Drukują domy, drukują brakujące elementy np czaszki, które wszczepiają ludziom.....pewnie latające auta też są już tylko kwestią czasu....a może już są tylko ja o tym nie wiem :-)

Następne pokolenia będą żyć w na prawde ciekawych czasach Edytowano przez agata1985 (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

....pewnie latające auta też są już tylko kwestią czasu....a może już są tylko ja o tym nie wiem :-)


Są, są... tyle że jeszcze jako concepty (działające) icon_biggrin.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...