Skocz do zawartości

Dach - zastosowanie wiatroizolacji


Recommended Posts

Mam pełne deskowanie i papa czyli będzie szczelina wentylacyjna.

Planuje zamiast sznurowania które miałoby chronić aby wełna nie dochodziła do desek dać folie, membranę.

Na krowie chcę nabić łaty 4x5cm a między nimi rozpiąć w/w folie. Wtedy wełna miała by oparcie na łatach i folii zamiast sznurka.

Jako folie chcę użyć folii o właściwościach wiatroizolacji np. Corovin z firmy Corotop

Kombinuje tak dlatego że po pierwsze nie będę stosował folii paroizolacyjnej (poza łazienkami) tak jak to zaleca Rockwool po drugie chcę wiatroizolacją przeciwdziałać nadmiernym przedmuchom powietrza na wełną.

Może zacytuje firmę Isover na temat wiatroizolacji:
"...Wiatroizolacja ma za zadanie chronić dom przed ucieczką ciepła na skutek przewiewu, ponad to, ma go też ochraniać przed dopływem wilgoci atmosferycznej do wnętrza osłanianej przegrody, oraz przed wiatrem. Aby w pełni spełniała swoją funkcję, wiatroizolacja musi przepuszczać parę wodną na zewnątrz, tak, by ściana budynku mogła swobodnie oddychać. W zewnętrznych ścianach budynków mających konstrukcje szkieletową, oraz w ścianach domów murowanych, ocieplonych wełną i wykończonych sidingiem, do wiatroizolacji stosuje się zazwyczaj odpowiednie folie wiatroizolacyjne. Warto przy tym zaznaczyć, iż wiatroizolacja nie jest folią wstępnego krycia. Folie te znajdują również zastosowanie w dachach. Niezbędne są one przede wszystkim w dachach typu wentylowanego, gdyż rolę warstwy wstępnego krycia pełni w nich poszycie z papy i desek. W niektórych przypadkach, pokryciem jest w nich dachówka bitumiczna. Chcąc uzyskać w takich dachach funkcjonalną szczelinę wentylacyjną, jako materiał dystansujący termoizolację od podszycia, należy zastosować folię wiatroizolacyjną. Inne jej funkcje, to uniemożliwianie wywiewania cząstek ociepliny, oraz zapobieganie osiadaniu w niej kurzu. Wiatroizolacja powinna być wykonana z materiału wysoko-paroprzepuszczalnego, ze względu na bezpośrednią jej styczność z termoizolację....''

Cała treść jest tutaj - Wiatroizolacja

Co myślicie o takim rozwiązaniu.

Z jednej strony mam oparcie dla wełny zamiast sznurka z drugiej strony dodatkowe zalety wiatroizolacji
Link do komentarza
Witam
Zastanawiałem się też nad takim rozwiązaniem, nigdzie nie znalazłem jak rozwiązać
problem odprowadzenia skroplin (przecież mogą się pojawić na folii), które będą się przesuwać w dół
i gromadzić w okolicy murłaty, jak ich się skutecznie pozbyć?, jak to technicznie rozwiązać?

pozdrawiam
TINEK
Link do komentarza
Cytat

Witam
Zastanawiałem się też nad takim rozwiązaniem, nigdzie nie znalazłem jak rozwiązać
problem odprowadzenia skroplin (przecież mogą się pojawić na folii), które będą się przesuwać w dół
i gromadzić w okolicy murłaty, jak ich się skutecznie pozbyć?, jak to technicznie rozwiązać?

pozdrawiam
TINEK



Ale na dachu przykrytym membraną wysokoparoprzepuszczalną masz tak samo czy tam też powstają skropliny


Link do komentarza
Kolejne warstwy przy pokryciu dachu pełnym deskowaniem:
- folia o wysokiej paroprzepuszczalnosci mocowana do krokwi,
- kontrałaty grub. 2,5 - 3 cm przybite do krokwi (na folię),
- deskowanie,
- papa,
- ruszt pod wierzchnie pokrycie lub dachówki bitumiczne.

