Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ogrody

Uczestnik
 • Posty

  54
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Wszystko napisane przez Ogrody

 1. Optymalna odległość między jałowcami to 50-60 cm, a od ogrodzenia 60-70 cm. Jałowce w odmianie Skyrocket są wąskokolumnowe dlatego chcąc uzyskać zwarty szpaler lepiej posadzić je dość gęsto.
 2. Spróbowałabym z opryskiem ze środkiem grzybobójczym Score 250 EC. W 10l wody rozpuszcza się 5 ml preparatu. Temperatura powietrza podczas oprysku powinna być >6 oC
 3. Witam, Poleciłabym zastosowanie preparatu Previcur (Previcur Energy 840 SL). Jest to środek grzybobójczy do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego przed kompleksem grzybów glebowych (Phytophthora i Pythium). Podlewając nim rośliny - odkażane jest podłoże. Krzewy i drzewa szybko go wchłaniają i transportują do wszystkich organów (podziemnych i nadziemnych). Zalecane stężenie to przy podewaniu: 0,2% (20 ml środka w 10 litrach wody), a zalecana ilość roztworu to 2-4l/1m2. Częstotliwość stosowania: podlewać 1-2 razy w odstępach co 2-3 tygodnie.
 4. Doskonale sprawdzającym się krzewem na zaciszne i cieniste miejsce będzie zimozielony ostrokrzew Meservy. Posiada ponadto czerwone kuliste owocki. W zależności od odmiany dorasta od 1m do 2 m wysokości. Ostrokrzew jest krzewem kojarzącym się ze Świętami Bożego Narodzenia (posiada sztywne, skorzaste liście o ostrych brzegach). Sadząc go należy zaprawić dół dobrą ziemią ogrodniczą. Jest stosunkowo odporny na mróz, ale i też bardzo dobrze regeneruje się po cięciu.
 5. Dokładnie tak, na wszelkie gąsiennice najlepszy jest Decis w roztworze 3-5ml na 10l wody.
 6. Bardzo atrakcyjną rośliną odstraszająca przy okazji komary jest kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii). Kłosowate, fioletowo-niebieskie kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują aż do września. Kocimiętka nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze radzi sobie z suszą.
 7. Bugenwille to tak zwane prymitywne pnącza, które w krajach klimatu śródziemnomorskiego podpierają mury, ażurowe pergole czy inne pionowe konstrukcje. W naszym klimacie uprawiane są w doniczkach (często z bambusowymi kratkami) i wystawiane w okresie letnim na balkony, tarasy. Bardzo obficie kwitną latem, pędy z czasem drewnieją, a jesienią roślina może gubić liście. Podczas sezonu wegetacyjnego trzeba zapewnić bugenwilli dużo słońca. Lubi ciepło, wilgotne i żyzne podłoże. (Uwaga też żeby nie przelać rośliny - wtedy szybko traci liście). Chcąc pobudzić kwitnienie dobrze jest nawozić roślinę co 2
 8. Decis jest środkiem owadobójczym - zwalczającym szkodniki gryzące bądź ssące rośliny uprawne czy ozdobne. Dobrze wykonany oprysk powinien uchronić fasolkę. Jedynym czynnikiem, który może spowalniać działanie środka jest wysoka temperatura - Decis najskuteczniej działa przy temperaturach poniżej 20 st. C
 9. Więdnące, brązowiejące i zamierające liście magnolii wskazują na grzyba Botrytis cinerea czy Botryosphaeria sp Skuteczną metodą walki będzie wycięcie chorych pędów i wykonanie oprysku jednym z fungicydów typu: Topsin M 500 SC (0,1%), Benazol 50 WP (0,1%) lub Sarfun 500 SC (0,1%). Żółknięcie i "usychanie" liści ognika nie wskazuje na żadną konkretną chorobę, która rozwija się na tych krzewach (parch czy zaraza ogniowa). Roślina może reagować w ten sposób na stres (związany z gospodarką wodną i in.). Radziłabym zwrócić porażone rośliny do szkółki jeśli nie zostały jeszcze posadzone.
