Skocz do zawartości

Ozdobne donice w ogrodzie - opinie


jakub-34

Recommended Posts

Cytat

Żona zakupiła ostatnio dwie podświetlane donice Serralungi. Mamy mały dylemacik co w nich posadzić - trawy ozdobne czy kosówkę? Chyba , że je dać do środka bo też można...Proszę o fachową podpowiedź icon_smile.gif


Piękne te donice. Nie wiem jak z bliska ale z daleka prezentują się rewelacyjnie. Ja odradzałabym kosodrzewinę - szkoda długiego wzrostu roślinki gdyby nie przypasowały jej warunki. Lepiej poszukać wśród traw sucholubnych. Może pampasowa?
Link do komentarza
Przed posadzeniem roślin wieloletnich do donic radziłabym je wcześniej ocieplić.

Objętość pojemnika zmniejszy się niewątpliwie, gdy wyłożymy jego dno oraz ścianki od wewnątrz styropianem. W dnie należy przewidzieć kilka otworów, które pokryją się z fabrycznymi otworami donicy.

Następnie wykłada się folię (pamiętamy o otworach w dnie), na którą sypiemy warstwę drenażu (np. keramzyt, żwirek). Do tak przygotowanego pojemnika sadzi się roślinę w ziemi ogrodniczej.

Takie ocieplenie zabezpieczy każdą roślinę przed mrozem.
Link do komentarza
Dzięki za praktyczne rady, na razie stoją w domu z zamiasami w środku i świecą icon_smile.gif , z resztą pogoda była taka, że przyjemniej było je oglądać w domku. Jeżeli chodzi o sezonowość to podobno są mrozoodporne - tak nas zapewniano. Kolory dostępne to biały, zielony i ten nasz czerwony ( rosso icon_wink.gif , lecz jak nie są podświetlone to bardziej wpadają w pastel. Namiar - www.sklep.vipflower.pl ale żona zakupiła je przez Allegro. Pozdrawiam
Link do komentarza
Z traw do donic, w słoneczne miejsce nadają się róże odmiany miskantów (sa duże, ale wymagają częstego podlewania), trzcinnik krótkokłoskowy - Calamagrostis brachytricha (ale trzeba dobrze zabezpieczyć na zimę), owsica wieczniezielona Helictotrichon sempervirens (znosi susze), trzęślice: modra Molinia caerulea i trzcinowata M.arundinacea (wymagają regularnego podlewania), rozplenica Pennisetum alopecuroides (wymaga częstego podlewania), mozga trzcinowata Phalaris arundinacea oraz mniejsze bambusy, o ile będą zabezpieczane zimą.

Z drzewek: różnego rodzaju wierzby szczepione, kruszyna pospolita "Asplenifolia"

Kolor czerwony bardzo rzuca się w oczy i ciężko go zgrać kolorystycznie, więc polecałabym rośliny o liściach zielonych lub zielono-białych. W żadnym wypadku nie żółte.
Link do komentarza
Cytat

Kolor czerwony bardzo rzuca się w oczy i ciężko go zgrać kolorystycznie, więc polecałabym rośliny o liściach zielonych lub zielono-białych. W żadnym wypadku nie żółte.


Bardzo zasadna uwaga. Najlepiej gdyby była to jak najciemniejsza zieleń.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Musiała od razu pęknąć czy się po prostu ugięła albo powstały jakieś mocne naciski punktowe? Ściany piwnicy stoją na grubej papie, najgrubsza jaka była, nie pamiętam ile mm ale wydaje mi się że to też mogło mieć wpływ. W żadnej że ścian nie ma słupa żelbetonowego. Zanim stawiałem ściany to szukałem po forach i wszyscy doradzali takie słupy właśnie żeby unikać rys na ścianach. Rys jest więcej na ścianach piwnicy, poniżej pokazane. Praktycznie na każdym łączeniu wewnętrznych ścian nosnych i narożnikach.    A ponadto tu gdzie zaznaczono na żółto to są raczej na pewno naciski/reakcje pionowe bo jest to narożne okno tarasowe bez słupa i w tym miejscu pewne dochodzi do dużych nacisków na ściany piwnicy.     
    • Ława musiała pęknąć w miejscu pęknięcia tych bloczków betonowych, proszę poszukać na ścianach innych rys w tym pomieszczeniu z wykuszem.
    • To jest myśl, zupełnie nie brałem pod uwagę
    • to może zmień kraj, próbowałeś?
    • To wszystko do skucia do betonu, popełniłem kiedyś taką  „aranżację”.     Tynk był częściowo odparzony. To loggia, a nie balkon.   Po skuciu poszedł grunt. Następnie taką obróbkę wklejałem na skraju płyty, z którą się pan morduje, od spodu,  na silikon i kolki.   Potem styropianem 5-centymetrowym ociepliłem cały sufit i ściany loggi, wklejając go na klej i kolki do styropianu, na to przyszła siatka, klej a na koniec tynk silikonowy zewnętrzny. Wyszło tak, że tylko ten wygięty kancik wystawał poniżej sufitu.   Proszę dopytać w tej  spółdzielni czy nie planują dociepleń w tym budynku w przyszłym roku albo niech partycypują w kosztach termomodernizacji, ścian i sufitu loggii.    Ma pan podzielniki na grzejnikach?      Co by tam nie nakładał to i tak się odparzy z czasem.    Płyta zimą jest podgrzewana od strony mieszkania, to mostek termiczny, czyli w mrozy „się poci” więc  to daremny trud, natura pana zamorduje.   Tylko styropian wchodzi w grę i na nim jakiś tynk w kolorze dostosowanym do  potrzeb lub uzgodniony ze spółdzielnią.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...