W kalenicy należy w deskowaniu pozostawic szczelinę ok. 5 cm po obu stronach umożliwiającą wentylacje przestrzeni pod deskowaniem.
Link do komentarza
Cytat

Możesz mi wytłumaczyć po co folia pod deskami i gdzie ma się kończyć na dole ? Jan.



też byłem tym zdziwiony, gdy rozmawiałem z konstruktorem o zakresie prac jakie oni wykonują
dach będę sam krył gontem
oni mają postawić więźbę
wspominał o tej folii
że inaczej stracę gwarancję na gont
takie wymagania ma podobno iko
Link do komentarza
Cytat

Kolejne warstwy przy pokryciu dachu pełnym deskowaniem:
- folia o wysokiej paroprzepuszczalnosci mocowana do krokwi,
- kontrałaty grub. 2,5 - 3 cm przybite do krokwi (na folię),
- deskowanie,
- papa,
- ruszt pod wierzchnie pokrycie lub dachówki bitumiczne.

W kalenicy należy w deskowaniu pozostawic szczelinę ok. 5 cm po obu stronach umożliwiającą wentylacje przestrzeni pod deskowaniem.




Ale właśnie ja chce zrobić to samo może trochę w innej kolejności ale efekt końcowy będzie podobny tzn będzie wiatroizolacja i szczelina wentylacyjna pod deskami.

Ja chcę teraz łaty 4x5mm przybić z boku krowi 4cm bo tyle chce aby była szczelina wentylacyjna pod deskami. Między tymi łatami rozciągnę napiętą wiatroizolację która będzie dokładnie 4cm od desek.

Łaty razem z rozpiętą wiatroizolacją mają zastąpić sznurowanie.

Co sądzisz o takim rozwiązaniu wg mnie jest prawie tak samo jak w sposobie podanym wyżej przez Ciebie.

BTW w których rejonach Polski tak się buduje bo Mazowieckim a dokładnie Warszawa i okolice to na pewno nie.
Link do komentarza
Cytat

Opisane rozwiązanie jest prawidłowe i stosowane głównie wtedy, gdy ekipa nie ułoży wiatroizolacji przed przybiciem deskowania na dachu ocieplonym.




OK rozumiem ale jeszcze dopytam o stosowanie paroizolacji.

Ja chciałbym zastosować paroizolację tylko w łazienkach w pozostałych pomieszczeniach nie było był foli paroizolacyjnej.

Czy to jest dobrym pomył czy nie warto ryzykować i dać paroizolację wszędzie.
Link do komentarza
parę pytań?
po co folia paroprzepuszczalna pod deskowaniem pokrytym papą?
czy w sczelinie wentylacyjnej występują niekontrolowane przedmuchy, które powodują podrywanie izolacji i co co tam jeszcze wymyślą? (dla mnie to objaw wadliwego wykończenia okapu)


co do samej paroizolacji to moim zdaniem w zwykłych pomieszczeniach zabezpiecza ona przed jednym - zawilgoceniem izolacji termo z powodu baraniny w jej ułożeniu, krótko mówiąc - dziurach w niej, przez które "ciepło" ucieka,
a te wiadomo, że niesie ze sobą parę wodną, która trafiając na zime powietrze wykrapla się i szlag trafia izolację termo (wełnę)
przy porządnie ułożonej izolacji termo, takiej migracji powietrza się nie zaobserwuje (w końcu na tym polega idea izolacji termo), nic się nie stanie
Link do komentarza
Cytat

parę pytań?
po co folia paroprzepuszczalna pod deskowaniem pokrytym papą?
czy w sczelinie wentylacyjnej występują niekontrolowane przedmuchy, które powodują podrywanie izolacji i co co tam jeszcze wymyślą? (dla mnie to objaw wadliwego wykończenia okapu)


co do samej paroizolacji to moim zdaniem w zwykłych pomieszczeniach zabezpiecza ona przed jednym - zawilgoceniem izolacji termo z powodu baraniny w jej ułożeniu, krótko mówiąc - dziurach w niej, przez które "ciepło" ucieka,
a te wiadomo, że niesie ze sobą parę wodną, która trafiając na zime powietrze wykrapla się i szlag trafia izolację termo (wełnę)
przy porządnie ułożonej izolacji termo, takiej migracji powietrza się nie zaobserwuje (w końcu na tym polega idea izolacji termo), nic się nie stanie