 10. Stosowanie dwóch różnych preparatów nie powinno stanowić dla rośliny problemu. Opryski czy podlewanie roślin roztworami ze środkami do ochrony powinny być wykonywane naprzemiennie (z kilkudniowym odstępem czasu).
 11. Jednym z tańszych i najskuteczniejszych materiałów stosowanych do uszczelniania zbiorników są folie. Starannie ułożone wytrzymują wiele lat. Powszechnie spotyka się o folie o grubości 0,5mm, 0,8mm lub 1mm. Dobrze jest zabezpieczyć je od spodu przed przebiciem przez kamienie czy korzenie układając dodatkowo geowłókninę. Przy brzegach natomiast istotne jest przykrycie folii do głębokości ok. 40cm ozdobnymi otoczakami, które zminimalizują szkodliwe działanie słońca.
 12. Przy powierzchni działki ok. 1000 m2 najlepiej podnająć ciągnik z broną, która zaorze cały teren bez większego problemu. Wykorzystuje się ją aby spulchnić glebę, skruszyć bryły i wyrównywać na koniec wzruszoną ziemię. Większe kamienie i gruz, które pojawią się po 'orce' trzeba będzie ręcznie wybrać. Mniejszy sprzęt np. ręczne glebogryzarki świetnie nadają się do uprawy ziemi na mniejszych powierzchniach, gdy są już przygotowane rabaty czy miejsca pod trawnik.
 13. Zdjęcia porażonych liści winorośli niestety nie wskazują jednoznacznie co zaatakowało sadzonkę. Aby wyeliminować mączniaka rzekomego i grzybnię szarej pleśni warto zastosować oprysk z Miedziana 50. Najlepiej wykonać go dwa razy - w odstępach 4 dniowych.
 14. Idealna na piaszczyste skarpy jest wydmuchrzyca piaskowa – rodzima trawa – często rosnąca na wydmach nad Bałtykiem. Dorasta do 1m wysokości, a podziemne kłącza sięgają bardzo głęboko w podłoże. Jest bardzo atrakcyjna ze względu na szaroniebieskawy kolor sztywnych i wąskich liści. Zakwita wąskimi kłosami w V-VIII.Nie jest wymagająca w stosunku do podłoża, należy ją sadzić na słońcu.
 15. Mszyce występują bardzo często na kwiatach pnących wiciokrzewów. Jeśli oprysk już zadziałał radziłabym uciąć ostrym sekatorem zupełnie martwe części rośliny. Aby ustrzec się następnym razem przed taką plagą dobrze jest profilaktycznie popryskać roślinę wcześniej. Dać mniejsze stężenie preparatu w momencie gdy zawiązały się już pąki kwiatowe.
 16. Bardzo odporną rośliną do domu jest dracena obrzeżona (Dracaena marginata). Występuje najczęściej w formie piennej, z pióropuszami wąskich różowo lub żółto obrzeżonych liści. Dorasta do 60-70 cm, preferuje światło rozproszone i wilgotniejsze powietrze. W sezonie wegetacyjnym podlewa się ją raz w tygodniu, zimą nawet rzadziej. Łatwo też jest rozmnażać dracenę przez sadzonki wierzchołkowe co powoduje często wypuszczanie nowych pędów i atrakcyjną zmianę pokroju rośliny.
 17. Z reguły wszystkie podgryzane gałązki i mocno zadrapane przez zwierzaki pędy – należy skrócić sekatorem. Pozwoli to na zminimalizowanie powierzchni rany. Mocno obdartą korę można przyciąć i posmarować uszkodzony pęd przeciwgrzybową maścią ogrodową (np. Funaben).