Przy dużym letni nasłonecznieniu "ciąg" między wełną a deskowaniem (wentylowana kalenica) jest tak duży, ze "poderwanie" wełny jest bardzo prawdopodobne. Np. isover w latach 90-tych ( teraz nie wiem ) przyklejał do wełny dachowej papier, by włókna nie zamykały wentylacji kalenicowej. Co do paroizolacji - jest ona konieczna tam gdzie jest dyfuzja i przegroda jest lepiej izolowana niż 0.3W/m2xK. Im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią.
Link do komentarza
Cytat

Paroizolacja, od strony „pomieszczeń” + paroizolacja od strony deskowania – czyli wełna z obu stron paroizolowana?

Jakoś czarno to widzę.


Paroizolacji od "zimnej" strony się nie daje! Papier nie jest „paroizolacją” Choć znam fachowców co dają warstwy o dużym oporze dyfuzyjnym na zewnątrz ( styropian) a o małym od środka ( Ytong Porotherm)
Link do komentarza
Cytat

Paroizolacja, od strony „pomieszczeń” + paroizolacja od strony deskowania – czyli wełna z obu stron paroizolowana?

Jakoś czarno to widzę.



Czarno to widzisz bo źle na to patrzysz icon_biggrin.gif

Mówimy o paroizolacji od strony pomieszczenia i membranie wysoko paroprzepuszczalnej (wiatroizolacji) na wełnie czyli pod deskowaniem.


Na stronach Isover znalazłem film szkoleniowy na temat układania ocieplenie poddasza i tam jest dokładnie tak samo pokazane jak jak chcę to zrobić czyli rozpiąć wiatroizolację między krokwiami.


Szkoła Izolacji Isover





Link do komentarza
Cytat

Idziesz do gęsi po owies. Wiadomo ,tym handlują to będą doradzać folię nawet pod podłogę. Jan.




Może i tak ale wiatroizolacja ma zastosowanie głównie w budownictwie szkieletowym.

Skoro tam w ścianie zewnętrznej izolacja termiczna jest chroniona wiatroizolacją to chyba ma to sens tym bardziej że w ścianie zewnętrznej wełna nie styka się bezpośrednio z powietrzem tak jak na dachu gdzie zostawiamy szczelinę wentylacyjną.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Tak ja planowałem kładę wiatroizolację i oto pierwsze zdjęcia.


Brak obrazka


Brak obrazka


Brak obrazka


Brak obrazka



Brak obrazka


Nie wytrzymałem i sam włożyłem pierwszą płytę wełny :


Jak na razie widzę same zalety takiego rozwiązania: szczelina wentylacyjna nigdy nie zostanie zamknięta przez osuwającą się wełnę, membrana będzie chronić przed napływem wilgoci z zewnątrz, przedmuchami powietrza i ewentualnie dodatkowo przed nieszczelnością dachu gdyby się taka pojawiła.
Myślę że owady również nie dostaną się pod membranę.

Co o tym sądzicie?

Łaty wystawiłem z wyliczonym zapasem poza zewnętrzny obrys murłaty. Nawet jakby majstry od ocieplenia chciały to nie uda się im zamknąć szczeliny wentylacyjnej icon_wink.gif

Wiatroizolację też wypuściłem poza murłatę i teraz mam zamiar przymocować ją do zewnętrznej strony murłaty co szczelnie zamknie wlot powietrze oprócz szczeliny wentylacyjnej.

Do tego z zewnątrz doszła by wełna 5cm na murłatę i ocieplenie 15cm z elewacji.

Czyli wiatroizolacja była by między murłatą a ocieplenie elewacji i nie wiem czy takie rozwiązanie będzie dobre.

Czy na tej membranie mogą powstawać jakieś skropliny który będą po niej spływać do dołu. Jeżeli tak to skropliny spłyną w warstwę ocieplenia elewacji

Jak myślicie jak to zrobić?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...