 18. Grubość geowłókniny wiąże się niewątpliwie z kosztami oraz wytrzymałością materiału na przerastanie chwastów. Pamiętajmy aby ze względu na korowanie sadzić rośliny odpowiednio niżej wzdlędem otaczającego terenu (trawnika czy ścieżki). Kora powinna przykrywać włókninę ok. 5cm warstwą. Na wykorowaną rabatę, leżącą niżej w stosunku do obszarów sąsiadujących, będzie spływać woda
 19. Na balkony bardzo polecam jednoroczną Lobelię przylądkową. Osiąga 10–25 cm wysokości i tworzy regularne przewieszające się kępki drobnych niebieskich kwiatuszków. Liście są drobne i wydłużone, lekko błyszczące. W zależności od odmiany spotyka się też kwiaty barwy białej, różowej i wielu odcieni niebieskiego. Lobelia kwitnie obficie od początku VI do późnej jesieni. Należy podlewać ją nawozem płynnym, przeznaczonym do roślin kwitnących. W ogrodach lobelia ma zastosowanie jako roślina obwódkowa oraz sadzi się ją w grupach roślin jednorocznych. Na rabatach wysadza się w rozstawie 15 x15 c
 20. Przed posadzeniem roślin wieloletnich do donic radziłabym je wcześniej ocieplić. Objętość pojemnika zmniejszy się niewątpliwie, gdy wyłożymy jego dno oraz ścianki od wewnątrz styropianem. W dnie należy przewidzieć kilka otworów, które pokryją się z fabrycznymi otworami donicy. Następnie wykłada się folię (pamiętamy o otworach w dnie), na którą sypiemy warstwę drenażu (np. keramzyt, żwirek). Do tak przygotowanego pojemnika sadzi się roślinę w ziemi ogrodniczej. Takie ocieplenie zabezpieczy każdą roślinę przed mrozem.
 21. Bardzo interesującą odmianą brzozy o wyjątkowo białej, jednolitej korze jest brzoza pożyteczna w odmianie ‘Doorenbos’ (Betula utilis). Świetnie prezentuje się zimą na tle zimozielonych roślin.
 22. Łąka kwietna to rozwiązanie z pewnością bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Zakłada się na świeższym podłożu lub w miejscu gdzie możliwe będzie podlewanie podczas suszy. Teren należy wcześniej przygotować pozbywając się wcześniejszej roślinności. Najlepiej całość spryskać herbicydem i zaorać. Istotne jest dokładne zbronowanie, czy ręczne rozdrobnienie gleby, w której będą kiełkować nasiona wybranej mieszanki kwiatowej. Po wstępnym przygotowaniu terenu warto zaczekać ok.2 tygodnie aby wzeszły chwasty, które ponownie usuwa się chemicznie lub mechanicznie. Ziemię można wzbogacić z wierzchu wa
 23. Wśród różaneczników i azalii najczęściej spotyka się drzewkowate formy u azalii wielkokwiatowych. Tę grupę krzewów najłatwiej jest formować w celu wytworzenia zwartej korony – natomiast wymaga to ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych. Po cięciach tych roślina przypomina bardziej małe drzewko bonsai niż regularne drzewo o jednym pniu z rozłożystą koroną.
 24. Szałwia lekarska – jest bardzo atrakcyjną rośliną wieloletnią i doskonale nadaje się do marynat mięsnych, sałatek oraz ciast. Liście mają silny, korzenny aromat i gorzkawy smak. Można je suszyć i zrywać świeże (najlepiej te najmłodsze). W połączeniu z pietruszką i miętą pieprzową stanowi mieszankę do przyrządzania masła ziołowego. Szałwia dobrze komponuje się także z czosnkiem i cebulą.
 25. Stawy kąpielowe inaczej ekobaseny to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla każdego kto chciałby mieć wodę w ogrodzie i móc z niej korzystać bez stosowania chemii. Projekt każdego powstaje indywidualnie – ilość i różnorodność gatunków dobiera się w zależności od wielkości i głębokości basenu. Najlepiej jest zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie, która posiada już doświadczenie w tego rodzaju akwenach.
×
×
 • Utwórz nowe...